Σελ. 29 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 455
  1. #421
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    SDSL
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    magcen
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΕΟΙ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 14.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dis83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sercom Speedport Plus 2

    Δλδ περνάνε άλλο firmware ;

    Edit : κάλεσα και απλώς έκαναν κάτι σαν "reset" απ ότι κατάλαβα στα SSID και δεν έχει επιλεχτεί protection mode ακόμα άρα σαν αποτέλεσμα είναι χωρίς κωδικό. Ακόμα πάντως στις επιλογές δεν εμφανίζει το no encryption. Επίσης δεν μπορούσαν να δουν τα quest και να κάνουν το αντίστοιχο σε αυτά.

    Μεσοβέζικη λύση. Ιδανικά θα ήθελα να έχω quest δίκτυο χωρίς κωδικό .
    απλα με ειχαν πει οτι μπορουν να το κανουν αυτοι να αφησουν ελευθερο καπιο δικτυο wifi, και με ρωτισαν 2,5ghz η 5ghz να το κανουν ελευθερο(no security). τους ειπα οτι θελω να το κανω εγω απο τις ρυθμισεις, και μου ειπαν δεν γεινετε, και ισως σε μελοντικο update να υποστηριξει no security.

    ισως το ισως το arcadyan να το υποστηριζει.

    θαμαμαι οτι το plus το ασπρο ειχα ειχε αυτην δυνατοτητα για no security χωρις κωδικο

  2. #422
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου εστειλαν το Sercom Speedport Plus 2 για ftth 300..

  3. #423
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το ρούτερ θα με τρελάνει. Έχω δοκιμάσει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να ανοίξω μια-δυο θύρες, χωρίς αποτέλεσμα (ψηλές θύρες, UDP & TCP, όχι τις χαμηλές που κόβει η αυξημένη προστασία της Cosmote). Δεν είμαι πίσω από CGNAT. Μέχρι κι ο τεχνικός του ΟΤΕ σκάλωσε, μιας και έβλεπε μέσω TR-069 ότι έχει γινει σωστό port forward, αλλά οι θύρες παρέμεναν κλειστές... η μόνη αλλαγή που έχω κάνει, είναι ότι άλλαξα την default IP του ρούτερ και συνεπακόλουθα του DHCP pool. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει αυτό; Σημ. φοράει το τελευταίο firmware και η συσκευή στην οποία κάνω forward έχει IP που βρίσκεται εντός του DHCP pool. Από Κοσμοτέ πάντως προτείνουν αντικατάσταση/RMA (!). Είδα ένα ποστ εδώ στο φόρουμ με αντίστοιχο θέμα με το ίδιο ρούτερ και σετάρισμα Wireguard (άνοιγμα UDP θύρας), οπού τελικά δεν βγήκε άκρη.. τι στην ευχή;
    Think for yourself. Question authority.

  4. #424
    Εγγραφή
    09-11-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Είναι ένας από τους λόγους αυτό το ρούτερ που στο σπίτι θα βάλω 1gbps αν και είναι ίσως overkill για τις ανάγκες μου κι ας έχω ήδη 7590.

  5. #425
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.886
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silencer51 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ρούτερ θα με τρελάνει. Έχω δοκιμάσει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να ανοίξω μια-δυο θύρες, χωρίς αποτέλεσμα (ψηλές θύρες, UDP & TCP, όχι τις χαμηλές που κόβει η αυξημένη προστασία της Cosmote). Δεν είμαι πίσω από CGNAT. Μέχρι κι ο τεχνικός του ΟΤΕ σκάλωσε, μιας και έβλεπε μέσω TR-069 ότι έχει γινει σωστό port forward, αλλά οι θύρες παρέμεναν κλειστές... η μόνη αλλαγή που έχω κάνει, είναι ότι άλλαξα την default IP του ρούτερ και συνεπακόλουθα του DHCP pool. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει αυτό; Σημ. φοράει το τελευταίο firmware και η συσκευή στην οποία κάνω forward έχει IP που βρίσκεται εντός του DHCP pool. Από Κοσμοτέ πάντως προτείνουν αντικατάσταση/RMA (!). Είδα ένα ποστ εδώ στο φόρουμ με αντίστοιχο θέμα με το ίδιο ρούτερ και σετάρισμα Wireguard (άνοιγμα UDP θύρας), οπού τελικά δεν βγήκε άκρη.. τι στην ευχή;
    Συγνώμη, η υπηρεσία προστασίας που κόβει τις εισερχόμενες πόρτες είναι σίγουρα ανενεργή? Τα ίδια είχα πάθει και εγώ, η υπηρεσία ήταν off στο portal της Cosmote και port forward δεν ειχα. Τελικά ενας ήρωας στο support το ανοιγοκλεισε ποιο κεντρικά, βγήκε off και έπαιξαν ολα.
    Στο portal μου το δείχνει λάθος σε ON.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #426
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, την έκλεισαν απευθείας από το σαπόρτ. Αλλά σε τουλάχιστον 5 συνδέσεις κοσμοτε, με άλλα ρούτερ, δεν έχω ποτέ αντιμετωπίσει θέμα με εξωτερική πρόσβαση, και με υπηρεσία αυξημένης ασφάλειας ενεργοποιημένη, σε υψηλές θύρες.
    Think for yourself. Question authority.

  7. #427
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Καλησπέρα σε όλους

    Πολύ πρόσφατα έκανα αναβάθμιση από 100 fiber σε ftth 300 (Cosmote)
    Είχα ήδη το Sercom Speedport Plus 2 (μου το είχαν δώσει μόνοι τους).

    Σαν αίσθηση,το άνοιγμα σελίδων φαίνεται σαν να έχει lag (ιδέα μου?)
    Max download έχω δεί μέχρι 26MB/s
    Speedtest Ookla συνήθως 280/30
    Speedtest Cosmote λίγο παραπάνω +3 με +5 στο download

    Δέν θα έπρεπε να είμαι καρφί 300 ?

    Μέσα στο ρούτερ , δέν βλέπουμε όπως παλιά (επί vdsl) τα stats του ftth ?
    Μόνο αυτά βλέπω

    Firmware version
    2.8.005.0
    Firmware Build Date&Time
    2023-06-20 20:42:32
    Bootloader Version
    U-Boot 2019.07 (Aug 18 2022 - 03:22:35 +0000), Build: 5.04L.0
    Hardware Type & Version
    02/F0
    Uptime since last reboot
    8 day(s), 1 hour(s), 11 minute(s), 15 second(s)
    Reboot Cause
    TR069-restore
    Memory Usage
    58.0%
    DSL Driver Version
    A2pv6L047j1.d27l2

  8. #428
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, η υπηρεσία προστασίας που κόβει τις εισερχόμενες πόρτες είναι σίγουρα ανενεργή? Τα ίδια είχα πάθει και εγώ, η υπηρεσία ήταν off στο portal της Cosmote και port forward δεν ειχα. Τελικά ενας ήρωας στο support το ανοιγοκλεισε ποιο κεντρικά, βγήκε off και έπαιξαν ολα.
    Στο portal μου το δείχνει λάθος σε ON.
    Ενα απντειτ: μετά απο factory reset, το port forward δούλεψε... για μερικές εβδομάδες. Τώρα πάλι φαίνεται να έχει κλείσει. Ίσως τελικά ειναι ελαττωματικό αυτό το ρούτερ, πάντως μου φαίνεται τραγικό που το δίνει σε αυτή την κατάσταση ο ΟΤΕ. Αναγκαστικά θα αγοραστεί νέο
    Think for yourself. Question authority.

  9. #429
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.886
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silencer51 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα απντειτ: μετά απο factory reset, το port forward δούλεψε... για μερικές εβδομάδες. Τώρα πάλι φαίνεται να έχει κλείσει. Ίσως τελικά ειναι ελαττωματικό αυτό το ρούτερ, πάντως μου φαίνεται τραγικό που το δίνει σε αυτή την κατάσταση ο ΟΤΕ. Αναγκαστικά θα αγοραστεί νέο
    δλδ το έχεις σαν κύριο ρούτερ σπίτι σου το μπλιμπλίκι του ΟΤΕ που κοστίζει 30€ και περιμένεις uptime και όλα καλά να είναι για βδομάδες? εδώ πανάκριβα AP αναγκαζόμαστε να τα κάνουμε rst που και που ρε συ και είναι μόνο AP όχι all in one devices.
    Για μένα αν σε καλύπτει μην κάνεις τπτ.. απλά κάνε μια προληπτική επανεκκίνηση 1 φορά κάθε 15 ημέρες ή μια φορά την εβδομάδα και θα είσαι ΟΚ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #430
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE ZXDSL 931VII
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 25 χρόνια έχω δει διάφορα, αλλά ρούτερ που κατά τα άλλα να δουλεύει κανονικότατα, και να αποφασίζει να κόβει, εντελώς τυχαία, θύρες που είχε ανοιχτές για κάποιο διάστημα, δεν έχω ξανασυναντήσει...

    Σημείωση, δεν αναφέρομαι σε απλό reboot αλλά σε φουλ factory reset - μόνο έτσι μπόρεσε να δουλέψει το port forwarding, για κάνα μήνα.
    Think for yourself. Question authority.

  11. #431
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    705
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδιά το έχουμε πει χίλιες φορές τα ρούτερ του παρόχου είναι για τέρμα βασική χρήση μην έχετε απαιτήσεις
    δοκιμάζεις κάτι αν παίξει έπαιξε διαφορετικά μην περιμένεις πολλά πράγματα
    VARAJOHN

  12. #432
    Εγγραφή
    27-03-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speetouch
    καλησπέρα σε όλους
    μπορεί να ρυθμίσει κάποιος να κλείνει αυτόματα το wifi για κάποια περίοδο πχ το βράδυ 1πμ - 7πμ

    ευχαριστώ

  13. #433
    Εγγραφή
    14-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8.191 / 381 kb/s
    ISP
    OTENET S.A.
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΛΟΥΚΑΣ
    Router
    3Com-200A, USR 9113 Ndx
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 29,5(dB)
    ...καλησπέρα...
    ...έβαλα τό ssp2 sercomm κοσμοτέ, πάνω στήν 100άρα VDSL non-voip γραμμή μου τής NOVA...παίρνω από καμπίνα 17a τού ΟΤΕ...ρύθμισα τό WAN configuration όπως τής νόβα καί φυσικά έβαλα τά δικά μου credentials τής νόβας...γιατί δέν παίζει ;;
    Hate Me Now Bite Me Later !

  14. #434
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jazzu4ia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...καλησπέρα...
    ...έβαλα τό ssp2 sercomm κοσμοτέ, πάνω στήν 100άρα VDSL non-voip γραμμή μου τής NOVA...παίρνω από καμπίνα 17a τού ΟΤΕ...ρύθμισα τό WAN configuration όπως τής νόβα καί φυσικά έβαλα τά δικά μου credentials τής νόβας...γιατί δέν παίζει ;;
    Αρχικά εισαι τυχερος που συνχρονιζει (πιθανοτατα γτ δεν εχουν ελενχο στο DSLAM) , τη εχω ξανα πει τη ιστορια για μια καλωδιακη βλαβη (χαμηλος συνχρονισμος & CRC) σε γραμμη με DSLAM wind , οτι δεν συγχρόνιζε ουτε καν το DSL tester του τεχνικου γιατι δεν ηταν δηλωμενο στο Nokia HDM (ο TR-069/authentication server ) τους... καθότανε στη ακρη ο ανθρωπος & μαλωνε με το Back office στο τηλεφωνο γιατι δε μπορουσε να κανει τη δουλεια του και πληρωνόταν με τη επισκεψη ...


    Υπαρχει 2ο authentication layer απο τη μερια της Nova , οπου αν δεν δει δικη τους Mac στη PPP κληση και δικο τους SN στο πρωτο TR069 inform , τοτε δε περνεις internet . καταλυπο απο τα συστηματα της Wind .


    (αν δεν αλλαξαν κατι ) IP θα εχεις παρει , πιθανον να ειναι και public ! αλλα δε θα βγαινει πουθενα ... Καλη τυχη με το support . απο οσες VDSL2 γραμμες wind προσπαθησα να βαλω δικο μου εξοπλησμο , μονο σε μια επαιξε και μονο γιατι ειχα τον τεχνικο τους στον χωρο μου και ειδε πως δεν υπηρχε επιλογη να πει το παραμυθακι .

    εδω οταν στελναν δικο τους εξοπλησμο σε VDSL2 γραμμες και δεν τον δηλωσουν μπορει να παρει και βδομαδα να περαστει στο HDM το SN ...

  15. #435
    Εγγραφή
    14-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8.191 / 381 kb/s
    ISP
    OTENET S.A.
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΛΟΥΚΑΣ
    Router
    3Com-200A, USR 9113 Ndx
    SNR / Attn
    14,5(dB) / 29,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει 2ο authentication layer απο τη μερια της Nova , οπου αν δεν δει δικη τους Mac στη PPP κληση και δικο τους SN στο πρωτο TR069 inform , τοτε δε περνεις internet . καταλυπο απο τα συστηματα της Wind .
    ...
    ...έχω ήδη μιλήσει αρκετές φορές μέ τό τεχνικό τής νόβας, μέ πραγματικούς γνώστες, αλλά καί μέ τεχνικούς πεδίου καί όλοι μέ διαβεβαίωσαν, ότι μέ non-nova μόντεμ ( όπου προφανώς δέν βλέπουν δική τους mac ούτε δικό τους S/N), θά κάνει κανονικά τό authentication βάζοντας βέβαια τά σωστά credential τής γραμμής...μάλιστα μέ διαβεβαίωσαν ότι δίνουν πλέον καί τά voip credential...
    ...anyways...
    ...thnx! finos....
    Hate Me Now Bite Me Later !

Σελ. 29 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας