Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από banbasten09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κανατε δικτυο με αλλο ρούτερ πάνω σε αυτό για να συνδεονται πολλές συσκευές(50-60). ? Θα το εμπιστευόσασταν?
    Να το εμπιστευόσασταν από ποια οπτική γωνία; Φαντάζομαι της mobile ευρυζωνικότητας αφού λες ότι θα έχεις άλλο router για τα local πράγματα.

    Αν εξαιρέσεις τα τσαλίμια γενικότερα του 4G / 5G (εξαρτάται από τον πάροχο και από την κάλυψη στην περιοχή που θα το βάλεις) είναι μια χαρά. Ούτως ή άλλως το σχέδιο σου είναι να κάνει routing άλλη συσκευή.

    (Το έχω ταράτσα σε IP Passthrough mode και δίνει Internet απευθείας σε Eero mesh σύστημα / παλιότερα έδινε σε Deco - απροβλημάτιστα εδώ και περίπου 2 χρόνια)

  2. #32
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να φανταστώ δεν έχουν κάνει κάποιο update ακόμα για να μπορείς να δεις sms κτλ μέσα από το webUI;

  3. #33
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ δεν έχουν κάνει κάποιο update ακόμα για να μπορείς να δεις sms κτλ μέσα από το webUI;
    Δυστυχώς όχι.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όχι.
    Κρίμα.. Υπάργει γενικά κάποιος άλλος τρόπος ή δύσκολα με μία sim;

  5. #35
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα.. Υπάργει γενικά κάποιος άλλος τρόπος ή δύσκολα με μία sim;
    Μόνο αν περάσεις OpenWrt, αλλά μετα θα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα.

  6. #36
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο αν περάσεις OpenWrt, αλλά μετα θα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα.
    Μάλιστα. Κρίμας. Τέσπα δεν πειράζει. Ας έχουμε καλό ΝΕΤ και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Περιμένω βέβαια το NR7103 αλλά φαντάζομαι ίδιο software θα έχει.

  7. #37
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ
    Καλημέρα από τότε που έβαλα το zyxel NR7101 5G ρουτερ με πολύ καλές ταχύτητες. έχω πρόβλημα με της 2 κάμερες δεν γίνεται σύνδεση. πρώτα δούλευαν με 4g χαμηλές αλλά μια χαρά τι γίνεται ξέρει κάποιος ευχαριστώ

  8. #38
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,
    Αν και κάτοχος του NR7102, ποστάρω εδώ μιας και απ'ότι καταλαβαίνω έχουν το ίδιο hardware.

    Το router αγοράστηκε για να εγκατασταθεί στο πατρικό μου (χωριό της Κορινθίας) στο οποίο για λόγους ασφαλείας έχουν εγκατασταθεί κάμερες και καταγραφικό. Δυστυχώς στη συγκεκριμένη περιοχή το μέγιστο που δίνουν οι πάροχοι είναι ADSL με 10/1, upload το οποίο ουσιαστικά είναι τραγικό για να τσεκάρεις τις κάμερες.
    Πριν προβώ στην αγορά, έκανα διάφορα speedtest με το κινητό (5G) στην ταράτσα του σπιτιού και κατά μέσο όρο είχα 700/50. Η κεραία της Cosmote είναι περίπου 300 μέτρα από το σπίτι και υπάρχει οπτική επαφή χωρίς άλλα ενδιάμεσα εμπόδια.

    Στο NR7102 μπήκε SIM της Cosmote, ενώ το router εγκαταστάθηκε σε στύλο στην ταράτσα του σπιτιού, γυρισμένο προς την κεραία της Cosmote.
    Οι ταχύτητες όμως που παίρνω είναι τραγικές. Download είμαι γύρω στα 50mbps, σε upload όμως (που είναι και αυτό με ενδιαφέρει) συγχρονίζει μόλις με 0,8mbps. Παράλληλα, σε ένα απλό ping προς οποιαδήποτε εξωτερική IP, παραπάνω από τα μισά πακέτα γυρνάνε timed out.

    Έχω δοκιμάσει να το κλειδώσω χειροκίνητα στην 5G και N78, αλλά καμία διαφορά. Έχω δοκιμάσω να το κλειδώσω σε 4G μπας και τουλάχιστον εκεί είμαι σταθερός, αλλά καμία διαφορά σε απόδοση ή packet loss.

    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, μιας και δυστυχώς σε ασύρματα δίκτυα οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

  9. #39
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Αν και κάτοχος του NR7102, ποστάρω εδώ μιας και απ'ότι καταλαβαίνω έχουν το ίδιο hardware.

    Το router αγοράστηκε για να εγκατασταθεί στο πατρικό μου (χωριό της Κορινθίας) στο οποίο για λόγους ασφαλείας έχουν εγκατασταθεί κάμερες και καταγραφικό. Δυστυχώς στη συγκεκριμένη περιοχή το μέγιστο που δίνουν οι πάροχοι είναι ADSL με 10/1, upload το οποίο ουσιαστικά είναι τραγικό για να τσεκάρεις τις κάμερες.
    Πριν προβώ στην αγορά, έκανα διάφορα speedtest με το κινητό (5G) στην ταράτσα του σπιτιού και κατά μέσο όρο είχα 700/50. Η κεραία της Cosmote είναι περίπου 300 μέτρα από το σπίτι και υπάρχει οπτική επαφή χωρίς άλλα ενδιάμεσα εμπόδια.

    Στο NR7102 μπήκε SIM της Cosmote, ενώ το router εγκαταστάθηκε σε στύλο στην ταράτσα του σπιτιού, γυρισμένο προς την κεραία της Cosmote.
    Οι ταχύτητες όμως που παίρνω είναι τραγικές. Download είμαι γύρω στα 50mbps, σε upload όμως (που είναι και αυτό με ενδιαφέρει) συγχρονίζει μόλις με 0,8mbps. Παράλληλα, σε ένα απλό ping προς οποιαδήποτε εξωτερική IP, παραπάνω από τα μισά πακέτα γυρνάνε timed out.


    Έχω δοκιμάσει να το κλειδώσω χειροκίνητα στην 5G και N78, αλλά καμία διαφορά. Έχω δοκιμάσω να το κλειδώσω σε 4G μπας και τουλάχιστον εκεί είμαι σταθερός, αλλά καμία διαφορά σε απόδοση ή packet loss.

    Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, μιας και δυστυχώς σε ασύρματα δίκτυα οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
    1. Είναι το 5G ενεργοποιημένο στην SIM που βάζεις στο NR?
    2. Έχεις σιγουρευτεί ότι «κοιτάει» στη σωστή κεραία; Δες στο τηλέφωνο σε ποιο cell σου δίνει την ταχύτητα που αναφέρεις και εντόπισε το στον χάρτη με το cellmapper
    3. Θα σου πρότεινα αρχικά να μη «κλειδώσεις» σε κάποιο band. Επίσης κλείδωμα band σε 5G παίζει μόνο σε καθεστώς 5G SA στο NR7101/2 που η COSMOTE αν δεν κάνω λάθος ακόμα δεν έχει πανελλαδικά ενεργοποιήσει.
    4. Έχεις δει αν έχει κυκλοφορήσει νέο firmware & modem firmware? (Προσοχή σε αυτά μη το brick-άρεις)

  10. #40
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,

    Κάνω ένα update, μιας και το πρόβλημα μάλλον έγκειται σε ένα Mikrotik που τρέχει "πίσω" από το Zyxel, καθώς αν δοκιμάσω να βάλω άλλο router πίσω από το Zyxel δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    WhatTheIanni ευχαριστώ για την απάντηση.

    1. Ναι είναι. Έχει δοκιμαστεί σε κινητό και πιάνει κανονικά 5G με τη συγκεκριμένη SIM.
    2.Υπάρχει οπτική επαφή με την κεραία, μιας και είναι σε απόσταση περίπου 300 μέτρων από το σπίτι.
    3. Είτε το έχω σε Auto, είτε προσπαθήσω να κλειδώσω, δεν έχει καμία διαφορά.
    4. Έχω περάσει το τελευταίο διαθέσιμο firmware από το site της Zyxel.

    Πάντως το όλο θέμα φαίνεται να προκαλείται από το ΜΤ που τρέχει από πίσω...

  11. #41
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δες το MTU.

  12. #42
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Από default είναι στα 1500, το γύρισα και σε 1380 αλλά καμία αλλαγή.

  13. #43
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ
    Μια ερώτηση αν κάποιος έχει βάλει sim cosmote για να δουλεύει με 5g τώρα έχω vodafone δουλεύει αλλά κάνει πολλά σκαπανεβασματα ήθελα να πάρω μια δοκιμαστική cosmote sim η μία frog για να δω

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας