Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Dεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο αλλα επειδη εχω τελειωσει οικονομικα θελω να ασχοληθω με το αντικειμενο(θα με βοηθησει πολυ στην επαγγελματικη μου αποκατασταση).Μπορει καποιος να με ενημερωσει για φροντηστηρια?Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για AS/400.Ισως καποιο μεταπτυχιακο?

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο αλλα επειδη εχω τελειωσει οικονομικα θελω να ασχοληθω με το αντικειμενο(θα με βοηθησει πολυ στην επαγγελματικη μου αποκατασταση).Μπορει καποιος να με ενημερωσει για φροντηστηρια?Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για AS/400.Ισως καποιο μεταπτυχιακο?
    αμα δεν εχεις ιδεα σου λεω θελει πολυ καψιμο
    Οχι στην ελλαδα δεν θα σε βοηθησει..
    Στα μεταπτυχιακα δεν κανουμε προγραματισμο κανουνε αλλα πραματα ...
    προγραματισμο μαθενεις μονος σου
    και 20 βιβλια να διαβασεις για προγραματισμο αμα δεν γραψεις κωδικα δεν κανεις τιποτα..

    τωρα AS/400 δεν ξερω τι ειναι αλλα παντος γλωσσα προγραματισμου δεν πρεπει να ειναι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpetou : 21-08-07 στις 03:23.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Σε AS/400 δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι στην Ελλάδα.
    Μπορεί να βρεις κάποια στιγμή κάποιο μεταπτυχιακό που θα χρησιμοποιεί AS/400 αλλά να σου μάθει απολύεται.
    Γενικά στα μεταπτυχιακά δεν μαθαίνεις γλώσσες προγραμματισμού αλλά τις χρησιμοποιείς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    AS/400 είναι για τράπεζες αν δεν κάνω λάθος και δίδασκε η Κορέλκο (μπορεί να διδάσκει σε φάση σεμιναρίου). Υπάρχουν μεταπτυχιακά σε Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών σχετικά με Computer Science που είναι για απόφοιτους οικονομικών σχολών. Δεν πιστεύω ότι θα μπορέσεις να αποκτήσεις τρελές γνώσεις αλλά αν είσαι συνεπής θα μπορέσεις να καταλάβεις κάποια πράγματα σχετικά με τις βάσεις δεδομένων, τεχνικά ζήτήματα, κτλ κτλ που θα μπορούν να σε βοηθήσουν πάρα πολύ στο να επικοινωνήσεις με κάποιο IT department για να συζητήσετε κάποια requirements.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Δοκίμασες AS/400 tutorial στο google;
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Το AS/400 είναι μια συγκεκριμένη κατηγορία υπολογιστών της ΙΒΜ, με το δικό τους λειτουργικό. Βασικά σε αυτά τα συστήματα τρέχουν σχεσιακή βάση DB2 (της ΙΒΜ), και φυσικά SQL, ή/και COBOL/CICS & RPG. Σαν γλώσσες αυτές θεωρούνται πλέον σε φάση μη ανάπτυξης, δηλαδή δεν είναι μοδάτες, και δεν βγαίνουν νέα πράγματα σε αυτές τις γλώσσες παρα μόνο γίνεται συντήρηση στα ήδη υπάρχοντα προγράμματα. Το καλό είναι ότι υπάρχει πολύ μεγάλη εγκατεστημενη βάση σε πολύ μεγάλες εταιρίες, πολυεθνικές, τράπεζες κλπ. Εαν θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό, η πρώτη μου συμβουλή είναι μη το κάνεις. Συνέχισε με την ειδικότητα σου ως οικονομικάριος, πάνε βοηθός λογιστή-> λογιστής -> προιστάμενος λογιστηρίου -> οικονομικός διευθυντής. Ως πληροφορικάριος η καριέρα σου θα ειναι προγραμματιστής -> προγραμματιστής -> προγραμματιστής -> άντε και project manager/προγραμματιστής Αν ντε και καλά θες να ασχοληθείς με προγραμματισμό, ξέχνα την COBOL ως κύρια γλώσσα (μπορείς να την μάθεις σε μια εβδομάδα εαν χρειαστεί, το ξέρω 10 χρόνια σε COBOL δούλευα), μάθε C απο τις διαδικαστικές γλώσσες και Java (όχι C++) απο τις αντικειμενοστραφείς γλώσσες (και C# έχω ακούσει ότι είναι καλή, δεν την δούλεψα)... Πρέπει να έχεις και ενα καλό θεωρητικό υπόβαθρο, άρα κάνε και ένα μεταπτυχιακό στην Πληροφορική... Και εαν δεν σε έπεισα έως τώρα, μόλις τελειώσεις και το μεταπτυχιακό, θα καταλάβεις που έμπλεξες...

    Τώρα για να πώ και του στραβού το δίκιο, ο συνδιασμός της ειδικότητάς σου, με ενός power user με ικανοποιητικές γνώσεις SQL, είναι πάρα πολύ καλός. Δηλαδή το μόνο που θα χρειαστείς είναι να παίζεις κανα excel στα δάχτυλα, και να μάθεις να κάνεις queries στην βάση (θεωρώντας ότι ειναι μια σχεσιακή βάση δεδομένων ή τέλος πάντων έχει κάποιας μορφής SQL interface), και να παίρνεις τα δεδομένα που θέλεις και να βγάζεις ενημέρωση για την διοίκηση όπως θέλει, άμεσα. Αυτό θα σου ήταν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ... Εκτός όμως απο την γνώση της γλώσσας SQL, και πως να κάνεις τα σχετικά queries, θα πρέπει να ξέρεις το schema της εκάστοτε εφαρμογής που δουλεύεις. Αλλο schema έχει το Atlantis, άλλο το Oracle Forms, άλλο το SAP και πάει λέγοντας. (κοινώς στην δική μας γλώσσα, ρεπορτάκιας)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 23-08-07 στις 13:13.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Dεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο αλλα επειδη εχω τελειωσει οικονομικα θελω να ασχοληθω με το αντικειμενο(θα με βοηθησει πολυ στην επαγγελματικη μου αποκατασταση).Μπορει καποιος να με ενημερωσει για φροντηστηρια?Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για AS/400.Ισως καποιο μεταπτυχιακο?
    Το AS400 ειναι για τράπεζες...βρε κάποιον που έχει δουλέψει/δουλευει σε καια πληροφορική τράπεζας να σου τα πει...κατατ τα αλλα πιο καλά θα ήταν να ασχοληθεις με SQL ή/και reporting tools (Cognow,Business Objects/SAP/Oracle ισως ) παρά AS400

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    οχι μόνο τράπεζες. Ξέρω αρκετές εταιρίες που δουλεύουν ακόμη με AS/400. Μέχρι και η DIS είχε δικό της ERP σε ΑS/400 και κάποια μεγάλα supermarket δουλεύουν με τέτοια. Απλά έχει μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση σε τράπεζες...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    +1 σε SQL για τους λόγους που ανέφερε ο anon σύν το ότι έρχεται πολύ πιο φυσικά από την C για άτομα που δεν έχουν επαφή με τον προγραμματισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 24-08-07 στις 10:40.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...οσες καταλαβα τσπ(εκανα καμποση ωρα να τις αποκωδικοποιησω...).Η αληθεια ειναι οτι εργαζομαι ηδη ως βοηθος λογιστη αλλα σκεφτομουν πως τα λογιστικα σε συνδυασμο με τον προγραμματισμο θα μου εδιναν αλλο ατου μελλοντικα στην ανευρεση εργασιας!παντως εχω διαπιστωσει πως as/400 ζητανε συνεχεια κ ιδιως στις τραπεζες.ευχαριστω και παλι!

  11. #11
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Το AS400 είναι το πιο διαδεδομένο mini της IBM, και φυσικά δεν παίζει μόνο στις τράπεζες αλλά και σε πολλές εταιρείες. Νομίζω όμως ότι βρίσκεται σε φθίνουσα πορεία όσο ανεβαίνει η corporate χρήση των pc-servers με Windows σε όλο και περισσότερα πολυχρηστικά περιβάλλοντα.
    Το λειτουργικό του σύστημα OS400 τρέχει μόνο σε αυτό, και προγραμματίζεται κυρίως σε RPG αλλά και σε DB2/SQL, ενώ υπάρχουν διαθέσιμα και Java και C++ αλλά για κάποιους λόγους δεν χρησιμοποιούνται και πάρα πολύ. Η γλώσσα διαχειρισης διεργασιών του λέγεται Command Language (CL).

    Γνωρίζω σίγουρα ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα όπου μπορείς να εκπαιδευτείς στο AS400/CL/RPG, αλλά δεν ξέρω ποιες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YiannisM : 29-08-07 στις 04:00.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    ξεκινας να γραφεις αλγοριθμους σε χαρτι, μετα basic/pascal η visual basic/delphi και μετα οτι θες.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #13
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καμμια γλωσσα δεν την μαθενεις σε μια βδομαδα
    υστερα απο 2 χρονια καπως,σε 5 καλυτερα και σε 10 καλυτερα

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dyskolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμμια γλωσσα δεν την μαθενεις σε μια βδομαδα
    υστερα απο 2 χρονια καπως,σε 5 καλυτερα και σε 10 καλυτερα
    Eξαρτάται. Πχ Fortran και Cobol ειναι τόσο απλές, που ναι, σε μια βδομάδα, τις μαθαίνεις. Αντε το πολύ ένα μήνα για να εξοικοιωθείς πλήρως με την γλώσσα. Εαν μιλάμε για C θες λίγο παραπάνω, ειδικά στο να εντρυφήσεις σε δομές δεδομένων (structs) και με pointers, & pointer arithmetic (εδώ υπάρχουν ντεμέκ προγραμματιστές χρόνια σε C, που απλά δεν, ή τόχεις ή δεν τόχεις). Το να πας απο C σε Pascal ειναι υπόθεση μιας εβδομάδας, λίγο παραπάνω για το ανάποδο (είπαμε pointer arithmetic ειναι άλλη μενταλιτέ). Το να πας απο Java σε C# επίσης είναι υπόθεση άντε ένα μήνα το πολύ. Αυτά όσον αφορά την γραμματική και την σύνταξη της γλώσσας. Εαν μιλάμε για βιβλιοθήκες, κάποιο framework (πχ Spring ή Struts κλπ), υπόβαθρο στο λειτουργικό και στα δίκτυα, γνώση της βάσης δεδομένων που θα δουλεύεις καθώς επίσης σημαντικό, του σχήματος της βάσης που δουλεύεις (δηλαδή που ειναι το καθε τι σαν δεδομένα στην βάση), τότε ναί, γιανα γίνεις σούπερ παραγωγικός προγραμματιστής, μιλάμε για τουλάχιστον 2 χρόνια.

    Ομως εαν μιλάμε για excel και sql καθώς και το σχήμα της βάσης, για να κάνεις reports για την διοίκηση, τότε σε μερικούς μήνες είσαι ΟΚ. Και υπάρχουν και εργαλεία που κάνουν αυτή την δουλειά ακόμη πιο εύκολα (του ρεπορτάκια). πχ qlikview, businnes objects, cognos, crystal reports και άλλα.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eξαρτάται. Πχ Fortran και Cobol ειναι τόσο απλές, που ναι, σε μια βδομάδα, τις μαθαίνεις. Αντε το πολύ ένα μήνα για να εξοικοιωθείς πλήρως με την γλώσσα. Εαν μιλάμε για C θες λίγο παραπάνω, ειδικά στο να εντρυφήσεις σε δομές δεδομένων (structs) και με pointers, & pointer arithmetic (εδώ υπάρχουν ντεμέκ προγραμματιστές χρόνια σε C, που απλά δεν, ή τόχεις ή δεν τόχεις). Το να πας απο C σε Pascal ειναι υπόθεση μιας εβδομάδας, λίγο παραπάνω για το ανάποδο (είπαμε pointer arithmetic ειναι άλλη μενταλιτέ). Το να πας απο Java σε C# επίσης είναι υπόθεση άντε ένα μήνα το πολύ. Αυτά όσον αφορά την γραμματική και την σύνταξη της γλώσσας. Εαν μιλάμε για βιβλιοθήκες, κάποιο framework (πχ Spring ή Struts κλπ), υπόβαθρο στο λειτουργικό και στα δίκτυα, γνώση της βάσης δεδομένων που θα δουλεύεις καθώς επίσης σημαντικό, του σχήματος της βάσης που δουλεύεις (δηλαδή που ειναι το καθε τι σαν δεδομένα στην βάση), τότε ναί, γιανα γίνεις σούπερ παραγωγικός προγραμματιστής, μιλάμε για τουλάχιστον 2 χρόνια.

    Ομως εαν μιλάμε για excel και sql καθώς και το σχήμα της βάσης, για να κάνεις reports για την διοίκηση, τότε σε μερικούς μήνες είσαι ΟΚ. Και υπάρχουν και εργαλεία που κάνουν αυτή την δουλειά ακόμη πιο εύκολα (του ρεπορτάκια). πχ qlikview, businnes objects, cognos, crystal reports και άλλα.
    Ετσι ακριβώς...αν εισαι ολη την μερα με την SQL σε λίγους μήνες εισαι ΟΚ...
    qlikview?? τι εχεις να πεις γι αυτο;;το χω δει αλλα θελω καποιον με hands on εμπειρία...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βιβλια για εκμαθηση γλωσσας
    Από kuja στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-08, 14:01
  2. Ενδιαφέρον για εκμάθηση του Linux.
    Από enwsitis21 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-06, 20:16
  3. Γλώσσα προγραμματισμού για Linux-Windows
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 163
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-06, 01:16
  4. CD/DVD για εκμάθηση Ελληνικών.
    Από kubiak στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας