Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζομαι για αγορά νέου υπολογιστή και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

    Η χρήση είναι αυτό που λέμε γραφείου, αλλά 15+ ώρες τη μέρα ανοιχτός, δουλειά πάνω σε μεγάλα, βαριά και πολύπλοκα αρχεία Word-Excel, συν προφανώς ίντερνετ με 3 μπρόυζερ να παίζουν ταυτόχρονα και πολλές καρτέλες ο καθένας. Αυτά όμως, τίποτε άλλο, ούτε παιχνίδια ούτε ταινίες. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει αναβάθμιση ούτε overcloking, τον υπολογιστή θα τον κρατήσω όπως θα τον πάρω για χρόνια. Με λίγα λόγια, θέλω ένα γαϊδουράκι ανθεκτικό και αθόρυβο.

    Με τις πολύ λίγες (ελάχιστες) γνώσεις μου, έφτιαξα κάτι συστήματα σε διάφορα μαγαζιά (από ένα μαγαζί η αγορά, ώστε να τον συναρμολογήσουν) και έχω προκρίνει κάτι τέτοιο.

    Επεξεργαστής: AMD Ryzen 5 4600G - 151,01 ευρώ (έχω παραδοσιακά μια προτίμηση στην AMD και επιλέγω με κάρτα, η οποία με υπερκαλύπτει υποθέτω χωρίς παιχνίδια)

    https://www.mgmanager.gr/cpus-amd/11...AE-amd_ryzen_5

    Μητρική: ASRock A520M-HVS - 68,72 ευρώ

    https://www.mgmanager.gr/motherboard...ipset-amd_a520

    Μνήμες: Corsair Vengeance LPX 16GB Kit (2x8GB) 3200MHz DDR4 CL16 1.35V, Black - 76,86 ευρώ

    https://www.mgmanager.gr/ram-pc-ddr4...%CE%B1-3200mhz

    SSD: Samsung 970 EVO Plus 250GB SSD, M.2 2280, PCIe NVMe, 3500MBps (Read)/2300MBps (Write) - 49,00 ευρώ

    https://www.mgmanager.gr/ssd-%CE%B4%...-256_gb-256_gb


    HDD: Seagate Barracuda 2TB HDD, 3.5-Inch, SATA3, 7200rpm, 256MB Cache - 57,46

    https://www.mgmanager.gr/hdd-%CE%B4%...e-256_mb_cache


    Τροφοδοτικό: Cooler Master MWE Bronze V2, 600W, 120mm Fan, Black Bulk - 57,90

    https://www.mgmanager.gr/%CF%84%CF%8...%8D%CF%82-600w

    Κουτί: Aerocool Aero-300, Midi tower, USB3.0, Black - 53,02 ευρώ

    https://www.mgmanager.gr/cases-%CE%B...F%82-3_x_120mm

    Η τιμή του παραπάνω συστήματος βγαίνει 513 ευρώ και είμαι ΟΚ σε αυτά τα επίπεδα. Γύρω στα 600 υπολογιζα ότι θα χρειαστώ εξαρχής (+ τα win 11 που θα πάρω μαζί).

    Αυτό που δεν είμαι καθόλου σίγουρος και θέλω τη βοήθειά σας είναι μήπως έχω κάνει καμιά πατατιά, είτε στα ταιριάσματα είτε ότι μπορώ στα ίδια χρήματα κάτι καλύτερο. Ειδικά μνήμες, ssd, τροφοδοτικό και κουτί τα έχω βάλει λίγο πολύ στην τύχη - βάσει τιμών, χοντρικών χαρακτηριστικών και διαθεσιμότητας.

    (Οθόνη δεν χρειάζεται -χρησιμοποιώ δύο οθόνες, τις έχω και τις δύο-, ούτε περιφερειακά.)




  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια, θέλω ένα γαϊδουράκι ανθεκτικό και αθόρυβο.
    Για γαιδουράκι θα πας σε καλύτερο τροφοδοτικό και σε καλύτερο κουτί.
    Το τροφοδοτικό να αντέχει για χρόνια και το κουτί να μην είναι από λαμαρίνα της πλάκας και να έχει χώρους και υποδομές για μεγάλους ανεμιστήρες, κ.λ.π.
    Μέχρι πόσα παραπάνω μπορείς να δώσεις??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γαιδουράκι θα πας σε καλύτερο τροφοδοτικό και σε καλύτερο κουτί.
    Το τροφοδοτικό να αντέχει για χρόνια και το κουτί να μην είναι από λαμαρίνα της πλάκας και να έχει χώρους και υποδομές για μεγάλους ανεμιστήρες, κ.λ.π.
    Μέχρι πόσα παραπάνω μπορείς να δώσεις??
    600 φτάνω σχετικά εύκολα αν αξίζει τον κόπο. Για πιο πάνω ζορίζει το θέμα.

    Α, και μια που είπες για ανεμιστήρες, το ξέχασα. Φαντάζομαι ότι χρειάζονται και 1-2 επιπλέον ανεμιστήρες. Αλλά χάθηκα, δεν ήξερα τι να διαλέξω και δεν έβαλα στη σύνθεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν φτάνουν τόσα.
    Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με AMD αλλά θα χρειαστείς σίγουρα μια καλή ψύκτρα.
    Επίσης ανάλογα τι ανεμιστήρες σαν μέγεθος και ποιότητα θα έχει το κουτί πάνω μπορεί να χρειαστεί να τους αλλάξεις ή να προσθέσεις αν θέλεις να είναι όσο το δυνατόν πιο ήσυχο.
    Για το τροφοδοτικό με ένα CORSAIR RM550X είσαι μια χαρά και από ποιότητα και από θόρυβο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αρχίζουμε και ξεφεύγουμε όμως.

    Με το τροφοδοτικό που προτείνεις, πιάνω ότι λες να πάμε σε 80+ gold. Κι εγώ το σκεφτόμουν ομολογώ, αλλά είπα να συγκρατηθώ για αρχή. Υπάρχουν πάντως και γύρω στα 80 ευρώ 80+ gold, πχ Be Quiet Pure Power 11 FM 550W Power Supply, 80+ Gold, Active PFC, 120mm Fan, Modular. Έχεις άποψη για αυτό;

    Για την ψύκτρα, επίσης το φαντάστηκα. Λέω όμως να δοκιμάσω την εργοστασιακή και αν είναι και δεν με ικανοποιεί την αλλάζω στην πορεία.

    Όσο για τους ανεμιστήρες στο κουτί, ντάξει, αυτοί φθηνοί δεν είναι; 10-15 ευρώ; Για τέτοια επίπεδα δεν μιλάμε;

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είπαμε ότι στο τροφοδοτικό και στο κουτί καλό είναι να μην κάνεις εκπτώσεις. Δίνεις τα 20~30 ευρώ παραπάνω για να έχεις την ποιότητα που θέλεις.
    Σε όλες της κατηγορίες θα υπάρχουν σκαλοπάτια στην ποιότητα.
    Για την ποιότητα από τις εργοστασιακές ψύκτρες δεν έχουμε μείνει ευχαριστημένοι, γι' αυτό και όταν υπάρχει δυνατότητα βάζουμε aftermarket.
    Για τους ανεμιστήρες θα βρεις εκεί περίπου που λες.
    Κοίταξε κουτιά γύρω στα 100 ευρώ με χώρους, να παίρνουν 140αρηδες ανεμιστήρες, να σε βολεύει η θέση που έχουν το front panel.
    Eπίσης αν δεν χρειάζεσαι DVD μην χαραμίζεις την θέση, πάρε κάποιο χωρίς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σκέψεις:

    1. psu: θα έβαζα κάτι καλύτερο.

    2. CPU: για ~20€ διαφορά θα πήγαινα σε 5600G (zen mk2 vs zen mk3).
    Για να μην σου πω και 5700G (+2 cores, + 1 CU) αν επιτρέπει το budget.
    Σημειωτέον ότι το όποιο mb κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί bios update για zen 3.

    3. cpu cooler: αν έρχεται με τον wraith με τα heatpipes είναι ok.
    Αλλιώς, αν θες κάτι καλύτερο ένα proper cooler με heat pipes + 92/120mm φουρφούρι τον καλύπτει εύκολα.
    Και με το δικό του θα παίξει (αυτό έλειπε), αλλά πιο ήσυχο θα είναι ένα after-market.

    4. M/b: δεδομένου ότι οι zen είναι soc-like, και η όποια λειτουργικότητα είναι κυρίως στην cpu,
    και δεδομένων των οικονομικών περιορισμών, ίσως προτιμούσα ένα b450 της προκοπής πάρα ένα βασικό b520.
    Τουλάχιστον θάχει καλύτερη ψύξη στα vrm του και +/- στα ίδια λεφτά θάναι.

    5. ram: αν αποφασίσεις ότι θα σε ενδιαφέρει το όποιο (έστω συγκρατημένο...) gaming με την apu,
    κοίτα σε 3600. Επίσης +/- τα ίδια $ θάναι...

    Αν ήταν δικό μου κάπως έτσι θά 'κανα...
    Και με την αρχική σύνθεση μια χαρά γραφομηχανή θάναι όμως.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με την αρχική σύνθεση μια χαρά γραφομηχανή θάναι όμως.
    ...με έκανες και γέλασα και το χρειαζόμουν !
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...με έκανες και γέλασα και το χρειαζόμουν !
    Νάσαι καλά.
    Όντως, μια χαρά γραφομηχανή θάναι.
    Απλώς συζητάμε το λίγο καλύτερο, με λίγα $ παραπάνω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @OP ,
    Εστίασε σε αυτά που που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω ,καλύτερη cpu & psu ,βασικές επιλογές όπως και στο κουτί που αυτό που έχεις επιλέξει ανήκει στο παρελθόν ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χα χα όντως η ατάκα χτύπησε κέντρο, γραφομηχανή είναι ο υπολογιστής για μένα, γραφομηχανή και αριθμομηχανή, για να είμαστε ακριβείς

    Χωρίς πλάκα, η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή πιτσιρικάς (πολλά χρόνια πριν...) ήταν ακριβώς για να αντικαταστήσει τη γραφομηχανή που είχα στα νιάτα μου, μια Olympia Traveller Deluxe, καλή της ώρα!

    Σας ευχαριστώ όλους, κατάλαβα το πνεύμα. Σε καλό δρόμο είμαι νομίζω, σίγουρα θα ανέβω σε κουτί / τροφοδοτικό, και θα κοιτάξω και για τα υπόλοιπα (cpu, m/b) τι μπορεί να γίνει. Είναι και λίγο μπέρδεμα και τι θα σου κάτσει η όλη ιστορία, αφού θέλω από ένα μαγαζί και οι τιμές/διαθεσιμότητα παίζουν πολύ από το ένα στο άλλο. Θα τη βρω την άκρη πάντως, σας ευχαριστώ πολύ ξανά! Κι αν είναι βέβαια επανέρχομαι...

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    https://www.mgmanager.gr/cases-%CE%B...nRhZ3MiOiIifV0

    https://www.mgmanager.gr/%CF%84%CF%8...020102-eu.html

    https://www.mgmanager.gr/cpus-amd/10...nRhZ3MiOiIifV0

    προφανώς και δεν χρειάζεσαι αυτόν τον επεξεργαστή , αλλά τον 5600g τον έχει πάνακριβα το κατάστημα , εκτός αν μιλήσεις μαζί τους και στον δώσουν φθηνότερα αλλιώς βάζεις και αυτόν που είχες διαλέξει

    https://www.mgmanager.gr/ssd-%CE%B4%...-256_gb-256_gb

    https://www.mgmanager.gr/ram-pc-ddr4...CF%82-2_x_8_gb

    εβαλα αυτές για να ρίξω λίγο το κόστος

    https://www.mgmanager.gr/motherboard...7b86-022r.html

    https://www.mgmanager.gr/hdd-%CE%B4%...e-256_mb_cache

    650 ευρώ περίπου . Επι της ουσίας με τον επεξεργαστή που είχες διαλέξει είσαι μέσα στο budget. Intel ούτε καν ;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Intel ούτε καν ;
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, φίλε. Για την Intel, που λες, έχω όντως μια χαζοσυμπάθεια στην AMD, γιατί για κάποιον που δεν πολυασχολείται και δεν παρακολουθεί τις εξελίξεις είναι πιο ξεκάθαρες οι επιλογές - στην Intel με μπέρδεψαν τα 10-11-12 γενιά και τα παράτησα. Και το βασικό βεβαια, αν δεν κάνω λάθος, μου φαίνεται πιο ακριβή λύση.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τα ξανάβαλα κάτω και έφτιαξα μια -ελπίζω- τελική σύνθεση. Από άλλο μαγαζί βόλεψε αυτή τη φορά (cosmodata), θα περάσω με το χαρτάκι μου από βδομάδα και θα δω τι θα μου πούνε και αυτοί.

    Βάσει των όσων μου προτείνατε, άλλαξα κουτί, άλλαξα και τροφοδοτικό (δεν πήγα σε Gold, αλλά διάβασα ότι η σειρά CX της Corsair είναι δοκιμασμένη και αξιόπιστη), ανέβηκα και στον 5600G (η διαφορά είναι λίγα ευρώ στην cosmodata). Κατά τα άλλα έμεινα στο 520 chipset (ψυχολογικά, στη λογική ότι είναι πιο καινούριο από το 450), όπως μένω και στην εργοστασιακή ψύκτρα (κι αν είναι, την αλλάζω στην πορεία).

    521,50 ευρώ βγαίνει σύνολο το κουστουμάκι, είμαστε καλά. Συν κάναν επιπλέον ανεμιστήρα στο κουτί, που θα βάλω ό,τι μου πουν από το μαγαζί.

    Αν δεν βαριέστε, ρίξτε του μια τελευταία ματιά αν έχω κάνει καμιά βλακιούλα ή αν μπορούμε κάποια λεπτομέρεια να βελτιώσουμε χωρίς οικονομική αλλαγή προς τα πάνω (προς τα κάτω ευπρόσδεκτη φυσικά). Κι όποιος έχει σοβαρή ένσταση, ας μιλήσει τώρα, ειδάλλως ας σωπάσει για πάντα

    Eπεξεργαστής AMD Ryzen 5 5600G (100-100000252BOX) - 3.9GHz - 6 Cores - AM4 - 16 MB Cache - Wraith Stealth
    Τιμή Τεμαχίου
    167,70€

    Μητρική Κάρτα ASRock A520M-HDV (Micro ATX, AM4, DDR4)
    Τιμή Τεμαχίου
    69,00€

    Μνήμη RAM Kingston Fury Beast (KF432C16BB/8) - DDR4, 3200MHz, 8GB
    Τιμή Τεμαχίου
    35,50€ x2 = 71,00

    CC-Cougar case MX330-X Middle Tower ATX USB 3.0 black
    Τιμή Τεμαχίου
    50,90€

    Τροφοδοτικό Corsair CX-550F RGB - 550W - 80+ Bronze
    Τιμή Τεμαχίου
    64,90€

    Δίσκος SSD Samsung 970 Evo Plus M2 - 250GB
    Τιμή Τεμαχίου
    49,90€

    Σκληρός Δίσκος Seagate Barracuda 2TB 3,5" ST2000DM008
    Τιμή Τεμαχίου
    48,10€

    ΥΓ. Μια χαζή ερώτηση ρε παιδιά, γιατί είμαι άσχετος. Το τροφοδοτικό λέει ότι έχει RGB ανεμιστηράκι, αλλά θέλω να ελπίζω ότι είναι προαιρετικό και δουλεύει και χωρίς χρωματάκια. Αν όχι, θα πρέπει να βρω άλλο.....

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλά είσαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροφοδοτικό λέει ότι έχει RGB ανεμιστηράκι, αλλά θέλω να ελπίζω ότι είναι προαιρετικό και δουλεύει και χωρίς χρωματάκια. Αν όχι, θα πρέπει να βρω άλλο.....
    Έχει όντως καλώδιο argb για να συνδεθεί σε μητρική/controller και να κάνει ομορφάδες.
    και έχει και ένα button που κάνει cycle τα lighting modes, οπότε πρέπει να κλείνει, αλλά ρώτα το.
    Δεν το ξέρω, και αποφεύγω μετά βδελυγμίας οτιδήποτε rgb.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας