Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 55
  1. #1
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Αντιγράφω από blog φίλου.

    Παραλία, Σκηνούλα και ……. Μπάτσοι



    Οι διακοπές είναι δικαίωμα, το Ελεύθερο Κάμπινγκ επιλογή μας
    Τέτοια περίπου εποχή πριν από δύο χρόνια μία πολύχρωμη παρέα 200 περίπου ατόμων απλώσαμε τις σκηνές και τις αιώρες μας στην πλατεία Συντάγματος, βάλαμε μικροφωνική, παίξαμε βόλεϋ, ποδόσφαιρο και μπουγέλο, παίξαμε σάλσα με την ομάδα των κρουστών μας, γενικώς κάναμε για κάποιες ώρες την κεντρική πλατεία της πόλης αυτό που πρέπει να είναι, μία γιορτή - παιχνίδι ζωής κόντρα σε μία τραγική πραγματικότητα. Ο λόγος ; Διεκδικούσαμε την αποποινικοποίηση (sic) του ελεύθερου κάμπινγκ.
    Για όσους το αγνοείτε, το ελεύθερο κάμπινγκ απαγορεύεται στην Ελλάδα. Ένας μεταδικτατορικός νόμος του 1974 απαγορεύει το στήσιμο σκηνής σε οποιοδήποτε υπαίθριο χώρο. Ψηφισμένος τότε για να προσδώσει νομικό μανδύα στην εκδίωξη τσιγγάνων και των χίππυς της εποχής, αυτή η νομική διάταξη εξυπηρετεί σήμερα άλλες λειτουργικότητες.
    Με δικαιολογία την προστασία της φύσης αλλά με προφανή σκοπό την περαιτέρω αποαποικιοποίηση των ζωών μας από τη διαμεσολάβηση του κέρδους η νομική αυτή απαγόρευση στοχοποιεί όλους εμάς, που επιλέγουμε μία άλλη σχέση με τη φύση, ως εγκληματίες και μας εκδιώκει. Μπορείτε να φανταστείτε ποιοι έρχονται όπου εκδιώκονται οι ελεύθεροι κατασκηνωτές. Είναι αυτοί που δε δίνουν δεκάρα για τη φύση πάντα φυσικά με την κάλυψη του νόμου και της τάξης. Έτσι, στις παρθένες παραλίες, που κάποτε σύχναζαν οι κοινότητες των ελεύθερων κατασκηνωτών σε αρμονία με την άγρια φύση, ξεπηδούν κάμπινγκ, ξενοδοχεία, εστιατόρια, ξαπλώστρες, ομπρέλες κτλ, όλα σε πολύ λογικές τιμές εκπόρνευσης του φυσικού μας περιβάλλοντος.
    Το φετεινό καλοκαίρι επέδειξε μία χωρίς προηγούμενο αύξηση της καταστολής ενάντια στους ελεύθερους κατασκηνωτές σε όλη την Ελλάδα. Μέχρι και ΜΑΤ κατέβασαν στις παραλίες των κυκλάδων. Τα λεφτά είναι σίγουρα πολλά. Τα βλέπουμε άλλωστε στη μάχη με τους μπράβους στις παραλίες της Αθήνας. Όμως και ο αριθμός των ανθρώπων που κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ συνεχώς αυξάνεται (λόγω φτώχειας). Γινόμαστε περισσότεροι όσοι δεν επιθυμούμε τα καταστροφικά αποτελέσματα από τη διαχείριση της φύσης από το κράτος και το κεφάλαιο αλλά την αρμονική σχέση με αυτή. Σε μία χώρα με ακτογραμμές ίσες σε μάκρος όσο αυτές της Αφρικής, θα μας βρίσκουν ενάντιους στα σχέδιά τους παντού.
    Πηγές :
    Ευχαριστήρια επιστολή στα ΟΠΚΕ
    Κυκλάδες
    Αγκίστρι
    Καϊάφας
    Ελαφόνησος
    Ιθάκη
    Χορευτό
    Ερεσσός
    Δικαστήρια

    Τι θα γίνει ρε παιδιά με τα ΟΠΚΕ? Και που επιτέλους μπορούμε να πάμε για να κάνουμε διακοπές σαν άνθρωποι? Σε βραχονησίδες? Την γνώμη σας παρακαλώ....
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Κυκλάδες? CAmping? Καλά να πάθετε

    ...ΧΑλκιδική ρεεεεεε!!!!

    Πέρα από την πλάκα. Εγώ φέτος το ψιλοευχαριστήθηκα το free. Γνωστό στέκι είναι, αλλά ενόχληση καμία. Δεν φταίει ο μπάτσος....αυτός ο γελοίος που τον στέλνει φταίει, επειδή νομίζει ότι αν διώξει τον άλλο από την σκηνή του, θα καταφέρει να τον πάρει στο ξενοδοχείο ή δωμάτιο του.....

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    προσωπικά ειμαι υπέρ του FreeCamping 100% και εχω κάνει πάρα πολύ στην ζωή μου.
    Το πρόβλημα ειναι ότι οι περισσοτεροι freecampers όταν φευγουν αφήνουν πίσω τους ενα απίστευτο σκουπιδαριό και βρωμιά, κυριως οι ξενοι διότι απλά πιστεύουν ότι εχουν ερθει σε μια χωρα που μπορούν να συμπεριφερονται οπως γουσταρουν.
    Δεν λεω ότι εμεις ειμαστε "αγγελοι" αλλα κάπου εμας μας ποναει να αφησουμε πίσω τα σκουπίδια μας.
    Δεν λέω έχω δεί και ξενους να πέρνουν σακούλα και να μαζευουν τα σκουπίδια των άλλων αλλα αυτες ειναι σπάνιες περιπτωσεις.
    Πάντως οι πιό βρωμιάρηδες ειναι αυτοι από τις χωρες της Ανατολικής Ευρωπης.

    btw τον πιό ωραίο υπνο της ζωής μου τον εχω ριξει σε free και σε βαπόρι, μια φορά κοιμομουνα 11 ωρες συνεχεια το οποίο αποτελει και προσωπικό μου ρεκορ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PALADIN : 15-08-07 στις 19:31.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Καλα κανει και απαγορευεται το free camping.
    Θα ειχε γεμισει ο κοσμος σκουπιδια.
    Οποιος θελει να χαρει την φυση να πληρωσει ενα ΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσο και να αφησει την σκηνη του σε καποιο οργανωμενο camping και ας γυρναει ολη μερα στη φυση.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαφώς και πρέπει να απαγορευεται το ελεύθερο camping.
    Και ασυνείδητοι υπάρχουν που γεμίζουν τον τόπο σκουπίδια και κινδυνεύουμε από πυρκαγιές αλλά και οι ίδιοι οι κατασκηνωτές μπορεί κινδυνεύουν από τυχόν επιθέσεις κλεφτών.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    98
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.
    Σίγουρα υπάρχουν free campers που σέβονται τη φύση (και γι'αυτό και τους αρέσει), αλλά αν καταργηθεί αυτός ο νόμος κάθε καρυδιάς καρύδι θα τους ακολουθήσει και θα καταστρέψει με τα σκουπίδια του τα μέρη που θα πάει.

    Συμφωνώ ότι ωραία θα είναι να μπορούμε να κατασκηνώσουμε σε τπτ ωραίες μικρές παραλίες που θα ανακαλύψουμε, ή σε άλλα γραφικά μέρη της χώρας μας αλλα όσο δεν έχουμε κοινωνική συνείδηση -αλλά κυρίως περιβαλλοντική-, αυτό δεν μπορεί να γίνει.
    Never underestimate the power of the dark side!!!

  7. #7
    Το avatar του μέλους stelpas
    stelpas Guest
    Exω κανει καμπινγκ.Οργανωμενο.Εχω δουλεψει σε παραλια 2 χρονια(ομπρελες,καντινα) που κανουν ελευθερο καμπινγκ.

    Η γνωμη μου ειναι αρνητικη οσο αφορα το ελευθερο.Δεν μου αρεσε καθολου που μαζευα τα σκουπιδια τους.Δεν μου αρεσε καθολου που με εγραφαν οταν τους ελεγα οτι απαγορευονται οι φωτιες αφου στα...5 μετρα απο την παραλια αρχιζει το πευκοδασος.

    Το καμπινγκ ειναι πολυ καλη εμπειρια αρκει να μην γινεται εις βαρος των υπολοιπων.Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν τα οργανωμενα.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Η αποψη "ποναει δακτυλο, κοβει κεφαλι" ποτε δεν μου αρεσε!
    Επειδη πολλοι freecampers ρυπαινουν δεν θα καταδικασουμε συλληβδην
    το ελευθερο camping, ενω ταυτοχρονα θα καθαγιασουμε το οργανωμενο - ιδιωτικο!
    Τουλαχιστον ετσι οι παραλιες μενουν ελευθερες για ολους μας...
    Δηλαδη η επικρατουσα μοδα της καταληψης καθε σπιθαμης αμμου (ανευ αποδειξης)
    απο σκουριασμενες ομπρελες και πλαστικες ξαπλωστρες ειναι καλυτερη;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ωρέ παιδιά,λύστε μου μια απορία και εμένα του άσχετου: Όταν κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ...σε ερημικές παραλίες, πού στο καλό και πώς κάνεις μπάνιο, την ανάγκη σου κλπ? Δεν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα? Ή παίρνεις σβάρνα τις ταβέρνες στην άλλη άκρη του νησιού για να τρέχεις στις τουαλέτες?

    (Ο βασικός λόγος που δεν το δοκίμασα ποτέ...)

  10. #10
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρέ παιδιά,λύστε μου μια απορία και εμένα του άσχετου: Όταν κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ...σε ερημικές παραλίες, πού στο καλό και πώς κάνεις μπάνιο, την ανάγκη σου κλπ? Δεν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα? Ή παίρνεις σβάρνα τις ταβέρνες στην άλλη άκρη του νησιού για να τρέχεις στις τουαλέτες?

    (Ο βασικός λόγος που δεν το δοκίμασα ποτέ...)
    Στη photo του αρχικου Post, τα βλεπεις τα βραχακια στην πανω μερια?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  11. #11
    Προς όλους τους από πάνω.

    Δεκτές οι ανησυχίες σας. Υπάρχουν ελεύθεροι κατασκηνωτές που ρυπαίνουν. Δεν θυμάμαι όμως καμία παραλία να καταστράφηκε από ελεύθερους κατασκηνωτές. Δυστυχώς μπορώ να αναφέρω ένα μακρύ κατάλογο από παραλίες που καταστράφηκαν εντελώς από την τουριστική ανάπτυξη. Φυσικά μπορεί να μην έχετε πρόβλημα με βαριές τσιμεντένιες κατασκευές (λέγε με ξενοδοχεία), κατακλυσμό από ομπρέλες και ξαπλώστρες, παραλίες όπου το να κλάνεις χρεώνεται κτλ. Εμένα πάντως αυτά με προσβάλλουν και μου προκαλούν θλίψη και πάντως δεν πατάω. Το φυσικό τοπίο δεν είναι είδος προς εξημέρωση, για να βγάζουμε φράγκα.

    Τέλος, για να φέρω και ένα χτυπητό παράδειγμα. Χιλιαδού. Ο ναός του ελεύθερου κάμπινγκ (πρώην πλέον). Μιλάμε για 100 και πλέον σκηνές στην παραλία των γυμνηστών. Σκουπίδια; Ελάχιστα (όπου υπάρχει αίσθηση κοινοτητας ανάμεσα στους "ελεύθερους" σκουπίδια δεν παίζουν). Ακόμη και σήμερα. Πηγαίντε να δείτε πως έχουν καταντήσει το υπόλοιπο της παραλίας. Έχουν φάει το δάσος και το βουνό με τα ξενοδοχεία τους. Μη μου λέτε λοιπόν για σκουπίδια και οικολογία. Η απαγόρευση εξυπηρετεί συγκεκριμένους σκοπούς και βγήκε από κάποιους που την φύση την έχουν γραμμένη.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρέ παιδιά,λύστε μου μια απορία και εμένα του άσχετου: Όταν κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ...σε ερημικές παραλίες, πού στο καλό και πώς κάνεις μπάνιο, την ανάγκη σου κλπ? Δεν είναι ένα τεράστιο πρόβλημα? Ή παίρνεις σβάρνα τις ταβέρνες στην άλλη άκρη του νησιού για να τρέχεις στις τουαλέτες?

    (Ο βασικός λόγος που δεν το δοκίμασα ποτέ...)
    Θάλασσα, παραλία. Διαλέγεις και πας. Και μην νομίζεις πως ρυπαίνεις έτσι, ίσα ίσα καλό στην πανίδα κάνεις....

    Το θέμα για μένα είναι σχετικά απλό πάντως...Όπου εκδιώκονται οι ελεύθεροι κατασκηνωτές ως εγκληματίες, έρχονται οι ομπρέλες και οι σεζ-λόνγκ μετά πληρωμής. Ο νόμος δεν αφορά την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά την προστασία των μικροσυμφερόντων που θέλουν να λυμαίνονται τις -επαναλαμβάνω- ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ παραλίες. Μιλάμε για την εκπόρνευση του περιβάλλοντος, όχι για την ανάπτυξη του τουρισμού.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Θάλασσα, παραλία. Διαλέγεις και πας. Και μην νομίζεις πως ρυπαίνεις έτσι, ίσα ίσα καλό στην πανίδα κάνεις....
    Δεν καταλάβατε...δεν είμαι κατά του ελεύθερου κάμπινγκ, ίσα ίσα. (Πάντα με σεβασμό στο περιβάλλον βέβαια).

    Υπάρχουν κάποια πράγματα dante, που μας ξεχωρίζουν από τα ζώα. (Και το μυαλό δεν είναι LOL). H ατομική καθαριότητα όμως ΕΙΝΑΙ. Και πήγες στην παραλία ή στη θάλασσα(μπρρρρ και μετά κολυμπάς με τις ακαθαρσίες να περνούν δίπλα σου...)δεν πρέπει να πλυθείς-καθαριστεις κλπ? Λούσιμο, πλύσιμο? (ή μήπως θα έχεις και ατομικές ντουζιέρες μαζί?) Ξέρω - ξέρω όποιος δεν θέλει να ζυμώσει,δέκα χρόνια κοσκινίζει, αλλά πιστέψτε με, ήταν ο βασικός λόγος που προτιμώ τα ξενοδοχεία και μικρότερος τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. (Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου, ήταν η κατασκήνωση με σκηνές σε ένα δάσος στην Μαλεσίνα με τους προσκόπους, σε ηλικία 12 χρονών. Όταν μάλιστα με έβαλαν ...σκοπό 4-6 το πρωί και με πήραν στο κυνήγι 3 τσοπανόσκυλα,ήλθε και έδεσε το γλυκό.)

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κι εγω δεν εχω κανει ποτε camping, δεν ετυχε... Αντιθετως η κορη μου εκανε επανειλημμενα free,
    την τελευταια φορα στον Αγ Νικητα στη Λευκαδα, εφυγε μια βδομαδα πριν το μεγαλο σεισμο!
    Οπως σωστα επισημαινει ο Νικαετος μεγα προβλημα ηταν η προσωπικη καθαριοτητα και
    ειδικα στις κοπελες, με μακροχρονιες συνεπειες γυναικολογικες, μυκητιασεις κοκ
    Λυσεις υπαρχουν κι αν οι τοπικοι αρχοντες ενδιαφερονταν για μακροχρονιο τοπικο κερδος
    και εναλλακτικο τουρισμο, θα φροντιζαν για στοιχειωδεις παροχες όπως ντουζ, τουαλετες κλπ
    Διεθνως παραδεχονται οι αρμοδιοι πως οι βασεις μπαινουν με τους backpacking περιηγητες ιδιως φοιτητες,
    που αργοτερα ξαναρχονται οικογενειακως για πιο τυπικες αστικες διακοπες!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 16-08-07 στις 12:12.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλάβατε...δεν είμαι κατά του ελεύθερου κάμπινγκ, ίσα ίσα. (Πάντα με σεβασμό στο περιβάλλον βέβαια).

    Υπάρχουν κάποια πράγματα dante, που μας ξεχωρίζουν από τα ζώα. (Και το μυαλό δεν είναι LOL). H ατομική καθαριότητα όμως ΕΙΝΑΙ. Και πήγες στην παραλία ή στη θάλασσα(μπρρρρ και μετά κολυμπάς με τις ακαθαρσίες να περνούν δίπλα σου...)δεν πρέπει να πλυθείς-καθαριστεις κλπ? Λούσιμο, πλύσιμο? (ή μήπως θα έχεις και ατομικές ντουζιέρες μαζί?) Ξέρω - ξέρω όποιος δεν θέλει να ζυμώσει,δέκα χρόνια κοσκινίζει, αλλά πιστέψτε με, ήταν ο βασικός λόγος που προτιμώ τα ξενοδοχεία και μικρότερος τα ενοικιαζόμενα δωμάτια. (Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου, ήταν η κατασκήνωση με σκηνές σε ένα δάσος στην Μαλεσίνα με τους προσκόπους, σε ηλικία 12 χρονών. Όταν μάλιστα με έβαλαν ...σκοπό 4-6 το πρωί και με πήραν στο κυνήγι 3 τσοπανόσκυλα,ήλθε και έδεσε το γλυκό.)
    Όχι βρε man, αυτό που εννοούσα απλά είναι πως την ανάγκη σου την κάνεις στην φύση. Λύσεις φυσικά για την ατομική καθαριότητα υπάρχουν πολλές (μία που ανέφερες και εσύ για παράδειγμα είναι η ατομική ντουζιέρα με κάνουλα και ασκό).

    Σε πρώτη φάση προτείνω ακράδαντα να τσιμπήσεις κάποια στιγμή σύζυγο, παιδιά κατοικίδια και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις και να πας για δοκιμή ένα ΠΣΚ ας πούμε των διακοπών σου σε ένα καλό οργανωμένο camping. Φυσικά αυτό είναι ημίμετρο, αλλά πίστεψε με είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία από τα ξενοδοχεία και τα studio....

    Ειδικά αν γουστάρεις φύση και ηρεμία, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα....

    Ελεύθερο δεν θα σου το συνιστούσα, καθώς....είναι παράνομο.......(ειρωνία ε?)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μάλιστα με έβαλαν ...σκοπό 4-6 το πρωί και με πήραν στο κυνήγι 3 τσοπανόσκυλα,ήλθε και έδεσε το γλυκό.)
    Χαχα...κάτι αντίστοιχο είχα πάθει Έβρο φαντάρος σε άσκηση βολής πυροβολικού...εμπρός καλά μου πόδια!!...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dante80 : 16-08-07 στις 12:57.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. critical communications services have failed to start……
    Από kirmis στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 12:25
  2. Κάδος ανακύκλωσης …επαναφορά….SOS!
    Από sculper στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 15:45
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 21:59
  4. Και να η κλήρωση…
    Από GOUMOU στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 12:41
  5. Δώρο με τα εξής……..help!!!
    Από sculper στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-07, 02:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας