Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Αγαπητοί φίλοι, μόλις πριν 2-3 βδομάδες κατάφερα να αποκτήσω adsl γραμμή από τον οτε μετά από σχεδόν 2 χρόνια αναμονής και φυσικά όχι χωρίς προβλήματα, εξ’ ου και το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ.

    Έχω πάρει γραμμή 2ΜΒ και συνδέομαι με ένα ενσύρματο zyxel prestige 600. Συνήθως η σύνδεση γίνεται στα 1400-1600 kbps, σπάνια κοντά στα 2000 Kbps. Αυτό που με απασχολεί ωστόσο είναι ότι κάθε φορά που θα κάνω κάποια κλίση ή δεχτώ κάποια κλίση πέφτει η γραμμή!. Και το χειρότερο, συνήθως πρέπει μετά να κάνω reset το modem μέσα από το λειτουργικό του αλλιώς δεν συνδέεται από μόνο του. Ο λόγος προφανώς είναι η μεγάλη απόσταση από το dslam, όπως φαίνεται και από τα πιο κάτω στατιστικά της σύνδεσης:

    relative capacity occupation: 0%
    noise margin downstream: 3 db
    output power upstream: 11 db
    attenuation downstream: 62 db

    Το sagem modem του οτε, σε αντίθεση με το zyxel που πέφτει πάντα και σε κάθε κλίση, καταφέρνει 1-2 φορές στις 10 να κρατήσει την σύνδεση. Το ερώτημα μου λοιπόν, εν αναμονή συνεργείου του οτε και επειδή είμαι σίγουρος πως θα επιμείνουν να δοκιμάσω το sagem και αυτό με την σειρά του είμαι σίγουρος ακριβώς τότε θα βρει να μην ξεσυνδεθεί, είναι: μήπως μπορώ να κοιτάξω κάτι άλλο, κάποιο κόλπο, κάποια ρύθμιση στο zyxel ώστε να είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στη γραμμή και όχι σε μένα ή στα μηχανήματα μου; Υπόψη ότι έχω αλλάξει και το splitter (χρησιμοποιώ ένα speedtouch) για να είμαι σίγουρος.

    Ευχαριστώ για τις όποιες υποδείξεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    μεγαλη αποσταση και πολυς θορυβος.
    οσο καλο φιλτρο και να βαλεις στην τηλεφωνικη συσκευη δε θα βοηθησει και πολυ.
    μερικα routers εχουν τη δυνατοτητα να κρατησουν το συγχρονισμο καλυτερα απο καποια αλλα,
    αλλα με τετοια στατιστικα γραμμης με κανενα δεν θα εισαι σιγουρος.
    σου ευχομαι να μπορεσει να κανει κατι το συνεργειο του οτε.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Ροδος
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024 και καλα
    ISP
    OTEnet
    Router
    usr 9108
    Λογικα απο τοattenuation downstream: 62 dbεχεις μεγαλη αποσταση απο το slam του οτε.
    Παρε τον οτε και ζητησε να σου κανουν υποβαθμιση της γραμμης σε 1024 για να μην εχεις προβληματα ( λογικα ) .
    Επισης ζητησε τους και ενα καθαρισμο της γραμμης μηπως και βελτιωθει καθολου.
    Σε ενα γνωστο μου με attenuation downstream: 55 db με router us9108 ( στα 2048 συνδεση ) δεν δουλευε σωστα.
    Ηρθε ο οτε και δοκιμασε σε χαμηλοτερες ταχυτητες και ηταν ενταξει.
    Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.


  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    sagem 1540wg
    εχεις pstn η isdn γραμμή στο σπίτι σου?

    η αποσταση είναι το προβλημα οπως είπαν και παραπάνω. όταν βγάλεις όλα τα τηλ από τις πριζες τι τιμή έχει το noise margin? μηπως έχεις κανενα συναγερμο ή τιποτα τετοιο το οποίο να μην έχει φιλτρο?για δες τα ολα αυτα. δηλαδή βγαλε οτιδηποτε συνδεεται στο σπιτι σου με τηλεφςνική πριζα και ασε μονο το router.δες τι θόρυβο έχεις. αν είναι η ιδια τιμή τοτε είναι θεμα αποστασης και θα ζητήσεις υποβάθμιση.(αν εχεις isdn βοηθάει και η μετατροπή σε pstn για να μειωθεί η συχνότητα λειτουργίας του adsl). είναι connex η ondsl kit?

    αν ειναι connex κάλεσε 121 και πες χανω συγχρονισμο
    αν ειναι κιτ τότε καλείς 8011135555 και λες το ιδιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Άλλαξε τα φίλτρα και βάλε ένα splitter.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    10-07-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    22524/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    Τσέκαρε το splitter σου. Άν είχες γραμμή PSTN/POTS και έβαλες το splitter του ISDN, αυτό θα παθαίνεις κάθε φορά που θα κάνεις ή λαμβάνεις κλήσεις. ΑΥτήν την λ@λ@κί@ είχα κάνει και γω προ 2 ετών όταν είχα πρωτοεγκαταστήσει το ADSL και ευτυχώς το χα ανακαλύψει αμέσως.

    Τσέκαρε το splitter να δεις τι γράφει και πες μας.


  7. #7
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις απαντήσεις. Να προσπαθήσω να δώσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες σε αυτούς που ρώτησαν κάποια πράγματα.

    1. Κατρχάς έχω isdn γραμμή.
    2. Πράγματι η υποβάθμιση της γραμμής βελτιώνει λίγο το πρόβλημα αλλά δεν μου το λύνει. Είχα ήδη ένα τηλεφωνικό ραντεβού με τεχνικό του οτε, εγώ από το σπίτι και αυτός από το κέντρο και μιλούσαμε μέσω κινητού. Δοκίμασε την υποβάθμιση της γραμμής στα 1024 αλλά πάλι είχε πολύ θόρυβο, τουλάχιστον έτσι μου είπε. Δυστηχώς δεν ξέρω πόσο γιατί δεν πρόλαβα να μπω να κοιτάξω. Αυτός μου είπε να περιμένω κάποιο διάστημα και αν δεν βελτιωθεί το πράγμα από μόνο του να το ξαναδώσω σαν βλάβη ώστε να έρθει κάποιο συνεργείο από το σπίτι.
    3. Σχετικά με αυτό που ρωτάει ο chfilis: Έχω δοκιμάσει να συνδέσω το modem κατευθείαν στην πρίζα στον τοίχο, και δυστηχώς τα db παραμένουν 62. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς λέγοντας να βγάλω όλες τις συσκευές τηλεφώνου. Επίσης δεν έχω συναγερμούς ή άλλα πράγματα συνδεμένα. Το κακό με αυτή τη δοκιμή είναι ότι δεν ξέρω αν βελτιώνεται τίποτα μια και δεν υπάρχει πια τηλέφωνο για να καλέσω ώστε να δω αν πεφτει η γραμμή.
    4. Σχετικά με αυτό που λέει ο lakislalakis: Τι εννοείς με το "δες τι γράφει το splitter;" Έχω δοκιμάσει 2 splitter, ένα αυτό που μου έδωσε ο οτε και επίσης ένα speedtouch (adsl over isdn) splitter που αγόρασα από το πλαίσιο. Αλλά το πρόβλημα παραμένει και με τα δύο. Απλά με το speedtouch συνχρονίζομαι σε λιγάκι καλύτερη ταχύτητα.
    5. Από ότι θα καταλάβατε, μια και έχω isdn δεν έχω φίλτρα αλλά ένα splitter.

    Καμιά άλλη ιδέα? Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί το conn-x καταφέρνει να κρατήσει την γραμμή κάποιες φορές ενώ το zyxel όχι? Παρατήρησα βέβαια ότι το conn-x δεν συνδέεται ποτέ παραπάνω από 1250 kbps. Λέτε να παίζει κάποιο ρόλο; Τέλος, λέτε να αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο άλλο router για δοκιμή?

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Ροδος
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024 και καλα
    ISP
    OTEnet
    Router
    usr 9108
    Και αλλο router να παρεις δεν προκειται να δεις καμια τρομακτικη διαφορα. Ισως αλλα router να σου κρατανε την συνδεση ( οπως το zyxel και με αυτο που σου εδωσε ο οτε ) .
    Ξαναδωσε βλαβη και ζητησε καθαρισμο γραμμης ( εκτος αν σου ειπε ο τεχνικος οτι ειναι ενταξει , τοτε ελενξε την καλωδιωση στο σπιτι σου απο το σημειο που σου κανει συνδεση ο οτε και μετα)
    και κανε την υποβαθμιση ακομα και στα 768 εαν τουλαχιστον εκει ειναι καλυτερα τα πραγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος memix : 26-08-07 στις 03:43.
    Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.


  9. #9
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    αν δεν μπορει ο τεχνικος του ΟΤΕ να σου αλλαξει κανενα καλωδιο μηπως και βελτιωθουν λιγο τα πργματα
    το καλτερο που μπορεις να κανεις ειναι να το γυρισεις σε pstn, λειτουργει πολυ καλυτερα ετσι το adsl

    (βεβαια θα πρεπει να σου διακοψουν το adsl τωρα να γινει η μετατροπη και να ξαναμπει adsl μολις ολοκληρωθει η μετατροπη)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bodiless Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις απαντήσεις. Να προσπαθήσω να δώσω κάποιες επιπλέον πληροφορίες σε αυτούς που ρώτησαν κάποια πράγματα.

    1. Κατρχάς έχω isdn γραμμή.
    2. Πράγματι η υποβάθμιση της γραμμής βελτιώνει λίγο το πρόβλημα αλλά δεν μου το λύνει. Είχα ήδη ένα τηλεφωνικό ραντεβού με τεχνικό του οτε, εγώ από το σπίτι και αυτός από το κέντρο και μιλούσαμε μέσω κινητού. Δοκίμασε την υποβάθμιση της γραμμής στα 1024 αλλά πάλι είχε πολύ θόρυβο, τουλάχιστον έτσι μου είπε. Δυστηχώς δεν ξέρω πόσο γιατί δεν πρόλαβα να μπω να κοιτάξω. Αυτός μου είπε να περιμένω κάποιο διάστημα και αν δεν βελτιωθεί το πράγμα από μόνο του να το ξαναδώσω σαν βλάβη ώστε να έρθει κάποιο συνεργείο από το σπίτι.
    3. Σχετικά με αυτό που ρωτάει ο chfilis: Έχω δοκιμάσει να συνδέσω το modem κατευθείαν στην πρίζα στον τοίχο, και δυστηχώς τα db παραμένουν 62. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς λέγοντας να βγάλω όλες τις συσκευές τηλεφώνου. Επίσης δεν έχω συναγερμούς ή άλλα πράγματα συνδεμένα. Το κακό με αυτή τη δοκιμή είναι ότι δεν ξέρω αν βελτιώνεται τίποτα μια και δεν υπάρχει πια τηλέφωνο για να καλέσω ώστε να δω αν πεφτει η γραμμή.
    4. Σχετικά με αυτό που λέει ο lakislalakis: Τι εννοείς με το "δες τι γράφει το splitter;" Έχω δοκιμάσει 2 splitter, ένα αυτό που μου έδωσε ο οτε και επίσης ένα speedtouch (adsl over isdn) splitter που αγόρασα από το πλαίσιο. Αλλά το πρόβλημα παραμένει και με τα δύο. Απλά με το speedtouch συνχρονίζομαι σε λιγάκι καλύτερη ταχύτητα.
    5. Από ότι θα καταλάβατε, μια και έχω isdn δεν έχω φίλτρα αλλά ένα splitter.

    Καμιά άλλη ιδέα? Αυτό που με απασχολεί είναι γιατί το conn-x καταφέρνει να κρατήσει την γραμμή κάποιες φορές ενώ το zyxel όχι? Παρατήρησα βέβαια ότι το conn-x δεν συνδέεται ποτέ παραπάνω από 1250 kbps. Λέτε να παίζει κάποιο ρόλο; Τέλος, λέτε να αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο άλλο router για δοκιμή?

  10. #10
    Τελικά το πρόβλημα μου διορθώθηκε κατεβάζοντας την ταχύτητα στα 768 kbps. Το attenuation downstream παραμένει περίπου 61-63 db αλλά τουλάχιστον τώρα δεν πέφτει πια η γραμμή.

    Δοκιμάσαμε διάφορα πράγματα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ, οι οποίοι παρεμπιπτόντως ήταν πολύ φιλικοί και προσπαθήσανε αρκετά να βρεθεί η καλύτερη λύση. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε με τις λίγες τεχνικές γνώσεις που έχω. Καταρχάς, δοκιμάσαμε τρία διαφορετικά Modem. Το δικό μου Zyxel Prestige 600, το Sagem Fast 840 που πήρα με το πακέτο conn-x και άλλο ένα conn-x modem που είχε μαζί του ο τεχνικός (δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς ήταν). Το καλύτερο ήταν το δικό του και μετά το Sagem αλλά εγώ χρειαζόμουνα έτσι και αλλιώς Ethernet modem. Χρειάστηκε επίσης να αλλάξουμε splitter μια και αυτό του πακέτου conn-x, αλλά και ένα άλλο speedtouch που είχα αγοράσει εγώ παρουσίαζαν σχετικά υψηλό θόρυβο.

    Κρίμα, γιατί μετά από περίπου 2 χρόνια αναμονής (την μια δεν είχε dslam, την άλλη δεν είχε αρκετές θύρες) πίστεψα και εγώ ότι επιτέλους θα μπορώ να σερφάρω με 2 Mbps. Το συμπέρασμα τελικά είναι ότι όποιος μένει εκτός των μεγάλων αστικών κέντρων ας ξεχάσει καλύτερα το γρήγορο internet με μεγάλες ταχύτητες.

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη συμμετοχή

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 14:48
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 10:44
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-05, 20:22
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-04, 15:38
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-04, 23:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας