Σελ. 121 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 101111116119120121122123126131141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.801-1.815 από 6786

Θέμα: Nova FTTH

  1. #1801
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bep1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, πως ακριβώς δουλεύει το όλο θέμα, βάζεις μια πρίζα κοντά πχ στο ρούτερ και παίρνουν όλες οι άλλες ethernet ;; Και με τις οπτικές πρίζες το ίδιο ;; Σόρρυ που ρωτάω αλλά δεν ξέρω.
    Εάν ρωτάς για την δομημένη καλωδίωση, είναι απλά ό,τι λέει η φράση: Σχεδιάζεις και περνάς καλώδια μεταξύ συγκεκριμένων σημείων στον χώρο, χωρίς να χρειάζεται να κόβουν βόλτες στα πατώματα ή πάνω στο σοβατεπί.
    Η πιο βολική διάταξη είναι του αστέρα, όπου συγκεντρώνεις όλα τα καλώδια σε ένα κεντρικό σημείο, στο οποίο μπαίνει ο ενεργός εξοπλισμός. Επειδή δεν είναι όλοι τυχεροί να έχουν αυτή την δυνατότητα, το σχέδιο προσαρμόζεται στις ιδιαιτερότητες του χώρου.
    Συνήθως μιλάμε για καλώδια UTP για Ethernet, αλλά περίπου τα ίδια ισχύουν για οπτικά, εικόνας και ήχου, κλπ.

  2. #1802
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Βλέποντας τα speed test του φίλου bep1995 το ping δεν είναι κάπως υψηλό; Σε αυτό της Lancom είναι 20

  3. #1803
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας τα speed test του φίλου bep1995 το ping δεν είναι κάπως υψηλό; Σε αυτό της Lancom είναι 20
    Λόγω Δράμας.

  4. #1804
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ρωτάς για την δομημένη καλωδίωση, είναι απλά ό,τι λέει η φράση: Σχεδιάζεις και περνάς καλώδια μεταξύ συγκεκριμένων σημείων στον χώρο, χωρίς να χρειάζεται να κόβουν βόλτες στα πατώματα ή πάνω στο σοβατεπί.
    Η πιο βολική διάταξη είναι του αστέρα, όπου συγκεντρώνεις όλα τα καλώδια σε ένα κεντρικό σημείο, στο οποίο μπαίνει ο ενεργός εξοπλισμός. Επειδή δεν είναι όλοι τυχεροί να έχουν αυτή την δυνατότητα, το σχέδιο προσαρμόζεται στις ιδιαιτερότητες του χώρου.
    Συνήθως μιλάμε για καλώδια UTP για Ethernet, αλλά περίπου τα ίδια ισχύουν για οπτικά, εικόνας και ήχου, κλπ.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση !! Άρα κάθε πρίζα που θελω να δίνει ethernet πρέπει να συνδέεται ξεχωριστά με τον εξοπλισμό πχ ρούτερ έτσι δεν είναι ;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας τα speed test του φίλου bep1995 το ping δεν είναι κάπως υψηλό; Σε αυτό της Lancom είναι 20
    Στον server του οτε βγάζει 15-16 ping, η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω online παιχνίδια ούτε streamαρω άρα νομίζω δεν με επηρεάζει τόσο πολύ όσο είναι σε σχετικά νορμάλ επίπεδα. Αλλά όπως είπε και ο ThReSh, ίσως είναι λόγο του ότι μένω στη Δράμα.

  5. #1805
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bep1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση !! Άρα κάθε πρίζα που θελω να δίνει ethernet πρέπει να συνδέεται ξεχωριστά με τον εξοπλισμό πχ ρούτερ έτσι δεν είναι ;;
    Στον server του οτε βγάζει 15-16 ping, η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω online παιχνίδια ούτε streamαρω άρα νομίζω δεν με επηρεάζει τόσο πολύ όσο είναι σε σχετικά νορμάλ επίπεδα. Αλλά όπως είπε και ο ThReSh, ίσως είναι λόγο του ότι μένω στη Δράμα.
    Σωστά. Εάν δεν σου φτάνουν οι θύρες της συσκευής του παρόχου, μπορείς να προσθέσεις ένα switch οπουδήποτε εξυπηρετεί.
    Πχ σε ένα δικό μου χώρο έχω εναν κεντρικό κατενεμητή με router, switch και servers, και σε άλλο δωμάτιο που δεν εξυπηρετούσε να περάσουν πολλά καλώδια/πρίζες, έχω ένα επιπλέον switch για σύνδεση περισσότερων συσκευών. Επειδή είμαστε λίγο εκτός θέματος, για πιο συγκεκριμένες απορίες μπορούμε να το συνεχίσουμε σε χωριστό θέμα.

  6. #1806
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Εάν δεν σου φτάνουν οι θύρες της συσκευής του παρόχου, μπορείς να προσθέσεις ένα switch οπουδήποτε εξυπηρετεί.
    Πχ σε ένα δικό μου χώρο έχω εναν κεντρικό κατενεμητή με router, switch και servers, και σε άλλο δωμάτιο που δεν εξυπηρετούσε να περάσουν πολλά καλώδια/πρίζες, έχω ένα επιπλέον switch για σύνδεση περισσότερων συσκευών. Επειδή είμαστε λίγο εκτός θέματος, για πιο συγκεκριμένες απορίες μπορούμε να το συνεχίσουμε σε χωριστό θέμα.
    Σε υπερευχαριστώ για την απάντηση. Όχι όχι δεν χρειάζεται να ανοίξω ξεχωριστό θέμα, λήγει εδώ. Απλός ήθελα να ξέρω 2 βασικά πράγματα για το πώς γίνεται η σύνδεση επειδή το είχα απορία. Αν και όταν αποφασίσω να κάνω κάτι τέτοιο το ξανά συζητάμε σε νέο thread. Να σαι καλά !!

  7. #1807
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εγω ακομα περιμενω τον εργολαβο του οτε να ερθει για αυτοψια στην πολυκατοικια. Ελεος, δηλαδη, εχουν περασει 3 εβδομαδες απο την υπογραφη του συμβολαιου! Τι κανουν ακριβως; Παιρνω την νοβα και μου λενε κυριε απο τον οτε ερχονται (που εχει σκαψει στο παλαιο φαληρο), θα πρεπει να περιμενετε...

  8. #1808
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βάλει εδώ και 15 μέρες σύνδεση nova FTTH 200/20, στα speedtest πιάνω περίπου 210 Mbps στο download και 20.8 Mbps στο upload. Το modem που μου δόθηκε είναι το Nokia G-2425G-A, από το οποίο δεν έχω κανένα παράπονο εκτός του ότι δεν αλλάζει DNS. Κατέβασα από το playstore την εφαρμογή Nokia Wifi η οποία είναι συμβατή με το modem, έβαλα τους κωδικούς του Admin και μπορείς και βλέπεις χρήσιμες πληροφορίες για το δίκτυο. Το πιο ενδιαφέρον όμως είναι ότι αν πας στα settings->Advanced->DNS και βάλεις την επιλογή custom, τότε δέχεται δικούς σου DNS servers. Οπότε έβαλα της google και από εκείνη την ώρα μπορεί και μπαίνει σε οποιοδήποτε site. Για δοκιμάστε και οι υπόλοιποι να δείτε αν σας δουλεύει.
    Ωραιος! μολις το εκανα και παιζει! thank you!

  9. #1809
    Εγγραφή
    14-03-2008
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109952/10996
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H267N & TP-Link VR
    SNR / Attn
    14.7(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσοι κάνατε αναβάθμιση από VDSL σε FTTH πληρώσατε για την εγκατάσταση του εξοπλισμού;
    Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός και αντί για 33€ είναι 65.26€. Δεν μου είχαν πει τίποτα για επιπλέον κόστος όταν είχα ζητήσει την αναβάθμιση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Logariasmos.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  16,1 KB 
ID: 243110

  10. #1810
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panospc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι κάνατε αναβάθμιση από VDSL σε FTTH πληρώσατε για την εγκατάσταση του εξοπλισμού;
    Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός και αντί για 33€ είναι 65.26€. Δεν μου είχαν πει τίποτα για επιπλέον κόστος όταν είχα ζητήσει την αναβάθμιση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Logariasmos.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  16,1 KB 
ID: 243110
    Δες το καλύτερα στο συμβόλαιό σου τι γράφει...
    Αν γράφει δωρεάν, πάρτους να στο φτιάξουν, αν δεν γράφει, τότε πακέτο αλλά θα έπρεπε να στο πουν και τηλεφωνικά!

    Στη δική μου περίπτωση τώρα, αύριο θα έρθουν για εγκατάσταση και ενεργοποίηση.

    Εγώ έχω ήδη σπίτι Wind FTTH.

    Θέλω να μου πείτε (αν υπάρχει κανείς που να έκανε πολύ πρόσφατα την εγκατάσταση) αν ισχύει ακόμα η τακτική της Nova να μην βάζει οπτικό πριζάκι και να έχει χύμα το καλώδιο όπως η inalan ένα πράγμα καθώς δεν με βολεύει και δεν το θέλω σε καμία περίπτωση.

    Επειδή θα είναι η μάνα μου (ξανά) όταν έρθει το συνεργείο, αυτό που της είπα να τους πει είναι 2 πράγματα.

    1. Η γραμμή θα μπει στο ίδιο κανάλι με την άλλη οπτική και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δε θα ανοίξουν καινούργια τρύπα με ξεχωριστό κανάλι.
    2. Η γραμμή θα τερματίσει σε οπτική πρίζα και όχι χύμα.

    Σε περίπτωση που ένα από τα 2 είναι όχι/δε γίνεται/δε μπορούμε κλπ, η απάντηση είναι να πάρουν τα μπογαλάκια τους και να φύγουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

    Είτε θα κάνουν τη δουλειά όπως τη θέλω είτε θα ακυρώσω την αίτηση.

    Έχω οπτική πρίζα που μου άφησε η wind από την πρώτη απόπειρα που έκαναν, απλά θέλει τρυπάνι και ΟΥΠΑ για να μείνει στον τοίχο γιατί το σημείο αυτό είναι τσιμέντο λόγω φωταγωγού.

    Θα είμαι παράλογος που θέλω η δουλειά να γίνει με συγκεκριμένο τρόπο;

    Την άνοιξη θα γίνει ολική ανακαίνιση του σπιτιού με βάψιμο, ξήλωμα πατώματος και τοποθέτηση πλακακιών κλπ οπότε τα χύμα και με τις εργασίες ή κάποια απροσεξία, θα μου δημιουργήσει πρόβλημα που θέλω να αποφύγω από τώρα...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  11. #1811
    Εγγραφή
    10-05-2005
    Περιοχή
    Ath.
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εάν χωράει να περάσει στην ίδια τρύπα θα το κάνουν γιατί να τρυπήσουν και να τραβηξουν νεο καναλι θα γλιτώσουν χρόνο.
    απο ότι ξέρω είναι οδηγία της νοβα να μην βάζουν μπριζακι. οι τεχνικοί δεν έχουν κιόλας μαζι τους αφού δεν υπάρχει σαν υλικό

  12. #1812
    Εγγραφή
    09-01-2012
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20 Mbit/s
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Θα σε στεναχωρήσω αλλά σε εμένα δεν έβαλαν όπως είχα γράψει σε πιο παλιό ποστ. Η εγκατάσταση έγινε ακριβώς έναν μήνα πριν και στο κατάστημα που είχα ρωτήσει μου είπαν ότι όντως σταμάτησαν να βάζουν πριζάκια.
    Τώρα στην περίπτωση σου που όπως λες έχεις ένα περίσσιο πριζάκι ίσως να γίνει κάτι.
    Ακόμα και τώρα αν θες πάρε ένα τηλ. στο 13731 και κάνε τους μια ερώτηση μήπως και γίνεται ή έστω να ενημερώσουν τους τεχνικούς που θα έρθουν αύριο.

  13. #1813
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Κατανοητό αυτό, ωστόσο επειδή εμένα θα μου χαλάσει το εικαστικό στο σπίτι και το θεωρώ πολύ λάθος, αν με πάρουν τηλέφωνο θα τους ενημερώσω σχετικά και αν μου το επιβεβαιώσουν θα ακυρώσω τη διαδικασία και την αίτηση.

    Να δεχτώ για τον εξοπλισμό ότι μπορούν να μου δώσουν ό,τι θέλουν αλλά όταν μιλάμε για εγκατάσταση, αρνούμαι να γίνει όπως εκείνοι θέλουν ή τους βολεύει μιας και οι εργασίες γίνονται ΕΝΤΟΣ του σπιτιού μου και από τη στιγμή που χαλάει η καλαισθησία με αυτό το πράγμα, απλά δεν το κάνω...

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



  14. #1814
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panospc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι κάνατε αναβάθμιση από VDSL σε FTTH πληρώσατε για την εγκατάσταση του εξοπλισμού;
    Σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός και αντί για 33€ είναι 65.26€. Δεν μου είχαν πει τίποτα για επιπλέον κόστος όταν είχα ζητήσει την αναβάθμιση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Logariasmos.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  16,1 KB 
ID: 243110
    To ιδιο λαθος ειχαν κανει κ σε εμενα(κ οχι μονο).Τελικα μετα απο επικοινωνια με το λογιστηριο μου το πιστωσαν.

  15. #1815
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εγω ακομα περιμενω 3 εβδομαδες να ερθει ο εργολαβος για αυτοψια στην πολυκατοικια. Ξεφτιλα. Εχω ξενερωσει. Απο την νοβα μου ζητανε συγγνωμη και ψαχνονται με τον οτε να δουν γιατι δεν εχει ερθει. Δεν εχουν καμια ενημερωση μου λενε, δεν ξερουν τιποτα. Ειναι δυνατον; Απαραδεκτο

Σελ. 121 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 101111116119120121122123126131141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας