Σελ. 418 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 398408413416417418419420423428438 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.256-6.270 από 6781

Θέμα: Nova FTTH

  1. #6256
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, ρωτάω γιατί αν είναι απλό οικιακό, τότε δεν υπάρχει καν λόγος να το συζητάει..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #6257
    Εγγραφή
    27-01-2024
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κάποιο business συμβόλαιο με αντίστοιχες ρήτρες σε περίπτωση downtime ή απλό οικιακό;
    Συμβολαιο business έχω, χωρίς όμως να πληρώνω παραπάνω από το οικιακό όπως γίνεται στον ΟΤΕ

  3. #6258
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Στα business που ειχα εγω κατα καιρους , δεν αναφερθηκε ποτέ καμμια ρητρα για downltime .
    Και ας ηταν εξαρτημενη η επιχειρηση απο το ιντερνετ .
    Απο οσο ξερω , μονο στα μισθωμενα προβλεπονται .

    Μονο παγιο πιστωνανε σε βλαδη . τιποτε περισσοτερο . και ποτέ δεν καταφεραμε να διεκδικησουμε κατι επιπλεον.

    Υ.Γ. VDSL2 ειχαμε . οχι οτι αλλαζει τιποτα στα συμβολαια βεβαια .
    The gr81 .

  4. #6259
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παράσταση του τσίρκο nova τελείωσε.
    Έχοντας διαβάσει άπειρες σελίδες του φόρουμ είχα καταλήξει ότι ήταν λάθος δηλωμένος ο εξοπλισμός, μιλάω χτες το βράδυ με ένα τσακάλι ο οποίος διαπίστωσε ότι είχα δίκιο του λέω τα serial αλλά δεν και πάλι δεν δούλεψε. Σήμερα το πρωί έρχεται ο φίλος μου (τεχνικός νοβα) μιλάει πάλι με τα δικά του κεντρικά και του λένε ότι έχουν βάλει τις 2 γραμμές σε 1 πόρτα και ότι ήταν λάθος δηλωμένος ο εξοπλισμός (ont&router) του τα λέει και σε 5 λεπτά είχα ίντερνετ

    Τώρα κρατάω την 1 γραμμή στη νοβα και πάω την άλλη στην κόσμοτε για σιγουριά η μένω στο τσίρκο (επειδή το δίκτυο είναι δικό τους στην περιοχή μου) ;

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
    Από την στιγμή που έχεις φίλο τεχνικό στην ΝΟΒΑ και αφού το δίκτυο στην περιοχή σου είναι δικό της, μένεις εκεί έχοντας την σιγουριά του φίλου σου να σε καλύψει σε ... προβλήματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astakos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμβολαιο business έχω, χωρίς όμως να πληρώνω παραπάνω από το οικιακό όπως γίνεται στον ΟΤΕ
    Μόνο που στον ΟΤΕ υπάρχουν αντίστοιχες ρήτρες (SLA) σε περίπτωση downtime ανάλογα και το business συμβόλαιο.
    Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
    Στην ΝΟΒΑ "βαφτίσανε" την οικιακή σύνδεση επαγγελματική και πληρώνεις τα ίδια. :
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 30-01-24 στις 21:08.

  5. #6260
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που έχεις φίλο τεχνικό στην ΝΟΒΑ και αφού το δίκτυο στην περιοχή σου είναι δικό της, μένεις εκεί έχοντας την σιγουριά του φίλου σου να σε καλύψει σε ... προβλήματα.

    - - - Updated - - -



    Μόνο που στον ΟΤΕ υπάρχουν αντίστοιχες ρήτρες (SLA) σε περίπτωση downtime ανάλογα και το business συμβόλαιο.
    Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
    Στην ΝΟΒΑ "βαφτίσανε" την οικιακή σύνδεση επαγγελματική και πληρώνεις τα ίδια. :
    Σε όλους τους παρόχους υπάρχουν business και "business". Οι πιο συνήθεις είναι οι ψευτοbusiness, που είναι κατά βάση οικιακά προγράμματα.
    Όπως είπα και νωρίτερα πάντως (με τα αρτικόλεξα, οπότε το επαναλαμβάνω πλήρες) ακόμη και το default Service Level Agreement σε Dedicated Internet Access, δεν αποζημιώνει σημαντικά.

  6. #6261
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλους τους παρόχους υπάρχουν business και "business". Οι πιο συνήθεις είναι οι ψευτοbusiness, που είναι κατά βάση οικιακά προγράμματα.
    Όπως είπα και νωρίτερα πάντως (με τα αρτικόλεξα, οπότε το επαναλαμβάνω πλήρες) ακόμη και το default Service Level Agreement σε Dedicated Internet Access, δεν αποζημιώνει σημαντικά.
    Το ίδιο λέμε.

  7. #6262
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που έχεις φίλο τεχνικό στην ΝΟΒΑ και αφού το δίκτυο στην περιοχή σου είναι δικό της, μένεις εκεί έχοντας την σιγουριά του φίλου σου να σε καλύψει σε ... προβλήματα.
    ΑΝ παραμείνει στη NOVA και δεν αλλάξει εταιρεία...

  8. #6263
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝ παραμείνει στη NOVA και δεν αλλάξει εταιρεία...
    Αυτό εννοείτε πάντα.

  9. #6264
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε εμάς εδώ θυμάμαι την ημέρα που πέρναγαν την ίνα στο δρόμο, έκαναν και τομή προς το κτήριο.... Το θυμάμαι ξεκάθαρα αυτό....
    Αυτό που μου διαφεύγει από τη μνήμη είναι η τομή προς τη καμπίνα πότε έγινε.....
    Το φρεάτιο στο δρόμο πάντως το έκαναν άλλη μέρα νομίζω μαζί με τη τομή της οπτικής σε πλαϊνό δρόμο... - Στενό.. Μάλλον γιατί ήταν στην ευθεία του στενού το φρεάτιο...
    Αν και από ότι θυμάμαι έκαναν και φρεάτια χύμα χωρίς τομή σε μερικά σημεία... Και μετά πέρασε η οπτική...
    Μιλάω για wind....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περπάτησα σήμερα και έχουν μπει και φρεάτια που ανοίγουν περίεργα στην διαδρομή.. σαν ένα τετράγωνο που ανοίγει με 4 τρίγωνα πίτας δηλαδή. Σήμερα δεν ήρθε κανείς τους για δουλειά .. λογικό το κόβω οπότε δεν τους ρώτησα. Θα δω αύριο αν εμφανιστούν. Πάντως η γραμμή είναι τελείως καλυμμένη και μένει να πέσει η άσφαλτος στις γραμμές.
    Έτσι είναι τα φρεάτια της wind... Σαν τρίγωνα κάπως... Τα κομμάτια δλδ.. Γιατί ολόκληρο είναι τετράγωνο... Δεν θυμάμαι των άλλων πως είναι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε δίκιο παίδες σορρυ
    Πλάκα στη πλάκα πάντως καλά θα ήταν το 200αρι up αν εφαρμοζόταν... Αλλά που τέτοια περίπτωση....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #6265
    Εγγραφή
    24-11-2017
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    μια απλη ενημερωση σχετικα με την συζητηση για βλαβη σε παροχο που δεν ειναι δικια του η περιοχη . εδω και 10 ημερες ειμαι χωρις οπτικη ινα cosmote (σε περιοχη της nova) σε επαγγελματικο χωρο στο κεντρο της αθηνας . καθημερινη επικοινωνια με την cosmote και η κλασικη απαντηση οτι περιμενουν τον παροχο να κλεισουν ραντεβου για να ερθουν στο καφαο να φτιαξουν την βλαβη. επισης η cosmote δεν μου δινει δωρεαν το Internet backup αλλα θελει δυο χρονια συμβολαιο με τον πρωτο χρονο δωρεαν και μετα 5€ το μηνα . να πληρωσω δηλαδη 60€ γιατι κυνηγανε αυτοι την nova να ερθει να φτιαξει τη βλαβη ......

  11. #6266
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα business που ειχα εγω κατα καιρους , δεν αναφερθηκε ποτέ καμμια ρητρα για downltime .
    Και ας ηταν εξαρτημενη η επιχειρηση απο το ιντερνετ .
    Απο οσο ξερω , μονο στα μισθωμενα προβλεπονται .

    Μονο παγιο πιστωνανε σε βλαδη . τιποτε περισσοτερο . και ποτέ δεν καταφεραμε να διεκδικησουμε κατι επιπλεον.

    Υ.Γ. VDSL2 ειχαμε . οχι οτι αλλαζει τιποτα στα συμβολαια βεβαια .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που έχεις φίλο τεχνικό στην ΝΟΒΑ και αφού το δίκτυο στην περιοχή σου είναι δικό της, μένεις εκεί έχοντας την σιγουριά του φίλου σου να σε καλύψει σε ... προβλήματα.

    - - - Updated - - -



    Μόνο που στον ΟΤΕ υπάρχουν αντίστοιχες ρήτρες (SLA) σε περίπτωση downtime ανάλογα και το business συμβόλαιο.
    Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
    Στην ΝΟΒΑ "βαφτίσανε" την οικιακή σύνδεση επαγγελματική και πληρώνεις τα ίδια. :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλους τους παρόχους υπάρχουν business και "business". Οι πιο συνήθεις είναι οι ψευτοbusiness, που είναι κατά βάση οικιακά προγράμματα.
    Όπως είπα και νωρίτερα πάντως (με τα αρτικόλεξα, οπότε το επαναλαμβάνω πλήρες) ακόμη και το default Service Level Agreement σε Dedicated Internet Access, δεν αποζημιώνει σημαντικά.
    SLA είχα μόνο στην Cosmote πρίν 3-4 χρόνια με το μισθωμένο το μικροκυμματικό... στην Vodafone τώρα με την 500/500 ούτε φωνή ούτε ακρόαση... δεν το ανάφεραν καν αλλά με την τιμή που το πήρα δεν ασχολήθηκα. Έχω backup 5G.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #6267
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Εμένα ήταν να έρθουν σήμερα για να μου ολοκληρώσουν την καλωδίωση μέσα στο σπίτι, να συνδέσουν το Nokia και να ολοκληρωθεί η σύνδεση. Τελικά έφτιαξαν την καλωδίωση αλλά μου είπαν ότι δεν έχει δοθεί ακόμα η γραμμή, οπότε θα περιμένω νέα ενημέρωση για την σύνδεση του εξοπλισμού.
    Έχει συμβεί και σε άλλον αυτό; Θα περιμένω πολύ ακόμα;
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  13. #6268
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokosxa Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια απλη ενημερωση σχετικα με την συζητηση για βλαβη σε παροχο που δεν ειναι δικια του η περιοχη . εδω και 10 ημερες ειμαι χωρις οπτικη ινα cosmote (σε περιοχη της nova) σε επαγγελματικο χωρο στο κεντρο της αθηνας . καθημερινη επικοινωνια με την cosmote και η κλασικη απαντηση οτι περιμενουν τον παροχο να κλεισουν ραντεβου για να ερθουν στο καφαο να φτιαξουν την βλαβη. επισης η cosmote δεν μου δινει δωρεαν το Internet backup αλλα θελει δυο χρονια συμβολαιο με τον πρωτο χρονο δωρεαν και μετα 5€ το μηνα . να πληρωσω δηλαδη 60€ γιατι κυνηγανε αυτοι την nova να ερθει να φτιαξει τη βλαβη ......
    Το Internet Backup είναι εμπορικό προϊόν και χρειάζεται δέσμευση.
    Αυτό που πρέπει να ζητήσεις είναι δωρεάν δεδομένα (πεπερασμένα ή απεριόριστα) σε κάποιο αριθμό κινητού, για να τα ρυθμίσεις εσύ στον εξοπλισμό σου.
    Βέβαια αυτή η συζήτηση ταιριάζει στο FTTH του OTE.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα ήταν να έρθουν σήμερα για να μου ολοκληρώσουν την καλωδίωση μέσα στο σπίτι, να συνδέσουν το Nokia και να ολοκληρωθεί η σύνδεση. Τελικά έφτιαξαν την καλωδίωση αλλά μου είπαν ότι δεν έχει δοθεί ακόμα η γραμμή, οπότε θα περιμένω νέα ενημέρωση για την σύνδεση του εξοπλισμού.
    Έχει συμβεί και σε άλλον αυτό; Θα περιμένω πολύ ακόμα;
    Συμβαίνει. Μπορεί να κάνει λίγες μέρες ακόμα. Σε κάποιους έγινε την επόμενη, σε κάποιους... άργησε. Ενόχλησέ τους τηλεφωνικά για επίσπευση.

  14. #6269
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμβαίνει. Μπορεί να κάνει λίγες μέρες ακόμα. Σε κάποιους έγινε την επόμενη, σε κάποιους... άργησε. Ενόχλησέ τους τηλεφωνικά για επίσπευση.
    Ευχαριστώ!
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  15. #6270
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    SLA είχα μόνο στην Cosmote πρίν 3-4 χρόνια με το μισθωμένο το μικροκυμματικό... στην Vodafone τώρα με την 500/500 ούτε φωνή ούτε ακρόαση... δεν το ανάφεραν καν αλλά με την τιμή που το πήρα δεν ασχολήθηκα. Έχω backup 5G.
    Αυτό είναι και το κυριότερο να υπάρχει εφεδρική λύση σε περίπτωση βλάβης.
    Για τα υπόλοιπα περί SLA, ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Το ότι κάποιοι πάροχοι βαφτίζουν οικιακά πακέτα σε "επαγγελματικά", με το ίδιο περίπου κόστος ε μην ζητάμε και πολλά.

Σελ. 418 από 453 ΠρώτηΠρώτη ... 398408413416417418419420423428438 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας