Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Draytek Vigor
    Path Level
    Interleaved
    Thumbs down
    Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να σας πω μια εμπειρία που είχα με την ελπίδα να σας γλυτώσω κάποια προβλήματα.

    Έχω ένα Zyxel Prestige 2602HWL-61c. Το πιο high-end μοντέλο τους σε Wifi ADSL VoIP router. Το αγόρασα πέρσι τον Σεπτέμβριο από την Αγγλία (όπου ζούσα), άρα έχει ακόμα εγγύηση.

    Εδώ και δύο μήνες έχει αρχίσει να μου κάνει προβλήματα παρόμοια με πολλά που ακούγονται εδώ, disconnects kai crashes, όπου χρειάζεται reset.
    Τίποτα το καινούργιο ως εδώ - τα προβλήματα έχουν να κάνουν ίσως με υπερθέρμανση (του έβγαλα το καπάκι και βελτιώθηκαν αλλά δεν λύθηκαν) και με περίπλοκα firewall/NAT rules.

    Σκέφτηκα να δοκιμάσω άλλο firmware και να ρίξω και μία ματιά στο manual αλλά δεν έβρισκα το CD. Μπαίνω λοιπόν στη σελίδα της Zyxel και τι βλέπω: άφαντο το 2602HWL-61c - μόνο το καινούργιο μοντέλο, το 2602HWL-63D1. Καλά λέω μάλλον θα το αντικαταστήσανε, ας' πάω στο support: knowledge base & downloads. Και πάλι άφαντο – ούτε αναφορά στο προϊόν, ούτε firmware, manual, τίποτα.

    Στέλνω email και μετά από 5 μέρες μου έρχεται η απάντηση:
    “Πείτε μας τι firmware έχετε?”
    Τους λέω το τάδε που είναι από τον Οκτώβριο 2005.
    2 μέρες αναμονή.
    Και μετά απάντηση:

    “Το firmware που έχετε είναι το τελευταίο. Το manual να το βρείτε στο CD σας. Το μοντέλο αυτό είναι end of life και δεν προσφέρουμε web support, μόνο με email. Γεια...”

    Δηλαδή 11 μήνες μετά την αγορά ενός προϊόντος που είναι στο ακριβότερο επίπεδο τιμής (~€200) η Zyxel λέει ότι είναι End of Life και αφαιρεί κάθε είδους υποστήριξη εκτός από email όπου περιμένεις 5 εργάσιμες (αρα και χωρίς νετ), και αυτό τον Αύγουστο που λείπουν όλοι. Τι θα γίνει το Δεκέμβριο άραγε... Για να μην πω για το firmware που δεν έχει αλλάξει απο το 2005 ενώ το μοντέλο ανανεώθηκε το 2007 και έχει βγάλει απειρα προβλήματα (zyxel 2602hwl problem => 16,400 hits στη Google).
    Για να μας πιέσουν να πάρουμε το καινούργιο προϊόν? Για να γλυτώσουνε λεφτά? Δε με ενδιαφέρει. Για €200 περιμένω της Παναγιάς τα μάτια σε υποστήριξη, όχι αυτή την ξεφτίλα...

    Περιττό να σας πω πως δεν ξαναπαίρνω zyxel που ο κόσμος να χαλάσει και σας συνιστώ να γλυτώσετε τα λεφτά σας και να κοιτάξετε αλλού για router. Εγώ ακούω καλά λόγια για AVM, Linksys, ακόμα και τα alcatel speedtouch, αλλά ποτέ πια Zyxel!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dkazaz : 15-08-07 στις 23:58.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό το end of life θα το βρεις παντού, δεν αλλάζει κάτι, μπορείς πάντα να πας σε cisco με συμβόλαιο υποστήριξης, κρατάνε λίγο παραπάνω

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Draytek Vigor
    Path Level
    Interleaved
    End of life όταν έχεις αμόμα χιλιάδες προιόντα με εγγυήση σε κυκλοφορία?

    Δεν νομίζω. Και καλά το εnd of life. Βρες μια σοβαρή εταιρία που να προσφέρει web support μόνο για προιόντα που έχει εκείνη τη στιγμή στο εμπόριο - μη χάνεις το χρόνο σου, δεν θα βρείς (τσέκαρα ήδη).

    Εξ 'αλλου όταν τους απείλησα με αναφορά στο Αγγλικό consumers association (είμαι μέλος) κατο*ρηθηκαν να με παίρνουν τηλέφωνο γιατί ξέρουν πόσο απαράδεκτοι είναι.

    Πάντος δεν νομίζω να αλλάξουν στάση, αν και σε συγκεκριμένες χώρες όπου οι πελάτες είναι απαιτητικοι σε θεματα καταναλωτικής προστασίας, προσφέρουν κανονικά υποστήριξη, π.χ. Γερμανία, Ελβετία.

    Στην Ελλάδα που έγραψα στην ανιτπροσωπια 1-2 φορές ούτε που απαντήσανε, αλλα δεν περίμενα τιποτα καλύτερο απ' αυτούς έτσι κι'αλλιώς.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Ήθελα να το πάρω και εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο ... αλλά φαντάστηκα ότι αν τα κάνει όλα μαζί ταυτόχρονα δεν θα είναι ότι ποιο σταθερό... Εγώ το αποφάσισα το επόμενο router θα είναι cisco , αλλά και πάλι φοβάμαι για τις υψηλές θερμοκρασίες, πχ αν δεν κάνω λάθος τα zyxel λένε μέχρι 40 βαθμούς Κελσίου και φέτος είχαμε και 50 βαθμούς...
    Θα μου πεις τα τσιπάκια τους είναι φτιαγμένα να δουλεύουν σε υψηλές θερμοκρασίες , εγώ πάλι όταν πιάνω την συσκευή και νομίζω ότι μπορώ να τηγανίσω αυγό πιστεύω ότι δεν είναι για τέτοιες θερμοκρασίες .

    Το άλλο , στα cisco Μπορείς να δεις με ποια dslam είναι συμβατά , ενώ στα zyxel όχι .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 17-08-07 στις 18:49.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    απο υποστηριξη οντως δεν ειναι και οτι καλυτερο η zyxel.
    και σε αλλα μοντελα υπαρχουν προβληματα.
    ενα χαρακτηριστικο,στο P-660HW-D3 το τελευταιο firmware το P-660HW-D3_3.40(AGM.3)C0
    κανει συνεχως restart οταν συνδεθει πανω του η τηλεφωνικη γραμμη.
    επαναφορα στο παλιο P-660HW-D3_3.40(AGM.2)C0
    εχω στειλει email πριν 2 μηνες και εχω λαβει ...τιποτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και γω μετά από αρκετά χρόνια με τα Zyxel με βλέπω να τα παρατάω. Έχω zyxel πάνω σε μια από τις πρώτες συνδεσεις που έγιναν και δουλευεί ακόμα 24/7 από τότε και άλλα πολλά που δουλεύουν σερί χρόνια. Αλλά με το 662 απογοητεύτικα πλέον. Περιμένω κανά 2 μέρες ακόμα μπας και οι εδώ δώσουν λύση αλλά δεν βλέπω και πολύ φως. ΘΑ γυρίσω σε Cisco και γω μάλλον.
    Έχει κανένας κάποιο μοντέλο αντίστοιχο του 662?

  7. #7
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    σημερα εσβησα τελειως το παλιο configuration και ξαναδοκιμασα το latest P-660HW-D3_3.40(AGM.3)C0 firmware.
    αυτη τη φορα ω του θαυματος δεν εκανε επανεκκινησεις,οκ το προβλημα λοιπον ηταν απο καποια ρυθμιση του παλιου configuration,πολυ λογικο.
    η χαρα μου ομως δεν κρατησε πολυ,συντομα ανακαλυψα οτι με αυτο το firm το web interface κυριολεκτικα σερνεται,για να ανοιξει καποιος 2-3 πορτες πρεπει να οπλιστει με γαιδουρινη υπομονη και να κανει συνεχεια και το σταυρο του γιατι εκτος της καθυστερησης κολλαει κιολας.
    ειναι ενας εφιαλτης,δεν καταφερα τελικα ουτε μετα απο 1 ωρα να το σεταρω τελειως και βαρεθηκα και του
    ξαναπερασα το παλιο software,τουλαχιστον με αυτο ειναι υποφερτο το web interface.

    ενταξει ειναι πολυ καλο,στη σταθεροτητα και αξιοπιστια του βαζω δεκα με πολλους τονους αλλα στο web interface οπως και πολλα αλλα zyxel παιρνει κατω απο το μηδεν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαράδεκτη η EVGA
    Από ORGixMH στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 13:09
  2. Απαράδεκτη η Forthnet
    Από gourdo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-08, 00:01
  3. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΟΝ
    Από papasub στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 23:41
  4. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ
    Από Maidenx στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 15:12
  5. Απαράδεκτη ή Forthnet...
    Από lacoste στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-04, 23:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας