Σελ. 12 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1051
  1. #166
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Την έκλεισα λίγο πριν ποστάρω, γιατί είχα δοκιμάσει τα πάντα και τράβηξα φλας να τσεκάρω κι αυτό (είχα σχεδόν ξεχάσει ότι υπάρχει).

    Το περίεργο είναι ότι ήταν ενεργοποιημένη, ενώ σίγουρα το είχα στο "off" και με το entry δούλευε κανονικά το port forward (βέβαια τελευταία φορά είχα τσεκάρει το port forward στο entry πριν την αναβάθμιση).

    Υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήθηκε από την Cosmote λόγω της αναβάθμισης?
    Think for yourself.
    Question Authority.

  2. #167
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιήθηκε από την Cosmote λόγω της αναβάθμισης?
    Σε μένα έμεινε όπως ήταν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #168
    Εγγραφή
    15-02-2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMΟΤΕ triple play
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZTE H 1600
    SNR / Attn
    25(dB) / 7,4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αίτηση για αναβάθμιση από 50 σε 100, πρώτα έγινε η αναβάθμιση της γραμμής σε 100 και αφου δούλεψε λίγες μέρες με το Entry 2i, σήμερα μου φέρανε το ZTE.

    Το έχω επάνω εδώ και καμιά ώρα, 2 θέματα/ερωτήσεις:

    - Δεν υπάρχει πουθενά tab για firewall. Ρίχνοντας μια ματιά στο "original" user guide προφανώς υπάρχει, αλλά υποθέτω το έχει κόψει η Cosmote με το firmware(?)
    Υπάρχει τρόπος να εμφανιστεί, πχ μέσω άλλου firmware, το έχει δοκιμάσει κανείς?

    - Δεν δουλεύει το port forward. Δεν είμαι πίσω από ISP Nat, και απενεργοποίησα από mycosmote το "Διαχείριση βαθμού προστασίας (firewall) / Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις".
    Καμιά ιδέα?
    Για το port forward έχεις ελέγξει το μενού port binding

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.PNG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  102,0 KB 
ID: 238244

  4. #169
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #170
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παιδια θελω μια συμβουλη. Γιατι προβληματιζομαι.

    Σε 50αρα κοσμοτε, με το speedport plus, μου πε ο τεχνικος πως εγραψε να μου δωσουν ρουτερ το zte1600.

    ομως αν δεν υπαρχει επιλογη για να βαλω δικα μου dns, αν δεν το portforward για να δουλεψει ειναι λαχειο, αν, δε μπορω να πειραξω το firewall και αν δε μπορω να βαλω το no-ip στις ρυθμισεις, ε να το βρασω.

    Οποτε σκεφτομαι 3 επιλογες.

    μενω με το speedport plus και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.

    παιρνω το ζτε1600 και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.

    αγοραζω ενα δικο μου μοοντεμ-ρουτερ (καποιο fritzbox ισως?) που πιθανοτατα θα εχει και καλυτερη εμβελεια το wifi και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    τι θα με συμβουλευατε εσεις? ισχυει πως αμα παρω τα ντεκο, στο ζτε θα μπορω να παρακαμψω ολους τους περιορισμους που εχει το ζτε, αν το ντεκο το δουλευω σε ρουτερ μοντ?

    Αν παρω καποιο μοντεμ ρουτερ, μεχρι 150 ευρω ποια μοντελα θα συμβουλευατε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τα επομενα χρονια?

    σας ευχαριστω πολυ. προβληματιστηκα ασχημα...

  6. #171
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγοραζω ενα δικο μου μοοντεμ-ρουτερ (καποιο fritzbox ισως?) που πιθανοτατα θα εχει και καλυτερη εμβελεια το wifi και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    To Fritzbox σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή για διαχείριση του δικτύου αλλά δεν θα μπορεί να καλύψει τον χώρο το ίδιο με τα DECO.
    Aν ο χώρος είναι μικρός είσαι εντάξει, αλλά αν θέλεις να καλύψεις δωμάτια και σημεία μακριά από το ρούτερ τα DECO θα τον καλύψουν καλύτερα και έχεις και την δυνατότητα να προσθέσεις μονάδες αν χρειαστεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #172
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια θελω μια συμβουλη. Γιατι προβληματιζομαι.

    Σε 50αρα κοσμοτε, με το speedport plus, μου πε ο τεχνικος πως εγραψε να μου δωσουν ρουτερ το zte1600.

    ομως αν δεν υπαρχει επιλογη για να βαλω δικα μου dns, αν δεν το portforward για να δουλεψει ειναι λαχειο, αν, δε μπορω να πειραξω το firewall και αν δε μπορω να βαλω το no-ip στις ρυθμισεις, ε να το βρασω.

    Οποτε σκεφτομαι 3 επιλογες.

    μενω με το speedport plus και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.

    παιρνω το ζτε1600 και αγοραζω deco m4 και τα δουλευω σε router mode ουτως ωστε να εχω το σπιντπορτ μονο για την τηλεφωνια. και ολα τα υπολοιπα να τα ρυθμιζω απο το ντεκο.

    αγοραζω ενα δικο μου μοοντεμ-ρουτερ (καποιο fritzbox ισως?) που πιθανοτατα θα εχει και καλυτερη εμβελεια το wifi και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    τι θα με συμβουλευατε εσεις? ισχυει πως αμα παρω τα ντεκο, στο ζτε θα μπορω να παρακαμψω ολους τους περιορισμους που εχει το ζτε, αν το ντεκο το δουλευω σε ρουτερ μοντ?

    Αν παρω καποιο μοντεμ ρουτερ, μεχρι 150 ευρω ποια μοντελα θα συμβουλευατε για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τα επομενα χρονια?

    σας ευχαριστω πολυ. προβληματιστηκα ασχημα...
    Όπως το βλέπω, έχεις αποφασίσει ήδη να αγοράσεις κάτι
    Εάν έχεις να αφιερώσεις ένα μισάωρο, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το ZTE H1600, και εφόσον κρίνεις ότι δεν σε εξυπηρετεί να κρατήσεις το Plus.
    Εάν ειναι προτιμότερο κάποιο Deco ή Fritz, ας το συζητήσουμε σε άλλο θέμα, με λεπτομέρειες των αναγκών σου.

  8. #173
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    το ζτε δε χρειαζομαι μισαωρο για να καταλαβω οτι δε μου κανει. χωρις δνς και πορτ φοργουορντ να δουλευει, ε δε μπλεκω. τελοσπαντων εχεις δικιο φιλε, εκανα νεο θρεντ. σε ευχαριστω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...17#post7265017

  9. #174
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει ρύθμιση για dhcp relay!!!
    Είναι δυνατόν; !!!
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #175
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, μια ερώτηση. Εχει δοκιμάσει κανείς να ορίσει στις ρυθμίσεις του Dhcp Server να δίνει συγκεκριμένη ip για dns?
    Εχω στήσει ενα pihole και έβαλα την ip του pihole για dns αλλα αυτό δίνει την ip του pihole αλλά και την δική του (του router) σαν dns...

    υπάρχει κάποιος τρόπος να μήν δίνει τον εαυτό του σαν dns?

  11. #176
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι μία από τις αναπηρίες του που είχαμε επισημάνει παλιότερα και δεν το έχουν φτιάξει ακόμη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #177
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι μία από τις αναπηρίες του που είχαμε επισημάνει παλιότερα και δεν το έχουν φτιάξει ακόμη.
    A κατάλαβα! Σ ευχαριστώ

  13. #178
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    μολις πηρα τηλεφωνο τον οτε να παραπονεθω για το κλειδωμενο firmware.
    τους εξηγησα πως ο τεχνικος μου προτεινε να αλλαξω το speedport plus στο zte1600. αλλα χωρις να μπορω να διαχειριστω σωστα τα πορτ φοργουορντ, να αλλαξω dns, να μπορω να βαλω το dyn dns κτλ, δεν παιζει απλα. τα σημειωσαν. μιλησε η κοπελα του τεχνικου τμηματος με ανωτερο τεχνικο και μου ειπαν πως μπορουν να τα προσφερουν οαλ αυτα επι πληρωμη...
    ισως αν παραπονεθει κιαλλος, να διορθωσουν τις βλακειες στο επομενο firmware

  14. #179
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BURNIN AMBITION Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις πηρα τηλεφωνο τον οτε να παραπονεθω για το κλειδωμενο firmware.
    τους εξηγησα πως ο τεχνικος μου προτεινε να αλλαξω το speedport plus στο zte1600. αλλα χωρις να μπορω να διαχειριστω σωστα τα πορτ φοργουορντ, να αλλαξω dns, να μπορω να βαλω το dyn dns κτλ, δεν παιζει απλα. τα σημειωσαν. μιλησε η κοπελα του τεχνικου τμηματος με ανωτερο τεχνικο και μου ειπαν πως μπορουν να τα προσφερουν οαλ αυτα επι πληρωμη...
    ισως αν παραπονεθει κιαλλος, να διορθωσουν τις βλακειες στο επομενο firmware
    Τι εννοεί επί πληρωμή? Δεν το κατάλαβα. Μπορούμε να πληρώσουμε να το ξεκλειδώσουν και πόσο?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #180
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Θα δίνουν firmware συγκεκριμένα γι' αυτούς που έχουν πληρώσει ώστε να τα ρυθμίζουν και μετά από factory reset ή θα πρέπει να παίρνει τηλέφωνο κάθε φορά ? LOL

    Τραγικά πράγματα...αν είναι να πρέπει να πληρώσεις, το βάζεις σε bridge/pppoe passthrough με δικό σου κλάσης ανώτερο router από πίσω το οποίο είναι ξεκλείδωτο και με περισσότερες δυνατότητες.

Σελ. 12 από 71 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας