Σελ. 53 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 781-795 από 852

Θέμα: Vodafone ZTE H268Q

  1. #781
    Εγγραφή
    07-02-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    TEE
    DSLAM
    HOL - Ν. ΙΩΝΙΑ
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Sakaki14567

    Πήρες την 100άρα με τα 360 λεπτά προς κινητά.. εε ?

    Όπως βλέπω είναι το μόνο πακέτο που δεν δίνουν το Power Station,
    και ξεσαβουριάζουν φαίνεται ότι άλλο έχουν οι αποθήκες τους.. :-|

    Αυτό έχω και εγώ, και έχω μείνει με το 267.. καλά πάει γενικά..
    Κάποια στιγμή θα βάλω Fritz και εκεί..



    - Τα παλιά Speedport πιστεύω και εγώ ότι είναι πολύ καλά σε "παράξενες" γραμμές.
    - Το έχω κρατήσει και εγώ το Entry.. και μετά μου δώσανε το Plus 1 με την 200άρα.
    ναι αυτο πηρα και εγω :P
    Να υποθεσω οτι το power station ειναι καλυτερο μοντεμ απο το υπαρχον?
    απλα δν εχω τηλεφωνο αν βαλω τα μοντεμ της κοσμοτε.
    Και σκεφτομαι τι ακριβως θα "φτιαξει" ο τεχνικος εφοσον ειναι θεμα μοντεμ που δεν παραδεχονται...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATHMICH Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. Κοίτα γενικά το zte έχει μία τάση να συγχρονίζει χαμηλότερα, στην δικιά μου περίπτωση βέβαια έχω θέμα μόνο με το attainable που είναι στα 120 περίπου όταν με το h300s έχω μέγιστο 132. (βέβαια εμένα τερματίζει τη γραμμή στα 110/11). βέβαια δεν είμαι και ικανοποιημένος από το μέγιστο απο τα άλλα δύο ρούτερ που έβαλες επάνω. 'Εχεις στατιστικά από την σύνδεση με την κοσμοτέ ? εκεί τί συγχρονισμό είχες (actual & attainable) ?
    ακριβως τα ιδια στατιστικα που βλεπεις ειχα και πριν με κοσμοτε και στα δυο μοντεμ της.
    Τωρα με την χαζομαρα που μου εχει δωσει για μοντεμ τι μπορω να κανω? γιατι αλλο να συχρονιζω 110+ και αλλο στα 73 δεν ειναι και μικρη αποκλιση αυτη...
    Τι συμβουλευεις να κανω?

  2. #782
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να είναι καλύτερο το Power Station στο θέμα της σύνδεσης..

    Τώρα δίνει η Vodafone τους κωδικούς VoIP αλλά δεν ξέρω εάν μπορεί να σεταριστεί το Speedport.
    To entry και το Plus 1 νομίζω είναι πιο ξεκλείδωτα από τα άλλα της Cosmote..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #783
    Εγγραφή
    07-02-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    TEE
    DSLAM
    HOL - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι καλύτερο το Power Station στο θέμα της σύνδεσης..

    Τώρα δίνει η Vodafone τους κωδικούς VoIP αλλά δεν ξέρω εάν μπορεί να σεταριστεί το Speedport.
    To entry και το Plus 1 νομίζω είναι πιο ξεκλείδωτα από τα άλλα της Cosmote..
    Θα τους πιεσω με αυτον τον τροπο να μου δωσουν το power station διοτι εχω συσκευες και με wifi 6. θα τους πω οτι ειναι δυνατον με τον εξοπλισμο της κοσμοτε να πιανω καλυτερο συγχρονισμό απο οτι με τον δικο σας?
    Να φανταστω πλεον οτι μπορω να βαλω οποιο μοντεμ θελω απλα δεν θα εχω voip εκτος αν ειναι fritz?

  4. #784
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πίεσε τους και πες τους για τις διαφορές στους συγχρονισμούς... η καμπίνα πόσο απέχει από το σπίτι? Είχες ποτέ σφάλματα στη γραμμή? Πρίζες, επιστροφή σήματος και τα συναφή, πιστεύω ότι τα έχεις δεί. Είναι λίγο το attainable στη γραμμή σου.. πάντως το zte έχει πολύ καλό wifi. Δεν ξέρω για τα ρούτερ που έχεις εάν είναι ξεκλείδωτα ώστε να περάσεις τους κωδικούς voip (τους δίνει η Vodafone)..

  5. #785
    Εγγραφή
    07-02-2019
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    TEE
    DSLAM
    HOL - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATHMICH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίεσε τους και πες τους για τις διαφορές στους συγχρονισμούς... η καμπίνα πόσο απέχει από το σπίτι? Είχες ποτέ σφάλματα στη γραμμή? Πρίζες, επιστροφή σήματος και τα συναφή, πιστεύω ότι τα έχεις δεί. Είναι λίγο το attainable στη γραμμή σου.. πάντως το zte έχει πολύ καλό wifi. Δεν ξέρω για τα ρούτερ που έχεις εάν είναι ξεκλείδωτα ώστε να περάσεις τους κωδικούς voip (τους δίνει η Vodafone)..
    Είχα πρόβλημα κάνα εξάμηνο με συχνές αποσυνδέσεις όταν ήμουν στην κόσμοτε, αλλά τώρα φτιάχτηκε, σκέψου έφτανε 2εκατομυρια fec errors σε λίγες ώρες. Πιστεύω ότι κάποιον είχαν κουμπώσει πάνω μου γτ 1,5 χρόνο δεν είχα θέμα. Πώς μπορώ να δω σε ποια καμπίνα είμαι κ απόσταση;

  6. #786
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι διαφωνούμε!

    Κάποιοι παρακαλάτε να πληρώνουμε όλοι τα router,
    αρκεί που οι πάροχοι θα μας δίνουν τους κωδικούς τηλεφωνίας.

    Κάποιοι λέμε ότι ασφαλώς θέλουμε τους κωδικούς,
    αλλά με την πρόβλεψη ότι οι πάροχοι θα δίνουν και από το δωρεάν το router.

    Cheers κι από μένα και καλά Χριστούγεννα!
    Δεν βλέπω να έγινε τίποτα από όσα δεινά προέβλεπες. Και 2 στους 3 παρόχους συμπληρώνουν ήδη δυόμιση μήνες συμμόρφωσης με την οδηγία και δεν άρχισαν να χρεώνονται τα ρούτερ.

  7. #787
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω να έγινε τίποτα από όσα δεινά προέβλεπες. Και 2 στους 3 παρόχους συμπληρώνουν ήδη δυόμιση μήνες συμμόρφωσης με την οδηγία και δεν άρχισαν να χρεώνονται τα ρούτερ.
    (Είχα επιλέξει να μη συμμετέχω στο φόρουμ,
    επειδή διαπίστωσα να υπάρχει επιλεκτική ανοχή στα ποστ που παραβαίνουν κανόνες και υπερβαίνουν τα όρια.
    Τουλάχιστον έτσι ας γίνεται ξεκάθαρο ποιός στο φόρουμ συμμετέχει χωρίς να υποστηρίζει κανένα πάροχο.

    Αυτό είναι άσχετο της απάντησής μου για την οποία εδώ αναγκάζομαι να κάνω εξαίρεση κι αυτό προκειμένου να μη διαστρεβλώνεται κάτι στο οποίο αναφέρθηκα.)

    Τα «δεινά» στα οποία αναφέρθηκα είχαν και έχουν πάντα οικονομοτεχνική βάση
    και έχουν την προαίρεση του ανταγωνισμού της αγοράς.

    Από πότε λοιπόν το έχω γράψει αυτό φίλε μου;
    Και για πότε το εννόησα ότι θα ισχύσει; Αμέσως;
    Αλλά περίμενες δυο μήνες για να μου το κρατήσεις;
    Ή μήπως αν ποτέ αποδειχθεί αυτό που δε θέλω, θα χαρώ;
    Είναι αυτό που θέλω;
    Και μήπως θα είσαι εσύ εδώ για να μου δώσεις το «δίκιο» και να παραδεχτείς το άδικο
    και κάτι θα βγει δηλαδή;

    Εδώ υπάρχουν πάροχοι που δεν έχουν καλά καλά συμμορφωθεί με το νέο κανονισμό,
    και εσύ θες να έχει ισορροπήσει κι η αγορά;
    Γιατί για την αγορά και έχω μιλήσει και πρόκειται;

    Πραγματικά κρίμα αν κατάλαβες
    όχι μόνο από τα δικά μου λεγόμενα
    αλλά και από την γενικότερη λειτουργία της αγοράς
    πως η ισορροπία και οι συσχετισμοί του ανταγωνισμού λειτουργούν σε διάστημα διμήνου.

    Προς το παρόν φαίνεται πως οι πάροχοι επέλεξαν το δρόμο να ανεβάσουν τις τιμές χωρίς προσφορές.
    Όχι απαραίτητα αποκλειστικά λόγω των ρούτερ, αλλά σίγουρα μετράνε και αυτά όπως προσμετράνε και τα πάντα.
    Ήδη πέρασε μια περίοδος προσφορών (Black Friday) στην οποία πάντα υπήρχε καταιγισμός προσφορών
    και για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια, δεν υπήρξε σοβαρός ανταγωνισμός.
    Οι δε τιμοκατάλογοι βάσης έχουν πάρει την ανιούσα.

    Τίποτε δεν πέφτει από λεφτόδεντρο.
    Τόσο τα ρούτερ (ειδικά αυτά που τα χαρίζουν με επιδότηση)
    όσο και η υποστήριξη (ρούτερ, υποδομές ασφάλειας, εξυπηρέτηση πελατών, συντήρηση συστημάτων κλπ)
    έχουν κόστος.
    Αν μια εταιρεία επιβαρύνεται με κόστος που δεν προϋπήρχε
    ειδικά σε περίοδο συμπίεσης των περιθωρίων κέρδους,
    το να παρέχεται μια δικλείδα στην αγορά
    που θα δίνει δυνατότητα απαλλαγής κόστους στους παίκτες της αγοράς,
    θα είναι πάντα μια επιλογή που μπορεί κάποια στιγμή να μην παραμείνει ανεκμετάλλευτη.

    Και αυτό είναι το κακό του νέου κανονισμού,
    με τον οποίο η ένσταση ορισμένων από εμάς είναι όχι να μην έχουμε τη δυνατότητα επιλογής δικού μας ρούτερ (στην πραγματικότητα και εγώ θέλω να έχω την ελευθερία συτή)
    αλλά ένσταση στο ότι δεν προβλέπεται η πρόνοια να υποχρεώνονται οι πάροχοι να παρέχουν το δικό τους και για το λόγο αυτό να υπάρχει στον κανονισμό σχετική αναφορά που τους απαλλάσσει.

    Είναι διαφορετικό ο κανονισμός να δίνει ένα δικαίωμα στον καταναλωτή
    και διαφορετικό να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να απαλλάξει τους παρόχους από μια υποχρέωση,
    και όποιος θέλει καλόπιστα το αντιλαμβάνεται.

    Το θέμα είναι οικονομικό και έχει να κάνει με την ισορροπία της αγοράς
    που πάντοτε θέλει το χρόνο της.
    Δεν έχει να κάνει με «δεινά» που «προβλέπει» ή δεν προβλέπει κάποιος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonis_ : 04-12-23 στις 13:09.

  8. #788
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Προς αποφυγή παρεξήγησης , δεν περίμενα ούτε σου κρατούσα κάτι με εμπάθεια για να στο πετάξω στα μούτρα. Και πραγματικά δεν γνώριζα ότι γενικά δεν συμμετέχεις πια στο φορουμ. Τώρα συνάντησα τα σχετικά σου μηνύματα διαβάζοντας το θρεντ και γι'αυτό σχολίασα, και δεν ήταν πρόθεσή μου να κάνω κάποιο είδος "in your face!" σχολίου (έχω κάνει πάρα πολλές φορές my fair share λαθών για να επιχαίρω έτσι). Περισσότερο το έγραψα αφενός όντως για να διατυπώσω τη διαφωνία μου αλλά και για να δω πώς αντιμετωπίζεις την τωρινή κατάσταση, όπου δεν έχουμε ακόμα φαινόμενα όπως λήξη επιχορηγήσεων ρουτερ κλπ. Σεβαστή η γνώμη σου αν και διαφωνώ ότι είναι τόσο προβληματική η διατύπωση των σχετικών υποχρεώσεων παρόχων.

    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά θεωρώ ότι υποτιμάς κάποια πράγματα. Το όφελος που αναφέρεις από την δωρεάν παροχή ρούτερ, δηλαδή η μειωμένη ανάγκη τεχνικής υποστήριξης θα εξακολουθήσει να υφίσταται και μετά την δυνατότητα αυτή. Όσοι χρήστες παίρνουν το δωρεάν ρούτερ του παρόχου θα εξακολουθούν να χρειάζονται λιγότερη υποστήριξη, περισσότερο τυποποιημένες οδηγίες και έτοιμα script τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, ούτω καθεξής. Αυτό δεν θα αλλάξει και θα παραμένει κίνητρο, θεωρώ, για να δίνουν ρουτερ στο μέσο χρήστη, ασχέτως αν μια μειοψηφία power users κάνουμε χρήση της δυνατότητας για δικό μας εξοπλισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 05-12-23 στις 01:09.

  9. #789
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς αποφυγή παρεξήγησης , δεν περίμενα ούτε σου κρατούσα κάτι με εμπάθεια για να στο πετάξω στα μούτρα. Και πραγματικά δεν γνώριζα ότι γενικά δεν συμμετέχεις πια στο φορουμ. Τώρα συνάντησα τα σχετικά σου μηνύματα διαβάζοντας το θρεντ και γι'αυτό σχολίασα, και δεν ήταν πρόθεσή μου να κάνω κάποιο είδος "in your face!" σχολίου (έχω κάνει πάρα πολλές φορές my fair share λαθών για να επιχαίρω έτσι). Περισσότερο το έγραψα αφενός όντως για να διατυπώσω τη διαφωνία μου αλλά και για να δω πώς αντιμετωπίζεις την τωρινή κατάσταση, όπου δεν έχουμε ακόμα φαινόμενα όπως λήξη επιχορηγήσεων ρουτερ κλπ. Σεβαστή η γνώμη σου αν και διαφωνώ ότι είναι τόσο προβληματική η διατύπωση των σχετικών υποχρεώσεων παρόχων.

    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά θεωρώ ότι υποτιμάς κάποια πράγματα. Το όφελος που αναφέρεις από την δωρεάν παροχή ρούτερ, δηλαδή η μειωμένη ανάγκη τεχνικής υποστήριξης θα εξακολουθήσει να υφίσταται και μετά την δυνατότητα αυτή. Όσοι χρήστες παίρνουν το δωρεάν ρούτερ του παρόχου θα εξακολουθούν να χρειάζονται λιγότερη υποστήριξη, περισσότερο τυποποιημένες οδηγίες και έτοιμα script τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, ούτω καθεξής. Αυτό δεν θα αλλάξει και θα παραμένει κίνητρο, θεωρώ, για να δίνουν ρουτερ στο μέσο χρήστη, ασχέτως αν μια μειοψηφία power users κάνουμε χρήση της δυνατότητας για δικό μας εξοπλισμό.
    Μόνον αυτό και θα τελειώσει εδώ από πλευράς μου τουλάχιστον.
    Το παροχικό ρούτερ είναι ένα πακέτο υπηρεσιών.
    Υπάρχουν πάροχοι για τους οποίους το κόστος του ρούτερ δεν είναι χρησιδάνειο
    αλλά επιδότηση
    και μαζί με την διαρκή συντήρηση του παροχικού ρούτερ ως υλισμικό και λογισμικό
    καθώς και την υποστήριξη σε επίπεδο ολοκληρωμένης υπηρεσίας
    αποτελεί ένα οικονομικό βάρος σημαντικότερο από την αποποίηση ευθύνης που συνοδεύει τη χρήση aftermarket εξοπλισμού και ως ένα βαθμό και τις ίδιες τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

    Και το θέμα είναι πως δεν πρόκειται ούτε για καμία υποτίμηση,
    πρόκειται για κοινή λογική και διάκριση που έχει να κάνει μεταξύ των δικαιωμάτων λήπτη υπηρεσιών από τις υποχρεώσεις παρόχου υπηρεσιών.
    Φοβάμαι πως όσοι καθησυχάζουν ή μένουν ήσυχοι με το νέο κανονισμό,
    έχουν κάνει λάθος ανάγνωση των διατάξεων του νέου κανονισμού.
    Απαντάω απευθυνόμενος σε ώριμους ενήλικες που αντιλαμβάνονται τα στοιχειώδη
    και όχι σε παιδάκια (δεν αναφέρομαι σε σένα εδώ) που κατά καιρούς έχει συμβεί να απαντάνε στα φόρουμ με λογική δεκαπενταμελούς.

    Αυτό που ο νέος κανονισμός προβλέπει είναι ασυδοσία των παρόχων στο κομμάτι της διάθεσης ή μη δικών τους ρούτερ.
    Την ασυδοσία θα τη χρησιμοποιήσουν οι πάροχοι αν και οψέποτε επιθυμήσουν
    και η ασυδοσία αυτή είναι ενάντια στα συναλλακτικά ήθη (πέρα από τα κατανωλτικά συμφέροντα)
    για λόγους στους οποίους αναφέρομαι παρακάτω.

    Κανονικά λοιπόν δε θα έπρεπε να διαφωνούμε πουθενά ως λήπτες υπηρεσιών.
    Τόσο ως power user όσο και ως core user θα έπρεπε να συμφωνούμε
    πως οι μεν πάροχοι θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένοι να δίνουν το στοιχειώδες ρούτερ του παρόχου (πλέον δεν είναι)
    οι δε χρήστες θα έπρεπε να έχουν την ελευθερία να χρηισμοποιούν είτε το ρούτερ το δικό τους είτε το ρούτερ που τους έδωσε ο πάροχος αλλά για δικούς τους λόγους το απορρίπτουν.
    Διαβάστε τί ορίζει και με πόση σαφήνεια ο νέος κανονισμός,
    που δεν είναι ούτε μπακαλόχαρτο ούτε έχει κανένα συμβουλευτικό χαρακτήρα.
    Είναι ο νέος κανόνας που αποφασίζει για την αγορά.

    Προς τί ο λόγος λοιπόν;
    Ο λόγος είναι ότι ο νέος κανονισμός ανατρέπει τη σχέση και το όριο μεταξύ παρόχου-λήπτη(πελάτη) τηλεπικοινωνιακώνυπηρεσιών με τρόπο που επιτρέπει ασυδοσία του παρόχου,
    εκεί που εμείς νομίζαμε ότι πετύχαμε ελευθερία του χρήστη.

    Και ποιά η διαφορά παρόχου-χρήστη;
    Η διαφορά είναι πως ο πάροχος αναλαμβάνει υποχρέωση υλοποίησης μιας υπηρεσίας προς τον τελικό χρήστη, η οποία συνίσταται σε 2 τουλάχιστον διακριτά πράγματα
    1. ίντερνετ
    και
    2. τηλεφωνία
    για το σκοπό αυτό ο πάροχος εισπράττει το αντίτιμο της υπηρεσίας του,
    ο δε πελάτης εξοφλεί την υπηρεσία και πρέπει να μπορεί να την κάνει χρήση όπως επιθυμεί.

    Το θέμα έχει να κάνει με το ρόλο του ρούτερ.
    Στο ίντερνετ το ρούτερ μπορεί να θεωρηθεί ο τερματικός εξοπλισμός της υπηρεσίας ίντερνετ.
    Στην υπηρεσία τηλεφωνίας είναι διαφορετικά τα πράγματα, αναλόγως POTS ή VoIP.

    Το πρόβλημα που ξεκινά με τον νέο κανονισμό
    δεν υπάρχει καν στο POTS.
    Εκεί στο POTS το κομμάτι της τηλεφωνίας υλοποιείται στις καρτέλες των καφάο και των τηλεφωνικών κέντρων
    και τερματικός εξοπλισμός τηλεφωνίας είναι οι τηλεφωνικές συσκευές των πελατών χωρίς να παρεμβάλλεται ρούτερ.
    Κι αν στο κομμάτι του ίντερνετ σε POTS double play, τερματικός εξοπλισμός είναι το router,
    κι επειδή ακριβώς το ρούτερ δεν είναι απαραίτητο για την υλοποίηση της τηλεφωνικής υτπηρεσίας η οποία φτάνει στην πρίζα ανεξαρτήτως ρούτερ,
    μέχρι πρότινος συνέβαινε πάροχοι POTS double play να μην έδιναν και να μη δίνουν και καθόλου δωρεάν router.

    Εκεί που αλλάζει είναι με το VoIP.
    Στο VoIP οι καρτέλες των καφάο μεταφέρονται σπίτια μας με τα VoIP router
    και όπως κανείς προηγουμένως επί POTS δεν είπε πως οι πελάτες θα ήταν οι υπεύθυνοι αποκλειστικά κι εξ ορισμού για τα καφάο,
    έτσι δεν έχει και λογική να καθίστανται αποκλειστικά κι εξ ορισμού υπεύθυνοι οι πελάτες για μέρος υποδομής της VoIP τηλεφωνίας παρά μόνο αν οι ίδιοι το συνομολογήσουν και το θελήσουν.
    Να μελετήσουμε όλοι σοβαρά το νέο κανονισμό,
    γιατί αυτός ορίζει κάτι διαφορετικό από ό,τι μέχρι πρότινος συνέβαινε και είχε λογική βάση.

    Δεν είναι δυνατόν να έρχεται πια ο κανονισμός
    και να μετατρέπει αυτό που θέλαμε να αποτελεί ελευθερία χρήσης ρούτερ
    σε ασυδοσία του παρόχου στην υλοποίηση της τηλεφωνίας.

    Εκείνο που θα έπρεπε να ζητάμε ως σύνολο καταναλωτών
    εκείνο που θα έπρεπε να προβλέπει ο νέος κανονισμός (και δεν το προβλέπει,
    αντίθετα απαλλάσσει τους παρόχους από την υποχρέωση της υλοποίησης στο κομμάτι του ρούτερ)
    και εκείνο που θα έπρεπε να σημαίνει και η ελευθερία του χρήστη να έχει το ρούτερ του παρόχου και από εκεί κι έπειτα αν θέλει να το απορρίψει για να βάλει το δικό του,
    μην αυταπατάται κανείς
    αυτό πλέον ΔΕΝ υπάρχει με το νέο κανονισμό.
    Δεν υπάρχει στο νέο κανονισμό η λογική πως υποχρεώνεται ο πάροχος double play στην διάθεση εξοπλισμού με τον οποίο κατ' ελάχιστον υλοποιεί τις υπηρεσίες που πουλά στον τελικό χρήστη.
    Δεν το προβλέπει πια.
    Στο VoIP double play, το κομμάτι ρούτερ είναι το πεδίο ευθύνης του πελάτη επί λέξει.

    Και μέχρι στιγμής δε μιλάω καθόλου για το συμφέρον να μην αναγκάζεται να αγοράζει ρούτερ ο μέσος χρήστης όπως δεν αναγκαζόταν ως σήμερα.
    Ακόμα κι εκεί
    θα είχε εύλογο ενδιαφέρον ο μέσος χρήστης άνετα να έχει τους λόγους του να μην επωμίζεται ένα έξοδο που δεν υπήρχε πριν.

    Αλλά εδώ μιλάω για την απλή κοινή λογική και για στοιχειώδεις κανόνες των συναλλακτικών σχέσεων
    πως δε μπορεί ο νέος κανονισμός να θεωρεί παντελώς αμέτοχο τον πάροχο εξ ορισμού (αυτό κάνει ο νέος κανονισμός)
    για ένα κομμάτι της υποδομής που αφορά την υλοποίηση του VoIP ειδικά.
    όπως και δεν μπορεί ο πελάτης να καθίσταται εξ ορισμού αποκλειστικός υπεύθυνος για κομμάτι της υποδομής.

    Η μη χρήση του ρούτερ του παρόχου θα έπρεπε να προβλέπεται με αποκλειστική προαίρεση του καταναλωτή,
    ο δε πάροχος θα έπρεπε να είναι κατ' ελάχιστον υποχρεωμένος να διαθέτει εξοπλισμό είτε αυτός χρησιμοποιηθεί από τον πελάτη είτε όχι
    (κι ο νέος κανονισμός δεν τοποθετεί σε αυτή τη βάση την «ελευθερία» του καταναλωτή, την τοποθετεί σε βάση ασυδοσίας του παρόχου για τη μη υποχρέωση διάθεσης ρούτερ).

    Είναι λάθος και είναι αντίθετο σε κάθε βάση συναλλακτικής σχέση πελάτη-πωλητή υπηρεσιών.
    Και δεν είναι καθόλου ίδια η θέση του παρόχου υπηρεσιών και η θέση του λήπτη και πελάτη του οποίου τερματικός εξοπλισμός είναι οι τηλεφωνικές συσκευές και όχι το VoIP router..

    Επιμένω σε αυτό που θεωρώ αυτονόητο ακόμα και σήμερα που ο νέος κανονισμός έχει περάσει σε φάση υλοποίησης.
    Η διαφορά είναι λεπτή, αλλά είναι υπαρκτή σημαντική και καθόλου αδιάφορη.
    Δεν είναι ούτε κινδυνολογία ούτε υπερβολή
    και δεν αποδεικνύει τίποτε πως δεν έχουμε δει ακόμα να παράγονται αποτελέσματα στην πράξη.
    Όσο ο τρόπος λειτουργίας της αγοράς έχει νέα προαπαιτούμενα,
    πολύ περισσότερο που η αγορά πιέζεται και οικονομικά,
    τίποτε δεν αποκλείει στο μέλλον να επισυμβούν οι μεταβολές που ο κανονισμός αφήνει το περιθώριο να γίνουν.

    Αυτά προς αποσαφήνιση θα έπρεπε να είναι πιστεύω λόγος για να συμφωνούμε,
    με το σκεπτικό πρώτα από όλα πως αφού για την υλοποίηση του VoIP είναι και απαραίτητο το ρούτερ πριν από οποιοδήποτε τερματικό εξοπλισμό,
    καλή ώρα όπως στο POTS ήταν οι καρτέλες στα καφάο και των τηλεφωνικών κέντρων.
    Αν τώρα τα καφάο/τκ τηλεφωνίας τα έχουμε τρόπον τινά σπίτια μας, και λέγονται VoIP router,
    δεν έχει καμία λογική ο ορισμός της αγοράς να είναι πως θα επωμίζεται ο πελάτης ένα μέρος της υποδομής δικτύου τηλεφωνίας
    εκεί που ο πελάτης είναι τελικός χρήστης υπηρεσίας τηλεφωνίας.
    Εϊναι διαφορετικό πράγμα
    η ασυδοσία του παρόχου στη διάθεση ρούτερ
    και διαφορετικό πράγμα η ελευθερία χρήσης δικού του ρούτερ του πελάτη.

    Ο νέος κανονισμός έχει εισαγάγει την ασυδοσία του VoIP παρόχου μαζί με την ελευθερία του πελάτη,
    και αυτή ήταν από την αρχή και παραμένει η ένσταση.
    Η ελευθερία του πελάτη χωρίς την ασυδοσία του παρόχου είναι επιθυμητή
    η ελευθερία του πελάτη μαζί με ασυδοσία του παρόχου όχι.

    Αυτά από μένα χωρίς να θέλω να γίνει άλλο hijack το συγκεκριμένο τόπικ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonis_ : 08-12-23 στις 15:57.

  10. #790
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω να έγινε τίποτα από όσα δεινά προέβλεπες. Και 2 στους 3 παρόχους συμπληρώνουν ήδη δυόμιση μήνες συμμόρφωσης με την οδηγία και δεν άρχισαν να χρεώνονται τα ρούτερ.
    Στην Vodafone όμως έχουμε μία σημαντική αλλαγή, ότι πλέον ο εξοπλισμός δεν είναι χρησιδάνειο αλλά με επιδότηση. Αυτό κατά 99,9% σημαίνει ότι το κρατάς μετά την λήξη του συμβολαίου αλλά σε περίπτωση διακοπής νωρίτερα το πληρώνεις. Σε δύο νέα συμβόλαια που υπέγραψα εμφανίζεται ως επιδότηση

  11. #791
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Vodafone όμως έχουμε μία σημαντική αλλαγή, ότι πλέον ο εξοπλισμός δεν είναι χρησιδάνειο αλλά με επιδότηση. Αυτό κατά 99,9% σημαίνει ότι το κρατάς μετά την λήξη του συμβολαίου αλλά σε περίπτωση διακοπής νωρίτερα το πληρώνεις. Σε δύο νέα συμβόλαια που υπέγραψα εμφανίζεται ως επιδότηση
    Αυτό ίσχυε και πριν στη vodafone. Τα adsl router τα πληρώνεις και τα υπόλοιπα στα δίνει με επιδότηση. Για αυτό στη vodafone κρατάς το router όταν φύγεις.

  12. #792
    Εγγραφή
    07-12-2005
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Στην βοντα δινουν τα ρουτερ για πλακα κ χωρις μετρο παντως. ο αδερφος μου ειχε κανει αιτηση για vdsl, λογω καποιου θεματος δεν φτανει vdsl ( στο σπιτι του ενω εχει ΟΛΟ το υπολοιπο στενο και σε οσες αιτησεις εκανε, του εστελναν κ νεο ρουτερ. πρεπει να εχει 3-4 ρουτερ σπιτι του αυτη την στιγμη μεχρι να σταματησει να βαλει vdsl και να περιμενει να φτασει το ftth σπιτι του..

  13. #793
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112636/11255kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα και χρονια πολλά στο συγκεκριμένο ρουτερ στη καρτελα security το αφηνουμε ως εχει η το βαζουμε στο low

  14. #794
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpaoboud Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και χρονια πολλά στο συγκεκριμένο ρουτερ στη καρτελα security το αφηνουμε ως εχει η το βαζουμε στο low
    στο high νομιζω θελει αλλιως απανταει στα ping
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  15. #795
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Εγώ το έχω αφήσει στο medium και δεν απαντάει σε ping. Το wake on lan μέσω internet δεν έχω καταφέρει να φτιάξω μόνο. Στο ίδιο δίκτυο δουλεύει αλλά μέσω ίντερνετ δε δουλεύει.

Σελ. 53 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας