Σελ. 103 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.531-1.545 από 1699
  1. #1531
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν έχει σχέση με το GOT, απλά θυμίζει λιγο τη λογική που έχω αναφέρει νωρίτερα. Δηλαδή στήνεται σιγά σιγά το σκάκι των χαρακτήρων με αργή πλοκή, λίγες μάχες, πολλούς χαρακτήρες, ετοιμάζονται στρατηγικές, παίζουν προδοσίες κλπ. Αργότερα θα γίνουν οι μεγάλες μάχες κλπ.
    Με όλη την καλή διάθεση, αυτό δεν είναι η βάση σε κάθε σενάριο σε κάποιο βαθμό; Τα καλά σενάρια το κάνουν εξαιρετικά και στηνουν εξαιρετικούς χαρακτήρες. Μετά έχεις αυτους που προσπάθησαν και δεν τα κατάφεραν καλά, σε διάφορους βαθμούς. Και μετά έχεις αυτους που απλά δίνουν χαρακτήρες για τα μάτια του κόσμου και βουτάνε στην δράση, σεξ και άλλα που είναι και το selling point.

    Σίγουρα αλλάζει ο ρυθμος και ο αριθμός των χαρακτήρων. Το got είχε απλά άπειρους και αναλώσιμους κάτι που έδειξε στην πρώτη σεζόν. Δεν έστηνε απλά χαρακτήρες, αλλά για το σενάριο εύκολα θυσίαζε την όλη επένδυση κάτι που γενικά οι περισσότεροι αποφεύγουν. Βέβαια αυτό σταμάτησε όταν οι commoners script writers πήραν τα ηνία.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #1532
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί να σου πω, δεν ξέρω. Δεν ξέρω καν γιατί έγινε σύγκριση αλλά οκει θα ακολουθήσω. Γενικά το got είναι τεράστια σειρά στις πρώτες σεζόν. Από τις καλύτερες παραγωγές εβερ. Δεν βλέπω το shogun με τον ίδιο ενθουσιασμό και σίγουρα από το 3ο και μετά έχει κάνει κοιλιά. Ούτε έχει το βάθος της παραγωγης. Όμως αμ δεν είχα δει πολλές άλλες σούπερ σειρές, (δηλαδή αν ήμουν 20 χρόνων) ίσως το shogun να μου φαινόταν το got της γενιάς μου αν και χλωμό.

    Μήπως να δεις got?
    Εγώ είμαι 29, όταν είχε βγει το game of thrones ήμουνα στο λύκειο. Μιλενιαλ που βλέπει μόνο σειρές και όχι ταινίες και να μην έχει δει το game of thrones ακούγεται παράλογο αλλά ισχύει
    Η σειρά δεν μου έκανε ποτέ κλικ από αυτά που είχα και έχω δει από βίντεο και φωτογραφίες.Τα επεισόδια είναι πολύ μεγάλα και από ότι βλέπω στις τελευταίες σεζόν πάνω από ώρα.Επισης το στορι είναι πολύ μεγάλο, πάρα πολύ μεγάλο. Δε θέλω να ταυτιστώ με μια σειρά. Μια σειρά που κρατάει τόσες σεζόν δεν γίνεται να μην γίνει άρμεγμα. Όσο καλό άρμεγμα κανεις, όσο και αν μην φαίνεται κάπου κάποτε θα χαθεί η μπάλα.Αμα ταυτιστείς απλώς θα πικραθείς στο τέλος,από εκεί που ξεκίνησες να πίνεις γλυκό χυμό καταλήγεις να πίνεις ξύδι. Γενικά η σειρά δεν τικαρει κάποια πράγματα ώστε να την ξεκινήσω.Αλλά όλα αυτά είναι σάλτσες απο την στιγμή που δεν μου κάνει κλικ η όλη φάση απο αυτά που έχω δει.

    Όσον αφορά το Shogun η γνώμη μου είναι ότι το επίπεδο έχει πέσει αισθητά τα τελευταία χρόνια στις σειρές από την πρώτη καραντίνα και μετά. Πήγαν πίσω, έχασαν λεφτά και τώρα απλώς υπάρχει ποσότητα και λιγότερη ποιότητα. Προσπαθούν να πάρουν πίσω γρήγορα αυτά που έχασαν. Κάτι παρόμοιο βλέπω και στο ποδόσφαιρο στην Αγγλία. Πέφτει τρελό άρμεγμα,οι παίχτες παίζουν 60 ματς της σεζόν, ξεκινάνε αρχές Αυγούστου και τελειώνουν τέλη Μαίου. Οι παίχτες είχαν κάνει ένα κενό τότε στην πρώτη καραντίνα. Χάθηκαν πολλά χρήματα τότε και αργότερα φυσικά, από τηλεοπτικα,διαφημίσεις, άδεια γήπεδα κτλ και πλέον οι παίχτες είναι τεντωμενοι,καμενοι και το επίπεδο απλώς πολύ χαμηλότερο από τις προηγούμενες χρονιές. Πέφτει άρμεγμα και από όπου μπορούν να προσθέσουν ώστε να βγάλουν χρήματα το κάνουν,με αντίκτυπο της καριέρες πολλών παιχτών σε διάρκεια και βάθος χρόνου. Το Τσάμπιονς λιγκ θα γίνει μίνι πρωτάθλημα.Πολλές καριέρες πλέον απλώς θα είναι πιο σύντομες
    Το ίδιο πιστεύω ότι συμβαίνει και δω, το επίπεδο απλώς έχει πέσει αισθητά. Ο κόσμος ίσως δε το βλέπει γιατί ήδη πληρώνει ένα ποσό για συνδρομές. Αλλά πώς κάνεις evaluation αυτό το πράγμα; Πριν είχες ένα τάδε πόσο με 10-15 σειρές με ποιότητα και τώρα πληρώνεις ένα τάδε πόσο , ίδιο λιγότερο ή περισσότερο αλλά οι σειρές και το υλικό έχει ανοίξει αλλά το επίπεδο πολύ χαμηλότερο , είναι το ίδιο πράγμα όμως;
    Βγαίνει μια καλύτερη σειρά από το στάνταρ των τελευταίων 2-3 χρόνων και υπάρχει αμέσως μια θεοποίηση; Ίσως γιατί υπάρχει ταύτιση με την σειρά του 80', ίσως γιατί περιμένουμε αυτή να είναι το next big thing, ίσως γιατί το επίπεδο πλέον είναι πάρα πολύ χαμηλό.Έχουν δείξει μόνο μερικά επεισόδια,μήπως υπερβάλλουμε λίγο?!?! Διαβαζαμε για true detective και το περιμέναμε πως και πως και ήταν ένα σκουπίδι(το παράτησα γύρω στα μισά)

    Είδα το πρώτο επεισόδιο και δεν έχω άποψη ειδικά για την σειρά. Υπήρχε ένα πέρα δώθε σε σκηνές και τοπία και δεν ρολαριζε τόσο καλά και το λέω με αρνητική άποψη. Επίσης το επεισόδιο ήταν πάρα πολύ μεγάλο. Γύρω στο 30 λεπτό που ειδα τον player, είχε περισσότερο από διπλάσιο ακόμα. Less is more, less is more. Μαρεσε όμως οι σκηνές, το στορι,το background, οι διάλογοι, τα cgi ήταν καλά, το πολύ συνεχόμενο only γιαπωνεζικοι διάλογοι λίγο κουραστικό αλλά οκ κατανοητό.

  3. #1533
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Και αν το shogun πάει 10 σεζόν; just saying. Σιγά μην πάει.

    Καταλαβαίνω τι λες. Ο καθένας διαφορετικός. Μακάρι να υπήρχε κάτι να ξεκινήσω με την ποιότητα του got και το καιγανε μετά. Αυτή είναι η δική μου θέση. Στο τσακ είμαι για εγώ επανάληψη του the expanse.

    Αν θες την προσωπική μου γνώμη, έχω παρατηρήσει μια έλλειψη δέσμευσης στην ηλικιακή ομάδα που ανήκεις, και χειρότερα γι'αυτό και δεν βλέπω να ξαναβγαίνει project τέτοιας διάρκειας. Τμήμα του ταξιδιού είναι και η απογοήτευση στο τέλος αν υπάρξει. Δεν σε ξέρω, απλά προσπαθώ να σου μεταφέρω μια οπτική. Άλλωστε κάθε γενιά με τα δικά της γούστα και αυτά τα περί δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά, είναι για μένα ελλειψή κατανόησης ότι δεν φτιάχνονται για αυτή την ομάδα και γερασαμε.

    Γνώμη μου, χάνεις πάντως εμπειρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 24-03-24 στις 22:43.

  4. #1534
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To πρόβλημα με τα τρία σώματα...

    Τα βιβλία στην τριλογία που της έχει αποδοθεί ο τίτλος Remembrance of Earth's Past διηγούνται μια ιστορία που χρονικά ξεκινάει από την πολιτιστική επανάσταση στην Κίνα και φτάνει μέχρι το τέλος του σύμπαντος.

    Το πρώτο από τα τρία βιβλία, the three body problem έχει αποκτήσει ιδιαίτερη δημοτικότητα και έχουν ήδη γίνει 3 ή 4 adaptations, τα δύο νομίζω animated και δεν έχω ασχοληθεί.

    Εχω δει το Three Body της Tencent (Κινέζικη παραγωγή) και ειμαι προς το τέλος του 3 Βody Problem του Netflix.

    Γενικά για τους λόγους που ακολουθούν, αν σε κάποιον αρέσει hard sci-fi, φιλοσοφικές συζητήσεις και κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις, θα πρότεινα να διαβάσει τα βιβλία. Όσον αφορά τις σειρές:

    Μισό να ακονίσω το φτιάρι μου...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shovel.jpg 
Εμφανίσεις:  101 
Μέγεθος:  8,1 KB 
ID: 254911
    Και τα υπόλοιπα τα βάζω σε spoiler, γιατί περιέχουν SPOILERS για το story:

    Spoiler:



    Αρχικά για τη σειρά της Tencent:
    Ειναι απόλυτα πιστή στο βιβλίο, με μικρές αλλά σημαντικές διαφορές που έχουν να κάνουν μάλλον με το γεγονός ότι ειναι Κινέζικη παραγωγή.
    Η σειρά ειναι αναίμακτη (οκ, τρώγεται αυτό), αλλά λείπει η brutal σκηνή που υπάρχει στο netflix, εκεί που ο πατέρας της Wenjie εκτελείται δημόσια από τους φοιτητές του. Λείπουν επίσης οι σκηνές βασανισμού της Wenjie και ο διάλογος με τη δολοφόνο του πατέρα της που την ωθεί τελικά να απαντήσει στους εξωγήινους, απογοητευμένη από την ανθρωπότητα.

    Από εκεί και περα έχει 2 βασικά προβλήματα: Ειναι υπερβολικά μεγάλη, 40 επεισόδια μόνο για το 1ο βιβλίο! Επίσης κάνει μπαμ η έλλειψη budget, ειδικά όταν εμφανίζονται και μιλάνε οι αξιωματούχοι στα Αγγλικά. Θα μπορούσε να είναι μισή σε διάρκεια χωρίς να χαθεί κάτι στο νόημα.
    Παρ' όλα αυτα, παραμένει η καλύτερη μεταφορά της ιστορίας imho. Μπορεί να παίζει 3 επεισόδια το σοκ με το countdown και άλλα 3 για να δει το σύμπαν να κάνει flicker, αλλά το αποτέλεσμα ειναι δυνατό. Όταν γίνεται η αποκάλυψη για το τι παίζει έχει μεγαλύτερο impact.
    Επίσης καταφχαριστήθηκα την ανάλυση διάφορων θεωριών, από τις γαλοπούλες, μέχρι τις διάφορες θεωρίες για το τι παίζει με τον κόσμο του virtual game.

    Η σειρά τελειώνει ακριβώς όπως το βιβλίο: Η ανθρωπότητα επιβεβαιώνει πως οι Trisolarans έρχονται να κατακτήσουν τη γη, οι αξιωματούχοι βλέπουν ένα μύνημα "you are bugs" και ο μπάτσος Shi Qiang πάει τον πρωταγωνιστή σε ένα χωράφι infected με ακρίδες για να του πει πως "να, κι εμείς είμαστε ανώτεροι, προσπαθούμε να τις εξολοθρέψουμε, αλλά επιβιώνουν" κλείνοντας με μια νότα αισιοδοξίας μέσα στη γενική μαυρίλα.

    Ενα 6/10 θα το έδινα, για την προσπάθεια.

    Όσον αφορά για τη σειρά του netflix...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asdf.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  9,4 KB 
ID: 254913

    Θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει από τους παραγωγούς του Cowboy Bebop όταν έγινε το netflix adaptation. Ότι οι Αμερικάνοι θέλουν να βλέπουν όλους τους χαρακτήρες από το πρώτο επεισόδιο και δεν δέχονται να γίνεται introduction χαρακτήρα στο δεύτερο ή στο τρίο επεισόδιο μιας σειράς, γιατί δε μπορούν να ταυτιστούν...
    Επίσης το 3 body problem το γράφουν οι 2 άχρηστοι που κατέσφαξαν το Game of Thrones όταν καβάλησαν το καλάμι. Μια ιστορία, πέρα από το plot και τους χαρακτήρες, έχει και κάποια themes. Ενα adaptation μπορεί να αλλάξει το plot και να κάνει αλλαγές στους χαρακτήρες, αλλά αν αλλάξει τη δυναμική της ιστορίας, καταλήγει αδιάφορο. Όπως είχαν δηλώσει τα 2 καμάρια όσο έτρεχαν το GoT "Themes are for eighth-grade book reports". Και όνο όνο ήτο.

    Η σειρά ειναι 8 επεισόδια και καλύπτουν το πρώτο βιβλίο στα πρώτα 5! Οπότε το αποτέλεσμα ειναι το αντίθετο από τη σειρά της Tencent. Τα πάντα τρέχουν, δε γίνεται καμία ανάλυση σε θεωρίες (Πως έχει χαλάσει η φυσική ρε μπουνταλάδες; Τι σημαίνουν οι μετρήσεις τους επιταχυντές; Γιατί αυτοκτονούν οι επιστήμονες; ) και τα πάντα γίνονται ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.

    ΟΚ έχει γινει gender και ethnicity swap σε χαρακτήρες (κλάιν μάιν) αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τη δυναμική του βιβλίου! Ο κεντρικός χαρακτήρας του βιβλίου, ο Wang Miao που κάνει έρευνα στην νανοτεχνολογία, που προσπαθεί να φτιάξει nanofibers και βλέπει το countdown έχει σπάσει σε 2 τύπισες. Η μία βλέπει το countdown, ενώ η άλλη παίζει το virtual game. Tην επιστήμονα με τα nanofibers την παίζει η Eiza González, οκ πολύ όμορφη κοπελιά, αλλά λιγουλάκι ατάλαντη.

    Το Virtual game "Three Body" στο βιβλίο και στην κινέζικη σειρά παίζεται με contemporary τεχνολογία! Ειναι απλά VR! Και έχει νόημα, ειναι ένα free to play game που λειτουργεί σαν recruitment για τους συνεργούς των Trisolarans, τους ETO. Δεν υπάρχει μαγικό headset, δεν δολοφονούν όποιον αρνείται να παίξει!

    Οι σκηνες στο VR ειναι απλοποιημένες μέχρι αηδίας. Η Jin βρίσκει με τη δεύτερη τι παίζει με το σύμπαν, η σκηνή με το human computer ειναι ψστ (ψεκάστε, σκουπίστε κτλ) λείπουν διάφορες σκηνές με εξηγήσεις για την τεχνολογία των sophons...

    Τα factions του Earth-Trisolaris Organization λείπουν εντελώς, γιατί προφανώς θα ήταν ιδιαίτερα πολύπλοκο να καταλάβει ο μέσος πελάτης του netflix τι είναι οι Adventists ή οι Redemptionists...

    Επίσης λείπει η σκηνή με τις ακρίδες, ίσως η πιο δυνατή σκηνή του πρώτου βιβλίου! Δεν έχω τελειώσει ακόμα τη σειρά, αλλά δε τη βλέπω να έρχεται.

    Στα μόνα θετικά της σειράς βάζω τις σκηνές που έλειπαν από το adaptation της Tencent και το γεγονός πως έχει σωστό gore όταν τα nanofibers πετσοκόβουν το πλοίο και το πλήρωμα.

    Στα τελευταία 4 επεισόδια έχουν πιάσει plots από το δεύτερο βιβλίο, οπότε η δυναμική της σειράς έχει φύγει σαν μπάλα του μπιλιάρδου που πιάνει near light speed και εκτοξεύεται εκτός τροχιάς... (ναι και αυτή η σκηνή λείπει)

    3/10 από εμένα για τη σειρά του Netflix.



    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

  5. #1535
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OxAp0d0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα με τα τρία σώματα...

    Τα βιβλία στην τριλογία που της έχει αποδοθεί ο τίτλος Remembrance of Earth's Past διηγούνται μια ιστορία που χρονικά ξεκινάει από την πολιτιστική επανάσταση στην Κίνα και φτάνει μέχρι το τέλος του σύμπαντος.

    Το πρώτο από τα τρία βιβλία, the three body problem έχει αποκτήσει ιδιαίτερη δημοτικότητα και έχουν ήδη γίνει 3 ή 4 adaptations, τα δύο νομίζω animated και δεν έχω ασχοληθεί.

    Εχω δει το Three Body της Tencent (Κινέζικη παραγωγή) και ειμαι προς το τέλος του 3 Βody Problem του Netflix.

    Γενικά για τους λόγους που ακολουθούν, αν σε κάποιον αρέσει hard sci-fi, φιλοσοφικές συζητήσεις και κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις, θα πρότεινα να διαβάσει τα βιβλία. Όσον αφορά τις σειρές:

    Μισό να ακονίσω το φτιάρι μου...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shovel.jpg 
Εμφανίσεις:  101 
Μέγεθος:  8,1 KB 
ID: 254911
    Και τα υπόλοιπα τα βάζω σε spoiler, γιατί περιέχουν SPOILERS για το story:

    Spoiler:



    Αρχικά για τη σειρά της Tencent:
    Ειναι απόλυτα πιστή στο βιβλίο, με μικρές αλλά σημαντικές διαφορές που έχουν να κάνουν μάλλον με το γεγονός ότι ειναι Κινέζικη παραγωγή.
    Η σειρά ειναι αναίμακτη (οκ, τρώγεται αυτό), αλλά λείπει η brutal σκηνή που υπάρχει στο netflix, εκεί που ο πατέρας της Wenjie εκτελείται δημόσια από τους φοιτητές του. Λείπουν επίσης οι σκηνές βασανισμού της Wenjie και ο διάλογος με τη δολοφόνο του πατέρα της που την ωθεί τελικά να απαντήσει στους εξωγήινους, απογοητευμένη από την ανθρωπότητα.

    Από εκεί και περα έχει 2 βασικά προβλήματα: Ειναι υπερβολικά μεγάλη, 40 επεισόδια μόνο για το 1ο βιβλίο! Επίσης κάνει μπαμ η έλλειψη budget, ειδικά όταν εμφανίζονται και μιλάνε οι αξιωματούχοι στα Αγγλικά. Θα μπορούσε να είναι μισή σε διάρκεια χωρίς να χαθεί κάτι στο νόημα.
    Παρ' όλα αυτα, παραμένει η καλύτερη μεταφορά της ιστορίας imho. Μπορεί να παίζει 3 επεισόδια το σοκ με το countdown και άλλα 3 για να δει το σύμπαν να κάνει flicker, αλλά το αποτέλεσμα ειναι δυνατό. Όταν γίνεται η αποκάλυψη για το τι παίζει έχει μεγαλύτερο impact.
    Επίσης καταφχαριστήθηκα την ανάλυση διάφορων θεωριών, από τις γαλοπούλες, μέχρι τις διάφορες θεωρίες για το τι παίζει με τον κόσμο του virtual game.

    Η σειρά τελειώνει ακριβώς όπως το βιβλίο: Η ανθρωπότητα επιβεβαιώνει πως οι Trisolarans έρχονται να κατακτήσουν τη γη, οι αξιωματούχοι βλέπουν ένα μύνημα "you are bugs" και ο μπάτσος Shi Qiang πάει τον πρωταγωνιστή σε ένα χωράφι infected με ακρίδες για να του πει πως "να, κι εμείς είμαστε ανώτεροι, προσπαθούμε να τις εξολοθρέψουμε, αλλά επιβιώνουν" κλείνοντας με μια νότα αισιοδοξίας μέσα στη γενική μαυρίλα.

    Ενα 6/10 θα το έδινα, για την προσπάθεια.

    Όσον αφορά για τη σειρά του netflix...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asdf.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  9,4 KB 
ID: 254913

    Θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει από τους παραγωγούς του Cowboy Bebop όταν έγινε το netflix adaptation. Ότι οι Αμερικάνοι θέλουν να βλέπουν όλους τους χαρακτήρες από το πρώτο επεισόδιο και δεν δέχονται να γίνεται introduction χαρακτήρα στο δεύτερο ή στο τρίο επεισόδιο μιας σειράς, γιατί δε μπορούν να ταυτιστούν...
    Επίσης το 3 body problem το γράφουν οι 2 άχρηστοι που κατέσφαξαν το Game of Thrones όταν καβάλησαν το καλάμι. Μια ιστορία, πέρα από το plot και τους χαρακτήρες, έχει και κάποια themes. Ενα adaptation μπορεί να αλλάξει το plot και να κάνει αλλαγές στους χαρακτήρες, αλλά αν αλλάξει τη δυναμική της ιστορίας, καταλήγει αδιάφορο. Όπως είχαν δηλώσει τα 2 καμάρια όσο έτρεχαν το GoT "Themes are for eighth-grade book reports". Και όνο όνο ήτο.

    Η σειρά ειναι 8 επεισόδια και καλύπτουν το πρώτο βιβλίο στα πρώτα 5! Οπότε το αποτέλεσμα ειναι το αντίθετο από τη σειρά της Tencent. Τα πάντα τρέχουν, δε γίνεται καμία ανάλυση σε θεωρίες (Πως έχει χαλάσει η φυσική ρε μπουνταλάδες; Τι σημαίνουν οι μετρήσεις τους επιταχυντές; Γιατί αυτοκτονούν οι επιστήμονες; ) και τα πάντα γίνονται ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.

    ΟΚ έχει γινει gender και ethnicity swap σε χαρακτήρες (κλάιν μάιν) αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τη δυναμική του βιβλίου! Ο κεντρικός χαρακτήρας του βιβλίου, ο Wang Miao που κάνει έρευνα στην νανοτεχνολογία, που προσπαθεί να φτιάξει nanofibers και βλέπει το countdown έχει σπάσει σε 2 τύπισες. Η μία βλέπει το countdown, ενώ η άλλη παίζει το virtual game. Tην επιστήμονα με τα nanofibers την παίζει η Eiza González, οκ πολύ όμορφη κοπελιά, αλλά λιγουλάκι ατάλαντη.

    Το Virtual game "Three Body" στο βιβλίο και στην κινέζικη σειρά παίζεται με contemporary τεχνολογία! Ειναι απλά VR! Και έχει νόημα, ειναι ένα free to play game που λειτουργεί σαν recruitment για τους συνεργούς των Trisolarans, τους ETO. Δεν υπάρχει μαγικό headset, δεν δολοφονούν όποιον αρνείται να παίξει!

    Οι σκηνες στο VR ειναι απλοποιημένες μέχρι αηδίας. Η Jin βρίσκει με τη δεύτερη τι παίζει με το σύμπαν, η σκηνή με το human computer ειναι ψστ (ψεκάστε, σκουπίστε κτλ) λείπουν διάφορες σκηνές με εξηγήσεις για την τεχνολογία των sophons...

    Τα factions του Earth-Trisolaris Organization λείπουν εντελώς, γιατί προφανώς θα ήταν ιδιαίτερα πολύπλοκο να καταλάβει ο μέσος πελάτης του netflix τι είναι οι Adventists ή οι Redemptionists...

    Επίσης λείπει η σκηνή με τις ακρίδες, ίσως η πιο δυνατή σκηνή του πρώτου βιβλίου! Δεν έχω τελειώσει ακόμα τη σειρά, αλλά δε τη βλέπω να έρχεται.

    Στα μόνα θετικά της σειράς βάζω τις σκηνές που έλειπαν από το adaptation της Tencent και το γεγονός πως έχει σωστό gore όταν τα nanofibers πετσοκόβουν το πλοίο και το πλήρωμα.

    Στα τελευταία 4 επεισόδια έχουν πιάσει plots από το δεύτερο βιβλίο, οπότε η δυναμική της σειράς έχει φύγει σαν μπάλα του μπιλιάρδου που πιάνει near light speed και εκτοξεύεται εκτός τροχιάς... (ναι και αυτή η σκηνή λείπει)

    3/10 από εμένα για τη σειρά του Netflix.




    Ωραιο το ρεζουμε.
    Αρα δεν βλεπω να αξιζει τον κοπο. Φαινοταν και απο το τρειλερ.

  6. #1536
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Είδα μια σειρά που λέγεται One Day

    Ουσιαστικά δείχνει την πορεία μιας ανεκπλήρωτης σχέσης από τα μάτια δύο φίλων καθώς συναντιούνται κάθε μερικα χρόνια (ανά επεισόδιο)

    Γενικά δεν της έδωσα μεγάλη προσοχή καθώς τα "δεν ξέρω τι θέλω" ποτέ μου δεν τα κατάλαβα. Αλλά η σειρά έχει πολύ ωραία τέλος.

    Spoiler:
    μην περιμένετε χαρές και αυτό την απογείωσε


    Περίεργως η κοπέλα ομορφαίνει στο τέλος τον οποίο όμως δεν κολλάει δεδομένου του χρονικού ορίζοντα που κινείται.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #1537
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το κονσεπτ θυμιζει Before trilogy.

  8. #1538
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κονσεπτ θυμιζει Before trilogy.
    Δεν το ξέρω.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #1539
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξέρω.
    Αν δεις συντελεστες και φωτο ισως κατι να θυμηθεις.
    https://www.criterion.com/boxsets/12...before-trilogy

  10. #1540
    Εγγραφή
    05-05-2004
    Περιοχή
    Wherever I may roam
    Μηνύματα
    2.378
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50άρα
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    κακώς,να το δεις

  11. #1541
    Εγγραφή
    08-12-2015
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν το shogun πάει 10 σεζόν; just saying. Σιγά μην πάει.

    Καταλαβαίνω τι λες. Ο καθένας διαφορετικός. Μακάρι να υπήρχε κάτι να ξεκινήσω με την ποιότητα του got και το καιγανε μετά. Αυτή είναι η δική μου θέση. Στο τσακ είμαι για εγώ επανάληψη του the expanse.

    Αν θες την προσωπική μου γνώμη, έχω παρατηρήσει μια έλλειψη δέσμευσης στην ηλικιακή ομάδα που ανήκεις, και χειρότερα γι'αυτό και δεν βλέπω να ξαναβγαίνει project τέτοιας διάρκειας. Τμήμα του ταξιδιού είναι και η απογοήτευση στο τέλος αν υπάρξει. Δεν σε ξέρω, απλά προσπαθώ να σου μεταφέρω μια οπτική. Άλλωστε κάθε γενιά με τα δικά της γούστα και αυτά τα περί δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά, είναι για μένα ελλειψή κατανόησης ότι δεν φτιάχνονται για αυτή την ομάδα και γερασαμε.

    Γνώμη μου, χάνεις πάντως εμπειρία.
    Δε νομίζω ότι θα πάει τόσες σεζόν το Shogun.Λενε ότι ίσως να μην πάρει ούτε δεύτερη σεζόν.
    Το στορι του got είναι απλώς τεράστιο,μεγάλα επεισόδια και πέφτει άρμεγμα, πέρα από ότι δε μου έχει κάνει κλικ να το δω.Δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δευσμευτω σε μια σειρα με πολλές σεζόν. Γιατί έβλεπα family guy και έψαχνα άλλη παρόμοια σειρά και ξεκίνησα αργότερα το Futurama. Έχω κάνει commitment σε σειρές όπως το Soprano, six feet under, the office.
    Εγώ βλέπω ότι οι σειρές που βγαίνουν μετά τις καραντίνες είναι απλώς χαμηλότερου επιπεδου.Ο κόσμος καταναλώνει και καταναλώνει και θα συνεχίσει να καταναλώνει και εφόσον έχει συνδρομή θα δει ότι του πλασάρουν. Το επίπεδο,γνώμη μου, είναι ότι έχει πέσει πάρα πολύ. Βάλε και ότι στην Αμερική υπάρχει αυτή η wokeιλα τα τελευταία χρόνια και πολλές σειρές ή σεζόν χαλάνε από αυτό.

  12. #1542
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Είδα το πρωτο επισόδειο του 3BP.

    Τελικά είναι κατάρα να έχεις διαβάσει ένα βιβλίο πριν δεις την υλοποίηση του σε σειρά/ταινία. Πέραν απο την αρχική σκηνή και μια κάπου ενδιάμεσα την οποία την πήραν απο το βιβλίο και τα πετύχανε πολύ καλύτερα απο την σειρά της Tencent, τα υπόλοιπα μου φαίνονται οτι προχωράνε υπερβολικά γρήγορα. Σασπενς; Ποιο σασπενς; Φατο στη μάπα απο το πρώτο επισοδειο.

    Επιφυλλάσομαι για την συνεχεια γιατί γενικά παίρνει καλές κριτικές.

  13. #1543
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    The Gentlemen

    OK o Guy Richie απλά επαναλαμβάνεται στερεοτυπικά. Αν θέλετε μια σειρά για αποχαυνωτικό αλλά ευχάριστο binge viewing στον καναπέ χωρίς κόστος φαιάς ουσίας, τότε πέσατε διάνα.

    Για κάποιο λόγο η Kaya Scodelario μου έκανε γερό κλικ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #1544
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mario27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σειρά δεν μου έκανε ποτέ κλικ από αυτά που είχα και έχω δει από βίντεο και φωτογραφίες.Τα επεισόδια είναι πολύ μεγάλα και από ότι βλέπω στις τελευταίες σεζόν πάνω από ώρα.Επισης το στορι είναι πολύ μεγάλο, πάρα πολύ μεγάλο. Δε θέλω να ταυτιστώ με μια σειρά. Μια σειρά που κρατάει τόσες σεζόν δεν γίνεται να μην γίνει άρμεγμα. Όσο καλό άρμεγμα κανεις, όσο και αν μην φαίνεται κάπου κάποτε θα χαθεί η μπάλα.Αμα ταυτιστείς απλώς θα πικραθείς στο τέλος,από εκεί που ξεκίνησες να πίνεις γλυκό χυμό καταλήγεις να πίνεις ξύδι. Γενικά η σειρά δεν τικαρει κάποια πράγματα ώστε να την ξεκινήσω.Αλλά όλα αυτά είναι σάλτσες απο την στιγμή που δεν μου κάνει κλικ η όλη φάση απο αυτά που έχω δει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mario27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το στορι του got είναι απλώς τεράστιο,μεγάλα επεισόδια και πέφτει άρμεγμα, πέρα από ότι δε μου έχει κάνει κλικ να το δω.
    Ίσως έχασα ένα προηγούμενο σου μήνυμα. Δεν καταλαβαίνω. Το έχεις δεί; Γιατί από τι μια γράφεις σαν να το ξέρεις και να το έχεις δει και από την άλλη γράφεις ότι δεν το είδες γιατί είναι τεράστια κτλ κτλ.
    Εγώ πάντως δεν θα χρησιμοποιούσα την λέξη άρμεγμα σε αυτό που γράφεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mario27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δευσμευτω σε μια σειρα με πολλές σεζόν. Γιατί έβλεπα family guy και έψαχνα άλλη παρόμοια σειρά και ξεκίνησα αργότερα το Futurama. Έχω κάνει commitment σε σειρές όπως το Soprano, six feet under, the office.
    Δεν ήταν κριτική ούτε κατηγορία αλλά μια άλλη προοπτική να την χρησιμοποιήσεις όπως θες. Δεν έχω δει Soprano. Για τις υπόλοιπες, πιστεύω η συσχέτιση των επεισοδίων ειναι πολύ χαλαρή και άρα σαν σειρά δεν απαιτεί στήσιμο κώλου κατά την γνώμη μου. Family Guy, Futurama είναι σειρές που έχουν χαβαλέ και ειναι μικρής διάρκειας κωμικό περιεχόμενο. Κάπως αντίστοιχα για το the office. Το six feet under να σου πω το είχα σταματήσει αλλά τότε δεν μου είχε φανεί και κάτι σημαντικό.
    Από περιέργεια, έχεις δει τις Breaking bad και Better Call Saul? Είναι κλασσικές σειρές του στήνω και ξεδιπλώνω χαρακτήρες αργά και μεθοδικά και με πολύ υπομονή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mario27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βλέπω ότι οι σειρές που βγαίνουν μετά τις καραντίνες είναι απλώς χαμηλότερου επιπεδου.Ο κόσμος καταναλώνει και καταναλώνει και θα συνεχίσει να καταναλώνει και εφόσον έχει συνδρομή θα δει ότι του πλασάρουν. Το επίπεδο,γνώμη μου, είναι ότι έχει πέσει πάρα πολύ. Βάλε και ότι στην Αμερική υπάρχει αυτή η wokeιλα τα τελευταία χρόνια και πολλές σειρές ή σεζόν χαλάνε από αυτό.
    Δεν ξέρω αν θα το βάλω στα πλαίσια της πανδημίας, αλλά δυστυχώς η πληθώρα σε προσφορά έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην τέχνη. Σαν 45χρονός, βλέπω μέχρι και σε μένα, μια ατελείωτη ποσότητα που προσπαθεί να αρπάξει ένα κομμάτι του χρόνου και της προσοχής μου. Για να το επιτύχεις αυτό, θέλεις ποσότητα και όχι ποιότητα. Γιαυτό λένε επίσης για τις νεότερες γενιές ότι ένας νέος δεν μπορεί να δεσμευτεί σε κάτι γιατί υπάρχει μια "πιέση" να δεις υπερβολικό περιεχόμενο που δεν προλαβαίνεις να αποροφήσεις και να επεξεργαστής. Και την "πίεση" αυτή την νιώθεις και σαν μεγαλύτερος. Αυτό είναι το πρόβλημα μου με την μοντέρνα τέχνη (μουσική, σειρές και ταινίες). Βάλε και την ατολμία λόγω globalization και άλλες pc βλακείες και έχουμε ένα μιξ αδιαφορίας, σε βαθμό που το εκπαιδευτικό περιεχόμενο του youtube έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Όλα τα παραπάνω με εξαίρεση κάποια διαμάντια κυρίως από την Apple που έχει βγάλει σειρές με πολλές μπάλες. Όπως έγραψα όμως, η βιομηχανία δεν θεωρεί εμένα ως το κύριο πελάτη της πια. Συνεπώς, αν και μπορώ να έχω άποψη περί του τι γίνεται, δεν μπαίνω στην διαδικασία του να κάνω απόλυτες συγκρίσεις, με σχόλια τύπου δεν ξέρουν να φτιάχνουν πια ταινία, σειρά, μουσική κτλ. Τα λεφτά και οι πωλήσεις ειναι η αρχή και το τέλος και εγώ είμαι εξερχόμενος του αγοραστικού τους κοινού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις συντελεστες και φωτο ισως κατι να θυμηθεις.
    https://www.criterion.com/boxsets/12...before-trilogy
    χαμπάρι όμως. Γενικά εύκολα βλέπω τέτοιες ταινίες. Ειδικά στην περιόδο που ήμουν με μια τυχαία ψυχή.
    Από ότι διαβάζω, οι ταινίες έχουν φτιαχτεί με διαφορά πολλών χρόνων και άρα οι ηθοποιοί θα ειναι πιο φυσικοί στον ρόλο τους.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  15. #1545
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Για τα 3 Σώματα στο ΝΦ θα επανέλθω αλλά επιμένω ότι ιδιαίτερα το 3ο βιβλίο και το κλείσιμο ΔΕΝ μεταφέρεται στην οθόνη εκτός και αν παρέχονται διάφορα 'μανιτάρια' δωρεάν για να βοηθήσουν την κατάσταση

    Αν, δε, έχω καταλάβει σωστά, και η κινεζική βερσιόν δεν το φτάνει εκεί που το έφτασε ο συγγραφέας.

    Οι D&D έχουν αμαρτωλό παρελθόν σίγουρα και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη - αν όμως η δουλειά γίνεται a la Foundation στην Μηλωτηλεόραση όπου φεύγει από το υλικό του Άσιμοφ και το πάει πολύ πιο αφαιρετικά και - θεωρώ - επιτυχημένα τότε κάτι μπορεί να γίνει. Τεράστιο "αν" βέβαια και οι D&D έχουν κάκιστο μητρώο.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 103 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας