Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    δεν το έχω δουλέψει προσωπικά, κάποιοι γνωστοί μου όμως είναι πολύ ευχαριστημένοι, και μάλλον θα πρέπει να το δώ λίγο πιο καλά. Σίγουρα είναι πολύ φθηνότερο απο Businnes Objects, κατα πολύ μάλιστα, χωρίς να υπολείπεται...

  2. #17
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θέλει να μάθει προγραμματισμό (όταν λέμε προγραμματισμό μιλάμε πάντα να φτιάχνει προγράμματα/εφαρμογές σε μία γλώσσα προγραμματισμού) ;

    Αρκεί να κάνει μερικά σεμινάρια SQL/Database/Report Generators και τελείωσε, την κάλυψε πλήρως. Μην μπλέκουμε τον προγραμματισμό με τη χρήση εφαρμογών...

    (Παίρνω σαν δεδομένο ότι θέλει να συνεχίσει τη καριέρα της στα οικονομικά και την ενδιαφέρουν ΑΠΛΕΣ χρήσεις database και reports).

  3. #18
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    και η SQL ειναι μια γλώσσα προγραμματισμού (declarative). Και ναί, απαιτεί κάποιες προγραμματιστικές δεξιότητες κατα την γνώμη μου, για να μην βάζει ηλίθια queries που να τρέχουν ολόκληρη ημέρα, αντί μερικών λεπτών...

  4. #19
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Ναι, συμφωνώ anon αλλά άλλο να μάθεις προγραμματισμό και άλλο να κάνεις απλή χρήση SQL όπως τουλάχιστον την θέλει η φίλη. Δεν χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής για να κάνεις ένα SELECT. Αρκεί ένα σεμινάριο.

    Ξέρεις πολύ καλά φαντάζομαι πόσα χρόνια πρακτικής (και όχι θεωρητικής) εξάσκησης χρειάζεσαι για να είσαι σε θέση να λέγεσαι προγραμματιστής και να μπορείς να φτιάχνεις βιώσιμα προγράμματα. Γι' αυτό λέω ότι δεν χρειάζεται η φίλη να μάθει προγραμματισμό αλλά απλά να παρακολουθήσει μερικά σεμινάρια για SQL και για report generators.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Ένα σεμινάριο είναι αρκετό για να κάνεις ένα select και να 'φέρεις' πχ τους ενεργούς πελάτες μιας εταιρίας. Έστω ότι έχεις πίνακες με κινήσεις προϊόντα κτλ πιστεύεις πχ ότι κάποιος με ένα σεμινάριο θα μπορούσε να δημιουργήσει και να εμφανίσει την ακόλουθη απλή πρόταση 'θέλω να βρω όλα τα είδη που μειώθηκε η κίνησή τους με βάση τον μέσο όρο των τελευταίων 6 μηνών σε σχέση με τον τελευταίο μέσο όρο των προηγούμενον 6 μηνών'. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Ναι θα μπορούσε κάποιος αν είχε παρακολουθήσει σεμινάρια για SQL. Δεν χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής για να κάνεις το select που λες.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για ένα select απο έναν άντε δυο τρείς πίνακες μόνο θα συμφωνήσω. Εαν αρχίσουμε τα καρτεσιανά, τα πολλαπλά joins, unions, κλπ, μορφοποιήσεις ημερομηνιών και άλλων δεδομένων, παραμέτρους, hints, sql optimization, σχεσιακή λογική, η γλώσσα που δουλεύει ο κάθε rdbms server (transact sql ή pl/sql) και ένα σωρό άλλες λεπτομέρειες, τότε θέλει πολλή δουλειά. Χώρια τα εργαλεία που πρέπει να μάθει είτε αυτο λέγεται Businness Objects ή Crystal Reports η κάτι άλλο. Το βασικό εισαγωγικό για sql πχ στην oracle σεμινάριο (ΟRACLE HELLAS και λοιποί) , διαρκεί πέντε ημέρες επι 8 ώρες, συν 3 ημέρες για sql optimization, συν 5 ημέρες για pl/sql και σίγουρα πρέπει να μάθεις και άλλα πράγματα.... Α μην ξεχάσω, και όλα τα βιβλία του Celco, και Codd/Date
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 12-09-07 στις 13:55.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παιδιά ας μην κοροϊδευόμαστε ...Είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής 12 χρόνια τώρα.... Θέλει πολλά χρόνια κώδικα για να λες ότι είσαι προγραμματιστής και να δουλεύουν αυτά που γράφεις !!! Δεν αρκεί να μάθεις τις εντολές μια γλώσσας προγραμματισμού...πρέπει να μάθεις από το πως θα στείλεις μια δουλειά στον server μέχρι το πως δουλεύουν τα Windows από πίσω.

    Για πολύ απλά select και ακίνδυνα είναι εύκολο αλλά όταν αρχίζεις τα πειράγματα σε δεδομένα και δομές πινάκων αρχίζει το θέμα και ξεπερνάει τα απλά πράγματα....

    Βασικά θέλει πολύ διάβασμα,λιώσιμο στο πληκτρολόγιο όρεξη για δουλειά και κυρίως μεράκι....

    Βασικά πρόσφατα μου πήρε 4 μέρες σερί επειδή κάποιος πελάτης νόμισε ότι ήξερε sql και την βάση και έκανε μπάχαλο το σύστημα του !!! και αρκετά λεφτά να πληρωθώ !!! Απλά το λέω !!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 12-09-07 στις 14:02.

  9. #24
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Συμφωνώ απόλυτα με anon και DVader (και εγώ προγραμματιστής είμαι και ξέρω πολύ καλά ότι ο προγραμματισμός δεν είναι "παρακολουθώ δέκα σεμινάρια και έγινα προγραμματιστής").

  10. #25
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα μπορούσε κάποιος αν είχε παρακολουθήσει σεμινάρια για SQL. Δεν χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής για να κάνεις το select που λες.
    Δεν αρκεί να ξέρεις την γλώσσα μονάχα...Πρέπει να ξέρεις την φιλοσοφία των βάσεων ...Το να μάθεις το Select είναι εύκολο ...Τι να το κάνεις όμως όταν δεν μπορείς να καταλάβεις την φιλοσοφία των βάσεων ... Για μια μικρή βασούλα ναι οκ ...είναι εύκολο, όταν έχει να κάνεις με erp όμως που έχει από πίσω 150 πίνακες ..?

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα με anon και DVader (και εγώ προγραμματιστής είμαι και ξέρω πολύ καλά ότι ο προγραμματισμός δεν είναι "παρακολουθώ δέκα σεμινάρια και έγινα προγραμματιστής").


    Δεν θέλω να είμαι κακός με τον κόσμο και ότι μαθαίνει κανείς καλό είναι... Ειδικά στην ελλάδα δε έχει γεμίσει ο κόσμος σχολές που βγάζει προγραμματιστές..Είναι όλοι πράγματι προγραμματιστές ? Δεν θέλω να πάω την κουβέντα εκεί και ας μην απαντήσει κανείς !!!! Please...

    Ομως όπως δεν εγώ δεν μπορώ να λάβω καμία οικονομική απόφαση γιατί δεν έχω οικονομικές γνώσεις πέραν από τις πολύ βασικές με τις οποίες επιλέγω προϊόντα. Δεν μπορώ όμως σε καμία περίπτωση να γίνω διευθυντής marketing σε κάποια εταιρεία !!!! Ούτε καν βοηθός του !!!!

    Θα σας πω ένα ακόμα περιστατικό για να πιάσετε το νόημα...Κάποτε δούλευα ως μηχανογράφηση σε κάποια εταιρεία ...Είχα λοιπόν ένα συνάδελφο στο τμήμα διαφήμισης που ψιλοήξερε sql και το έπαιζε ότι ξέρει βάσεις... Λοιπόν κάθε τρεις και λίγο μας ρώταγε διάφορα του τύπου πως γίνεται αυτό εκείνο το άλλο...κ.τ.λ.π Ο Χρόνος που έπρεπε να διαθέσω να του εξηγήσω να πάρει το αποτέλεσμα ήταν περισσότερος από ότι να το φτιάξω στην εφαρμογή μας !!!


    Με πιάνετε ..?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 12-09-07 στις 14:14.

  12. #27
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    αυτό που εννοεί ο φίλος dvader είναι ότι πρέπει να ξέρεις τα "κατατόπια" του συγκεκριμένος σχήματος (schema) της βάσης. Πχ στο Ατλαντίς εαν θες να δεις ένα παραστατικό θα πρέπει να πάς απο FINTRADE και μετα STORETRADE & STORETRADELINES, συν MATERIAL έστω για τις περιγραφές των ειδών, και για παράδειγμα μια αναφορά που να συγκρίνει στόχους και επιτεύξεις πωλητών δύο ετών πχ θα πιάσει πάνω απο 12 πίνακες. Οπότε αφήστε τα σε μια εβδομάδα. Ασε δε το "κόστος" εκμάθησης του σχετικού IDE. Εντάξει, την C# ή C++ την έμαθες όσον αφορά σύνταξη και γραμματικό. Πόσο καιρό θές πχ να μάθεις το Visual Studio σαν περιβάλλον ώστε πραγματικα να το χειρίζεσαι και να είναι παραγωγικό; Πχ στην Oracle θα χρειαστείς είτε το TOAD, ή ΤORA ή PL/SQL Developer.... Και για τα περιβάλλοντα ανάπτυξης θες χρόνο. Και εαν δέν έχεις σωστές βάσεις software engineering, πχ testing, source version control, και άλλα, τα μαθαίνεις (αν τα μάθεις ποτέ) the hard way...

  13. #28
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που εννοεί ο φίλος dvader είναι ότι πρέπει να ξέρεις τα "κατατόπια" του συγκεκριμένος σχήματος (schema) της βάσης. Πχ στο Ατλαντίς εαν θες να δεις ένα παραστατικό θα πρέπει να πάς απο FINTRADE και μετα STORETRADE & STORETRADELINES, συν MATERIAL έστω για τις περιγραφές των ειδών, και για παράδειγμα μια αναφορά που να συγκρίνει στόχους και επιτεύξεις πωλητών δύο ετών πχ θα πιάσει πάνω απο 12 πίνακες. Οπότε αφήστε τα σε μια εβδομάδα. Ασε δε το "κόστος" εκμάθησης του σχετικού IDE. Εντάξει, την C# ή C++ την έμαθες όσον αφορά σύνταξη και γραμματικό. Πόσο καιρό θές πχ να μάθεις το Visual Studio σαν περιβάλλον ώστε πραγματικα να το χειρίζεσαι και να είναι παραγωγικό; Πχ στην Oracle θα χρειαστείς είτε το TOAD, ή ΤORA ή PL/SQL Developer.... Και για τα περιβάλλοντα ανάπτυξης θες χρόνο. Και εαν δέν έχεις σωστές βάσεις software engineering, πχ testing, source version control, και άλλα, τα μαθαίνεις (αν τα μάθεις ποτέ) the hard way...
    Καλά τόσο δυσνόητος είμαι ? Πρακτικά παιδιά μετά τον 4ο χρόνο εμπειρίας άρχισα να γράφω πράγματα που να δουλεύουν με την μια χωρίς βασικά bugs.... Μέχρι τότε πάταγες το κουμπί και έλεγες...θα γίνει η δουλειά μου η θα σκάσει το πρόγραμμα ?

    Αλλά πως το να κάνω ρε παιδιά μου αρέσει ο προγραμματισμός ανεξάρτητα από γλώσσα και μόνο σκληρή δουλειά και μεράκι βγαίνει κάτι ? Ρε παιδιία έτσι δεν είναι σε όλα τα πράγματα ?

    Γίνεται κάτι χωρίς πραγματική δουλειά και να σου αρέσει αυτό που κάνεις ?

  14. #29
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  15. #30
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τόσο δυσνόητος είμαι ? Πρακτικά παιδιά μετά τον 4ο χρόνο εμπειρίας άρχισα να γράφω πράγματα που να δουλεύουν με την μια χωρίς βασικά bugs.... Μέχρι τότε πάταγες το κουμπί και έλεγες...θα γίνει η δουλειά μου η θα σκάσει το πρόγραμμα ?

    Αλλά πως το να κάνω ρε παιδιά μου αρέσει ο προγραμματισμός ανεξάρτητα από γλώσσα και μόνο σκληρή δουλειά και μεράκι βγαίνει κάτι ? Ρε παιδιία έτσι δεν είναι σε όλα τα πράγματα ?

    Γίνεται κάτι χωρίς πραγματική δουλειά και να σου αρέσει αυτό που κάνεις ?

    Συμφωνω απόλύτως...αν και δεν ειμαι προγραμματιστής, εχω δουλεψει SAS για κάποια χρόνια (το κοντινότερο σε προγραμματισμό που ήξερα) και τον 1ο χρόνο που σπούδαζα δεν ηξερα που παν τα 4!!! Μόλις όμως μπήκα σε μια δουλεια, και υποχρεωτικά πλεον ημουν 8-10 ωρες αγκαλια μαζί του, τότε εβγαιναν προγραμματα που τρεχαν με την 1 και χωρίς προβλήματα!! Μεράκι και «κολλημα» θελουν όλες οι δουλειες, αλλα ειδικά ο προγραμματισμός θέλει αγκαλια με τον compiler!!!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βιβλια για εκμαθηση γλωσσας
    Από kuja στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-08, 14:01
  2. Ενδιαφέρον για εκμάθηση του Linux.
    Από enwsitis21 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-06, 20:16
  3. Γλώσσα προγραμματισμού για Linux-Windows
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 163
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 01:16
  4. CD/DVD για εκμάθηση Ελληνικών.
    Από kubiak στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας