Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    26-06-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου και θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου τσάκαλου εδώ.

    Πριν από 10 μέρες μου έκαναν αναβάθμιση την ταχύτητα της σύνδεσης από 50 σε 100Mbps. Να αναφέρω πως η σύνδεση μου πριν την αναβάθμιση ήταν άψογη.

    Με το που έγινε η αναβάθμιση άρχισα να έχω συνεχώς επανεκκινήσεις στο router (Speedport W724V), όλη την ημέρα. Πήρα τηλέφωνο στην Cosmote και μου είπαν ότι το ρούτερ είναι παλιό και πρέπει να το αλλάξω.

    Μου έδωσαν το μοντέλο ZTE 1600 και έχω πάλι παρόμοιο πρόβλημα. Αυτή τη φορά δεν κάνει επανεκκινήσεις απλά "κολλάει/λαγκάρει" για μερικά λεπτά. Αυτό συμβαίνει τελείως τυχαία, μπορεί δηλαδή να γίνεται ανά 10 λεπτά ή να περάσουν πολλές ώρες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-07-03_13-41-00.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  57,2 KB 
ID: 239189

    Πήρα τηλέφωνο ξανά στην Cosmote και μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα... Η συνδεσμολογία μου είναι απευθείας το router στην μοναδική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και το τηλέφωνο στη θύρα Phone 1. Δοκίμασα και την συνδεσμολογία στις οδηγίες χρήσης που αναφέρει η Cosmote (με το splitter) αλλά δεν έκανε διαφορά.

    Δεν γνωρίζω πολλά και δεν έχω τις γνώσεις να ελέγξω εγκαταστάσεις και καλώδια μόνος και θέλω να είμαι σίγουρος ποιον θα πρέπει να φωνάξω (ηλεκτρολόγο/τεχνικό) λόγο κόστους και χρόνου.
    Μπορώ άραγε να αιτηθώ να επιστρέψουν την γραμμή (50Mpbs) που έιχα πριν, αφού δεν είχα προβλήματα τότε, αξίζει;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Καλώς τον!

    Από τα νούμερα φαίνεται οτι παίρνεις υπηρεσία από καμπίνα της Vodafone.
    Εδώ και πολύ καιρό οι καμπίνες της Vodafone με Nokia dslam έχουν πρόβλημα και δεν μπορούν να αντέξουν 100άρες γραμμές. Εδώ πολλοί έχουν θέματα και σε 50άρες.

    Εφόσον η καλωδίωση σου είναι τσεκαρισμένη ότι είναι εντάξει, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υποβάθμιση σε 50αρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Σε 47 λεπτά 2351 crc ειναι υπερβολικά πολλά λάθη.
    Επίσης έχεις οριακό (προς το μίνιμουμ) snr, που σημαίνει ότι η γραμμή σου δε φαίνεται να σηκώνει 100αρι. Δε φταίει η καμπίνα αν είναι Vodafone. Ζητα υποβάθμιση σε 50.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-06-2022
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απότι καταλαβαίνω και εγώ, τις στιγμές που "κολλάει" είναι όταν το noise margin πέφτει από τα ~8dB στα 3-6dB και τα CRC αυξάνονται κατά εκατοντάδες.
    Ήλπιζα μήπως είναι κάτι απλό, αλλά θα ζητήσω να κάνουν υποβάθμιση.

    Σας ευχαριστώ..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας