Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Κάνοντας ένα χαλαρό browsing στο ιντερνετ έπεσα επανω στην απίστευτη συμπεριφορά της 2K games προς τους pc users.

    Το (από ότι διαβάζω, αλλά και από το demo) καταπληκτικό bioshock λοιπόν, απόγονος των system shock, απαιτεί αφ ενός activation μέσω ιντερνετ (για εμένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ένα single player παιχνίδι να απαιτεί ιντερνετ) και αφ ετέρου, επιτρέπει αυτo να γίνει ΜΟΝΟ 2 φορές!

    Αυτό σημαίνει πως μετά από 2 format θα πρέπει να πάρετε τηλέφωνο (!) στην 2K για να ενεργοποιήσετε manually to παιχνίδι!!!!

    Και αυτό θα γίνεται κάθε φορά!

    Εντάξει, θα πει κάποιος, θα βγει crack. Σίγουρα δεν λέω, θα βγει. Αλλά αυτό αλλάζει κατι ?

    Δηλαδή θα ειμαι υποχρεωμένος να κατεβάσω ένα third party crack ?

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ οι κύριοι στην 2K. Να πληρώνεις 50ε και να αγοράζεις μισό προϊόν.

    Εγώ είμαι πρώτα συλλέκτης (με φέρνω ως παράδειγμα) και μετά παίκτης. Παίζω λιγα, αγοραζω πολλα. Θέλω να τα έχω σε μια βιβλιοθήκη να τα δείχνω μετά από χρονια σε παιδια και εγγόνια. Όπως έκανε ο θειος μου και ο πατέρας μου με έναν παλιό spectrum zx και τις κασέτες του. Με μια amiga 500 και τις δισκέτες της.

    Όπως αγοράζω ένα βιβλίο και δεν χρειάζεται κάθε φορά που το κλείνω να πάρω πρώτα τηλέφωνο κάπου για να μπορέσω να το ξανανοίξω.

    Η 2K σήμερα είναι, αύριο όχι.

    ΑΙΣΧΟΣ και ντροπή στους φραγκοφονιαδες, κάθε μορφής διασκέδασης, που συμπεριφέρονται λες και είμαστε τίποτα καταναλωτές τρίτης κατηγορίας, ή όλοι μας εν δυνάμει κλέφτες!

    ΑΙΣΧΟΣ ξανά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stardusted : 22-08-07 στις 14:24.


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  2. #2
    Μπορεις καλλιστα να μην το αγορασεις.
    Προσπαθουν και αυτοι να καταπολεμησουν την πειρατεια με οποιον τροπο μπορουν...οχι οτι μου αρεσει και μενα ο τροπος που βρηκαν.
    Δεν τους κατηγορω παντως.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Σ'ευχαριστω που μου γνωστοποιείς την επιλογή που έχω ως προς την μη αγορα του παιχνιδιου. Ειλικρινά, δεν την γνώριζα.

    Παντως περιμενα μεγαλυτερη ευαισθησια επανω σε τετοια θεματα από τα ατομα του φορουμ. Αλλιως, αν και αλλοι συμμεριζονται την… (δεν θα την χαρακτηρισω) αποψη σου, τι να πω.

    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

    Υ.Γ – Μήπως φοράς και μπλουζάκια με στάμπα “I love DRM” ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stardusted : 22-08-07 στις 23:16.


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Πρακτικά, το μόνο που μπορεί να κάνει ένας καταναλωτής ενάντια σε τέτοιες πρακτικές είναι να μην αγοράσει. Αν θέλεις, μπορείς να στείλεις και ένα email διαμαρτυρίας στην εταιρεία. Δεν βλέπω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Καταρχήν με ξένισε το «δεν τους κατηγορώ» στην απάντηση που έδωσε ο zaranero, αλλα είναι αποψη του. Το ότι δεν αγοράζεις και έτσι αντιδράς, είναι μια υπογράμμιση η οποία δεν χρειάζεται, είναι αυτονόητη.

    Εγω παρέθεσα ένα πρόβλημα το οποίο όπως διαφαίνεται θα πάρει διαστάσεις, και αφορα ολους μας, εφ όσον ασχολούμαστε με video games αλλά και με την ψηφιακή διασκέδαση γενικότερα.

    Τελος, συμφωνώ. Ένα mail διαμαρτυρίας θα ήταν μια καλή κίνηση, ειδικά αν έρθει από μεγαλο αριθμο χρηστών. Προσωπικά έστειλα mail στην 2K, και επίσης ακύρωσα κράτηση του παιχνιδιού που είχα κάνει.

    Εάν λοιπόν δεν σας νοιάζει –όποιοι δεν σας νοιάζει- το που οδεύει ο τομέας των video games, και το πόσο αισχρές γίνονται οι εταιρείες μέρα με την μέρα, τότε μην απαντάτε.

    Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς διάλογος το να μου λέτε πως μπορώ να μην το αγοράσω ή «έλα μωρέ, και τι να κάνουμε δηλαδή».

    Εκτός κι αν θέλετε απλά να ανεβάσετε το post count.


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Δυστυχως οι τακτικες που ακολουθουν μοιαζουν ολο και περισσοτερο με τις τακτικες των δισκογραφικων. Αν θυμασει με την σονυ και ενα κλειδωμα που ειχε στα μουσικα cd, που ακομα και οσοι ειχαν αγορασει original cd δεν επαιζε σε ολα τα cd player.

    Τοσο μυαλο εχουν. Οταν κανεις δεν θ' αγοραζει τα παιχνιδια τους και βαλουν λουκετο ομως θα ειναι αργα.

    Παντως για το τι μπορουμε να κανουμε, θα συμφωνησω οτι μονο e-mail διαμαρτυριας μπορουμε να στειλουμε, οπου θα τους γραφουμε οτι οχι μονο δεν θ' αγορασουμε το παιχνιδι τους αλλα οτι θα πουμε και σ' ολους τους γνωστους μας να μην το αγορασουν.
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2004
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα μπορούσες να αποφύγεις την Retail έκδοση του παιχνιδιού και να αγοράσεις την έκδοση του Steam.

    Επίσης να ξέρεις ότι σαν συλλέκτης τα CD και DVD έχουν όριο ζωής, οπότε μετά από κάποια χρόνια,

    να μην δουλεύουν (και αν έχει κλείσει η εταιρία, να μην μπορείς να κάνεις τίποτα).

    Γενικά έχω σε μεγάλη εκτίμηση την steam, ούτε starforce, ούτε activation, ούτε προστασίες τίποτα.

    Όποτε θες εγκατάσταση, updates και είσαι έτοιμος.

    Πιστεύω ότι στο μέλλον όλα τα παιχνίδια αλλά και όλες οι εφαρμογές θα αποκτήσουν "activation"...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Πραγματι υπερβολικοι οι περιορισμοι της εταιρειας... Οι μονες λυσεις που βλεπω ειναι καποια μαζικα email διαμαρτυριας και η μη αγορα του προιοντος.
    Ωστοσο διαφωνω με αυτο:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stardusted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν λοιπόν δεν σας νοιάζει –όποιοι δεν σας νοιάζει- το που οδεύει ο τομέας των video games, και το πόσο αισχρές γίνονται οι εταιρείες μέρα με την μέρα, τότε μην απαντάτε.
    Δεν μπορεις να επιβαλλεις σε κανεναν σε ποιο thread θα απαντησει και ποιο οχι. Απο τη στιγμη που ανοιγεις ενα θεμα, εισαι υποχρεωμενος να ακουσεις ολες τις αποψεις. Δε γινεται να ζητας να γραφουν μονο οι χρηστες που συμφωνουν μαζι σου
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Φυσικά δεν προσπάθησα να επιβάλλω τιποτα σε κανεναν. Και, αν είναι δυνατόν, δεν ζήτησα να γράψουν οσοι συμφωνούν μαζι μου.

    Αυτό που βρίσκω ανούσιο είναι να απαντάει ο άλλος και να μου λέει να μην το αγοράσω! Συγνώμη, αλλα αυτή την αποψη δεν μπορω να την αλλάξω, το θεωρώ βλακώδες και υποτιμητικό για οποιαδήποτε κουβέντα. Άμα είναι τότε σε οποιοδήποτε νήμα υπάρχει ένα παράπονο για ένα προϊόν, να πηγαίνουμε να γραφουμε σαν χαλασμένα τρανζιστορακια «ε μην το αγοράζεις». Λες και δεν γνωρίζουμε όλοι πως δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να αγοράσουμε, θα το μάθουμε εδώ.

    Απαντήσεις ενδιαφέρομε να ακούω παντα, και δη τις αντίθετες προς εμένα.

    Οσο για το πόσο ζουν τα cd/dvd αν τους φέρεσαι με το γάντι όπως εγώ, ζουν πολύ, πάρα πολύ. Ειδικά τα original.


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Director CrisAK
    Director CrisAK Guest
    Σύγκριση DX9 και DX10.
    http://www.digitalreport.net/content/view/52/1/1/4/

  11. #11
    Το avatar του μέλους stelpas
    stelpas Guest
    Εγώ είμαι πρώτα συλλέκτης (με φέρνω ως παράδειγμα) και μετά παίκτης. Παίζω λιγα, αγοραζω πολλα. Θέλω να τα έχω σε μια βιβλιοθήκη να τα δείχνω μετά από χρονια σε παιδια και εγγόνια. Όπως έκανε ο θειος μου και ο πατέρας μου με έναν παλιό spectrum zx και τις κασέτες του. Με μια amiga 500 και τις δισκέτες της.
    Kαλα,ποσο χρονων σε εκανε ο πατερας σου;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-11-2003
    Περιοχή
    Αρκετες...
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelpas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα,ποσο χρονων σε εκανε ο πατερας σου;
    Στα 7 μου επαιζα pssst, και του αλλαζα τα φωτα :P


    Κάτι για games, ριβιούζ νιούζ και καλά.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stardusted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βρίσκω ανούσιο είναι να απαντάει ο άλλος και να μου λέει να μην το αγοράσω! Συγνώμη, αλλα αυτή την αποψη δεν μπορω να την αλλάξω, το θεωρώ βλακώδες και υποτιμητικό για οποιαδήποτε κουβέντα. Άμα είναι τότε σε οποιοδήποτε νήμα υπάρχει ένα παράπονο για ένα προϊόν, να πηγαίνουμε να γραφουμε σαν χαλασμένα τρανζιστορακια «ε μην το αγοράζεις». Λες και δεν γνωρίζουμε όλοι πως δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να αγοράσουμε, θα το μάθουμε εδώ.
    Σε γενικές γραμμές βρίσκω την αντίδραση σου υπερβολική.

    Η 2Κ δεν εμπορεύεται κανένα είδος πρώτης ανάγκης χωρίς το οποίο δεν μπορείς να ζήσεις/ουμε ή που θίγονται/απειλούνται συμφέροντα σου/μας, οπότε σαφέστατα και έχει νόημα η έκφραση "μην το αγοράσεις".
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

  14. #14
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ οι κύριοι στην 2K. Να πληρώνεις 50ε και να αγοράζεις μισό προϊόν
    Δεν μου αρεσει η ειρωνια σου.
    Σου ξεκαθαρισα απλως οτι μπορεις να μην το αγορασεις οχι οτι δεν ξερεις την επιλογη σου αυτη.
    Εσυ δεν το αγορασες το προϊον απλως κανεις παραπονα για την πρακτικη της εταιριας.
    Δεν νομιζω η εταιρια να εξαπατησε κανεναν εκτος αν δεν αναφερεται στο κουτι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις .
    Ξερεις πουλαμε αυτο το προϊον και πρεπει να ξερεις αυτο και αυτο...γουστο τους και καπελλο τους...δικο τους ειναι οτι θελουν κανουν.
    Αν πατωσει ομως στις πωλησεις θα το ξανασκεφτουν.
    Εγω παντως δεν θα το αγοραζα με τιποτα.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stardusted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν με ξένισε το «δεν τους κατηγορώ» στην απάντηση που έδωσε ο zaranero, αλλα είναι αποψη του. Το ότι δεν αγοράζεις και έτσι αντιδράς, είναι μια υπογράμμιση η οποία δεν χρειάζεται, είναι αυτονόητη.


    Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς διάλογος το να μου λέτε πως μπορώ να μην το αγοράσω ή «έλα μωρέ, και τι να κάνουμε δηλαδή».

    Κοίτα, στην ελλάδα του 2007 με τον καφέ να έχει ξεπεράσει το χιλιάρικο και τη μπύρα το ενάμησι, το "δεν αγοράζω" ΔΕΝ είναι αυτονόητο.


    Στην τελική δες τι έγινε με τη μουσική και το DRM που επιτέλους πήρε την κατιούσα. Δεν νομίζω ότι οι δισκογραφικές ή ο Jobs αποφάσισαν να το κόψουν για την ψυχή της μάνας τους. Πήραν χαμπάρι (με μεγάλη καθυστέρηση) ότι με το DRM χάνουν πελάτες.


    edit: για έξτρα γέλια, είχει πέσει για κάποιες ώρες ο authorization server.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πύρρος : 23-08-07 στις 16:57.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απιστευτο και ομως ΕΛΛΗΝΙΚΟ, δειτε
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 13:08
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-07, 02:50
  3. Απίστευτο και όμως Ελληνικό…
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-07, 05:57
  4. Απίστευτο και όμως πραγματικό!!!
    Από Deus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-06, 01:48
  5. Σκηνικό νέας γενιάς στην ελληνική αγορά
    Από poromenos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-06, 09:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας