Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 134
  1. #76
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βάσεις δεδομένων είναι εύκολο φορτίο για να μεταφερθεί στο cloud. Με λίγη έρευνα μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

    Moving 100,000 customers from co-lo data centres to the cloud. With zero downtime.

    Από 100% on-prem μετάβαση 100% σε cloud! Είναι όμως εύκολη περίπτωση και κάτι που γίνεται κατά κόρον: Web based εφαρμογή με ένα DB backend.

    Δεν είναι όμως όλο το IT/όλα τα φορτία έτσι. Σε προηγούμενη σχετική συζήτηση είχα χαρακτηριστικά αναφέρει (έχω κάνει bold κάποια σημεία που θεωρώ σημαντικά):


    Επιτέλους καταλάβετε ότι το cloud δεν είναι το silver bullet που λύνει όλα τα IT προβλήματα. ΔΕΝ μπορούν να πάνε όλες οι εφαρμογές στο cloud (ξαναλέω για τεχνικούς ή οικονομικούς λόγους ή για θέματα security/privacy ή συνδυασμό όλων αυτών). Βάλτε και μέσα την εκπαίδευση που πρέπει να περάσουμε οι ΙΤ (που επίσης έχω αναφέρει). Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα. Ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Είσαι από τους λίγους που έχουν δουλέψει το cloud σε real world καταστάσεις και αυτό φαίνεται από τα δεκάδες προβλήματα που εντόπισες. Αυτό με το AWS dashboard μου άρεσε πολύ γιατί περιγράφει ακριβώς αυτό που είναι οι νέοι ITάδες αυτό το καιρό και στην ουσία έχουν μηδέν γνώσεις για το τι γίνεται πίσω από τα εικονιδιάκια που κάνουν κλικ κλικ.

    Όλα όσα έθιξες (στο quoted μηνυμά σου) είναι πραγματικά προβλήματα που υπάρχουν και απαιτούν πραγματικές λύσεις και που θα τα συναντήσουν όλοι. Δεν λύνονται όλα μαγικά, πόσο μάλλον να έχουν προβλέψει άλλοι για σένα πριν από εσένα το κάθε πρόβλημα και να έχουν ήδη ετοιμάσει αυτοματοποιημένη λύση. Όχι, καλύπτουν απλώς τα βασικά και αν χρειαστείς το οτιδήποτε εκτός αυτών, ή αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, καλά ξεμπερδέματα με το support.

  2. #77
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επαναλάβω το ερώτημα που έκανα νωρίτερα στο #60 αλλά δεν απαντήθηκε:
    μήπως η οικονομία του cloud είναι οι λύσεις serverless, όπως η sql βάση Amazon RDS και το AWS S3 που δεν χρειάζονται VMs;
    μήπως τα VMs αργοπεθαίνουν και πηγαίνουμε σε serverless και το κατάλαβε νωρίς η VMware;
    Αυτά δεν αφορούν μόνο το infrastructure, αλλά κυρίως τα applications που τρέχουν. Αν έχουν σχεδιαστεί και αναπτυχθεί για συγκεκριμένες SQL βάσεις δεδομένων, δεν είναι... ας το πούμε "συμβατά" με τέτοιες υπηρεσίες.

    Και αυτό το "serverless" δεν είναι τίποτα άλλο από ένα shared resource σε ένα VM που τρέχει ένα service και σου δίνει ένα δικό σου account. Με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέματα απόδοσης, ασφάλειας κλπ.

    Θυμάμαι ένα αντίστοιχο shared SQLServer plan, που είχαμε πριν κανα δύο χρόνια σε ένα provider, έκανες connect me to MSStudio και έβλεπες στη λίστα όλες τις βάσεις όλων των πελατών. Βεβαιώς δεν είχες πρόσβαση, αλλά μόνο και μόνο ότι μπορείς να μάθεις ποιες βάσεις φιλοξενούνται στο ίδιο μηχάνημα, είναι ζήτημα διαρροής ευαίσθητων πληροφοριών. Για παράδειγμα, ένας hacker θα μπορούσε να εντόπιζε που έχουν την βάση τους κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες, που ξέρει ότι έχουν πολύ σημαντικά δεδομένα και αφού το κάνει, να ξεκινήσει φουλ επίθεση στον συγκεκριμένο server για να τον σπάσει. Δηλαδή να γίνει στόχος, κάτι που είναι μη-θεμιτό και πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου.

  3. #78
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό ισχύει. Εγώ όταν ξεκίνησα το 15-16 να σκέφτομαι να κάνω virtualize το μαγαζί πήγα φυσικά σε Hyper-V αλλά αντιμετώπισα τρομερά προβλήματα με PCI-Passthrough devices κυρίως οπότε πήγα προς VMWare και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου.
    Όταν λες virtualize το μαγαζί? Έβαλες το λειτουργικό ενός pc/server σε VMware hypervisor σε ή κάτι άλλο? Δλδ πχ server εκτός μαγαζιού? Γενικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη χρησιμότητα εκτός αν κάποιος θέλει να τρέξει πολλαπλά λειτουργικά σε κάποιο σύστημα και να μην είναι με χρήση virtual machine μέσα από windows/Linux κλπ. Προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ΓΤ δεν είχα τέτοιες ανάγκες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βάσεις δεδομένων είναι εύκολο φορτίο για να μεταφερθεί στο cloud. Με λίγη έρευνα μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

    Moving 100,000 customers from co-lo data centres to the cloud. With zero downtime.

    Από 100% on-prem μετάβαση 100% σε cloud! Είναι όμως εύκολη περίπτωση και κάτι που γίνεται κατά κόρον: Web based εφαρμογή με ένα DB backend.

    Δεν είναι όμως όλο το IT/όλα τα φορτία έτσι. Σε προηγούμενη σχετική συζήτηση είχα χαρακτηριστικά αναφέρει (έχω κάνει bold κάποια σημεία που θεωρώ σημαντικά):


    Επιτέλους καταλάβετε ότι το cloud δεν είναι το silver bullet που λύνει όλα τα IT προβλήματα. ΔΕΝ μπορούν να πάνε όλες οι εφαρμογές στο cloud (ξαναλέω για τεχνικούς ή οικονομικούς λόγους ή για θέματα security/privacy ή συνδυασμό όλων αυτών). Βάλτε και μέσα την εκπαίδευση που πρέπει να περάσουμε οι ΙΤ (που επίσης έχω αναφέρει). Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα. Ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!
    Semiconductors τι είδους? Σε ποιο sw δεν δούλευε?

  4. #79
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Τελικά αυτό το thread έρχεται να αποδείξει πόσο έλλειψη γνώσης υπάρχει για το cloud...

  5. #80
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.703
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες virtualize το μαγαζί? Έβαλες το λειτουργικό ενός pc/server σε VMware hypervisor σε ή κάτι άλλο? Δλδ πχ server εκτός μαγαζιού? Γενικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη χρησιμότητα εκτός αν κάποιος θέλει να τρέξει πολλαπλά λειτουργικά σε κάποιο σύστημα και να μην είναι με χρήση virtual machine μέσα από windows/Linux κλπ. Προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ΓΤ δεν είχα τέτοιες ανάγκες.
    Από Bare metal servers, μετέτρεψα τα πάντα από το backbone (SBS2011, Windows servers με SQL, Exchange, TMG) σε VM με το Converter της VMWare και στην αρχή στα ίδια server έβαλα esxi και έτρεχαν ότι έτρεχαν πριν αλλά σε VM. Αυτό μου έδωσε VM με ελάχιστους drivers, που το έτρεχα σε όποιο server ήθελα από τα 3 που είχα τότε οπότε δεν είχα σχεδόν καθόλου downtime για firmware update (έχω φάει ξενύχτια.. μην το συζητάμε) και πολλά άλλα.
    Μετά πήρα καινούργια σέρβερ και σιγά σιγά δοκιμαστικά έβαλα στην αρχή τα PC της παραγωγής σε δικό τους VM ώσπου έφτασα όλο το μαγαζί να τρέχει σε VM και απλά να έχουν τερματικά με windows xp, 7, 10 οτιδήποτε δεν με ενδιαφέρει, ένας μπαίνει με Galaxy Note 20 με την DEX την βάση και δουλεύει μια χαρά.

    Τα παραπάνω μου έδωσαν ηρεμία ψυχής γιατί όλη μου τη ζωή έτρεχα... πλέον τέλος για αυτό με βλέπετε τα τελευταία χρόνια να έχω και χρόνο για ποστ κλπ... ζω ένα θαύμα πολλά χρόνια τώρα και ασχολούμαι με την εξέλιξη και έχω και χρόνο για πειράματα.... αν δεν το έχει ζήσει κάποιος είναι δύσκολο να το περιγράψω τη χαοτική διαφορά έχει.

    Υ.Γ. Πήρα και 10+ κιλά εννοείτε λόγο ΜΗ τρεξίματος
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #81
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχουμε ένα Azure Windows server VM με όλα τα καλούδια που περιγράφεις και έχω στήσει πάνω του αρκετά πραματάκια, δεν έχω δει ικανοποιητική απόδοση και ειδικά να είναι συνεπής δίχως αδικαιολόγητα σκαμπανεβάσματα. Αντιθέτως, έχω παρατηρήσει πέσιμο της απόδοσης χωρίς λόγο (προφανώς λόγω memory ballooning ή και swapping που συμβαίνει στο επίπεδο του hypervisor και δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις μέσα από το VM) και άλλα πολλά θεματάκια.

    Όσο για το mapping 1:1 των vCPU, σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Το μόνο που θα πω είναι ότι δεν προσφέρουν την ίδια απόδοση με bare metal dedicated μηχανήματα, παρά την προσπάθειά τους να το πετύχουν.

    Επίσης το ότι το "critical" infrastructure, ειδικά του ελληνικου δημοσίου είναι σε public cloud δεν το θεωρώ καλό επιχείρημα, αντιθέτως θα το θεωρούσα παράδειγμα προς αποφυγήν.

    Δύο καλά που έχουν τα hyperscalers και VMs είναι ότι μπορείς ανα πάσα στιγμή να αυξομειώσεις ορισμένα resources τους κατά βούληση και να πληρώσεις ανάλογα και δεύτερον ότι αυτομάτως "κληρονομείς" ορισμένα compliances και certifications όσον αφορά το security και integrity των συστημάτων και των δεδομένων. Το τελευταίο βοηθάει πολύ σε εταιρείες να καλύψουν ένα μεγάλο μέρος των απαιτήσεων για compliances/certifications ώστε να λάβουν μέρος σε κρατικούς/διεθνής διαγωνισμούς έργων.

    Αυτά, κατά τα άλλα, προτιμώ bare metal, έστω και co-located γιατί προσφέρει πολύ περισσότερα σε ότι αφορά την ασφάλεια, την ιδιωτικότητα και την απόδοση των συστημάτων.

    Βέβαια όλα αυτά αντισταθμίζονται και με το παραπάνω με την απαράμιλλη ευκολία στο στήσιμο ενός VM infra.


    ΥΓ. ξέχασα να αναφερθώ και στο σημαντικότερο, κατά τη γνώμη μου, ρίσκο με τα public cloud: το ότι επειδή είναι μαζεμένα πολλά συστήματα πολλών εταιρειών και οργανισμών, γίνονται σημαντικότατος στόχος από hackers, γιατί η αξία για να τα κάνει κανείς hacking είναι τεράστια. Με ένα σμπάρο, 1000άδες τρυγόνια!
    Εξαιρετικά , συγκρίνεις bare metal με Virtualized Infra. Γενικά στο Hyper-V δεν υπάρχει Memory Ballooning ή Swap. ¨Οτι πληρώνεις παίρνεις. Κατά 99% το Sizing που έκανες είναι λάθος για το φορτίο σου ή θέλεις να καλύψεις και peaks, οπότε αν , λέω αν , έκανες την άσκηση τότε θα πάρεις αυτό που προτείνουν στο 95 Percentile και όχι στο 99th Percentile, θα πάρεις δηλαδή τις τιμές στα άκρα για να διαλεξέις μηχάνημα.

    Σε γενικές γραμμές αν η εφαρμογή σου δουλεύει τότε το size είναι σωστό, αν θέλεις να κάνεις RDP management στο μηχάνημα γιατί ... έτσι , θα σου φαίνεται αργό. Το RDP δεν είναι μέτρο σύγκρισης , ούτε το copy file.
    Anyway, όπως είπα στην αρχή μπερδεύεις το bare metal δίπλα σου με ένα μηχάνημα 1800 χιλιόμετρα μακριά και η σύγκρισή σου είναι μάλλον βασισμένη πάνω στο feeling που έχεις στο remote administration.

  7. #82
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Semiconductors τι είδους? Σε ποιο sw δεν δούλευε?
    Τί εννοείς τί είδους semiconductors;;; Όσον αφορά το λογισμικό μιλάμε για Cadence, Matlab, LSF batch scheduler, κτλ που χρησιμοποιούνται κατά κόρον στη σχεδιάση analog chip (amplifiers, 3/4/5G tranceivers, ADC/DAC, κτλ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 03-06-22 στις 17:21.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #83
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικά , συγκρίνεις bare metal με Virtualized Infra. Γενικά στο Hyper-V δεν υπάρχει Memory Ballooning ή Swap. ¨Οτι πληρώνεις παίρνεις. Κατά 99% το Sizing που έκανες είναι λάθος για το φορτίο σου ή θέλεις να καλύψεις και peaks, οπότε αν , λέω αν , έκανες την άσκηση τότε θα πάρεις αυτό που προτείνουν στο 95 Percentile και όχι στο 99th Percentile, θα πάρεις δηλαδή τις τιμές στα άκρα για να διαλεξέις μηχάνημα.

    Σε γενικές γραμμές αν η εφαρμογή σου δουλεύει τότε το size είναι σωστό, αν θέλεις να κάνεις RDP management στο μηχάνημα γιατί ... έτσι , θα σου φαίνεται αργό. Το RDP δεν είναι μέτρο σύγκρισης , ούτε το copy file.
    Anyway, όπως είπα στην αρχή μπερδεύεις το bare metal δίπλα σου με ένα μηχάνημα 1800 χιλιόμετρα μακριά και η σύγκρισή σου είναι μάλλον βασισμένη πάνω στο feeling που έχεις στο remote administration.
    Προφανώς δεν με γνωρίζεις καλά για να τα λες αυτά.

    Φυσικά και δεν αναφέρομαι στο "RDP", για το οποίο δεν έκανα λόγο πουθενά. Ούτε καν εμμέσως ή πλαγίως. Αναφέρομαι σε μετρήσιμες επιδόσεις που καταμετρούνται καθώς τρέχουν ορισμένα enterprise apps, τα οποία τυγχάνει να είμαι ένας από τους developers που τα έχουν προγραμματίσει και υλοποιήσει. Οπότε, επίτρεψέ μου να έχω μία άποψη για τις προσδοκόμενες επιδόσεις, πέρα από το οποιοδήποτε υποκειμενικό "feeling" από το "remote administration" του OS.

    Και για τω λόγω τω αληθές, έκατσα τις προάλλες και έψαξα να δω τι πραγματικά προσφέρουν οι hyperscalers όσον αφορά το I/O και ανακάλυψα κάτι το εκπληκτικό που δίνει απάντηση στο γιατί υπάρχουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Τα storage που νοικιάζουν, δίνουν ορισμένα χαρακτηριστικά επιδόσεων και ένα από αυτά είναι τα IOPS που αναφέρθηκα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Το εκπληκτικό είναι ότι γράφουν πόσο MAX IOPS μπορούν να φτάσουν οι διάφορες επιλογές που μπορείς να ενοικιάσεις. Αλλά πουθενά δεν έχουν σε εμφανή σημείο, πόσο IOPS θα είναι ο μέσος όρος και πόσα minimum IOPS σου εγγυούνται.

    Τελικά έχουν minimum IOPS guarantee:

    Ultra disk IOPS
    The minimum guaranteed IOPS per disk are 1 IOPS/GiB, with an overall baseline minimum of 100 IOPS. For example, if you provisioned a 4 GiB ultra disk, the minimum IOPS for that disk is 100, instead of four.
    https://docs.microsoft.com/en-us/azu...ltra-disk-iops



    Εν ολίγοις, πουλάνε 1024GB Ultra disk με 160000 MAX IOPS με 4000MB/sec MAX throughput, αλλά τα εγγυημένα IOPS είναι μόνο... 1024.

    Και μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν βλέπω συνεπή performance...

    Πλέον δεν έχω κάτι άλλο να πω, το παραπάνω μιλάει και τα λέει όλα από μόνο του.

    ΥΓ. Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για Amazon AWS και για Google. για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 07-06-22 στις 13:21.

  9. #84
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά - αλλά τα ξέρουμε ήδη και μάλλον τα διαβάζεις λάθος καθώς συγκρίνεις για άλλη μια φορά λάθος πράγματα.
    Κοιτάζεις το SLA που σου λέει ότι θα πάρεις 100 IOPS - ή σε ένα δίσκο 1ΤΒ θα πάρεις 1000 IOPS - όπως είπα αυτό είναι το SLA.
    Άρα η εφαρμογή σου θα διαβάζει guaranteed συνέχεια.
    Στο δικό σου το data center όταν σου κάτσει το storage, η καλωδίωση, το ρεύμα με πόσα IOPS θα διαβάζεις; Hint: Δεν θα διαβάζεις τίποτα και θα σου σκάσουν όλα.
    Επίσης όταν δεις το πιο απλό μοντέλο για storage είναι το LRS - δηλαδή:
    Locally redundant storage (LRS) copies your data synchronously three times within a single physical location in the primary region. LRS is the least expensive replication option, but isn't recommended for applications requiring high availability or durability.
    Εσύ έχεις 3 storages για replication στο data center σου; Με τι κόστος;

    Καταλαβαίνω ότι λέτε ότι το cloud δεν είναι για όλα - μιλάτε για enterprise εφαρμογές - αλλά το enterprise είναι στο cloud ήδη.

    Επίσης στο cloud δεν πουλάνε, ενοικιάζουνε - σημαντική διαφορά για το οικονομικό τμήμα μιας εταιρίας το CAPEX με το OPEX...

  10. #85
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.703
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις 3 storages για replication στο data center σου; Με τι κόστος;
    Εγώ έχω 2 Truenas που το ένα από το άλλο είναι σε 100 μέτρα απόσταση και κάνω συνεχόμενο replicate. Κόστος? 0 το software. Επίσης κάνω extra replicate μόνο τις SQL βάσεις κάθε 15 λεπτά σε 2 offsite σημεία πάλι με 0 κόστος software οπότε λύσεις υπάρχουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #86
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης στο cloud δεν πουλάνε, ενοικιάζουνε - σημαντική διαφορά για το οικονομικό τμήμα μιας εταιρίας το CAPEX με το OPEX...
    Αυτό δεν είναι ύποχρεωτικά καλό για το cloud.
    Oι μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα τα πολλά τελευταία χρόνια προτιμάνε να δείχνουν επενδύσεις παρά αυξημένο λειτουργικό κόστος.
    Αυτό δεν ισχύει για μικρότερες εταιρίες που το κόστος χρήματος του CAPEX είναι απαγορευτικό και προτιμούν το pay for what you use του cloud χωρίς δεσμεύσεις.

  12. #87
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω 2 Truenas που το ένα από το άλλο είναι σε 100 μέτρα απόσταση και κάνω συνεχόμενο replicate. Κόστος? 0 το software. Επίσης κάνω extra replicate μόνο τις SQL βάσεις κάθε 15 λεπτά σε 2 offsite σημεία πάλι με 0 κόστος software οπότε λύσεις υπάρχουν.
    Μπορείς να μου πεις πως θα πάρω και εγώ unlimited storage με 0 κόστος; Γιατί το hardware σου υποθέτω το έχεις πάρει τσάμπα.

    Ωραία κάνε replicate κάθε 15 λεπτά με μηδενικό software τις SQL databases - γιατί στο Azure π.χ. έχεις με μηδενικό κόστος για τα backups - Point In Time Restore στα 8 δευτερόλεπτα - και δωρεάν retention για 35 μέρες.
    Θέλεις για 10 χρόνια; Εεεε εκεί θα πληρώσεις για το retention. Δεν είναι και όλα τσάμπα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι ύποχρεωτικά καλό για το cloud.
    Oι μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα τα πολλά τελευταία χρόνια προτιμάνε να δείχνουν επενδύσεις παρά αυξημένο λειτουργικό κόστος.
    Αυτό δεν ισχύει για μικρότερες εταιρίες που το κόστος χρήματος του CAPEX είναι απαγορευτικό και προτιμούν το pay for what you use του cloud χωρίς δεσμεύσεις.
    Ποιες είναι οι μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα; Γιατί μεγάλη εταιρία να λέει αγόρασα εξοπλισμό να τον αποσβέσω σε 6 χρόνια και είναι ΙΤ εξοπλισμός (έτσι όπως κινείται η τεχνολογία) - μάλλον θα αρχίσουν να γελάνε μαζί τους...
    Μάλλον απόφαση κάποιου στενόμυαλου CFO μου φαίνεται παρά ορθολογική...
    Ας πάρουν και 30 αυτοκίνητα να έχουν να φαίνεται ότι ξόδεψαν...

  13. #88
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες είναι οι μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα; Γιατί μεγάλη εταιρία να λέει αγόρασα εξοπλισμό να τον αποσβέσω σε 6 χρόνια και είναι ΙΤ εξοπλισμός (έτσι όπως κινείται η τεχνολογία) - μάλλον θα αρχίσουν να γελάνε μαζί τους...
    Μάλλον απόφαση κάποιου στενόμυαλου CFO μου φαίνεται παρά ορθολογική...
    Ας πάρουν και 30 αυτοκίνητα να έχουν να φαίνεται ότι ξόδεψαν...
    Όλες όσες είναι στο χρηματιστήριο. Όταν πχ η Εθνική Τράπεζα ή ο ΟΤΕ βάζει σαν 1ο ή 2ο στόχο τη μείωση του λειτουργικού κόστους δεν τους νοιάζει αν η μείωση του OPEX είναι μείωση μισθοδοσίας, λογαριασμών ΔΕΗ/ΟΤΕ, υπερωριών ή ΙΤ opex. Αυτό είναι γενικότερο θέμα με το cloud, όχι μόνο στην Ελλάδα. Αν ψάξεις θα βρεις δεκάδες άρθρα που ασχολούνται με το θέμα. Οι λογιστές κάτι τέτοια τα παίρνουν πολύ πιο σοβαρά απ΄ όσο θα θέλαμε.

    BTW η υποχρεωτική απόσβεση των IT παγίων στην 5ετία δεν ισχύει πια. Είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη στα πόσα χρόνια θα γίνει η απόσβεση.

  14. #89
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες όσες είναι στο χρηματιστήριο. Όταν πχ η Εθνική Τράπεζα ή ο ΟΤΕ βάζει σαν 1ο ή 2ο στόχο τη μείωση του λειτουργικού κόστους δεν τους νοιάζει αν η μείωση του OPEX είναι μείωση μισθοδοσίας, λογαριασμών ΔΕΗ/ΟΤΕ, υπερωριών ή ΙΤ opex. Αυτό είναι γενικότερο θέμα με το cloud, όχι μόνο στην Ελλάδα. Αν ψάξεις θα βρεις δεκάδες άρθρα που ασχολούνται με το θέμα. Οι λογιστές κάτι τέτοια τα παίρνουν πολύ πιο σοβαρά απ΄ όσο θα θέλαμε.

    BTW η υποχρεωτική απόσβεση των IT παγίων στην 5ετία δεν ισχύει πια. Είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη στα πόσα χρόνια θα γίνει η απόσβεση.
    Καλά - μιλάμε για κολλοσούς - ΟΤΕ με 3 δις τζίρο.
    Εταιρίες που κάνουν τα 3 δις σε 6 μέρες - κλείνουν data centers και πάνε σε cloud και διαλέγουν OPEX (ούτε καν reserved instances)
    Τώρα δεν ξέρω - μπορεί ο ΟΤΕ και η Εθνική να γνωρίζουν καλύτερα.

    Αλλά το θέμα δεν είναι πας στο cloud για να αλλάξεις μοντέλο OPEX/CAPEX - αλλά για τα πλεονεκτήματα που μπορεί να σου δώσει όταν το εκμεταλλευτείς σωστά - και όπως έχω ξαναπεί που έχουμε πιάσει μια κουβέντα εδώ lift & shift (γιατί ίσως οι bare metal fanatics να μην γνωρίζουν τα πλεονεκτήματα) είναι λάθος (εκτός εαν μπορεί να μιλάμε για συγκεκριμένα σενάρια όπως DR - που δεν συζητάμε καν γιατί όλοι τα έχουν εδώ λυμένα αυτά - θα κάνουν restore με RTO τα 3 sec που έχουν στο planning τους)

  15. #90
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.703
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δεν είναι κανείς bate metal fanatic. Ότι τον συμφέρει κανέναν καλύτερα αυτό κάνει. Αν σε κάποια χρόνια το cloud έρθει κοντά έστω στο κόστος του inhouse εγώ προσωπικά όπως είπα ξανά θα πάω τρέχοντας να γλιτώσω τη συντήρηση και updates του hardware.

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας