Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 186
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί κάποιος να προτείνει πιστωτική κάρτα που να είναι συμφέρουσα και να προσφέρει και ασφάλεια αγορών-απάτης, παροχές (πχ χρηματική επιδότηση όταν χάνονται οι βαλίτσες σε αεροδρόμιο του εξωτερικού κλπ) και ότι άλλο έχετε ανακαλύψει ...

    ευχαριστώ,
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    υπάρχουν μερικές κάρτες που ίσως σε ενδιαφέρουν

    οι κάρτες τύπου "επιβράβευση" που με βάση το πόσο πολύ την χρησιμοποιείς κερδίζεις εκπτώσεις σε καταναλωτικά αγαθά π.χ. λογαρισμούς κινητής [vodafone - citibank αν θυμάμαι καλά] ,supermarket , ή πιο γενικές alfa bonus , EFG επιστροφή!

    οι κάρτες με δωρεάν συνδρομή είναι μια άλλη καλή φάση, τώρα για ασφάλειες ταξιδίων νομίζω η Eurobank το κάνει αν έχει χρεωθεί σε κάρτες τις το ταξίδι, και σου δίνει και εκπτώσεις σε ιατρικά κέντρα.

    εγώ έχω alfa bonus καλή είναι δωρεάν ταξιδάκια με aegean έχω πάει, και παίζει και στο ΑΒ που χρησιμοποιώ και έτσι γεμίζω πόντους αρκετά συχνά!




  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Αlpha Bonus Visa η δικια μου προταση.

    Για αιτησεις μεχρι 31 αυγουστου υπαρχει δωρεαν συνδρομη για ΠΑΝΤΑ.

    Φιλικα
    Are you with Us?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vivodi
    Χαμηλοτερο επιτοκιο εχει το ταχυδρομικο ταμιευτηριο .
    Χωρις συνδρομη εχει πολλες καρτες η citibank κυριως οσες ειναι σε συνεργασια με καποια αλλη εταιρια ( vodafone - tellas η ομαδες οσφπ - αεκ - παοκ ) .
    Επισης εχει την diners .

  5. #5
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να προτείνει πιστωτική κάρτα που να είναι συμφέρουσα και να προσφέρει και ασφάλεια αγορών-απάτης, παροχές (πχ χρηματική επιδότηση όταν χάνονται οι βαλίτσες σε αεροδρόμιο του εξωτερικού κλπ) και ότι άλλο έχετε ανακαλύψει ...

    ευχαριστώ,
    Αυτη τη στιγμη η alpha bank δινει δωρεαν συνδρομη για παντα στην Alpha bank visa GOLD που εχει και τσιπακι και ασφαλιση αγορων και ταξιδιου.
    http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=3457&la=1

    Ασφαλιση δινουν και οι Go visa και Go mastercard της εθνικης.
    http://www.gonational.gr
    Η εθνικη τις δινει χωρις συνδρομη μονο μεσα απο συγκεκριμενες προσφορες. Δηλαδη, εγω τις πηα πηρα με δωρεαν συνδρομη για παντα απο μια προσφρα των carrefour. Eιχαν ενα κιοσκι μεσα στο καταστημα και εκανες αιτηση. Επισης παρομοιο κιοσκι υπαρχει και στα mediamarkt και μαλιστα δινουν και κινητρο μια δωροεπιταγη 40€ για αγορες στα mediamarkt για καθεναν που κανει αιτηση για Go visa και Go mastercard. Θα παω ολη μου την οικογενεια να κανει αιτηση για να παρουμε τις δωροεπιταγες και μετα ας τις κλεισουν τις καρτες.

    Δεν ξερω πώς ακριβως δουλευει η ασφαλιση ταξιδιου. Οταν ζουσα στην αμερικη ειχα καποιες καρτες που ελεγαν οτι το προσεφεραν αλλα δεν μου ειχε χρειαστει ποτέ. Και παντα αναρωτιωμουν αν το εννοουν πραγματικα ή αν θελουν την απιθανη χαρτουρα που να αποδεικνυει οτι οντως εχασες τη βαλιστα σου (και δεν ειπες ψεμματα οτι την εχασες) για να σου δωσουν κατι ψιχουλα του στυλ 1-2-3 ευρω για καθε κιλο αποσκευης.

    Εδω στην Ελλαδα εχω την Dynamic Visa της Αlpha bank και των Carrefour.
    http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=824&la=1
    Πιθανως η καλυτερη καρτα που ειχα ποτέ. Δινει επιστροφη χρηματων συνηθως απο 1% ως 11% (ακομα και 36% σε μερικα μαγαζια) για καθε ευρω που χρεωνεις. Ο πρωτος χρονος δεν εχει ετησια συνδρομη. Ο καθε επομενος χρονος επισης δεν εχει συνδρομη, αρκει τον προηγουμενο χρονο να εχεις ξοδεψει 1500 ευρω. 1500 ευρω τον χρονο ειναι ψιχουλα. Την χρησιμοποιω παντου (σουπερμαρκετ, βενζιναδικα, ρουχα, παπουτσια, ψωνια στο ιντερνετ, εισιτηρια, ταξιδια κλπ) και ξεπερνω πολυ ανετα τα 1500 ευρω το χρονο. Σχεδον καθε μηνα μου ερχεται δωροεπιταγη 5-10-15-20 ευρω που εξαργυρωνω στα Carrefour. Δεν ειναι τα τρελα λεφτα αλλα δεν ειναι κι ασχημα. Ειναι σαν να με κερνανε μερικους καφεδες καθε μηνα. Αν πληρωνα με μετρητα, κανενας δεν θα μου εδινε πισω αυτο το ποσο, κι ας ειναι σχετικα μικρο, κανενας δεν θα με κερναγε καφεδες.

    Δεν ειχα ποτέ κανενα προβλημα ασφαλειας και απατης. Την χρησιμοποιω παρα πολυ συχνα στο ιντερνετ και δεν συνεβη ποτέ τιποτα. Μια φορα με πηραν απο την Alpha και μου ειπαν οτι η Visa International τους ενημερωσε οτι η καρτα μου ανηκει σε ενα φασμα αριθμων καρτων που ΙΣΩΣ εχουν πεσει σε χερια απατεωνων και γι αυτο μου αλλαξαν το νουμερο προληπτικα. Βασικα η καρτα ειναι της Alpha συνεπως εχει το οποιο κυρος και την οποια ασφαλεια προσφερει γενικοτερα η Alpha στις καρτες της, που νομιζω οτι δεν ειναι και λιγη, αφου θεωρω την Alpha σχετικα σοβαρη τραπεζα, απο τις σοβαροτερες στην Ελλαδα. Καμια σχεση βεβαια με τις αμερικανικες τραπεζες. Τι να λεμε τωρα...

    Επισης η dynamic visa βγαινει και σε visa electron μορφη, συνηθως οταν εχεις χαμηλο εκκαθαριστικο εφοριας. Το πιστωτικο οριο της visa electron ειναι μικρο σχετικα αλλα βολευει σε συγκεκριμενες online εταιριες (συγκεκριμενα easyjet) που σε χρεωνουν επιπλεον credit card fee οταν πληρωνεις με μια συνηθισμενη πιστωτικη καρτα (visa, mastercard κλπ). Για εναν μυστηριο λογο, η easyjet δεν χρεωνει credit card fee οταν πληρωνεις με visa electron.
    Ο καθενας με τον πονο του...

    Το μονο μειονεκτημα της dynamic visa ειναι οτι δεν εχει το τσιπακι. Σε προσφατα ταξιδια μου σε Γαλλια και Αγγλια, ταλαιπωρηθηκα επειδη η καρτα δεν ειχε το τσιπακι. Το μηχανημα δεν εδινε εξουσιοδοτηση και επρεπε ο μαγαζατορας να τηλεφωνησει στην τραπεζα του για να παρει εξουσιοδοτηση. Αν ειχε το τσιπακι, δεν θα ειχε προβλημα. Αντιθετα σε Ιταλια, Αυστρια, Γερμανια την εχω χρησιμοποιησει κανονικα χωρις τσιπακι.

    Για τον παραπανω λογο, φροντισα να αποκτησω και την Alpha bank bonus american express http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=4591
    καθως και τις Go visa και Go mastercard της εθνικης που προανεφερα. http://www.gonational.gr
    Ολες εχουν τσιπακι και μου τις εδωσαν κατα καιρους σε προσφορες χωρις συνδρομη για παντα και τις πηρα.

    Απο επιτοκια δεν ασχολουμαι καθολου, δεν ξερω ποια εχει χαμηλοτερο και ποια υψηλοτερο γιατι απλουστατα φροντιζω να πληρωνω ολο το ποσο αμεσως. Δεν θελω να πληρωνω ουτε ενα κερατιατικο ευρω σε τοκους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 23-08-07 στις 10:50.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Και εγώ χρησιμοποιώ κατα κόρο την Dynamic Visa και πιστεύω ότι ειναι η καλύτερη, μιας και έχεις επιστροφή το λιγότερο 1%, ενώ στα Carrefour είναι 2% - 5%, και σε μαγαζιά πάει και παραπάνω. Προσωπικα σε ταξίδι στην Γαλλία τον Μάιο δεν είχα πρόβλημα εγώ (εννοώ με το τσιπάκι, που δεν έχει). Η επιστροφή αυτή σημαίνει ότι μπορείς να φτάσεις σε ένα πιστωτικό όριο πχ 3000 ευρώ, και λόγω της επιστροφής να εξισσοροπείς τους τόκους (εντάξει δεν κερδίζεις, αλλά και δεν χάνεις παρόλο που είσαι χρεωμένος στα 3000 ευρώ). Απο κει και πάνω δεν συμφέρει.

    Η Eurobank διαφημίζει επίσης επιστροφή, αλλά είναι και μικρότερη απο την Dynamic, και παίρνεις μόνο εαν χτυπηθεί η κάρτα σε μηχανάκι της Eurobank. Προσωπικά την χρησιμοποιώ για ιατρικές υπηρεσίες στο Διαβαλκανικό γιατί έχει μεγάλη έκπτωση.

    Η Diners έχει την μοναδική περίπτωση ότι σου διπλασιάζει τον χρόνο εγγύησης των ηλεκτρονικών συσκευών, για αξία μέχρι 1000 ευρώ. Εαν την συνδιάσεις με Diners-Vodafone πχ, παίρνεις και έκπτωση στο λογαριασμό του κινητού.

    Οι περισσότερες κάρτες έχουν σημαντικό ποσό ως συνδρομή. Σε κάποιες εαν κάνεις κάποια "κατανάλωση" τον χρόνο, δεν πληρώνεις συνδρομή. Οπότε πριν πάρεις κάρτα πρέπει να το κοιτάξεις. Επίσης σε καλούς καταναλωτές πιστωτικών καρτών (και καλοί είναι αυτοί που ψωνίζουν πολύ και δεν τα εξφλούν όλα, ώστε να πέφτουν και τόκοι), δίνουν και άλλες τράπεζες κάρτες με δωρεάν ισόβια συνδρομή. Για ένα διάστημα που ήμουν έτσι, συνεχως με υπόλοιπο, με δώσαν χρυσή visa και diners χωρίς να πληρώνω συνδρομή ισοβίως (παρόλο που χρησιμοποιούσα άλλη κάρτα, την Dynamic, απο άλλη τράπεζα). Κάποιες συνδρομές είναι σε πολύ μεγάλα ύψη, κυριολεκτικά εκτός τόπου. Επίσης εαν δεν έχεις την δυνατότητα να πληρώνεις όλο το ποσό, τότε πρέπει να δείς και το επιτόκιο, αν και λίγο πολύ όλες στο ίδιο επίπεδο είναι.

    Ολες οι τράπεζες έχουν πληροφορίες στα sites τους, οπότε μπορείς να βρείς τις ιδιαιτερότητες της κάθε μιας και τι σε συμφέρει καλύτερα.

    @etsouk για την απώλεια αποσκευών, ως θύμα στο πρόσφατο ταξίδι του Μαίου, υπεύθυνη ειναι η αεροπορική εταιρία, εαν συμβεί κατα την διάρκεια του ταξιδιού. Πρέπει να σου δώσουν άμεσα χρήματα για την κάλυψη των βασικών σου αναγκών, και εαν την καθυστερήσουν αρκετά (όπως σε μένα, 5 μέρες), καλύπτουν έξοδα ένδυσης / υπόδησης που μπορεί να χρειαστείς. Εαν δεν ξαναβρεθεί όμως η αποσκευή, τότε δεν παίρνεις ότι είχε μέσα (πχ εγώ είχα ένα laptop), αλλά ένα ποσό. Νομίζω ότι η Diners, καλύπτει και την περίπτωση κλοπής για αγορές πραγμα΄των με την κάρτα αυτή (πχ φωτογραφικής ή κάμερας κλπ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 23-08-07 στις 13:30.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Για μια ακομη φορα το φορουμ βοηθησε αποτελεσματικα !

    Εκανα μια μεταφορα υπολοιπου σε bonus card που με εσωσε !!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    το μόνο που σε /μας σώζει είναι συνετή χρήση, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα




  9. #9
    Το avatar του μέλους digitalex
    digitalex Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω στην Ελλαδα εχω την Dynamic Visa της Αlpha bank και των Carrefour.
    http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=824&la=1
    Πιθανως η καλυτερη καρτα που ειχα ποτέ. Δινει επιστροφη χρηματων συνηθως απο 1% ως 11% (ακομα και 36% σε μερικα μαγαζια) για καθε ευρω που χρεωνεις. Ο πρωτος χρονος δεν εχει ετησια συνδρομη. Ο καθε επομενος χρονος επισης δεν εχει συνδρομη, αρκει τον προηγουμενο χρονο να εχεις ξοδεψει 1500 ευρω. 1500 ευρω τον χρονο ειναι ψιχουλα. Την χρησιμοποιω παντου (σουπερμαρκετ, βενζιναδικα, ρουχα, παπουτσια, ψωνια στο ιντερνετ, εισιτηρια, ταξιδια κλπ) και ξεπερνω πολυ ανετα τα 1500 ευρω το χρονο. Σχεδον καθε μηνα μου ερχεται δωροεπιταγη 5-10-15-20 ευρω που εξαργυρωνω στα Carrefour. Δεν ειναι τα τρελα λεφτα αλλα δεν ειναι κι ασχημα. Ειναι σαν να με κερνανε μερικους καφεδες καθε μηνα. Αν πληρωνα με μετρητα, κανενας δεν θα μου εδινε πισω αυτο το ποσο, κι ας ειναι σχετικα μικρο, κανενας δεν θα με κερναγε καφεδες.
    Παιδιά, σχετικά με τη Dynamic Visa, πήγα προχθές σε ένα κατάστημα των Carrefour για να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τη λειτουργία της κάρτας και η υπάλληλος με ενημέρωσε "ανεπίσημα" ότι εντός ημερών θα σταματήσει η συνεργασία Carrefour και Alpha Bank για τη συγκεκριμένη κάρτα, η οποία θα εκδίδεται από δω και στο εξής αποκλειστικά από την Alpha Bank, ενώ τα Carrefour (όπως μου είπε) θα συνεργαστούν με κάποια άλλη τράπεζα (κάτι που θα ανακοινωθεί σε περίπου 3 εβδομάδες).

    Ενδιαφέρομαι να βγάλω μία Dynamic Visa λόγω της ανταποδοτικότητάς της σαν κάρτα αλλά και λόγω του ότι ψωνίζω από τα Carrefour. Αν η κάρτα σταματήσει να εκδίδεται από τα Carrefour, ίσως χαθούν τα προνόμια της όσον αφορά τη συγκεκριμένη αλυσίδα super market. Επίσης ίσως αλλάξει η πολιτική της Alpha σχετικά με τη δωρεάν συνδρομή ή ίσως την εντάξει στο πρόγραμμα bonus της.

    Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο σχετικά με το θέμα, θα βοηθούσε μία ενημέρωση.

  10. #10
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digitalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, σχετικά με τη Dynamic Visa, πήγα προχθές σε ένα κατάστημα των Carrefour για να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τη λειτουργία της κάρτας και η υπάλληλος με ενημέρωσε "ανεπίσημα" ότι εντός ημερών θα σταματήσει η συνεργασία Carrefour και Alpha Bank για τη συγκεκριμένη κάρτα, η οποία θα εκδίδεται από δω και στο εξής αποκλειστικά από την Alpha Bank, ενώ τα Carrefour (όπως μου είπε) θα συνεργαστούν με κάποια άλλη τράπεζα (κάτι που θα ανακοινωθεί σε περίπου 3 εβδομάδες).

    Ενδιαφέρομαι να βγάλω μία Dynamic Visa λόγω της ανταποδοτικότητάς της σαν κάρτα αλλά και λόγω του ότι ψωνίζω από τα Carrefour. Αν η κάρτα σταματήσει να εκδίδεται από τα Carrefour, ίσως χαθούν τα προνόμια της όσον αφορά τη συγκεκριμένη αλυσίδα super market. Επίσης ίσως αλλάξει η πολιτική της Alpha σχετικά με τη δωρεάν συνδρομή ή ίσως την εντάξει στο πρόγραμμα bonus της.

    Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο σχετικά με το θέμα, θα βοηθούσε μία ενημέρωση.

    Ενδιαφερον. Δεν εχω ακουσει τιποτε. Εχω προσεξει ομως οτι τελευταια τα Carrefour σπρωχνουν πολυ την καρτα go της Εθνικης τραπεζας. Μεχρι 31/10 δινουν επιτοπου εκπτωση 5% στο λογαριασμο σου αν πληρωσεις με go. Δεν ειναι καθολου ασχημο κινητρο. Δεν ειναι κακη ιδεα λοιπον να βγαλουμε και μια go να υπαρχει. Οπως εχω γραψει παραπανω, η go προσφερεται απο πολλα καταστηματα με δωρεαν συνδρομη για παντα. Αρα την βγαζεις για να υπαρχει, ακομα κι αν δεν σκοπευεις να την χρησιμοποιησεις αμεσα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους digitalex
    digitalex Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον. Δεν εχω ακουσει τιποτε. Εχω προσεξει ομως οτι τελευταια τα Carrefour σπρωχνουν πολυ την καρτα go της Εθνικης τραπεζας. Μεχρι 31/10 δινουν επιτοπου εκπτωση 5% στο λογαριασμο σου αν πληρωσεις με go. Δεν ειναι καθολου ασχημο κινητρο. Δεν ειναι κακη ιδεα λοιπον να βγαλουμε και μια go να υπαρχει. Οπως εχω γραψει παραπανω, η go προσφερεται απο πολλα καταστηματα με δωρεαν συνδρομη για παντα. Αρα την βγαζεις για να υπαρχει, ακομα κι αν δεν σκοπευεις να την χρησιμοποιησεις αμεσα.
    Για όποιν ενδιαφέρεται η Dynamic Visa έχει πλέον σταματήσει να εκδίδεται από τα Carrefour.
    Το θέμα είναι ότι και στην Alpha Bank οι αρμόδιοι υπάλληλοι δεν έχουν ακόμα ενημέρωση και δεν την εκδίδουν με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή η κάρτα να μην εκδίδεται πουθενά. Λογικά κάποια στιγμή θα αρχίσει να εκδίδεται αποκλειστικά από την Alpha Bank, χωρίς κανένας να γνωρίζει τι ακριβώς θα προσφέρει ως κάρτα από εδώ και στο εξής.
    Τα Carrefour θα βγάλουν δική τους Visa (υποθέτω σε στυλ ΑΒ Visa), απ'ότι μου είπαν σε κάποιας μορφής συνεργασία με την Εμπορική μάλλον (δεν ήταν πολύ σίγουρη η κοπέλα με την οποία μίλησα).

    edit: Η Alpha Bank λέει ότι η Dynamic Visa δεν θα ξαναεκδοθεί. Αλλά ούτε αυτή είναι πολύ σίγουρη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος digitalex : 06-11-07 στις 10:47.

  12. #12
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Λοιπον το καλο ειναι οτι υπαρχει και η προπληρωμενη της eurobank την οποια χρησιμοποιιω και στο Ιντερνετ για αγροα υπηρεσιων η διαφορων αγορων αλλα το οριο της καρτας ανερχεται στα 1000 ευρω...

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    και επιπλέον έχει κόστος σε κάθε "φόρτιση".... βλέπεις απο αυτές δεν πρόκειται να βγάλουν χρήματα απο τόκους

  14. #14
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και επιπλέον έχει κόστος σε κάθε "φόρτιση".... βλέπεις απο αυτές δεν πρόκειται να βγάλουν χρήματα απο τόκους
    Ποιος τρελος δεχεται να πληρωνει χαρατσι καθε φορα που θελει να φορτισει την προπληρωμενη καρτα;; Αφου υπαρχουν τοσες αλλες εναλλακτικες επιλογες χωρις χαρατσι και και εξισου ασφαλεις στο ιντερνετ! Μηπως υπερβαλλετε λιγο με την ασφαλεια στο ιντερνετ;; Οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι;; Προσωπικα πιστευω οτι ειναι 1000 φορες πιο πιθανο να μου επιτεθει καποιος στο δρομο ή στο λεωφορειο ή να πεσω σε πορτοφολα στο τρενο και να μου αρπαξει τα 50-100 ευρω μετρητα που εχω στο πορτοφολι μου παρα να μου κλεψουν ιντερνετικως τα στοιχεια της καρτας μου και να μου κλεψουν ιντερνετικως το ιδιο ποσο των 50-100 ευρω...

    ........Auto merged post: etsouk2000 added 2 Minutes and 9 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digitalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    edit: Η Alpha Bank λέει ότι η Dynamic Visa δεν θα ξαναεκδοθεί. Αλλά ούτε αυτή είναι πολύ σίγουρη...
    Εισαι σιγουρος;; Πριν απο 1-2 χρονια διαβαζα οτι η dynamic visa ειναι η πιστωτικη καρτα με τους περισσοτερους πελατες στην ελλαδα. Τετοια πελατειακη βαση θα την ζηλευαν ολες οι τραπεζες. Δεν μπορω να φανταστω οτι τα carerefour και η alpha, που την εχουν, θα την πεταξουν ετσι στα σκουπιδια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 13-11-07 στις 12:47. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος τρελος δεχεται να πληρωνει χαρατσι καθε φορα που θελει να φορτισει την προπληρωμενη καρτα;; Αφου υπαρχουν τοσες αλλες εναλλακτικες επιλογες χωρις χαρατσι και και εξισου ασφαλεις στο ιντερνετ! Μηπως υπερβαλλετε λιγο με την ασφαλεια στο ιντερνετ;; Οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι;; Προσωπικα πιστευω οτι ειναι 1000 φορες πιο πιθανο να μου επιτεθει καποιος στο δρομο ή στο λεωφορειο ή να πεσω σε πορτοφολα στο τρενο και να μου αρπαξει τα 50-100 ευρω μετρητα που εχω στο πορτοφολι μου παρα να μου κλεψουν ιντερνετικως τα στοιχεια της καρτας μου και να μου κλεψουν ιντερνετικως το ιδιο ποσο των 50-100 ευρω...
    Λοιπόν να σας δώσω μερικά στοιχεία.
    Προπληρωμένη κάρτα VISA Eurobank.
    Δεν έχει συνδρομή.

    Εχει όμως προμήθεια φόρτισης
    απο 30-100 ευρώ, 1η φόρτιση 2ευρώ προμήθεια, οι επόμενες απο 1 ευρω
    απο 101-500 ευρώ, 1η φόρτιση 5 ευρώ προμήθεια, οι επόμενες απο 2 ευρώ
    απο 501 και πάνω, 1η φόρτιση 10 ευρώ, οι επόμενες απο 5 ευρώ.

    Οσο για την ασφάλεια συναλλαγών με πιστωτικές κάρτες, είναι να μην σου τύχει. Και πολύ αξιόλογα μεγάλα sites έχουν πέσει θύματα υποκλοπής, και τα περισσότερα τέτοια φαινόμενα δεν βλέπουν το φώς της δημοσιότητας λόγω της μεγάλης ζημιάς που μπορεί να κάνουν στο σιτε. Καλό ειναι ή να χρησιμοποιείς προπληρωμένη, αλλά έχει χαράτσι, ή να έχεις πιστωτική με πολύ μικρό όριο συναλλαγών (πχ κάτω απο 1000 ευρώ)... Κάλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογύρευε...

    Εισαι σιγουρος;; Πριν απο 1-2 χρονια διαβαζα οτι η dynamic visa ειναι η πιστωτικη καρτα με τους περισσοτερους πελατες στην ελλαδα. Τετοια πελατειακη βαση θα την ζηλευαν ολες οι τραπεζες. Δεν μπορω να φανταστω οτι τα carerefour και η alpha, που την εχουν, θα την πεταξουν ετσι στα σκουπιδια...
    Μην είσαι απόλυτος. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι δεν προωθούν στα Carrefour πλέον την Dynamic, αλλά πριν λίγο είχαν προώθηση στην ego national της Εθνικής. Επίσης τα μηχανάκια της Αλφα είναι τα χειρότερα που υπάρχουν. Δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα, δουλεύουν ακόμη με απλό χαρτί και εκτυπωτή ακίδων και όχι θερμικό (τουλάχιστον ακόμη με αυτά ειναι εφοδιασμένα μεγάλες αλυσίδες και καταστήματα), και είναι τα ζά μου αργά... Κατα τα άλλα συμφωνώ ότι έχει τεράστια πελατειακή βάση, αλλά εδω ειναι το ζουμί. Εαν βγάλει άλλη δική της κάρτα τα Carrefour, εσύ τι λές, δεν θα μετακινηθεί το μεγαλύτερο ποσοστό αυτων στην καινούργια κάρτα; Ειδικά εαν έχει τουλάχιστον τις ίδιες επιστροφές με την Dynamic + καλύτερες επιστροφές απο τον όμιλο ΝΙΚΗ? (Carrefour, champion, marks&spencer, κλπ κλπ κλπ)...

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για χρέωση τόκων σε πιστωτική κάρτα
    Από petallouditsa στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-08, 20:53
  2. πιστωτική καρτα για αγορες στο web
    Από selinunte στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 168
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-08, 19:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας