Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Από εχθές αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με την σύνδεσή μου στο internet. Έχω το fritz, και όταν επέστρεψα στο σπίτι διαπίστωσα πως ενώ το power είναι αναμμένο συνεχώς, το adsl είναι σβησμένο. Κάνω κάτι επανεκκινήσεις στο modem και στο pc αλλά τίποτα. Κοιτάζω το log από http και βλέπω ότι το modem συνδέεται στα 521/530 ή κάτι τέτοιο (η σύνδεση μου είναι 768/192), και βγάζει το μήνυμα πως το username είναι άγνωστο. Να σημειώσω πως έχω φοιτητικό Internet μέσω της δίοδος. Επικοινωνώ με την hol και μετά από περίπου 30 λεπτά καταφέρνω να μιλήσω με κάποιον τεχνικό. Το καλό εδώ είναι πως ο τεχνικός ήθελε να κάνουμε restore τις default ρυθμίσεις αλλά έλα που εγώ δεν μπορούσα να θυμηθώ το password επειδή δεν είχαν χρησιμοποιήσει αυτά που είχα στείλει εγώ αλλά δικά τους. Μου τα είχαν πει τηλεφωνικά αλλά δεν μπορούσα να βρω που το έχω σημειώσει μετά από σχεδόν έναν χρόνο. Και έτσι μου είπε να στείλω ένα fax για να αλλάξω το password και σήμερα έχουμε την συνέχεια. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο με το δικό μου πρόβλημα;

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Συνέχεια του προηγούμενου:

    Μίλησε εχθές με μία τεχνικό της HOL η οποία κατέληξε πως αυτές τις μέρες αναβαθμίζουν την περιοχή, άρα και εμένα. Έτσι μέσα με βάση τα λεγόμενά της σήμερα ή αύριο θα έχω τετραπλάσια ταχύτητα. Να σημειώσω όμως ότι με τον προηγούμενο τεχνικό που είχα μιλήσει μου είχε πει πως δεν έχει σχέση ο τετραπλασιασμός της ταχύτητας. Θα περιμένω...

  3. #3
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Είχα το ίδιο πρόβλημα από τις 24-8. Είμαι κι εγώ με Διόδος στα 1024 στο dslam Ν.Ιωνίας.

    Στην αρχή έφταιγε ο ΟΤΕ γιατί η γραμμή συγχρόνιζε πολύ χαμηλότερα. Μόλις χτες το πρόβλημα διορθώθηκε αλλά δεν μπορούσα να κάνω authentication.

    Πήρα στη hol και ο τεχνικός που μίλησα χτες στην αρχή μου είπε ότι φταίει η αναβάθμιση της γραμμής.
    Δοκιμάσαμε διάφορα usernames αλλά τίποτα. Τελικά ως δια μαγείας όταν ξαναέβαλα το αρχικό username συνδέθηκα. Αργότερα τον ενημέρωσε ένας συνάδελφός του ότι τελικά η αναβάθμιση δε θα γίνει γιατί θα έχω πρόβλημα και δεν θα μπορώ να συνδεθώ. Ότι να 'ναι...

    Υ.Γ. Μου πρότεινε κι εμένα να κάνω reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Είχα κρατήσει backup τις παλιές από τη δυνατότητα που σου δίνει το fritz...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Τελικά μετά από 5 μέρες είχα internet με τετραπλασιασμό της ταχύτητας. Αλλά μόνο για τρεις μέρες. Έτσι εδώ και πάλι για 5 μέρες δεν έχω internet αφού τώρα το modem δεν συγχρονίζει. Έχω δηλώσει βλάβη αλλά περιμένω...

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Και τελικά πριν από λίγο συνδέθηκα ξανά με την παλιά ταχύτητα. Καταπληκτικό!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.731
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Καλά τι κάνουνε; παίζουνε με τον βρόχο σου;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τι κάνουνε; παίζουνε με τον βρόχο σου;
    Δεν έχουν με τι να ασχοληθούν...

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα!! Μόλις επέστρεψα από διακοπές δεν αναβε το λαμπάκι dsl του Fritz!Box. Έχω ΔΙΟΔΟΣ και στην ΤΥ της HOL μου είπαν ότι έχουν κάνει λάθος και με έβαλαν στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL χωρίς να με ρωτήσουν προφανώς!! Και για να χρησιμοποιώ πλέον το dsl μέχρι να με ξαναγυρίσουν στη ΔΙΟΔΟ έπρεπε να αλλάξω το username. Από username.idryma@hol.edudsl.gr το έκανα username@hol.gr και έπαιξε!
    Από χθες πάλι έχω αλλο πρόβλημα! Δε μου συγχρονίζει καν το Power!!

    Και στην ΤΥ δεν ξέρουν τί τους γίνεται!!

  9. #9
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.731
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ribo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου συγχρονίζει καν το Power!!
    Μάλλον γιατί ο βρόχος σου είναι στον αέρα μέχρι να τον ξαναγυρίσουν στο dslam του ΟΤΕ
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  10. #10
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αν το αφήσω όπως είναι, δηλαδή στο δίκτιο της ΗΟL, θα έχω τετραπλασισμό ταχύτητας χωρίς επιπλέον επιβάρυνση? Θα συνεχίσω να είμαι στη δίοδο και να πληρώνω 9,9 ευρω (στα 768 kbps)?

    Τhanks..

  11. #11
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ribo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιμετωπίζω παρόμοια προβλήματα!! Μόλις επέστρεψα από διακοπές δεν αναβε το λαμπάκι dsl του Fritz!Box. Έχω ΔΙΟΔΟΣ και στην ΤΥ της HOL μου είπαν ότι έχουν κάνει λάθος και με έβαλαν στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL χωρίς να με ρωτήσουν προφανώς!! Και για να χρησιμοποιώ πλέον το dsl μέχρι να με ξαναγυρίσουν στη ΔΙΟΔΟ έπρεπε να αλλάξω το username. Από username.idryma@hol.edudsl.gr το έκανα username@hol.gr και έπαιξε!
    Από χθες πάλι έχω αλλο πρόβλημα! Δε μου συγχρονίζει καν το Power!!

    Και στην ΤΥ δεν ξέρουν τί τους γίνεται!!
    Ακριβώς το ίδιο πράγμα έπαθα και εγώ. Και εχθές κατάφερε το modem να συγχρονίσει αλλά στην παλιά ταχύτητα. Τώρα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται επειδή για 3 μέρες είχα μπει στο δίκτυο της HOL και τώρα ξαναβγήκα και στην τεχνική υποστήριξη δεν ήξεραν να μου πουν τι γίνεται... Και μάλιστα σκεφτόμουν να βάλω double play αλλά τώρα φοβάμαι μήπως θα έχω τα ίδια προβλήματα...

  12. #12
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αν το αφήσω όπως είναι, δηλαδή στο δίκτυιο της ΗΟL, θα έχω τετραπλασισμό ταχύτητας χωρίς επιπλέον επιβάρυνση? Θα συνεχίσω να είμαι στη δίοδο και να πληρώνω 9,9 ευρω (στα 768 kbps)?

    Τhanks..

  13. #13
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ribo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αφήσω όπως είναι, δηλαδή στο δίκτιο της ΗΟL, θα έχω τετραπλασισμό ταχύτητας χωρίς επιπλέον επιβάρυνση? Θα συνεχίσω να είμαι στη δίοδο και να πληρώνω 9,9 ευρω (στα 768 kbps)?

    Τhanks..
    Το θέμα είναι ότι από μόνοι τους σε αλλάζουν δίκτυο. Από ΟΤΕ σε HOL και τούμπαλιν. Αν έχει καταλάβει κάποιος τι γίνεται ας μας πει και μας...

  14. #14
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ο μη συγγχρονισμός μου είπαν ότι δεν οφείλεται σε αυτή την αλλαγή? Να το πιστέψω? Τί βλάβη μπορεί να έχει υποστεί? Εντελώς αφελέστατα, αν ειχε βλάβη η γραμμή, το τηλέφωνο γιατί λειτουργει?

  15. #15
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.731
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ribo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αφήσω όπως είναι, δηλαδή στο δίκτιο της ΗΟL, θα έχω τετραπλασισμό ταχύτητας χωρίς επιπλέον επιβάρυνση? Θα συνεχίσω να είμαι στη δίοδο και να πληρώνω 9,9 ευρω (στα 768 kbps)?

    Τhanks..
    Δε νομίζω... πάρε στις πωλήσεις και ρώτα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasgr75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο πράγμα έπαθα και εγώ. Και εχθές κατάφερε το modem να συγχρονίσει αλλά στην παλιά ταχύτητα. Τώρα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται επειδή για 3 μέρες είχα μπει στο δίκτυο της HOL και τώρα ξαναβγήκα και στην τεχνική υποστήριξη δεν ήξεραν να μου πουν τι γίνεται... Και μάλιστα σκεφτόμουν να βάλω double play αλλά τώρα φοβάμαι μήπως θα έχω τα ίδια προβλήματα...
    Κι εσύ με διοδο είσαι;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-07, 19:29
  2. [3Com] Συνεχή "Log out" του router από το internet με σύνδεση conn-x λόγω εφαρμογών p2p
    Από kostap1 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-07, 20:46
  3. Αδύνατη η σύνδεση με MSN!!
    Από metsam στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-06, 21:38
  4. fast path crc error σύνδεση αδυνατη
    Από athanassios στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-05, 12:18
  5. 9105, ADSL ok, ISP ok, όμως αδύνατη η σύνδεση
    Από zepe στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-05, 22:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας