Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις Εκλογές στις 25 Ιουνίου

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΔ

    22 26,51%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    19 22,89%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    3 3,61%
  • ΚΚΕ

    5 6,02%
  • Βελόπουλο

    0 0%
  • ΜΕΡΑ 25

    11 13,25%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    9 10,84%
  • ΝΙΚΗ

    2 2,41%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    1 1,20%
  • 'Αλλο Ακροδεξιό

    1 1,20%
  • Άλλο Ακροαριστερό

    0 0%
  • Λευκό

    0 0%
  • Κασιδιάρη αν κατέβει

    1 1,20%
  • Δεν έχω αποφασίσει

    4 4,82%
  • Δεν θα ψηφίσω

    3 3,61%
  • Άλλο

    2 2,41%
Σελ. 261 από 496 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.901-3.915 από 7437
  1. #3901
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη Κρις αλλά αν ένα από τις κριτικές εναντίον Μητσοτάκη είναι ότι είναι άσχετος το έντονο για τον Τσίπρα θα έπρεπε να τον αποκλείσει από κάθε μελλοντική διαδικασία. Όχι μόνο δεν είναι κάτι αλλά είναι λόγος να εξαφανιστεί. Προτιμότερο να είναι ότι είναι απλός ψεύτης και έπαιξε αυτό το παιχνίδι για να εκλεγεί.
    Όταν πρωτοβγήκε στο προσκήνιο και ψιλοάρεσε στη γυναίκα μου οπότε αναγκαστικά τον άκουγα και εγώ, της είχα πει πολύ απλά πως μου θυμίζει τον Παπανδρέου και δεν το είχα πει για καλο. Πως λέει πολλά και ΔΕΝ γίνεται να τα κάνει στη φάση που ήταν η χώρα. Φυσικά δεν περίμενα και τέτοιο πόλεμο από έξω ποτέ.
    Από εκεί και πέρα δεν έχω να του προσάψω κάτι στο ηθικό κομμάτι που είναι το σημαντικότερο για μένα όπου εκεί το Κούλη απλά είναι μια κακιά κατηγορία μόνος του. Υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ των δύο ασχέτως λαθών που και οι 2 έχουν κάνει. Ο ένας βγήκε και είπε έκανα αυτό και αυτό και ο άλλος ενώ ο κόσμος έχει τούμπανο τα πάντα γύρω του και γύρω από την λάθος διακυβέρνησή του, προσπαθεί να τα καλύψει.... ε εδώ εγώ τελειώνω και τελειώνει και αυτός στα μάτια μου.

    Δεν ξέρω τι θα ψηφίσω αλλά μεταξύ των δύο δεν υπάρχει σύγκριση
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #3902
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ξεκινήσουμε από τα πιο χοντρά:
    1. Έβαλαν την ιερή μπλούζα των Joy Division στη βουλή.
    2. Πίστευαν ότι το σήμα κατατεθέν της Φρανκφούρτης είναι τα λουκάνικα
    3. Έδειχνε η ΕΡΤ κάθε βδομάδα το 1900 και το θωρηκτό Ποτέμκιν
    Και μετά από αυτό θα έχω όμως μια απάντηση σοβαρή, γιατί μέχρι τώρα δε έχω πάρει? (εκτός και αν υπεθεσες ότι ρώτησα σαν troll, κάτι που δεν ισχύει)

  3. #3903
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά από αυτό θα έχω όμως μια απάντηση σοβαρή, γιατί μέχρι τώρα δε έχω πάρει? (εκτός και αν υπεθεσες ότι ρώτησα σαν troll, κάτι που δεν ισχύει)
    Δεν τρολαρω. Στα μικρά καταλαβαίνεις πολλά. Είναι το "φυσικό" του άλλου που αποκαλύπτεται στις λεπτομέρειες κι είτε σ' αρέσει είτε όχι.
    Εννοώ αυτό που βλέπεις στις λεπτομέρειες σ' αρέσει ή όχι.
    Πχ αν κάποιος φτύνει στο δρόμο ή ενοχλείται από τις αδέσποτες γάτες.

  4. #3904
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται τι εννοείς. Αν μιλάς για βελτίωση επιδόσεων σε πολύ μάκρο επίπεδο τότε ναι, αλλά στην τελική εκεί που είχαμε πέσει από το 2012 σίγουρα ο μόνος δρόμος ήταν προς τα πάνω.

    Και σίγουρα το ότι γινόμεθα investment grade είναι θετικό με την έννοια πως μπορούμε να δανειστούμε σε καλύτερους όρους (αν και θα πρότεινα να ξαναδιαβάσετε την επιστολή Παπαδόπουλου)

    Από εκεί και πέρα όμως, έτσι να σταχυολογήσω μερικά από την αναφορά των FT



    Με άλλα λόγια, ό,τι έχει πει και ο Μαρινάκης την πυοηγούμενη εβδομάδα - έχεις μεγέθυνση, εύλογη, έχεις βελτίωση σε μακρονούμερα αλλά δεν φαίνεται να έχεις παραγωγική ανάπτυξη και ο αντίποδας είναι διευρυνόμενη ανισότητα και φτώχεια.

    Η αύξηση των εξαγωγών που, δε, αναφέρει το άρθρο είναι σημαντική αλλά ταυτόχρονα έχουμε και μια τεράστια αύξηση εισαγωγών που υποδεικνύει ότι η ελλειμματική ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας παραμένει.

    Με άλλα λόγια, ναι σε μάκρο πλαίσιο σαφώς υπάρχουν βελτιωμένοι δείκτες, στην ίδια την ελληνική οικονομία... δες Μαρινάκη και διάβασε Α. Παπαδόπουλο
    Το μόνο κάπως αρνητικό το γράφει στο σχόλιο του ο Χουλιαράκης που ήταν αναπληρωτής υπουργός οικονομικών επι κυβέρνησης Σύριζα. Οπότε ναι είμαι αισιόδοξος. Μη ξεχνάμε πως η Κυβέρνηση βρέθηκε αντιμέτωπη με Πανδημία και ενεργειακή κρίση.

    Παράλληλα υπάρχουν επενδυτές που απλά αρνούνται να επενδύσουν στην Ελλάδα αν δεν πάρουμε επενδυτική βαθμίδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μια απορία γενική πάντως με όλους όσους αναφέρουν συνεχώς την τραγικότητα των όσων πέρασαν επί Συριζα:
    Τι τόσο κακό έγινε ή σας επηρέασε και νιώθετε έτσι ώστε να λέτε τώρα ότι είναι πολύ καλύτερα με ΝΔ στη τωρινή κατάσταση?

    Αφήνω έξω κωλοτουμπες και λοιπά σχετικά με δημοψήφισμα. Μιλάω καθαρά ρεαλιστικά στη καθημερινότητα σας και στον περίγυρο σας. Διότι σαν υπάλληλος (και ο κύκλος μου γενικά) δεν "ζουσαμε" κάτι αρνητικό, γιαυτό και θέλω πραγματικά να μου το εξηγήσετε.

    Φαντάζομαι για όσους είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ένα θέμα θα ήταν η 100% προκαταβολή φόρου. Τι άλλο όμως γενικά σας έχει προκαλέσει αυτή την αίσθηση?
    Το κλείσιμο τραπεζών και τα capital controls ήταν για σένα λίγο μάλλον. Η Αύξηση του ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα) από 13 σε 23% αρχικά και μετά σε 24% πάλι δε φαίνεται να σε επηρέασε. Μάλλον δε ζείς και σε περιοχές που αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα με τους μετανάστες που μας επισκέπτονταν για μαζική ηλιοθεραπεία.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #3905
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλείσιμο τραπεζών και τα capital controls ήταν για σένα λίγο μάλλον. Η Αύξηση του ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα) από 13 σε 23% αρχικά και μετά σε 24% πάλι δε φαίνεται να σε επηρέασε. Μάλλον δε ζείς και σε περιοχές που αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα με τους μετανάστες που μας επισκέπτονταν για μαζική ηλιοθεραπεία.
    Καλύτερα μην πιάνουμε τους μετανάστες στο στόμα μας γιατί από την ώρα που με εντολή του Κούλη, σταμάτησε το πρόγραμμα ΕΣΤΙΑ έχουμε κόσμο που πεινάει στους δρόμος που για μένα είναι τραγικό. Έχουμε άπειρους μετανάστες που ενώ έχουν πάρει χαρτιά, να μην έχουν φαγητό να φάνε, να τρώνε 1 ή 3 φορές την εβδομάδα και να εκδίδουν κορίτσια για ψίχουλα ώστε να μπει στο σπίτι ένα πιάτο φαγητό.

    Τα παραπάνω τα άκουσα το πρωί στον πετσωμένο και με χρωστούμενα 31εκ Real FM... οπότε φαντάσου πόσο χειρότερη είναι η αλήθεια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #3906
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εντωμεταξύ αν είσαι συριζα φταινε για όλα οι κακοί οι δανειστές που δεν μας άφησαν να παίξουμε αμπαλη μπαλίτσα

    Αν είσαι νδκρατης φταίει η πανδημία ο Πούτιν και ο Πολακης που καπνίζει που συνεχίζουμε στον ίδιο φτωχοποιημενο δρόμο. Ειμασταν άριστοι αλλα ο ανάδρομος Ερμής μας κατέστρεψε...

    Θάρρος να πουμε ότι έκαναν μλκιες αυτοί που ψηφίσαμε και υποστηρίζουμε δεν...

    Δεν βρίσκουμε τίποτα κακο. Όλα είναι φίνα... Καλημέρα και καληνύχτα.

  7. #3907
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα μην πιάνουμε τους μετανάστες στο στόμα μας γιατί από την ώρα που με εντολή του Κούλη, σταμάτησε το πρόγραμμα ΕΣΤΙΑ έχουμε κόσμο που πεινάει στους δρόμος που για μένα είναι τραγικό. Έχουμε άπειρους μετανάστες που ενώ έχουν πάρει χαρτιά, να μην έχουν φαγητό να φάνε, να τρώνε 1 ή 3 φορές την εβδομάδα και να εκδίδουν κορίτσια για ψίχουλα ώστε να μπει στο σπίτι ένα πιάτο φαγητό.

    Τα παραπάνω τα άκουσα το πρωί στον πετσωμένο και με χρωστούμενα 31εκ Real FM... οπότε φαντάσου πόσο χειρότερη είναι η αλήθεια.
    Μετά τη λήξη του πηγαίνουν σε δομές.

    Δεν μπορείς να τους παρέχεις στέγαση και σίτιση δωρεάν για πάντα, όταν δεν κάνεις το ίδιο στους Έλληνες πολίτες (που και αυτό λάθος θα ήταν αν μιλάμε για μόνιμα επιδόματα στου ίδιους ανθρώπους). Μετά την αναγνώριση ασύλου και μια περίοδο βοήθειας-ένταξης πρέπει να ζήσουν όπως όλοι μας.

    Δε χρειάζεται να βγάλουν τις κόρες τους στο κλαρί, παρακαλάνε στην επαρχία για εργάτες γής όπως και σε διάφορες τουριστικές περιοχές για εργαζομένους (εννοείται ότι μιλάμε για εργασία και όχι εκμετάλλευση), άμα όμως έχεις μάθει να κάθεσαι και να στα πληρώνουν όλα με επιδόματα δεν είναι εύκολο μετά να πάς να εργαστείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis333 : 16-05-23 στις 09:32.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  8. #3908
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μια απορία γενική πάντως με όλους όσους αναφέρουν συνεχώς την τραγικότητα των όσων πέρασαν επί Συριζα:
    Τι τόσο κακό έγινε ή σας επηρέασε και νιώθετε έτσι ώστε να λέτε τώρα ότι είναι πολύ καλύτερα με ΝΔ στη τωρινή κατάσταση?

    Αφήνω έξω κωλοτουμπες και λοιπά σχετικά με δημοψήφισμα. Μιλάω καθαρά ρεαλιστικά στη καθημερινότητα σας και στον περίγυρο σας. Διότι σαν υπάλληλος (και ο κύκλος μου γενικά) δεν "ζουσαμε" κάτι αρνητικό, γιαυτό και θέλω πραγματικά να μου το εξηγήσετε.

    Φαντάζομαι για όσους είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ένα θέμα θα ήταν η 100% προκαταβολή φόρου. Τι άλλο όμως γενικά σας έχει προκαλέσει αυτή την αίσθηση?
    Θα σου πω εγω πως το βιωσα, ωντας τοτε ελευθερος επαγγελματιας και μισθωτος
    1. Αυξηθηκε η φορολογια μου και γενικα το κοστος της εργασιας μου. Και ζητημα ηταν τοτε τα λεφτα που εβγαζα συνολικα 1200€ μεικτα απο δυο δουλειες κιολας. Αυτο ηταν που ξεχυλισε το ποτηρι και τα μαζεψα κι εφυγα για λιγα χρονια.
    2. Η θεση που εφερα πισω στην Ελλαδα οταν επεστρεψα απο το εξωτερικο, ειχε φυγει απο την Ελλαδα επι ΣΥΡΙΖΑ. Για να ειμαι δικαιος, υπηρχε τοτε μια καποια σκεψη να τις κεντρικοποιησουν, οποτε η αυξηση του μισθολογικου κοστους και της φορολογιας ηταν στην ουσια σα να κλωτσας εναν ανθρωπο που κοντοστεκεται σε εναν γκρεμο.
    3. Αυξηση ΕΝΦΙΑ. Ποσο πια πλουσιος να γινω;
    4. Capital controls.
    5. Οσον αφορα τον πατερα μου, η συνταξη του κουρευτηκε με το νομο Κατρουγκαλου. Προσωπικες διαφορες.

    Μπορω να πω κι αλλα, κι οχι απαραιτητα οικονομικης φυσεως (π.χ. κατι προληπτικες συλληψεις αν σου λεει κατι), αλλα χοντρικα αυτα ηταν τα πιο αμεσα.
    Ακουω μονιμως οτι ενηργησαν με το πιστολι στον κροταφο.
    Εγω θα τους συγχωρουσα αν ειχαν το πιστολι στον κροφαφο κι ειχαν "αναγκαστει" να κανουν ουσιαστικες μεταρυθμισεις, να μειωσουν τις δαπανες του κρατους και να θαψουν επιτελους τους κομματικους στρατους.
    Δεν τους συγχωρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 16-05-23 στις 09:43.

  9. #3909
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα τους συγχωρουσα αν ειχαν το πιστολι στον κροφαφο κι ειχαν "αναγκαστει" να κανουν ουσιαστικες μεταρυθμισεις, να μειωσουν τις δαπανες του κρατους και να θαψουν επιτελους τους κομματικους στρατους.
    Oι συντάξεις που κόπηκαν (όσο κόπηκαν...), δεν ήταν μείωση δαπάνης του Κράτους (μην μου πεις ότι "άλλο ταμείο, άλλο κράτος")?

    Η συνέχιση της μη αγοράς/ανανέωσης εξοπλισμών (για το οποίο κατηγορούνται καθημερινά από τους σημερινούς), δεν είναι μείωση δαπάνης?

    Όλα τα μέτρα που αφορούσαν στο "Υπερταμείο", δεν ήταν τελικά μεταρρύθμιση? Με πιστόλι τα πήραν, ξεκάθαρα. Δεν ήταν οι "εισηγήσεις" των φίλων/εταίρων/δανειστών ουσιαστικές και χρήσιμες?

    Κάτι χρηματιστήρια ενέργειας, κάτι ηλ.πλειστηριασμούς, κάτι τέτοια, ποιός τα πέρασε τελικά και (δικαίως) κατηγορείται και σήμερα ακόμα, από αυτούς που τα εφαρμόζουν σε υπερθετικό βαθμό?

    Κομματικούς στρατούς? Για πες! Πόσο "Κυβερνητικό Κράτος" (μετακλητοί, μέγεθος και σχήμα κυβέρνησης κλπ) έφτιαξε ο τΣΡΖ, πόσο οι προηγούμενοι και πόσο οι επόμενοι?

    Να πιάσουμε μήπως το κόστος μισθοδοσίας της διοίκησης συνολικά της τότε ΔΕΗ και το κόστος μόνο του τωρινού τσέο? Άσε, ξέρω...είναι ιδιώτες πια...
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #3910
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι συντάξεις που κόπηκαν (όσο κόπηκαν...), δεν ήταν μείωση δαπάνης του Κράτους (μην μου πεις ότι "άλλο ταμείο, άλλο κράτος")?

    Η συνέχιση της μη αγοράς/ανανέωσης εξοπλισμών (για το οποίο κατηγορούνται καθημερινά από τους σημερινούς), δεν είναι μείωση δαπάνης?

    Όλα τα μέτρα που αφορούσαν στο "Υπερταμείο", δεν ήταν τελικά μεταρρύθμιση? Με πιστόλι τα πήραν, ξεκάθαρα. Δεν ήταν οι "εισηγήσεις" των φίλων/εταίρων/δανειστών ουσιαστικές και χρήσιμες?

    Κάτι χρηματιστήρια ενέργειας, κάτι ηλ.πλειστηριασμούς, κάτι τέτοια, ποιός τα πέρασε τελικά και (δικαίως) κατηγορείται και σήμερα ακόμα, από αυτούς που τα εφαρμόζουν σε υπερθετικό βαθμό?

    Κομματικούς στρατούς? Για πες! Πόσο "Κυβερνητικό Κράτος" (μετακλητοί, μέγεθος και σχήμα κυβέρνησης κλπ) έφτιαξε ο τΣΡΖ, πόσο οι προηγούμενοι και πόσο οι επόμενοι?

    Να πιάσουμε μήπως το κόστος μισθοδοσίας της διοίκησης συνολικά της τότε ΔΕΗ και το κόστος μόνο του τωρινού τσέο? Άσε, ξέρω...είναι ιδιώτες πια...
    Ξερεις πολυ καλα πως οταν μιλαω για ματερυθμισεις και μειωσεις δαπανων δεν αναφερομαι σε μειωσεις συνταξεων απαραιτητα (αλλωστε ενας ελευθερος επαγγελματιας αν δεν εχει μαυρα θα πληρωσει τουλαχιστον 110.000€+ σε διαστημα 47 ετων, αν υποθεσουμε οτι ασφαλιζεται απο τα 18, δεν αναφερομαι καν στον πατερα μου που ειχε το "ακριβο" ενσημο και κολλησε συνολικα 250.000€+).

    Αναφερομαι και σε μετακλητους, τεμπεληδες (που ναι, εχουμε ακομα και σημερα απο αυτους μπολικους), ψηφιακο κρατος (που αναποφευκτα θα οδηγησει σε μειωση θεσεων) και αλλα πολλα.
    Και μιλωντας για τεμπεληδες και βισματα, την ιδια περιοδο που εφυγα για τα ξενα, πηγα στην εφορια να παρω μια βεβαιωση κι ενω πηρα τη βεβαιωση στα χερια μου ειχα και την υποχρεωση να ανεβω 3 οροφους, για να παρω εγω την σφραγιδα!! Καμια τσιπα.
    Η φορολογια μου αυξηθηκε, ομως δεν ειδα να προσλαμβανεται ενας δασκαλος, να γινεται μια ουσιαστικη μεταρυθμιση. Την ιδια ουρα συναντουσα στα νοσοκομεια.
    Μεταρυθμιση ειναι και η απλοποιηση της φορολογιας, η μειωση της. Αντ' αυτου στρεβλωσαν την φορολογια ακομα περισσοτερο βαζωντας φορο ακομα και στον καφε και τη μπυρα. Αυτο δεν δειχνει ειλικρινης προθεσεις μεταρυθμισεων.

    Τωρα αν καποιος πιστευει οτι τα εξοπλιστικα δεν ειναι παγια και διαρκης αναγκη, δεν εχω κατι να αντιπαραθεσω. Εχει αποδειχθει προσφατα οτι η ασφαλεια δεν ειναι δεδομενη για κανεναν. Σιγουρα υπαρχει και το cost performance κι efficiency, ομως τα εξοπλιστικα ειναι παγια και διαρκης αναγκη.
    Οσον αφορα τους πληστηριασμους, ειπα στο παλιο νημα ξεκαθαρα οτι οι ηλεκτρονικοι πληστηριασμοι ηταν απο τα λιγα σωστα που εκανε ο Αλεξης Τσιπρας, απο μονο του ομως δεν ηταν αρκετο.

    Εφοσον καποιοι δεν θυμουνται ("πως διαολο μας επηρεασε η διακυβερνηση του Τσιπρα" εμας τους "πλουσιους") σας δινω και πρακτικες απαντησεις προς υπενθυμιση.
    Τιποτα απο ολες τις παραπανω δυσμενιες δεν μπορει να αμφισβητηθει, και σιγουρα δεν ημουν ο μονος. Εγω παντως ειδα στην πραξη τη ζωη μου να χειροτερευει.

    Αν καποιος εχει κι αλλες αποριες, μπορω να επεκταθω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 16-05-23 στις 10:18.

  11. #3911
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερεις πολυ καλα πως οταν μιλαω για μειωσεις δαπανων δεν αναφερομαι σε μειωσεις συνταξεων απαραιτητα (αλλωστε ενας ελευθερος επαγγελματιας αν δεν εχει μαυρα θα πληρωσει τουλαχιστον 110.000€+ σε διαστημα 47 ετων, αν υποθεσουμε οτι ασφαλιζεται απο τα 18, δεν αναφερομαι καν στον πατερα μου που ειχε το "ακριβο" ενσημο και κολλησε συνολικα 250.000€+).

    Αναφερομαι σε μετακλητους, τεμπεληδες (που ναι, εχουμε ακομα και σημερα απο αυτους μπολικους), ψηφιακο κρατος (που αναποφευκτα θα οδηγησει σε μειωση θεσεων) και αλλα πολλα.
    Και μιλωντας για τεμπεληδες και βισματα, την ιδια περιοδο που εφυγα για τα ξενα, πηγα στην εφορια να παρω μια βεβαιωση κι ενω πηρα τη βεβαιωση στα χερια μου ειχα και την υποχρεωση να ανεβω 3 οροφους, για να παρω εγω την σφραγιδα!! Καμια τσιπα.
    Η φορολογια μου αυξηθηκε, ομως δεν ειδα να προσλαμβανεται ενας δασκαλος, να γινεται μια ουσιαστικη μεταρυθμιση. Την ιδια ουρα συναντουσα στα νοσοκομεια.

    Τωρα αν καποιος πιστευει οτι τα εξοπλιστικα δεν ειναι παγια και διαρκης αναγκη, δεν εχω κατι να αντιπαραθεσω. Εχει αποδειχθει προσφατα οτι η ασφαλεια δεν ειναι δεδομενη για κανεναν. Σιγουρα υπαρχει και το cost performance κι efficiency, ομως τα εξοπλιστικα ειναι παγια και διαρκης αναγκη.
    Οσον αφορα τους πληστηριασμους, ειπα στο παλιο νημα ξεκαθαρα οτι οι ηλεκτρονικοι πληστηριασμοι ηταν απο τα λιγα σωστα που εκανε ο Αλεξης Τσιπρας, απο μονο του ομως δεν ηταν αρκετο.

    Εφοσον καποιοι δεν θυμουνται ("πως διαολο μας επηρεασε η διακυβερνηση του Τσιπρα" εμας τους "πλουσιους") σας δινω και πρακτικες απαντησεις προς υπενθυμιση.
    Τιποτα απο ολες τις παραπανω δυσμενιες δεν μπορει να αμφισβητηθει, και σιγουρα δεν ημουν ο μονος. Εγω παντως ειδα στην πραξη τη ζωη μου να χειροτερευει.

    Αν καποιος εχει κι αλλες αποριες, μπορω να επεκταθω.
    Μα δεν μίλησα μόνο για τις συντάξεις, απλά σου ανέφερα το παράδειγμα που (καλώς) σε έτσουξε περισσότερο, ότι ήταν μέτρο (κακώς) προς το ζητούμενό σου. Το τί θα πληρώσει ένας ελεπ δεν βλέπω πού ακριβώς κολλάει στο θέμα μας. Το εξηγείς, αν θες.

    Βρε δείξε μου τους μετακλητούς και γενικότερα το κόστος της κυβέρνησης τΣΡΖ, όπως και πριν αλλά και μετά. Αν εννοείς να υπάρχουν 0 μετακλητοί, καλή φάση, αλλά υπάρχουν και 1-2 πρακτικά ζητηματάκια. Το ψηφιακό Κράτος, λιγότερο ή περισσότερο ως μνημονιακή υποχρέωση, το συνέχισε ο τΣΡΖ με κάποιους ρυθμούς, από τους προηγούμενους. Το ότι μόνο το έργο του Πιερρακάκη αναγνωρίζουν κάποιοι, δεν αλλάζει την πραγματικότητα (να ρωτήσει κάποιος τον "Π" γιατί εχτές στη σελίδα του gov.gr για τους θερμοσίφωνες έβαλα για 4η -ίσως και 5η- φορά τα ίδια στοιχεία που έβαλα τα τελευταία χρόνια με τα διάφορα "pass" και δεν τα είχαν κρατημένα...ούτε καν το κινητό του πατέρα μου, πιστοποιημένο ατελείωτο καιρό τώρα).

    Αφού μιλάς για "τεμπέληδες και βύσματα" και με αφορμή τη σφραγίδα που πήγες να πάρεις (ναι, συμφωνούμε ότι είναι αστείο), ρώτα το Δήμαρχό σου γιατί δεν έχει ηλ. πρωτόκολλο ο Δήμος του (η απάντηση που δεν θα πάρεις, φυσικά, έχει να κάνει και με τον μπάρμπα του και κάτι εταιρείες της θείας του).

    Η φορολογία σου αυξήθηκε, όντως. Το αν προσλήφθηκε δάσκαλος ή γιατρός, άσε να το ξέρει κανείς που ήταν στη χώρα τότε, που δεν είχε φύγει και είχε άποψη (δικά σου λόγια, σε άλλη μας συζήτηση για αυτά που -δεν-ήξερες για το τί γινόταν τότε...μην τα γυρνάς τούμπα τώρα, να υπάρχει ένα ελάχιστο επίπεδο στην κουβέντα). Το γιατί δεν προσλήφθηκαν όσοι έπρεπε, ίσως και να έχει να κάνει πάλι με κάτι πιστόλια στον κρόταφο, κάτι 1:10 (και τα ψέματα κάποιων άλλων αξιόπιστων και σωτήρων, ότι δεν θα αφορούσε Παιδεία+Υγεία).

    Δεν συζητάμε για το αν τα εξοπλιστικά είναι ανάγκη ή όχι (η Υγεία και η Παιδεία να δεις πόσο είναι). Συζητάμε για το αν δόθηκαν ή όχι χρήματα εκεί, σε συνέχεια και των προηγούμενων Μνημονιακών Κυβερνήσεων (δεν ξέρω αν θυμάσαι κάτι SAR ελικόπτερα παντός καιρού που μια φορά που πραγματικά χρειάστηκαν δεν πέταξαν, λόγω "ενός τείχους καιρού" όπως μας έλεγαν 5-6 κανάλια και άλλα τόσα sites, όλοι τους verbatim, και τελικά μας ξελάσπωσαν οι Ιταλοί).

    Απαντήσεις πουθενά δεν δίνεις. Παρκούρ κάνεις, ακριβώς για να μην δώσεις.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #3912
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν μίλησα μόνο για τις συντάξεις, απλά σου ανέφερα το παράδειγμα που (καλώς) σε έτσουξε περισσότερο, ότι ήταν μέτρο (κακώς) προς το ζητούμενό σου. Το τί θα πληρώσει ένας ελεπ δεν βλέπω πού ακριβώς κολλάει στο θέμα μας. Το εξηγείς, αν θες.

    Βρε δείξε μου τους μετακλητούς και γενικότερα το κόστος της κυβέρνησης τΣΡΖ, όπως και πριν αλλά και μετά. Αν εννοείς να υπάρχουν 0 μετακλητοί, καλή φάση, αλλά υπάρχουν και 1-2 πρακτικά ζητηματάκια. Το ψηφιακό Κράτος, λιγότερο ή περισσότερο ως μνημονιακή υποχρέωση, το συνέχισε ο τΣΡΖ με κάποιους ρυθμούς, από τους προηγούμενους. Το ότι μόνο το έργο του Πιερρακάκη αναγνωρίζουν κάποιοι, δεν αλλάζει την πραγματικότητα (να ρωτήσει κάποιος τον "Π" γιατί εχτές στη σελίδα του gov.gr για τους θερμοσίφωνες έβαλα για 4η -ίσως και 5η- φορά τα ίδια στοιχεία που έβαλα τα τελευταία χρόνια με τα διάφορα "pass" και δεν τα είχαν κρατημένα...ούτε καν το κινητό του πατέρα μου, πιστοποιημένο ατελείωτο καιρό τώρα).

    Αφού μιλάς για "τεμπέληδες και βύσματα" και με αφορμή τη σφραγίδα που πήγες να πάρεις (ναι, συμφωνούμε ότι είναι αστείο), ρώτα το Δήμαρχό σου γιατί δεν έχει ηλ. πρωτόκολλο ο Δήμος του (η απάντηση που δεν θα πάρεις, φυσικά, έχει να κάνει και με τον μπάρμπα του και κάτι εταιρείες της θείας του).

    Η φορολογία σου αυξήθηκε, όντως. Το αν προσλήφθηκε δάσκαλος ή γιατρός, άσε να το ξέρει κανείς που ήταν στη χώρα τότε, που δεν είχε φύγει και είχε άποψη (δικά σου λόγια, σε άλλη μας συζήτηση για αυτά που -δεν-ήξερες για το τί γινόταν τότε...μην τα γυρνάς τούμπα τώρα, να υπάρχει ένα ελάχιστο επίπεδο στην κουβέντα). Το γιατί δεν προσλήφθηκαν όσοι έπρεπε, ίσως και να έχει να κάνει πάλι με κάτι πιστόλια στον κρόταφο, κάτι 1:10 (και τα ψέματα κάποιων άλλων αξιόπιστων και σωτήρων, ότι δεν θα αφορούσε Παιδεία+Υγεία).

    Δεν συζητάμε για το αν τα εξοπλιστικά είναι ανάγκη ή όχι (η Υγεία και η Παιδεία να δεις πόσο είναι). Συζητάμε για το αν δόθηκαν ή όχι χρήματα εκεί, σε συνέχεια και των προηγούμενων Μνημονιακών Κυβερνήσεων (δεν ξέρω αν θυμάσαι κάτι SAR ελικόπτερα παντός καιρού που μια φορά που πραγματικά χρειάστηκαν δεν πέταξαν, λόγω "ενός τείχους καιρού" όπως μας έλεγαν 5-6 κανάλια και άλλα τόσα sites, όλοι τους verbatim, και τελικά μας ξελάσπωσαν οι Ιταλοί).

    Απαντήσεις πουθενά δεν δίνεις. Παρκούρ κάνεις, ακριβώς για να μην δώσεις.
    Δεν εκανα κανενα παρκουρ, αιτιολογησα γιατι ηταν δυσκολη περιοδος.
    Τωρα αν ηταν δυσκολη γιατι Α, Β ή Γ, ναι εχει τη σημασια του για το αν θα συγχωρουσα τον ΣΡΖ ή οχι αλλα δεν αναιρει την κατασταση.

    Καποιοι ακομα αναρωτιουνται αν ηταν δυσκολη περιοδος, κι εγω απλα απαντησα εχωντας ο ιδιος την εμπειρια.

  13. #3913
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    Έχουμε κανένα λινκ που να είναι μαζεμένες όλες οι διακαναλικές ? (αποθηκευμένα βίντεο)

    Αυτήν την περίοδο με Αρετή και Τόλμη, το εκλογικό σώμα πρέπει να βρει νέους αντιπρόσωπους.
    Αυτό είναι υποχρέωση και δουλειά μοναχική.

    Τώρα ξοδεύουμε χρόνο για την δημοκρατία.
    Προστατεύουμε το αποτέλεσμα δηλώνοντας ΕΚΛΟΓΙΚΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ.

    Το παρελθόν το ξέρουμε, τώρα δίνουμε μάχη και εργαζόμαστε για να επιλέξουμε ένα καλύτερο μέλλον.
    Είναι ασύλληπτο να υπάρχουν 30 ψηφοδέλτια, 30 διαφορετικές ομάδες σκέψης, και να μην ενημερωνόμαστε για το τι λένε.

    Τώρα έχει άξια και προτεραιότητα η δημοκρατική εκλογική διαδικασία, δεν ξοδεύουμε τώρα χρόνο σε απολογισμούς.
    Εαν δεν κάνατε έλεγχο και απολογισμούς τέσσερα ολόκληρα χρόνια, αυτό είναι το έγκλημα σας και η ατομική ευθύνη του καθενός πέφτει στο κεφάλι του.

  14. #3914
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Η κριτική στην προ-προηγούμενη κυβέρνηση ήταν καλή, όταν έπρεπε να γίνει και οδήγησε τον κόσμο να μην τους ξαναψηφίσει, καλώς.

    Ακόμα περιμένουμε να δούμε κριτική στους τωρινούς/απερχόμενους. Κριτική επί τούτου, όχι του στυλ "ναι αλλά ο ΣΡΖ".

    Η ΝΔ πρέπει να κριθεί ως κυβέρνηση, και ΟΧΙ ως κυβέρνηση σε σχέση με.


    Δεν ξέρω ποιοί θα είναι οι επόμενοι, ελπίζω απο καρδιάς και μυαλού να μην ειναι οι ίδιοι, αλλά αν, παρ'ελπίδα είναι, μας βλέπω ξανά, σε μερικά χρόνια από τώρα, να τους αναφέρουμε όπως τον Καραμανλή/ΓΑΠ/Σαμαρά και να διερωτώμαστε πώς φτάσαμε ως εδώ...
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #3915
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εκανα κανενα παρκουρ, αιτιολογησα γιατι ηταν δυσκολη περιοδος.
    Τωρα αν ηταν δυσκολη γιατι Α, Β ή Γ, ναι εχει τη σημασια του για το αν θα συγχωρουσα τον ΣΡΖ ή οχι αλλα δεν αναιρει την κατασταση.

    Καποιοι ακομα αναρωτιουνται αν ηταν δυσκολη περιοδος, κι εγω απλα απαντησα εχωντας ο ιδιος την εμπειρια.
    Συμφωνούμε ότι ρόδινα τα πράγματα δεν ήταν.

    Αντίστοιχα, προσωπικά είδα βελτίωση δε διάφορους τομείς (όχι όσο θα ήθελα ή όσο πίστευα ότι ήταν εφικτό), ειδικά όσο περνούσε ο καιρός.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 261 από 496 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας