Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το memtest κρατάει ώρες, άσε το όλη νύχτα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #17
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το memtest κρατάει ώρες, άσε το όλη νύχτα.
    ok, θα το κάνω αργότερα τότε!

  3. #18
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    δεν είναι ανάγκη να το ξανακάνεις αν σε 2 ώρες δεν έβγαλε κανένα λάθος, αν και εσένα λούπαρε όλα τα τεστ με τη σειρά κ όχι πχ το πιο ζόρικο #5 συνέχεια, αλλά κ πάλι θα σου έβγαζε κάτι...

    το "always on" στο είπα γιατί υπάρχει περίπτωση να είναι σφάλμα που οφείλεται κατά την προσπάθεια επαναφοράς από κάποιο stand by state...
    core2 6600@4500mhz prometeia cooling + 2x1gb cellshock cl4 + 8800gts w/cooled...

  4. #19
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ξανάβαλα το memtest να τρέξει για 6 ώρες και δεν μου έβγαλε κάποιο error. Το έβαλα και να κάνει το τεστ 5 και δεν έβγαλε πάλι τίποτα. Βέβαια τώρα αν ξεκινάω τον Η/Υ με το συγκεκριμένο cd μέσα, μπουτάρει από αυτό και πρέπει κάθε φορά να το αλλάζω.
    Πάντως παιδιά μου το ξαναέκανε. Είχα κλείσει μόνος μου το laptop και όταν πήγα να το ανοίγω μετά από μερικές ώρες άρχισε πάλι να φορτώνει αλλά αφού πέρασε την πρώτη οθόνη (που λέει press τάδε για boot ή δείνα για setup) η οθόνη μαύρισε και κόλλησε εκεί! Κράτησα πατημένο το κουμπί απενεργοποίησης αλλά έκανε reset και όχι απλά απενεργοποίηση!
    Τι να πω! Δυστυχώς αυτές τις μέρες και μέχρι τέλη Σεπτέμβρη το χρειάζομαι το pc και δεν μπορώ να το πάω για service και να ρισκάρω κανά format!
    Από εκεί που το πρόβλημα εμφανιζόταν μια φορά στο τόσο, τώρα μέσα σε 2-3 μέρες μου έχω αντιμετωπίσει προβλήματα κατά την εκκίνηση πάνω από 5 φορές. Έχω πελαγώσει...

    ΥΓ. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι κάθε φορά που καταφέρνω να ανοίξω τελικά τον υπολογιστή μετά από κάποια αποτυχημένη εκκίνηση, πάντα στα sites στα οποία είμαι registered δεν με αναγνωρίζουν αλλά πρέπει να ξαναβάλω user και pass τα οποία ευτυχώς έχει αποθηκευμένα ο mozilla!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ax8os.arouris : 23-08-07 στις 23:21.

  5. #20
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω καταντήσει κουραστικός αλλά από τότε που ανέφερα το πρόβλημά μου στο φόρουμ, για κάποιο ανεξήγητο λόγο, οι εμφανίσεις (του προβλήματος) είναι πλέον καθημερινές!
    Έχω τροποποιήσει τις επιλογές ενέργειας όπως πρότεινε ο voudas έτσι ώστε να είναι always on.
    Σήμερα πάλι το computer έκλεισε μόνο του! Το "δυστύχημα" είναι ότι κλείνει όταν το αφήνω ανοιχτό με προφύλαξη οθόνης και έτσι δεν το έχω πετύχει ποτέ με τα μάτια μου για να δω τι παίζει!
    Πριν το ανοίξω αποφάσισα να αποσυνδέσω το καλώδιο του ρεύματος (ήταν κλειστό το pc) και μετά αφού το ξανατοποθέτησα, άνοιξε κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ax8os.arouris : 25-08-07 στις 01:33.

  6. #21
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    προφύλαξη εννοείς κλείνει η οθόνη ή απλά screen saver? ε βγάλε τον κι αυτόν θερμοκρασίες κοίταξες?
    core2 6600@4500mhz prometeia cooling + 2x1gb cellshock cl4 + 8800gts w/cooled...

  7. #22
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eννοώ το screen saver. Θα το βγάλω κι αυτό να δούμε. Θερμοκρασίες δεν κοίταξα όχι, μου φαίνεται βουνό! Δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες για σένσορες. Πάντως θα κοιτάξω τα δύο προγράμματα που ανέφερες και θα επανέλθω με νεότερα!

  8. #23
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατέβασα το mobmeter για τις θερμοκρασίες, υποθέτω ότι το δικό μου έχει σένσορες γιατί είναι centrino duo. Στο Method to get the frequency επέλεξα το WinXP. Τι ακριβώς πρέπει να παρατηρήσω; Το άλλο πρόγραμμα, που ειπώθηκε ότι κάνει παπάδες μου ζητάει ένα .NET framework της Microsoft Που δεν έχω ιδέα τι είναι, οπότε το άφησα.
    Τις τελευταίες μέρες που το αφήνω χωρίς screensaver και γενικά χωρίς καμία ενέργεια για εξοικονόμηση ενέργεια, ούτε έχει κλείσει μόνο του, ούτε αντιμετωπίζω προβλήματα κατά την εκκίνηση.
    Το μόνο οξύμωρο που παρουσιάστηκε δύο φορές ήταν κάποιο κόλλημα ή του explorer των windows ή του firefox. Όταν κάνω scroll με το ποντίκι (touchpad) κάνει αντίστοιχα zoom in και zoom out στην σελίδα του firefox. Επίσης το δεξί κλικ μου βγάζει κάτι πρωτόγνωρες επιλογές ενώ και το αριστερό κλικ πέρα από το μονό κλικ δεν κάνει τις υπόλοιπες χρήσεις του. Όταν επιλέξω μεγιστοποίηση του παραθύρου, αυτό παίρνει μια ιδιαίτερα μεγιστοποιημένη μορφή η οποία καλύπτει και τη γραμμή της Έναρξης. Ο μόνος τρόπος για να το διορθώσω ήταν το restart από την έναρξη. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια σύνδεση.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-04-2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΟΚΟΣ
    Router
    ΝetFasteR IAD
    Kαλησπέρα απο την Χαλκίδα .
    Εάν θέλεις ένα ΦΟΒΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ , καθώς και όλες τις διαδικασίες για εγκατάσταση , πήγαινε στο http://www.adslgr.com/forum/showthre...t=99585&page=2 ,και ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 3 ΣΕΛΙΔΑ .

    Με την βοήθεια του παληκαριού που μου έστειλε σε φωτογραφίες τις οδηγίες για την εγκατάσταση και χρήσει , ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ..... ΠΡΟΦΕΣΟΡΑ .

    Υ.Γ. ΘΑ Διαβάσεις απο το 27 μύνημα και κάτω .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος referee62 : 29-08-07 στις 22:47.

  10. #25
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντόπισα σε τι οφείλεται το ξαφνικό σβήσιμο του Η/Υ.
    Ενώ το μηχάνημα το έχω συνδεδεμένο στην πρίζα, στις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας ήταν επιλεγμένες εκείνες που ισχύουν όταν το Laptop είναι με την μπαταρία και εκεί υπάρχει μια επιλογή που βάζει τον υπολογιστή σε κατάσταση αναμονής όταν δεν κάνει κάποια εργασία.
    Από τότε που άλλαξα τις ρυθμίσεις σε always on, όπως είχε προτείνει ο voudas, δεν ξανάκλεισε μόνος του.
    Ο Η/Υ αφού μπει στην κατάσταση αναμονής για να εξοικονομεί ενέργεια, η οθόνη σβήνει και η μητρική υπολειτουργεί. Αν δεν επέμβει κάποιος, τότε μετά από λίγα λεπτά ο Η/Υ αδρανοποιείται, δηλαδή τερματίζει την λειτουργία του και αποθηκεύει τις πληροφορίες σε ένα αρχείο αδρανοποίησης. Το laptop μου εμένα παρακάμπτει την αναμονή και πάει κατευθείαν στην αδρανοποίηση. Θα αλλάξω τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας για να δω αν θα το ξανακάνει αλλά το ζήτημα είναι το εξής, θεωρητικά είτε πέσει σε αναμονή είτε σε αδρανοποίηση πατώντας το κουμπί λειτουργίας ανοίγει κανονικά το μηχάνημα. Εμένα όμως εκεί παρουσιάζει το πρόβλημα, καθώς όταν τον ανοίγω μπαίνει κατευθείαν σε μια κατάσταση όμοια της αναμονής και δεν ανταποκρίνεται. Εκεί είναι που κολλάει!
    Πήρα τηλέφωνο στο CC της HP αλλά δεν ήξεραν να μου πουν κάτι συγκεκριμένο. "Είναι είτε πρόβλημα hardware είτε software"! Μου πρότειναν να κάνω format και να το αφήσω για μερικές μέρες χωρίς να προσθέσω κάποιο πρόγραμμα για να δω αν θα κάνει τα ίδια, και μετά αφού προσθέτω σιγά σιγά πάλι τα προγράμματα που θέλω, να εντοπίσω αν κάποιο δημιουργεί αυτό το conflict. Επειδή όμως αυτό είναι χρονοβόρο και ανώφελο, εφόσον είμαι μέσα στην εγγύηση και αφού όπως τους είπα αντιμετωπίζω αυτό το θέμα σχεδόν από όταν το αγόρασα, μου πρότειναν να το πάω στο εξουσιοδοτημένο service τους!
    Επειδή πριν να τελειώσει ο Σεπτέμβρης δε θα το πάω, έχει κανείς καμιά περαιτέρω ιδέα με βάση τα νέα δεδομένα;

    ΥΓ. Χρησιμοποίησα ένα πρόγραμμα για τη θερμοκρασία αλλά δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς χρησιμοποιείται! Ενδεικτικά όταν απλά σερφάρω με τον firefox οι πυρήνες είναι σε 63-64 πάνω κάτω! Παίζοντας PRO η θερμοκρασία στους δύο πυρήνες φτάνει μέχρι και 80 και γενικά κυμαίνεται γύρω στους 75!
    ΥΓ2. @referee63, διάβασα το νήμα που παραθέτεις, ήταν όντως πολύ αναλυτικό αλλά ιδιαίτερα πολύπλοκο για μένα. Παρεπιπτόντως ψάχνοντας το laptop subforum διάβασα και άλλα posts σου τα οποία βρήκα ενδιαφέροντα! Ευχαριστώ! Keep
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ax8os.arouris : 06-09-07 στις 15:54.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα πήρα πίσω το laptop από το service.
    Το πήγα λίγο πριν λήξει η εγγύηση και αφού είχα καταφέρει να σημειώσω αρκετά από τα προβλήματα που αντιμετώπισα, ώστε να δώσω στον τεχνικό μια πιο πλήρη εικόνα του τι αντιμετώπιζα.
    Στο service μου είπαν ότι δεν εντόπισαν κανένα πρόβλημα στο hardware και έκαναν απλά έναν καθαρισμό στο ανεμιστηράκι. Στη συνέχεια μου πρότειναν να κάνουν ένα format για να ελεγχθεί αν τα προβλήματα τα προκαλούσαν κάποια προγράμματα που μπορεί να έτρεχαν παράλληλα και να μην ήταν ορατά. Αυτό και έκαναν. Τέλος κράτησαν περίπου 10 ακόμη μέρες το μηχάνημα και του κάνανε τεστ για να σιγουρευτούν.
    Τις λίγες ώρες που το έχω ξανά στην κατοχή μου τα πράγματα φαίνονται πολύ καλά. Ελπίζω να μην ξαναπροκύψουν τα ίδια!
    Αυτά!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Λετε να "κάηκε" το pc? Παντως δεν ανοιγει..
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-10, 21:50
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-08, 21:45
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 08:47
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 00:54
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-07, 04:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας