Σελ. 72 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 5262677071727374778292 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.066-1.080 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #1066
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Γρήγορη ερώτηση, καλύτερα να πάω από κατάστημα να κλείσω για συμβόλαιο ή τηλεφωνικά?

  2. #1067
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρήγορη ερώτηση, καλύτερα να πάω από κατάστημα να κλείσω για συμβόλαιο ή τηλεφωνικά?
    Γνώμη μου ειναι καλύτερα τηλεφωνικά, γιατί αν διεκδικήσεις 1 μήνα δωρεάν, έχεις κάποιες πιθανότητες να σου δώσουν. Από κοντά πιο δύσκολο ειναι, μάλλον θα ακούσεις ότι ειναι συγκεκριμένη η διαδικασία και δεν μπορεί να γίνει κάτι.
    ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ

  3. #1068
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rezwalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου ειναι καλύτερα τηλεφωνικά, γιατί αν διεκδικήσεις 1 μήνα δωρεάν, έχεις κάποιες πιθανότητες να σου δώσουν. Από κοντά πιο δύσκολο ειναι, μάλλον θα ακούσεις ότι ειναι συγκεκριμένη η διαδικασία και δεν μπορεί να γίνει κάτι.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί από τα καταστήματα χρειάζονται και κάποιες ώρες ή μέρες για να καταχωρηθεί η αίτηση.

  4. #1069
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί από τα καταστήματα χρειάζονται και κάποιες ώρες ή μέρες για να καταχωρηθεί η αίτηση.
    Αυτό είναι το λιγότερο το σημαντικό ότι πετυχένεις καλύτερες τιμές Τηλεφωνικά άν γινόταν ανάποδα θα το προτιμούσα καθός στο κατάστημα που πάω είναι εξαιρετικό!!!!

  5. #1070
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  6. #1071
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Στείλαμε τα δικαιολογητικά για αναβάθμιση σε ftth πριν μια εβδομάδα. Πότε λέτε να μας κάνουν την εγκατάσταση και την ενεργοποίηση; Σημειωτέον, η Cosmote έχει έτοιμα κουτιά έξω από το διαμέρισμα.

  7. #1072
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ch05626 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Στείλαμε τα δικαιολογητικά για αναβάθμιση σε ftth πριν μια εβδομάδα. Πότε λέτε να μας κάνουν την εγκατάσταση και την ενεργοποίηση; Σημειωτέον, η Cosmote έχει έτοιμα κουτιά έξω από το διαμέρισμα.
    Καλησπέρα.
    Σε 10 ημέρες.

  8. #1073
    Εγγραφή
    03-07-2008
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Σε 10 ημέρες.
    Πολύ αισιόδοξο... Μακάρι, και το εύχομαι ειλικρινά, αλλά, κρίνοντας τουλάχιστον από την δική μου περίπτωση, είναι πάρα πολύ αμφίβολο: έκανα αίτηση στις 27 Μαΐου, τα κουτιά του ΟΤΕ κατασκευάσθηκαν στις 21 Ιουνίου και την επόμενη ή την μεθεπόμενη ημέρα πέρασε και η οπτική ίνα, αλλά η NOVA δεν έχει προχωρήσει έκτοτε, ενώ έχουν παρέλθει ήδη 24-25 ημέρες και ακόμη περιμένω κάποιαν ενημέρωση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Musikwissenschaftler : 16-07-22 στις 15:53.

  9. #1074
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Α, οκ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με τους τεχνικούς.

  10. #1075
    Εγγραφή
    21-03-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Επιστρέφω και εγώ με ένα update περί εξοπλισμού.
    Για όσους δεν έχουν διαβάσει προηγούμενες σελίδες τα ξαναγράφω μια γρήγορα.

    1)καινούργιος πελάτης (ΟΤΕ FTTH --} Nova ftth
    2)Μετά από κάποια παρατράγουδα και 5 μέρες χωρίς γραμμή έχω κανονικά υπηρεσία.
    3)Κατα την συμφωνία της σύμβασης επανέλαβα και επιβεβαίωσε ο υπάλληλος πως μπορώ να βάλω δικό μου εξοπλισμό.
    4)Το Nokia δυστηχως είναι ont και router μαζι οποτε πρεπει να μπει πρωτο και εχει τις περισσοτερες επιλογες κλειστες για τον χρηστη.

    Πάμε στο σήμερα.
    Επικοινωνία με τεχνική υποστήριξη και το παλικάρι που μίλησα ευγενικό και με γνώσεις αποτί φάνηκε (ο πρώτος) μου έστειλε sms τα στοιχεία της σύνδεσης και μου λέει θα σας το γυρίσω εγώ από δω σε bridge mode αλλα κατα 99% δεν θα παιζει η τηλεφωνια μετα.Και μαλλον εχει δικιο.

    Τα δυο σενάρια που καταλήξαμε (τα οποία θα ενημερώσει και τον προϊσταμενο για σιγουριά) είναι αν κάνουμε bridge την θεση 1 lan και μετα θα του επιστρεψω αλλο ενα στη θεση 2 απο το καινουργιο router.
    Και το δεύτερο είναι κρατάω αυτό σε bridge mode και αγοραζω ενα ιδιο το οποιο το κραταω μονο για τα στοιχεια του voip.

    Καμία άλλη ιδέα η κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο?

  11. #1076
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Απ'οσους έχουν το Νόκια πώς είναι σε σχέση άλλων παρόχων πχ οτε/wind? Όχι τόσο απο features αλλά, πως διαχειρίζεται πακέτα, qos κτλπ? Με Βοντα και Η300 τα πράγματα είναι δραματικά πχ

  12. #1077
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτα δεν εχω συγκριτικο διοτι δεν ειχα ftth απο αλλη εταιρεια.Ειναι αρκετα κλειδωμενο ως μηχανημα,τις λιγες μερες που το εχω χρησιμοποιησει δεν ειδα καποιο θεμα,φαινεται παντως σοβαρο ρουτερ και οχι της πλακας.Πχ σε θεμα wifi ειχε αρκετα καλη καλυψη και γενικα προς το παρον δεν μου εχει δημιουργησει καποιο θεμα .

  13. #1078
    Εγγραφή
    21-03-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'οσους έχουν το Νόκια πώς είναι σε σχέση άλλων παρόχων πχ οτε/wind? Όχι τόσο απο features αλλά, πως διαχειρίζεται πακέτα, qos κτλπ? Με Βοντα και Η300 τα πράγματα είναι δραματικά πχ

    Θεωρό πως σε home environment ειναι ενα router οπως τα περισσοτερα, δεν νομιζω να εχει θεμα.Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειναι απλα no go οπως ολα.Θεωρω οτι ο εξοπλισμος παει καθαρα βαση αναγκων.Πρωτα βλεπεις τις αναγκες σου (πληθος συσκευων,αναγκες σε αποσταση για το wifi,glan η ακομα 2,5glan κτλ)

    Για έμενα η συνταγή που δουλεύει πάντα είναι ένα καλό router σαν basic,αλλο ενα με δικο του subnet να ειναι τελειως κομενο απο τις αλλες συσκευες του δικτυου μονο για τις smart συσκευες του χωρου (λαμπες,συναγερμους,ψυγεια,air condition κτλ) και τελος αναλογα τις αναγκες του χωρου οτι mesh χρειαστει.

    Μπορεί να φαίνονται πολλά σε κόστος τα παραπάνω, αλλά είναι αγορά που θα την κανείς μια φορά για αρκετά χρόνια.

  14. #1079
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα δεν εχω συγκριτικο διοτι δεν ειχα ftth απο αλλη εταιρεια.Ειναι αρκετα κλειδωμενο ως μηχανημα,τις λιγες μερες που το εχω χρησιμοποιησει δεν ειδα καποιο θεμα,φαινεται παντως σοβαρο ρουτερ και οχι της πλακας.Πχ σε θεμα wifi ειχε αρκετα καλη καλυψη και γενικα προς το παρον δεν μου εχει δημιουργησει καποιο θεμα .
    Καλημέρα όντως είναι πολύ καλό

  15. #1080
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο που λες,το ιδιο εχω κανει και εγω εχω βαλει ενα αλλο ασυρματο ρουτερ για να χειριζεται τα παντα.Το νοκια το μονο που κανει ειναι να εχει σταθερα το ιντερνετ χωρις τιποτα αλλο,δε θελω να ζοριζεται γιατι ξερουμε τις αδυναμιες που εχουν αυτες οι συσκευες.

Σελ. 72 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 5262677071727374778292 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας