Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-48 από 48
  1. #46
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noscope Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το κοιταξω απο βδομαδα η ερωτηση ομως ειναι αμα αξιζει. Υπαρχει πιθανοτητα να χαραμισω και χρονο και χρημα και στην τελικη να μην δω καμια βελτιωση?
    Φυσικά και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα για το τίποτα.

    Τα λάθη στη γραμμή μπορεί να οφείλονται στο κομμάτι από την καμπίνα/καφάο μέχρι την πολυκατοικία σου, είτε στην εσωτερική καλωδίωση από την πολυκατοικία/κατανεμητή ως επάνω στο διαμερισμά σου.

    Θα έπρεπε να σου στείλει ο πάροχός σου έναν τεχνικό να συνδέσει στον κατανεμητή ένα modem και να μετρήσει τα λάθη/θόρυβο της γραμμής. Εσύ και οι περισσότεροι άνθρωποι χωρίς τεχνικές γνώσεις δεν έχουν δουλειά να ασχολούνται με τον κατανεμητή στην πολυκατοικία.

    Όσο χάλια και να είναι η εσωτερική καλωδίωση υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο το πρόβλημα να ξεκινάει από την καμπίνα/καφάο. Αν μαλιστα η καμπίνα ανήκει σε άλλη εταιρεία και όχι στον πάροχό σου θα πρέπει να συνεννοηθούν οι 2 εταιρείες για να επιλυθεί το πρόβλημα.

    Τέλος πάντων, εγώ δεν είμαι ειδικός. Στη θέση σου, και αν δεν λυθεί το πρόβλημα, θα ξανάπερνα τηλέφωνα στο τμήμα βλαβών και θα τους πίεζα να περάσει από κει τεχνικός να μετρήσει στον κατανεμητή τα λάθη (αν δεν έβρισκε εκέι πολλά λάθη θα είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης). Και μετά θα πίεζα να γίνει έλεγχος και στην καμπίνα.

  2. #47
    Εγγραφή
    07-10-2022
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 14.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα για το τίποτα.

    Τα λάθη στη γραμμή μπορεί να οφείλονται στο κομμάτι από την καμπίνα/καφάο μέχρι την πολυκατοικία σου, είτε στην εσωτερική καλωδίωση από την πολυκατοικία/κατανεμητή ως επάνω στο διαμερισμά σου.

    Θα έπρεπε να σου στείλει ο πάροχός σου έναν τεχνικό να συνδέσει στον κατανεμητή ένα modem και να μετρήσει τα λάθη/θόρυβο της γραμμής. Εσύ και οι περισσότεροι άνθρωποι χωρίς τεχνικές γνώσεις δεν έχουν δουλειά να ασχολούνται με τον κατανεμητή στην πολυκατοικία.

    Όσο χάλια και να είναι η εσωτερική καλωδίωση υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο το πρόβλημα να ξεκινάει από την καμπίνα/καφάο. Αν μαλιστα η καμπίνα ανήκει σε άλλη εταιρεία και όχι στον πάροχό σου θα πρέπει να συνεννοηθούν οι 2 εταιρείες για να επιλυθεί το πρόβλημα.

    Τέλος πάντων, εγώ δεν είμαι ειδικός. Στη θέση σου, και αν δεν λυθεί το πρόβλημα, θα ξανάπερνα τηλέφωνα στο τμήμα βλαβών και θα τους πίεζα να περάσει από κει τεχνικός να μετρήσει στον κατανεμητή τα λάθη (αν δεν έβρισκε εκέι πολλά λάθη θα είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης). Και μετά θα πίεζα να γίνει έλεγχος και στην καμπίνα.

    αμα δεις ολη την συζητηση εχω πει οτι περιμενω τους τεχνικους για απαντηση. ο οτε περιμενει απαντηση απο την vodafone για να δει τις βλαβες. Να παρω τηλεφωνο την vodafone?

  3. #48
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noscope Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα δεις ολη την συζητηση εχω πει οτι περιμενω τους τεχνικους για απαντηση. ο οτε περιμενει απαντηση απο την vodafone για να δει τις βλαβες. Να παρω τηλεφωνο την vodafone?
    Δεν έχεις εσύ δουλειά με τη vodafone. Ο παροχός σου (ΟΤΕ) πρέπει να συννενοηθεί μαζί της. Το πιό πιθανό είναι ότι η Vodafone "δουλεύει" τον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ "δουλεύει" εσένα.

    Ξαναπάρε τηλέφωνο στις βλάβες της Cosmote και ζήτησε να έρθει τεχνικός στο σπίτι σου, τουλάχιστον να μετρήσει στον κατανεμητή. Αν και μπορει να σου πουν "ακομα περιμένουμε απάντηση απο Vodafone κτλ". Εσύ πίεσε να έρθει σε 1-2 εργάσιμες τεχνικός. Και αυτός βέβαια αν δει λάθη πάλι ως βλάβη θα το δηλώσει και φτου κι απ την αρχή.

    Άμα δεν βγάλεις άκρη κάνε καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (EETT) ή δοκίμασε να αλλάξεις πάροχο και να πας στην vodafone αν όντως ισχύει ότι είναι δική της η καμπίνα.

    Πίεσε, γκρίνιαξε, παίρνε τους τηλέφωνα κτλ

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας