Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ο recorder μου είναι ένας TEAC DVW58G. Μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα δισκάκια INTENSO DVD+R (4X) για μόνιμες εγγραφές και για +RW της TDK. Ουδέποτε μέχρι σήμερα είχα χάσει ένα δισκάκι στη εγγραφή ταχύτητας 4Χ. Χθές πήρα από το Πλαίσιο 10 δισκάκια INTENSO DVD+R 8X και προσπάθησα να τα χρησιμοποιήσω. Βατερλώ.

    Στη 8Χ ταχύτητα, αποτυχία.
    Στη 6Χ ταχύτητα, αποτυχία.
    Στη 4Χ ταχύτητα, αποτυχία.
    Στη 2.4Χ ταχύτητα επιτυχία.

    Υποτίθεται ότι δισκάκια που είναι "πιστοποιημένα" για μεγαλύτερη ταχύτητα είναι καλύτερα από αυτά που είναι πιστοποιημένα για τη μικρότερη. Αμ δε!

    Πάντως, ευτυχώς που έχουν φτηνήνει αρκετά. Πριν τα αγόραζα (τα INTENSO 4X) σχεδόν ένα ευρώ το καθένα (σε jewel case). Τώρα τα INTENSO 8X στη μισή τιμή. Φαίνεται, όμως, και στη μισή ποιότητα!!! Στη περίπτωση αυτή ήταν σε "cake" συσκευασία. Φτηναίνουν αλλά γίνονται και πιο φτηνιάρικα. Τελικά πάλι στη παλιά τιμή θα αρχίσω να τα παίρνω με την αγορά π.χ. TDK ή αν βρω τις παλιές συσκευασίες των 4Χ της INTENSO. Αλλά χάνω την εμπιστοσύνη μου.

    Χρησιμοποιώ το NERO.

    Εσείς τι εμπειρίες έχετε σχετικά;

  2. #2
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ψάξε να δείς αν υπάρχει διαθέσιμο νέο firmware για το drive σου.

    Mε κάθε νέο firmware μεγαλώνει η λίστα των υποστηριζόμενων media (MID codes)

    Εγώ έχω ένα παμπάλαιο BTC 1004IM 4x ,και με συνεχή ανανέωση του firmware κρατιέμαι μέσα στα πράγματα.

    Μάλιστα με τα συγκεκριμένα intenso +r 8x ,παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα , σχεδόν παραπλήσια των απαράμιλλων TAYIO YUDEN.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μάλιστα με τα συγκεκριμένα intenso +r 8x ,παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα , σχεδόν παραπλήσια των απαράμιλλων TAYIO YUDEN.
    Ενδιαφέρον αυτό.

    Αλλά όσο για update του firmware... το έλενξα. Το λέει ρητά. Δεν υπάρχει update. Δηλαδή φταίει το drive; Αν είναι έτσι θα περιοριστώ στα 4Χ και θα βρω την ησυχία μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Δεν κοιτάτε και οι δύο μήπως τα intenso που έχετε είναι διαφορετικά; Υπάρχει η μάρκα της «στάμπας», αλλά υπάρχει και η μάρκα του πραγματικού κατασκευαστή.

    Πάω στοίχημα ότι αυτά που δεν γράφονται είναι cmc. Έχω ΦΡΙΚΤΗ εμπειρία με ό,τι πήρα που ήταν βασισμένα σε cmc. Κοίτα και στο άλλο thread.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  5. #5
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πάω στοίχημα ότι αυτά που δεν γράφονται είναι cmc
    Και πώς το καταλαβαίνουμε αυτό; Που είναι συνήθως αυτή η στάμπα;

  6. #6
    Το avatar του μέλους Bone_Collector
    Bone_Collector Guest
    Εγώ έχω το Pioneer DVR-108D ( 4-16x + dual layer) . Με intenso δισκάκια +R είχα και εγώ προβλήματα στα 8x , κάτι που δεν συνέβαινε με τα -R δισκάκια της ίδιας εταιρίας . Τώρα πήρα δοκιμαστικά ένα 5-pack Taiyo Yuden να δω αν θα έχω και εκεί τα ίδια προβλήματα . Πάντως ένα dvd (μην ρωτήσετε τι έβαλα μέσα :P) που έκαψα χθες σε 8x γράφτηκε με επιτυχία .

  7. #7
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Έχω Pioneer DVR-108D από την αρχή δοκίμασα τα That’s TAIYO YUDEN 4x –R και δεν τα αλλάζω με τίποτα. Γράφονται και 8x αλλά δεν χρειάζεται άμα δεν έχεις παραγωγή. Δοκίμασε θα με θυμηθείς.

    Όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζεις.
    Καλή Χρονιά……

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το ίδιο drive έχω κάψει 100+ δισκάκια Intenso +R 8x αγορασμένα όλα από το Πλαίσιο χωρίς πρόβλημα σε full ταχύτητα.
    Κάποιες φορές για την ταχύτητα καψίματος ευθύνεται η αδυναμία του σκληρού δίσκου να σερβίρει δεδομένα,πολύ γεμάτος,fragmented etc.
    Δοκίμασε με άλλα δισκάκια και αν δεν δεις διαφορά μάλλον το drive πάει για επιστροφή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    nnn,

    Σε ποιό drive αναφέρεσαι;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ ποιό drive λες ?
    Αυτό που έχεις και εσύ.

    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    01-01-2005
    Περιοχή
    Olympiako Xorio
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel P-600 Series
    SNR / Attn
    9db(dB) / 3db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά σε όλους!!!
    Εγώ προσωπικά πρίν είχα ενα pioneer 105 latest firmware και είχα δοκιμάσει princo dvd-r x4 με το λογότυπο όχι τα τελείως άσπρα χωρίς προβλήματα.
    Επίσης τα TAYIO YUDEN dvd-r x4 χωρίς προβλήματα επίσης.
    Τώρα έχω προμηθευτεί το NEC 3500AG με latest v2.18 firmware και συνεχίζω να χρησιμοποιώ τα συγκεκριμένα και εχω δοκιμάσει κάποια ονόματι budget dvd-r 1-8x τα οποία είναι TYG02 (TAYIO YUDEN) και τα οποία τα κόβει επί 12x χωρίς κανένα πρόβλημα παιδιά.Το αξιοσημίωτο είναι οτι κοστίζουν μόνον 25λεπτά το κομμάτι παιδιά.
    Αυτά εχω να πώ παιδιά.
    Καλή χρονιά σε όλους!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Και πώς το καταλαβαίνουμε αυτό; Που είναι συνήθως αυτή η στάμπα;
    Χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα όπως το DVDinfopro : http://www.dvdinfopro.com/
    που σου δείχνει το MID

    Νομίζω ότι τα Intenso +r 8x είναι prodisk .

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    npats, και WAntilles,

    ευχαριστώ για τα links.

    Πολύ ενδιαφέρον. Βασικά δεν καίω πολλά δισκάκια. Μόνο όταν έχω "κάτι" πολύ ενδιαφέρον και υπάρχει η περίπτωση να το "χρησιμοποιήσω" και άλλες φορές. Σε διάστημα 8 μηνών περίπου έχω αγοράσει δυο κουτιά των 10 INTENSO 4X και προχθές άλλα 10 σε 8Χ.

    Διαπιστώνω, λοιπόν, ότι με τον dvd.identifier ακόμη και μεταξύ των εξωτερικά εντελώς ίδιων 4Χ κουτιών των 10 οι κατασκευαστές είναι διαφορετικοί.

    Στο πρώτο κουτί (4Χ) ο κατασκευαστής είναι "Mose Baer India Ltd"
    Στο δεύτερο κουτί (πάλι 4Χ) είναι "Optodisk Technology Corp"
    Στα 8Χ είναι "Prodisk Technology Inc"

    Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και αν νομίζεις ότι παίρνεις ακριβώς τα ίδια δισκάκια, μόνο με το κριτήριο της ταχύτητας και της μάρκας, τελικά είσαι γελασμένος. Το ένα "ακριβώς ίδιο" δισκάκι μπορεί να δουλεύει και το άλλο να έχει προβλήματα. Και είχα σχετική εμπειρία παλιά και πάλι με INTENSO σε CDR. Οσα είχα αγοράσει σε κανονικές συσκευασίες με jewel case δουλεύαν μια χαρά. Οταν αγόρασα κάποια άλλα "ίδια" αλλά σε χάρτινο περίβλημα ούτε τα δύο από τα δέκα δεν δούλεψαν.

    Αλλη μια εμπειρία. Εχω ένα DVD player της SONY. (DVD-NC430). Το έχω ένα χρόνο και κάτι. Από τη πρώτη στιγμή είχα δοκιμάσει DVD+RW δισκάκια της TDK και γενικά δεν είχα "ενοχλητικά" προβλήματα. Γενικά είμαι τις άποψης (φυσικά από σχετικές εμπειρίες) να αγοράζω "καλές μάρκες" για επανεγράψιμα CDRW ή DVDRW.

    Λοιπόν υπάρχει μια δυσκολία αναγνώρισής τους στην αρχή αλλά όταν αυτή γίνει μετά όλα λειτουργούν μια χαρά. Πριν κανά μήνα έκανα μια εγγραφή σε ένα τέτοιο δισκάκι (για μίας χρήσης περιεχόμενο ) πάλι και διαπίστωσα ότι το πρόβλημα αναγνώρισής του ήταν πλέον ενοχλητικό. Εκανα ακόμη και προσπάθειες πέντε/δέκα λεπτών (βάλε-βγάλε το δισκάκι) μέχρι τελικά να το αναγνωρίσει. Τελικά δοκίμασα και ένα DVD-RW (INTENSO) το οποίο... μόνο στην 1Χ ο recorder μου μπορούσε να γράψει (έκανε πάνω από μια ώρα) και το SONY το αναγνωρίζει αμέσως. Ο DVD Identifier λέει ότι είναι της "Optodisc Technology Corp". Σκέφθηκα ότι η SONY είναι του DVD- group και ίσως είναι πιο αποτελεσματική με την ανάγνωσή τους. Να έχω δίκιο; Πάντως τα μέχρι τώρα στοιχεία αυτό δείχνουν.

    Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι, όταν αγοράζουμε δισκάκια, αν και δεν είμαι θρήσκος, πρέπει... να κάνουμε τον σταυρό μας. Ευτυχώς που είναι φτηνά και ενδεχομένως να γίνουν ακόμη περισσότερο.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγω παντως θα ελεγα γενικα να αποφευγετε τα φτηνα δισκακια γιατι εχω δει αρκετα να εγγραφονται σωστα και να μην παιζουν μετα απο καποιες βδομαδες ή μηνες.Για μενα τα απολυτως καλυτερα δισκακια που εχω χρησιμοποιησει ειναι Verbatim.Ειναι τα πιο ακριβα βεβαια,αλλα αξιζουν και με το παραπανω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με δισκάκια TDK DVD+RW 8x 4.7GB
    Από giorgos_1576 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-08, 23:01
  2. Dvd επανεγγραψιμα δισκακια που ξαφνικα δε σβηνονται...
    Από obrax στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-07, 16:46
  3. Δισκάκια DVD για το NEC 4551 ?
    Από kvargiam στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-06, 22:38
  4. MP3 player που να παιζει DVD δισκακια?
    Από mechdim στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-05, 23:06
  5. DVD-Writer, να υποστηρίζει δισκάκια DVD διπλάσιου μεγέθους;;
    Από BoGe στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-04, 13:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας