Σελ. 129 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129
Εμφάνιση 1.921-1.934 από 1934
  1. #1921
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.762
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από T_K_L_L_LUIGI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με το support του ΟΤΕ σήμερα, μου είπανε ότι το πρόγραμμα έχει σταματήσει αλλά αν θέλω μπορώ να κάνω αναβάθμιση στην γραμμή μου σε VDSL 50ρι με 28 ευρώ το μήνα.

    Υπάρχει πιθανότητα να ξανασυνεχιστεί το πρόγραμμα αυτό ή το κόψανε μια και καλή;
    Δεν υπάρχει κάτι στον ορίζοντα πιστεύω.

    Κανονικά η Cosmote θέλει να περάσει τις συνδέσεις της όλες, σε FTTH τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 21-06-23 στις 19:25.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #1922
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά η Cosmote θέλει να περάσει τις συνδέσεις της όλες σε FTTH τώρα.
    Αμήν...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #1923
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από T_K_L_L_LUIGI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με το support του ΟΤΕ σήμερα, μου είπανε ότι το πρόγραμμα έχει σταματήσει αλλά αν θέλω μπορώ να κάνω αναβάθμιση στην γραμμή μου σε VDSL 50ρι με 28 ευρώ το μήνα.

    Υπάρχει πιθανότητα να ξανασυνεχιστεί το πρόγραμμα αυτό ή το κόψανε μια και καλή;
    Μάλλον το δεύτερο, καθώς έτυχε, να μου το "ξεφουρνίσουν" και σε έμενα, χθες και σήμερα, μερικοί εκπρόσωποι του εμπορικού, από το 13888 και συγκεκριμένα, αναφέρουν ότι η δράση έχει σταματήσει, από 12 ή 13 Ιουνίου -προηγούμενη Δευτέρα ή Τρίτη- (Άλλος έλεγε Δευτέρα 12/06, άλλος Τρίτη 13/06) και από ότι φαίνεται, υπάρχουν ακόμη αρκετοί, που ενώ το δικαιούνται, -όπως και εγώ και στη δεύτερη γραμμή, που έχω απέναντι από το όνομά μου-, δεν έχουν συμπεριληφθεί, ούτε επωφεληθεί μέχρι σήμερα της δράσης.

    Αναφέρουν δε, παρόλες τις πιέσεις με αιτήματα και σχόλια, που κάναμε στην καρτέλα μου, από τον περασμένο Απρίλιο, ότι "Στη γραμμή σας παρόλα τα αιτήματα ένταξης, στην καμπάνια, αυτή δεν ενεργοποιήθηκε, για τη δική μου γραμμή", χωρίς να ξέρουν το "γιατί", με την δικαιολογία, ότι δεν υπάρχει επάρκεια στο δίκτυο, για εμένα ή/και τους υπόλοιπους της περιοχής ή ότι δεν θα πιάνουμε παραπάνω, (από τη στιγμή που ήδη υπάρχει διαθεσιμότητα για παραπάνω, (είμαι ήδη σε VDSL2 κάρτα και έχω attainable 80-90Down & 40-45Up αυτή τη στιγμή) και γνωρίζοντας καλά τις δυνατότητες της περιοχής και πληρώντας, όλες τις προϋποθέσεις της δράσης αυτής)

    και για αυτό δεν πήρε κανείς συγκεκριμένα από εδώ, δωρεάν διπλασιασμό, που στην ουσία παραμένουμε "τρείς και ο κούκος" και ενώ γνωρίζω πολύ καλά πως υπάρχει επάρκεια, με τόσα λίγα άτομα που υπάρχουν μόνιμα εδώ, για να σε αποφύγουν, ανακοινώνοντας απλά τα "κακά μαντάτα", ότι τελικά, δεν θα πάρεις διπλασιασμό! Μάλλον περιμένουν, να λήξουν και τα λιγοστά, παλαιά, εμπορικά πακέτα, ώστε να σε μεταφέρουν στα νέα, να μην πληροίς τις προϋποθέσεις επίτηδες και εν τέλει, να μην λάβουν όλοι δωρεάν διπλασιασμό και ας το δικαιούνται μέχρι σήμερα.

    Δεν πειράζει όμως, από τον ερχόμενο Νοέμβριο, που λήγει και το συμβόλαιό μου, θα την ακυρώσω μια και καλή τη γραμμή, μετά από 34 συνεχόμενα χρόνια στο δίκτυό τους και θα στραφώ -όπως αρκετοί σκέφτονται-, να πάω σε mobile internet με sim router, που θα κοστίζει και φθηνότερα και θα έχω σίγουρα καλύτερες ταχύτητες και υπηρεσίες, με το 5G, που έβαλαν προ ολίγων μηνών, αφού οι τιμές στη σταθερή, τείνουν να αυξηθούν και με τις τωρινές παρεχόμενες υπηρεσίες γενικότερα, (αλλά και ειδικότερα για τη γραμμή μου, που ταλαιπωρούμε με χρόνιο πρόβλημα, που μόνο τα πάγια θέλουν να παίρνουν, αδιαφορώντας πλήρως για το ζήτημα), δεν αξίζει καθόλου η παραμονή στην κλασική σταθερή.

    Υ.Γ. Το β' ενικό, σε κάποια σημεία είναι υποκειμενικό και δεν απευθύνετε συγκεκριμένα, σε κάποιον απλό χρήστη του forum.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κανονικά η Cosmote θέλει να περάσει τις συνδέσεις της όλες, σε FTTH τώρα.
    Καλά τα έργα και οι αναβαθμίσεις, αλλά αν δεν συγκρατηθούν οι τιμές, -που ακούγεται πως θα αυξηθούν από Φθινόπωρο-, και πρωτίστως δεν βγουν και τα Giga Vouchers, τους βλέπω να χαίρονται και να καμαρώνουν, μόνοι τους τις ίνες τους, αφού στην πραγματικότητα, δεν θα συμφέρει κανέναν στο άμεσο μέλλον, να μπει σε αυτή τη διαδικασία και αν κάποιος έχει ήδη εγκατάσταση FTTH στον χώρο του και ανέβουν οι τιμές, δεν ξέρω, αν θα μπορούν να γυρίσουν στο χαλκό ξανά ή και να γίνεται, ποιος θα μπει σε αυτή τη διαδικασία τελικά μετά...(;

  4. #1924
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.820
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια γενικη παρατηρηση. Οι τιμες θα ανεβουν σε ολα, προφανως κανεις δεν το θελει, αλλα στη πραξη δεν υπαρχει διαφυγη.
    Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να περιορισθουν οι επιλογες στο τι ειναι καλυτερο, στα (περιπου) ιδια λεφτα, καθως και το τι υπαρχει διαθεσιμο.

    Οι προθεσεις φανηκαν. Τερμα η εκπτωση 1 ευρω και επεται συνεχεια. Το τελος του διπλασιασμου ειναι πιθανοτατα το επομενο.
    Απο κει και περα.
    Router 5g. Για να το αξιοποιησεις σωστα θες κανα 4-5 κατοσταρικα επενδυση. (μαζι με εξωτερικες τοποθετησεις, εσωτερικα ap κλπ) Αυτο μεταφραζεται σε περιπου 20 ευρω το μηνα επιπλεον για τα επομενα δυο χρονια. (μετα πολλα θα εχουν αλλαξει/ξεπεραστει/χαλασει κλπ)
    Επιπλεον, η λυση με 5g router εχει υψηλοτατο ρισκο ποιοτητας. Στην αρχη που το δικτυο ειναι αδειο και οι συσκευες 5g λιγες, φαινεται καλη.
    Με δεδομενο οτι πλεον λιγες συσκευες ΔΕΝ ειναι 5g και οι παροχοι δινουν περισσοτερα data, η κατσταση γινετι αναξιοπιστη για κυρια συνδεση στο Internet. Ποτε θα τρεχει, πότε θα μπουκώνει, πότε θα σέρνεται. Επισης οι συνδρομες με απεριοριστα data δεν ειναι τσαμπα, και επιπλεον πρεπει να θεωρουμε βεβαιο ότι θα μπει κόφτης, που μπορει ενα κινητο να μην τον φτανει έυκολα, οχι ομως και ενα 5g router με διάφορα απο πισω του.

    Επιστροφη στο χαλκο:. Το ξεχναμε. Οπου υπάρχει ftth ειναι μονοδρομος. Ο χαλκος κοστιζει στο παροχο περισσοτερο, και ηδη συζηταμε για διαδικασιες αποξηλωσης.
    Εξαλλου οταν ανακοινονται αυξησεις δεν αφορουν μονο το ftth αλλα και το xdsl.

    Περα απο ολα αυτά. Το ονειρο της οπτικής ινας μεχρι το σπιτι, που ακουγοταν σαν "το μελλον" ήδη απο τη δεκαετία του 90 είναι εδώ.
    Οπως και ταχυτητες 100Mbit εγγυημένες στο entry level. (βαλτε να ακουσετε κανενα modem 56Κbit να κανει handshake, για να μην ξεχνιομαστε).
    Ειναι τουλαχιστον αχαριστια να γκρινιαζουμε για το ftth, που ειναι πραγματικη τεχνολογικη επανασταση.
    Αν θα μπορουσε φτηνότερα? Ισως. Αν και γενικοτερα, με το κοστος του σκαψιματος που έχει πέσει, και το ποοστό αξιοποίησης, η επένδυση θα είναι βαθιά στο κόκκινο για πολλά χρόνια ακόμη.

    Τουλαχιστον εδω, το προιόν βελτιώνεται. Το ρευμα πχ που ακριβινε, δεν το βλεπω να φεγγει καλύτερα, ασε που παλι κόβεται

  5. #1925
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Kai το νερό, τώρα τελευταία κάνει κουνήματα.
    Σκάσε και πλήρωνε.

    ΥΓ
    Πάντως στην Κίνα ξεκινάνε να βάλουνε 5,5 G
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 22-06-23 στις 07:38.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1926
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Οι δυναμικές της αγοράς δεν επιτρέπουν αυξήσεις τιμολογίων https://www.newmoney.gr/roh/palmos-o...is-timologion/

    https://techmaniacs.gr/i-cosmote-xek...ote-tis-times/

    Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι, με την κατάργηση της έκπτωσης 1ευρω στο λογαριασμό μια μικρη αύξηση την έκανε

  7. #1927
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δυναμικές της αγοράς δεν επιτρέπουν αυξήσεις τιμολογίων https://www.newmoney.gr/roh/palmos-o...is-timologion/

    https://techmaniacs.gr/i-cosmote-xek...ote-tis-times/

    Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι, με την κατάργηση της έκπτωσης 1ευρω στο λογαριασμό μια μικρη αύξηση την έκανε
    Ασφάλειες έβαλε, πληρωμές έβαλε και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
    Φούρνο πότε θα ανοίξει ο ΟΤΕ ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1928
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Μια ερώτηση ρε παιδιά: Γιατί διαμαρτύρεστε για τις αυξήσεις ? 41% και θα ανέβει και παραπάνω. Άρα είστε ικανοποιημένοι, οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο της διαμαρτυρίας για τις διάφορες αυξήσεις.


  9. #1929
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Σύμφωνα με αυτό δεν θα έπρεπε αυτοί που έχουν,οπτικη ινα να πληρώνουν λιγότερο σε σχέση με αυτούς που έχουν χαλκό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20230622_093609_Chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  211,5 KB 
ID: 249199

  10. #1930
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.820
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    ΟΟΟταν αποσβεσθει το σκαψιμο, το συζηταμε

  11. #1931
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφάλειες έβαλε, πληρωμές έβαλε και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
    Φούρνο πότε θα ανοίξει ο ΟΤΕ ?
    Στην περιοχή σου το BOX δεν έχει φούρνους;

    Τα βιβλία ξέχασες, αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ.
    hnesne

  12. #1932
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Πριν από 4 χρόνια είχα
    COSMOTE Home Double Play 4 M
    και τώρα έχω
    Double Play Advanced XL 50 Mbps.
    με την ίδια τιμή.

  13. #1933
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    SDSL
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    magcen
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΕΟΙ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 14.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επανέρχομαι με την δωρεάν αναβάθμιση που πηρα σε 100αρα και το προβλημα που εχω στον συγχρονισμο.


    σήμερα το πρωί ήρθε τεχνικός στο σπίτι εκανε μέτρηση απο τον καταμενητή με την εφαρμογή του tablet και έβγαζε 97, μετά έκανε μέτρηση στιν πρίζα και εβγαλε 85 μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση και μου πρότεινε να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου βάλει νεο καλώδιο απο τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα για να πιασω τα 97.

    επίσης μου είπε δεν χρειάζεται αλλαγή πρίζας.


    τον ρωτισα γιατί την 50αρα την τερμάτιζα 54999 και την 100αρα οχι; και μου είπε η 100αρα θέλει μεγαλύτερες απαιτήσεις


    εσείς τι λέτε είναι έτσι όπως μου τα είπε;



    ξέχασα να τον ρωτίσω αν με έβαζε σε προφίλ 35b αν θα κέρδιζα παραπάνω συγρχονισμό.
    με τα απο 2 χρονια αποκατασταθηκε το προβλημα που ειχα.

    αφου μου ειχε πει ο τεχνικος οτι φταει η εσωτερικη καλοδιοση, περισι το καλοκαιρι ειχα βαλει εξωτερικο καλοδιο απο τον κατανεμητη στο ρουτερ αλλα ειχα παλι το ιδιο προβλημα.

    τελικα δεν ηταν η εσωτερικη καλοδιοση, ηταν προβλημα απο την πλευρα του ΟΤΕ.

    συγκεκριμενα πριν λιγες ημερες ειχα πολλες αποσυνδεσεις το δηλωσα βλαβη και μεσα σε 7 ωρες εκλεισαν την βλαβη, το αποτελεσμα οι αποσυνδεεις σταματησαν και τερμαριζω την κατοσταρα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

    ενημερωσα και το προφιλ μου εδω στο forum
    Συνημμένο Αρχείο 254516
    το uptime ειναι μονο 1 day επειδη το εβγαλα για λιγο απο την πριζα για να συνδεσω το ups
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achilleas1978 : 09-03-24 στις 03:32.

  14. #1934
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.762
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να το φτιάξουν μέσα σε 7 ώρες μάλλον δεν κάνανε σκαψίματα για βλάβη..
    Πιθανόν σου αλλάξανε ζεύγος καλωδίων που πάει στην καμπίνα.

    Αλλά μάλλον εναέριο δίκτυο θα έχεις..
    μπορεί το πρόβλημα να ήταν και σε κάποιο χαλασμένο κουτί,
    ή αλλάξανε εναέριο καλώδιο.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 129 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας