Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις Εκλογές στις 25 Ιουνίου

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΔ

    22 26,51%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    19 22,89%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    3 3,61%
  • ΚΚΕ

    5 6,02%
  • Βελόπουλο

    0 0%
  • ΜΕΡΑ 25

    11 13,25%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    9 10,84%
  • ΝΙΚΗ

    2 2,41%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    1 1,20%
  • 'Αλλο Ακροδεξιό

    1 1,20%
  • Άλλο Ακροαριστερό

    0 0%
  • Λευκό

    0 0%
  • Κασιδιάρη αν κατέβει

    1 1,20%
  • Δεν έχω αποφασίσει

    4 4,82%
  • Δεν θα ψηφίσω

    3 3,61%
  • Άλλο

    2 2,41%
Σελ. 262 από 496 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.916-3.930 από 7437
  1. #3916
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ ....

    Και η Θεσσαλία παρουσιάζει νέο σχηματισμό πολιτών
    , που πετάξαν στον κάδο τα όποια παλαιοκομματικά ΧΑΛΙΝΑΡΙΑ που είχαν, και τώρα με καθαρή ματιά οργανώθηκαν για την ανατροπή της παθογένειας.

    https://www.youtube.com/watch?v=Dt9mY8FAgiQ


    Δεκάλεπτο ...

    https://www.alphatv.gr/news/ekloges/...-2o-dekalepto/


    Θέσεις ....
    https://www.youtube.com/watch?v=BwhsmRe2X9o

    Σελίδα..
    https://enotita-alitheia.gr/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kiriakos.tap : 16-05-23 στις 13:12.

  2. #3917
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone

  3. #3918
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο κάπως αρνητικό το γράφει στο σχόλιο του ο Χουλιαράκης που ήταν αναπληρωτής υπουργός οικονομικών επι κυβέρνησης Σύριζα. Οπότε ναι είμαι αισιόδοξος. Μη ξεχνάμε πως η Κυβέρνηση βρέθηκε αντιμέτωπη με Πανδημία και ενεργειακή κρίση.

    Παράλληλα υπάρχουν επενδυτές που απλά αρνούνται να επενδύσουν στην Ελλάδα αν δεν πάρουμε επενδυτική βαθμίδα.

    - - - Updated - - -



    Το κλείσιμο τραπεζών και τα capital controls ήταν για σένα λίγο μάλλον. Η Αύξηση του ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα) από 13 σε 23% αρχικά και μετά σε 24% πάλι δε φαίνεται να σε επηρέασε. Μάλλον δε ζείς και σε περιοχές που αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα με τους μετανάστες που μας επισκέπτονταν για μαζική ηλιοθεραπεία.
    Μα ο ΦΠΑ είναι μια χαρά.
    Περισσότερες πληροφορίες κουλης που καλύτερα να του πέσει το χέρι πάρα ο ΦΠΑ

    Μη ξεχνιόμαστε ε ?


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  4. #3919
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πρωτοβγήκε στο προσκήνιο και ψιλοάρεσε στη γυναίκα μου οπότε αναγκαστικά τον άκουγα και εγώ, της είχα πει πολύ απλά πως μου θυμίζει τον Παπανδρέου και δεν το είχα πει για καλο. Πως λέει πολλά και ΔΕΝ γίνεται να τα κάνει στη φάση που ήταν η χώρα. Φυσικά δεν περίμενα και τέτοιο πόλεμο από έξω ποτέ.
    Από εκεί και πέρα δεν έχω να του προσάψω κάτι στο ηθικό κομμάτι που είναι το σημαντικότερο για μένα όπου εκεί το Κούλη απλά είναι μια κακιά κατηγορία μόνος του. Υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ των δύο ασχέτως λαθών που και οι 2 έχουν κάνει. Ο ένας βγήκε και είπε έκανα αυτό και αυτό και ο άλλος ενώ ο κόσμος έχει τούμπανο τα πάντα γύρω του και γύρω από την λάθος διακυβέρνησή του, προσπαθεί να τα καλύψει.... ε εδώ εγώ τελειώνω και τελειώνει και αυτός στα μάτια μου.

    Δεν ξέρω τι θα ψηφίσω αλλά μεταξύ των δύο δεν υπάρχει σύγκριση
    Εσύ μπορεί να μην το περίμενες αλλά ο Τσίπρας θα έπρεπε. Δεν ασπάστηκα ποτέ τα περί εκατοντάδων δις που μας φόρτωσε ο Βαρουφάκης, αστεία είναι, αλλά είτε αρέσει είτε όχι ζημιά έγινε και σοβαρή. Εκτός αν οι κλειστές τράπεζες, οι περιορισμοί κεφαλαίων κτλ είναι μικρής σημασίας. Και αν τις έκλεισε ο Σόιμπλε ή ο Βαρουφάκης είναι αδιάφορο.

    Πραγματικά ελπίζω να ήταν "στο κόλπο" ο Τσίπρας για να εμπεδώσει την ΤΙΝΑ στους Έλληνες παρά ότι πραγματικά πίστευε ότι θα υποκύψει σε εμάς η ΕΕ. Γιατί το δεύτερο ναι μεν δείχνει μια εντιμότητα (που λείπει από τον Μητσοτάκη) αλλά παράλληλα και απύθμενη βλακεία.

    Επειδή λογικά θα κυβερνήσει ξανά (τώρα ή αργότερα) και ισχύει το δεύτερο ελπίζω να έμαθε.

    Γιατί αν η μόνη επιλογή είναι η ΝΔ ζήτω που καήκαμε.


  5. #3920
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Γ. Στουρνάρας στη «Ν»: Συναγερμός για ισοζύγιο και δημοσιονομική πειθαρχία
    Συναγερμό για το έλλειμμα του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών κρούει, για πρώτη φορά, ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας, Γιάννης Στουρνάρας, στη συνέντευξή του στη «Ναυτεμπορική», τονίζοντας ότι η αντιμετώπισή του θα αποτελέσει μία από τις βασικές προκλήσεις την επόμενη μέρα των εκλογών.

    O Γιάννης Στουρνάρας κρούει επίσης καμπανάκι για δημοσιονομική συγκράτηση μετά τις εκλογές, λέει ότι η ανάκτηση της επενδυτικής βαθμίδας θα εξαρτηθεί από τις προγραμματικές δηλώσεις της επόμενης κυβέρνησης και τονίζει ότι ο δημοσιονομικός χώρος είναι μικρός για να υλοποιηθούν οι προεκλογικές εξαγγελίες που ακούγονται. «Θεωρώ αδιανόητο», λέει, «ότι οποιοδήποτε από τα τρία κόμματα τα οποία διεκδικούν με τον άλφα ή τον βήτα τρόπο να είναι στην επόμενη κυβέρνηση θα κάνει κάτι διαφορετικό και θα διακυβεύσει την επενδυτική βαθμίδα.

    Ο δημοσιονομικός χώρος είναι αυτός που είναι, είναι μικρός και κατά την άποψή μου, την ταπεινή, πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο για τους ευάλωτους συμπολίτες μας ή για να βοηθηθούν μεταρρυθμίσεις οι οποίες θα ενισχύσουν τον δυνητικό ρυθμό αύξησης του ΑΕΠ της χώρας».


    Ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας εκτιμά ακόμη ότι ο κύκλος της νομισματικής σύσφιγξης από την ΕΚΤ θα κλείσει με μία ή δύο ακόμη αυξήσεις των επιτοκίων και αναμένει αργή και σταδιακή υποχώρηση του πληθωρισμού.
    [...]
    «Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δίνει ένα υψηλό έλλειμμα και για το 2022 απολογιστικό, πρέπει να είναι σε εθνικολογιστική βάση αυτό, διότι σε βάση ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών είναι χαμηλότερο. Εμείς το βγάλαμε 9% του ΑΕΠ, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή το βγάζει πάνω από 11%.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #3921
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Περσινα ξινα σταφυλια.
    Συμπασχω παντως με τον Στουρναρα, αλλες φορες συναναστρεφεται με υπο-του-μηδενος-δεικτη νοημοσυνης ανθρωπους κι αλλες φορες με αδιαφορους (κυριολεκτικα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή λογικά θα κυβερνήσει ξανά (τώρα ή αργότερα) και ισχύει το δεύτερο ελπίζω να έμαθε.
    Ο Αλεξης σιγουρα οχι, ο ΣΥΡΙΖΑ μπορει.

  7. #3922
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αυτό λες? το ότι τον τελευταίο χρόνο κάνουν εσωτερικό δανεισμό για να μην δανειστούν κανονικά και φανεί στους ισολογισμούς, το λέει κανείς?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #3923
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά ελπίζω να ήταν "στο κόλπο" ο Τσίπρας για να εμπεδώσει την ΤΙΝΑ στους Έλληνες παρά ότι πραγματικά πίστευε ότι θα υποκύψει σε εμάς η ΕΕ. Γιατί το δεύτερο ναι μεν δείχνει μια εντιμότητα (που λείπει από τον Μητσοτάκη) αλλά παράλληλα και απύθμενη βλακεία.
    Το πρώτο το αποκλείω. Το δεύτερο μπορεί και να το πίστευε αλλά δεν ήταν αυτό το βασικό του κίνητρο.
    Το κίνητρο του ήταν (και νομίζω το έχουμε ξαναπει εδώ) πως δεν μπορούσε να κάνει πίσω, δεν γινόταν να συνθηκολογήσει με κανένα τρόπο πριν τις (πρώτες) εκλογές γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ θα είχε τη μοίρα του ΠΑΣΟΚ. Ίσως ήλπιζε και σε μια καθαρή πλειοψηφία (για σχετικά λίγο την έχασε). Το ότι έφτασε να συγκυβερνήσει με τον Καμμένο ήταν ίσως η ταφόπλακα.

    Γενικά, αν δεν έχεις ευρεία αποδοχή εντός των συνόρων (>40%), τότε αναγκαστικά θα στηριχθείς σε βοήθεια απ'έξω. Ο Αλέξης δεν είχε τίποτα από τα 2.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #3924
    Εγγραφή
    18-03-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637 \ 11255 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    16.8(dB) / 3.4(dB)
    Δείτε όλους τους υποψηφίους βουλευτές των κομμάτων, ανά περιφέρεια ... ΤΕΛΙΚΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ που θα δούμε την άλλη Κυριακή.

    http://www.areiospagos.gr/ekloges_20...023-signed.pdf

  10. #3925
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εδω ένα αρθρο απο το euractiv που γενικά δειχνει πολυ ενημερωμένο στα της Ε.Ε.
    https://www.euractiv.com/section/pol...mid-polls-row/

    Εδω ο αρθρογράφος και ανταποκριτής του Mega απ οσο ξέρω Σαράντης Μιχαλόπουλος, αναφέρεται σε ντέρμπι για τις εκλογές.
    Το έχουν δημοσιοποιήσει και τα ΝΕΑ
    https://www.tanea.gr/2023/05/16/poli...sto-tou-pasok/

    Αρκετά ριζοσπαστική άποψη, μη αναμενόμενη και δεν συμβαδιζει με τις υπάρχουσες δημοσκοπίσεις που δειχνουν ευκολη νικη της ΝΔ, χωρις αυτοδυναμια για το πρωτο γυρο.
    Ακόμα μια ημέρα πέρασε χωρις να δουμε τα link :-P

  11. #3926
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλείσιμο τραπεζών και τα capital controls ήταν για σένα λίγο μάλλον. Η Αύξηση του ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα) από 13 σε 23% αρχικά και μετά σε 24% πάλι δε φαίνεται να σε επηρέασε. Μάλλον δε ζείς και σε περιοχές που αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα με τους μετανάστες που μας επισκέπτονταν για μαζική ηλιοθεραπεία.
    Τα capital controls δε θυμάμαι να με επηρέασαν, καθώς σαν μισθωτός κινούμαι με κάρτα κοντά στην 20ετια. Ούτε έχω επιχείρηση που κινούμαι με το εξωτερικό.

    Μαζί σου για το ΦΠΑ, παρόλο που ακόμη και σήμερα είμαστε στα ίδια πρακτικά με τόσα χρόνια εκτός στενής επιτήρησης και χάρη σε αυτά τη δεδομένη στιγμή "πανηγυρίζουν" την υπερ-φοροαποδοση που υπάρχει τους τελευταίους μήνες.

    Το μεταναστευτικο το έζησα από πολύ κοντά στα σύνορα σαν φαντάρος που μας φέρναν καμιά 100 άτομα μόνο στο στρατόπεδο μας τους οποίους τους προωθούσαν προς Αθήνα με πούλμαν (εποχές 2010 αυτά και φυσικά και παλαιότερα και μετά για πολλά χρόνια). Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικο, που δεν έχει σχέση μόνο με το τι κάνουμε ή θέλουμε εμείς σα χώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω εγω πως το βιωσα, ωντας τοτε ελευθερος επαγγελματιας και μισθωτος
    1. Αυξηθηκε η φορολογια μου και γενικα το κοστος της εργασιας μου. Και ζητημα ηταν τοτε τα λεφτα που εβγαζα συνολικα 1200€ μεικτα απο δυο δουλειες κιολας. Αυτο ηταν που ξεχυλισε το ποτηρι και τα μαζεψα κι εφυγα για λιγα χρονια.
    2. Η θεση που εφερα πισω στην Ελλαδα οταν επεστρεψα απο το εξωτερικο, ειχε φυγει απο την Ελλαδα επι ΣΥΡΙΖΑ. Για να ειμαι δικαιος, υπηρχε τοτε μια καποια σκεψη να τις κεντρικοποιησουν, οποτε η αυξηση του μισθολογικου κοστους και της φορολογιας ηταν στην ουσια σα να κλωτσας εναν ανθρωπο που κοντοστεκεται σε εναν γκρεμο.
    3. Αυξηση ΕΝΦΙΑ. Ποσο πια πλουσιος να γινω;
    4. Capital controls.
    5. Οσον αφορα τον πατερα μου, η συνταξη του κουρευτηκε με το νομο Κατρουγκαλου. Προσωπικες διαφορες.

    Μπορω να πω κι αλλα, κι οχι απαραιτητα οικονομικης φυσεως (π.χ. κατι προληπτικες συλληψεις αν σου λεει κατι), αλλα χοντρικα αυτα ηταν τα πιο αμεσα.
    Ακουω μονιμως οτι ενηργησαν με το πιστολι στον κροταφο.
    Εγω θα τους συγχωρουσα αν ειχαν το πιστολι στον κροφαφο κι ειχαν "αναγκαστει" να κανουν ουσιαστικες μεταρυθμισεις, να μειωσουν τις δαπανες του κρατους και να θαψουν επιτελους τους κομματικους στρατους.
    Δεν τους συγχωρω.
    Μεικτά 1200 από 2 δουλειές? Οκ κατανοητή η επιλογή του να φύγεις, αλλά επί capital control προσληφθηκα σα πρώτη δουλειά στη πληροφορική στα 30+ (χωρίς να είμαι κάνα κελεπούρι από άποψης "πτυχίων") με μικτα 1100. Αντίστοιχα μερικοί του κύκλου μου βρήκαν δουλειές εκείνη τη περίοδο.

    Αύξηση ΕΝΦΙΑ? Μιλάμε για ένα φόρο μέσα στη χρονιά τον οποίο τον πληρώναμε ήδη κάποια χρόνια βέβαια... Επίσης αφορά αυτούς που έχουν περιουσία, δηλαδή εντύπωση μου κάνει να τον αναφέρεις εσύ. Κάποιος με πληθος ακινήτων στην οικογένεια θαταν κάπως λογικό. Προφανώς και θέλω να καταργηθεί τελείως, αλλά στο μέσο άνθρωπο με ένα σπίτι, ας είμαστε ειλικρινείς, 100-200€ +- σε ένα χρόνο τα θεωρώ μικρό ποσό (όταν πχ πληρώνω δεκάδες παραπάνω σε ΔΕΗ και ΦΑ στο ίδιο χρονικό διάστημα)

    Για τις συντάξεις σταμάτησα να ασχολούμαι λόγω χρόνου και πότε δεν "έμαθα" τι ακριβώς παίζει. Είχα ασχοληθεί 2012 για τον πατέρα μου και αυτά που είδα τότε ήταν: Η σύνταξη του με ολα βαρέα κ ανθυγιεινά υπολογισμένη ήταν 1800+ και με τις περικοπές λόγω μνημονιων (ΠΑΣΟΚ ΝΔ) μειωνόταν στο τελικό ποσό των ~1100€. Με τη προσωπική διάφορα δε του μειώθηκε και άλλο.
    Οπότε ας μη μιλάμε για συντάξεις καλύτερα και ποτε έγινε το χαρακίρι τους. Θα ήθελα για όλους να είναι κάτι καλύτερο και για το πατέρα σου? Προφανώς, αλλά τα σχέδια του ασφαλιστικού μάλλον είναι για ακόμη χειρότερα σε βάθος χρόνου.

    Τέλος πάντων, δεκτές οι απόψεις σας με βάση το τι σταθμιζετε για τις αποφάσεις σας, αλλά έχω άλλη άποψη σε σχέση με τη μεγάλη εικόνα. Δηλαδή στο τέλος της ημέρας δε μπορώ να καταλάβω πως η τωρινή εικόνα στο τι γίνεται είναι "καλύτερη" από αυτό που "άφησε" ο Σύριζα.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  12. #3927
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο κάπως αρνητικό το γράφει στο σχόλιο του ο Χουλιαράκης που ήταν αναπληρωτής υπουργός οικονομικών επι κυβέρνησης Σύριζα. Οπότε ναι είμαι αισιόδοξος. Μη ξεχνάμε πως η Κυβέρνηση βρέθηκε αντιμέτωπη με Πανδημία και ενεργειακή κρίση.
    Το ότι το μόνο αρνητικό αναφέρεται σε σχόλιο πρώην αναπληρωτή υπουργού ΣΡΖ (από τους πλέον αξιόλογους εκείνων των κυβερνήσεων) το εντόπισες. Το ότι το άρθρο συνυπογράφει η Ελένη Βαρβιτσιώτη, το κάνουμε αβαβά.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #3928
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεικτά 1200 από 2 δουλειές? Οκ κατανοητή η επιλογή του να φύγεις, αλλά επί capital control προσληφθηκα σα πρώτη δουλειά στη πληροφορική στα 30+ (χωρίς να είμαι κάνα κελεπούρι από άποψης "πτυχίων") με μικτα 1100. Αντίστοιχα μερικοί του κύκλου μου βρήκαν δουλειές εκείνη τη περίοδο.
    Το point μου δεν ηταν οτι αναγκαζομουν να κανω 2 δουλειες για 1200€ μεικτα (γλιτωνω τις εισφορες λογω μισθωτης εργασιας) αλλα το οτι κανωντας 2 δουλειες (μισθωτη κι ελευθερος επαγγελματιας) και βγαζοντας 1200€ μεικτα (ποτε λιγο πιο πανω, ποτε λιγο πιο κατω) θεωρηθηκα... προνομιουχος και φορολογηθηκα εξτρα.
    Συν ολους τους εμμεσους φορους που μας επιασαν ολους, ακομα κι εμας τα μικρα τα αρπακτικα ε; Γιατι φημες λενε οτι ο Βαρδινογιαννης επαθε μεγαλη ζημια απο την αυξηση της φορολογιας στον καφε.
    Βαλε και μεσα στην εξισωση τα capital controls που για εναν ελευθερο επαγγελματια μπορει να ηταν κι η καταστροφη του.

    Σορρυ που το χαλαω, αλλα αυτο δεν ηταν κοινωνικη δικαιοσυνη. Κι αφου ρωτησες πως διαολο το περασαμε, οριστε λοιπον η απαντηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύξηση ΕΝΦΙΑ? Μιλάμε για ένα φόρο μέσα στη χρονιά τον οποίο τον πληρώναμε ήδη κάποια χρόνια βέβαια... Επίσης αφορά αυτούς που έχουν περιουσία, δηλαδή εντύπωση μου κάνει να τον αναφέρεις εσύ. Κάποιος με πληθος ακινήτων στην οικογένεια θαταν κάπως λογικό. Προφανώς και θέλω να καταργηθεί τελείως, αλλά στο μέσο άνθρωπο με ένα σπίτι, ας είμαστε ειλικρινείς, 100-200€ +- σε ένα χρόνο τα θεωρώ μικρό ποσό (όταν πχ πληρώνω δεκάδες παραπάνω σε ΔΕΗ και ΦΑ στο ίδιο χρονικό διάστημα)
    Ναι ανεκαθεν πληρωναμε ΕΝΦΙΑ αλλα εσυ τι λογιζεις σαν περιουσια;
    Ενα σπιτι 50 τετραγωνικων να ειχες πληρωνες ΕΝΦΙΑ. Ή μια επαγγελματικη στεγη 50 τετραγωνικων. Μιλαμε για γροθια στην τσεπη του κεφαλαιου.
    Ενταξει, για να ειμαστε δικαιοι ο ΕΝΦΙΑ του 2019 ηταν μειωμενος (οπως και παρεμεινε εκτοτε). Τυχαια μαλλον μειωθηκε το 2019

    ΕΝΦΙΑ και τεκμηρια ειναι απο τους πιο ληστρικους φορους, ο ΣΥΡΙΖΑ οχι μονο δεν τα κατηργησε με ενα νομο κι ενα αρθρο, αλλα υπηρετησε πιστα αυτο το δογμα αντι να κανει μεταρυθμισεις.

    Και ξαναλεω - εγω ασκω την κριτικη μονο και μονο επειδη ρωτησες. Για να μην λενε καποιοι οτι "τα ειπαμε για τον ΣΥΡΙΖΑ, πειτε κατι για ΝΔ" (που εν τελει ειπαμε και για τη ΝΔ μερικες σελιδες πιο πισω αλλα πρεπει να κυριαρχει το whataboutism).

  14. #3929
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το point μου δεν ηταν οτι αναγκαζομουν να κανω 2 δουλειες για 1200€ μεικτα (γλιτωνω τις εισφορες λογω μισθωτης εργασιας) αλλα το οτι κανωντας 2 δουλειες (μισθωτη κι ελευθερος επαγγελματιας) και βγαζοντας 1200€ μεικτα (ποτε λιγο πιο πανω, ποτε λιγο πιο κατω) θεωρηθηκα... προνομιουχος και φορολογηθηκα εξτρα.
    Συν ολους τους εμμεσους φορους που μας επιασαν ολους, ακομα κι εμας τα μικρα τα αρπακτικα ε; Γιατι φημες λενε οτι ο Βαρδινογιαννης επαθε μεγαλη ζημια απο την αυξηση της φορολογιας στον καφε.
    Βαλε και μεσα στην εξισωση τα capital controls που για εναν ελευθερο επαγγελματια μπορει να ηταν κι η καταστροφη του.

    Σορρυ που το χαλαω, αλλα αυτο δεν ηταν κοινωνικη δικαιοσυνη. Κι αφου ρωτησες πως διαολο το περασαμε, οριστε λοιπον η απαντηση.


    Ναι ανεκαθεν πληρωναμε ΕΝΦΙΑ αλλα εσυ τι λογιζεις σαν περιουσια;
    Ενα σπιτι 50 τετραγωνικων να ειχες πληρωνες ΕΝΦΙΑ. Ή μια επαγγελματικη στεγη 50 τετραγωνικων. Μιλαμε για γροθια στην τσεπη του κεφαλαιου.
    Ενταξει, για να ειμαστε δικαιοι ο ΕΝΦΙΑ του 2019 ηταν μειωμενος (οπως και παρεμεινε εκτοτε). Τυχαια μαλλον μειωθηκε το 2019

    ΕΝΦΙΑ και τεκμηρια ειναι απο τους πιο ληστρικους φορους, ο ΣΥΡΙΖΑ οχι μονο δεν τα κατηργησε με ενα νομο κι ενα αρθρο, αλλα υπηρετησε πιστα αυτο το δογμα αντι να κανει μεταρυθμισεις.

    Και ξαναλεω - εγω ασκω την κριτικη μονο και μονο επειδη ρωτησες. Για να μην λενε καποιοι οτι "τα ειπαμε για τον ΣΥΡΙΖΑ, πειτε κατι για ΝΔ" (που εν τελει ειπαμε και για τη ΝΔ μερικες σελιδες πιο πισω αλλα πρεπει να κυριαρχει το whataboutism).
    Δεν χρειάζεται καν σωκρατική, είναι σα να κλέβεις εκκλησία.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #3930
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η δηλωση Στουρναρα, ειναι καμπανάκι, μη πω καμπάνα τεράστια.
    Ο Μητσοτάκης έχει ξεσκιστεί να δινει και ολοι ξέρουμε οτι αυτο δε μπορει να συνεχιστεί.
    Ακόμα μια ημέρα πέρασε χωρις να δουμε τα link :-P

Σελ. 262 από 496 ΠρώτηΠρώτη ... 242252257260261262263264267272282 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας