Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 93
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a8ac56d16f710ae1060bfa80cb6c6b35.jpg 
Εμφανίσεις:  560 
Μέγεθος:  170,6 KB 
ID: 246596Η HP δέχεται αντιδράσεις αφού οι χρήστες ανέφεραν ότι τα μη επώνυμα δοχεία μελάνης τους σταμάτησαν να λειτουργούν μετά από πρόσφατες ενημερώσεις υλικολογισμικού.

    Το κέντρο υποστήριξης της εταιρείας δικαιολόγησε τις ενημερώσεις της, λέγοντας ότι εφαρμόζει "δυναμικά μέτρα ασφαλείας" για να διασφαλίσει ότι ο εκτυπωτής μπορεί να συνδεθεί ενεργά με τα τσιπ ασφαλείας ή τα ηλεκτρονικά κυκλώματα που χρησιμοποιούνται στα δοχεία μελάνης.

    Σύμφωνα με την εταιρεία, η συμπερίληψη αυτών των μέτρων ασφαλείας συμβάλλει στη "διατήρηση της ακεραιότητας των συστημάτων εκτύπωσης [της] και στην προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας [της]". Όμως οι πελάτες αισθάνονται εξαπατημένοι, καθώς τα προσιτά δοχεία μελάνης που ήταν απολύτως καλά τη μία ημέρα, γίνονται άχρηστα την επόμενη. Η HP έχει εμπλακεί σε πολυάριθμες ομαδικές αγωγές στις ΗΠΑ, την Ιταλία και την Αυστραλία σχετικά με τις ύποπτες τακτικές πωλήσεων που εφαρμόζει. Η αγωγή στις ΗΠΑ κατατέθηκε το 2020 και ισχυρίζεται ότι η ενημέρωση υλικολογισμικού χρησιμοποιήθηκε για να "εμποδίσει τους πελάτες να χρησιμοποιούν κασέτες μελανιού και τόνερ τρίτων κατασκευαστών και να τους αναγκάσει να αγοράζουν ακριβότερα αναλώσιμα με την επωνυμία HP". Παρά την καταβολή εκατομμυρίων δολαρίων σε διακανονισμούς, τα κέρδη από αυτή τη στρατηγική φαίνεται να υπερτερούν των κυρώσεων.

    Η ενημερωμένη έκδοση υλικολογισμικού λειτουργούσε ουσιαστικά ως κακόβουλο λογισμικό για να εμποδίζει τις φυσίγγιες τρίτων κατασκευαστών να λειτουργούν με τον εκτυπωτή, σύμφωνα με την αγωγή του 2020. Οι πελάτες υποστήριξαν ότι δεν είχαν προειδοποιηθεί για την ενημέρωση και δεν γνώριζαν ότι αυτή θα εξαλείψει τη δυνατότητα αγοράς φθηνότερων κασετών για τον εκτυπωτή HP.

    "Η HP παρείχε σκόπιμα ψευδείς δηλώσεις και παραλείψεις για να αποτρέψει τους πελάτες από το να μάθουν τον σκόπιμο και παράνομο σχεδιασμό των ενημερώσεων υλικολογισμικού και των διαδικασιών ελέγχου ταυτότητας της HP και να παρακινήσει περαιτέρω τους πελάτες της να αγοράσουν νέες κασέτες τροφοδοσίας από την HP", αναφέρει η αγωγή.

    Παρά τις υπάρχουσες καταγγελίες και αγωγές, η HP συνεχίζει να εκδίδει ενημερώσεις υλικολογισμικού που δεν δίνουν στους χρήστες καμία διακριτή επιλογή εκτός από το μελάνι με την επωνυμία HP, προκαλώντας την οργή των πελατών που νόμιζαν ότι η αναστάτωση είχε επιλυθεί. Ένας χρήστης της HP δημοσίευσε μια καταγγελία μέσω του Reddit την Τρίτη και μοιράστηκε ένα στιγμιότυπο οθόνης μιας ειδοποίησης της HP που εμφανίστηκε όταν προσπάθησε να αλλάξει την κασέτα, λέγοντας ότι μπλοκαρίστηκε από το υλικολογισμικό του εκτυπωτή επειδή δεν περιέχει τσιπ της HP.

    Ο πελάτης έγραψε: "Η HP ενημέρωσε τους εκτυπωτές της για να απαγορεύσει εντελώς το μελάνι "μη HP"! Δεν εμφανίζουν πλέον το μήνυμα "δεν μπορεί να εγγυηθεί την ποιότητα", αλλά αντίθετα ακυρώνουν εντελώς την εκτύπωσή σας μέχρι να [τοποθετήσετε] ένα δοχείο μελάνης HP. Αφού επικοινώνησα με την HP, ενημέρωσαν ότι "αυτό οφείλεται στην πρόσφατη 'ενημέρωση' όλων των εκτυπωτών"". Η ανάρτηση προσέλκυσε εκατοντάδες σχόλια, καθώς και άλλοι προστέθηκαν με τις δικές τους ιστορίες και θεωρίες για να παρακάμψουν την απαγόρευση της κασέτας.

    Η σελίδα υποστήριξης πελατών της HP προειδοποιεί πάντως τους χρήστες ότι οι κασέτες που δεν είναι της HP δεν θα λειτουργήσουν, εκτός αν έχουν επικυρωθεί από την εταιρεία και "έχουν αυθεντικό τσιπ ασφαλείας της HP ή μη τροποποιημένο ηλεκτρονικό κύκλωμα της HP". Απλώς γίνεται όλο και πιο ασαφές ποιες κασέτες είναι συμβατές με ποια μοντέλα.

    Πριν αγοράσετε μια κασέτα που δεν είναι μάρκας HP, η HP προτείνει να ελέγξετε τον προμηθευτή για να βεβαιωθείτε ότι θα λειτουργήσει με τον εκτυπωτή της.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : Gizmodo

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Μαύρο δαγκωτό λοιπόν, στην HP.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Ποτέ ξανά hp.

    Πρέπει να πληρώσεις 120€ το σετ, και το μισό το τρώει στο 1ο setup-καθαρισμό, μετά τυπώνεις 50 σελίδες αν είσαι τυχερός και δεν κάνει και άλλους καθαρισμούς ενδιάμεσα και τέρμα.

    Κλινγκ κλονγκ άλλα 120€ παρακαλώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαύρο δαγκωτό λοιπόν, στην HP.
    Εννοείται.. είχα για πολλά χρόνια CISS σύστημα με μελάνια στο μαγαζί πάνω σε HP ploter και έπαιρνα από Γερμανία 5κιλα και έβγαινε στο 1/100 η τιμή ... ευτυχώς τότε δεν έκανα update στους εκτυπωτές και σώθηκα.

    Αλλά μην νομίζεις.. με τους EPSON plotter που πήρα κατώπιν.. είναι κλειδωμένοι από την αρχή οπότε όλοι ίδιοι είναι τελικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τους EPSON plotter που πήρα κατώπιν.. είναι κλειδωμένοι από την αρχή οπότε όλοι ίδιοι είναι τελικά.
    Σε σύγκριση epson με hp, τα μελάνια της epson είναι πολύ πιο λογικά κοστολογημένα (νομίζω).
    Η hp δεν έχει αντίπαλο.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σύγκριση epson με hp, τα μελάνια της epson είναι πολύ πιο λογικά κοστολογημένα (νομίζω).
    Η hp δεν έχει αντίπαλο.
    Δεν ξέρω... πήρα έναν SC-P9500 Spectro και το κάθε μελάνι από τα 12 κάνει 180€
    Από εκεί και πέρα στο μαγαζί σε γραφεία τους έχω πάρει μεταχειρισμένους όσο είχε η Alfanet τους HP Lasercolor CP3525 που παίρνουν κλώνους τόνερ τσάμπας.

    Για μένα όποιος παίρνει Inkjet στο σπίτι του είναι θεός με πολλά λεφτά στην τσέπη...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω... πήρα έναν SC-P9500 Spectro και το κάθε μελάνι από τα 12 κάνει 180€
    Εντάξει... παίζεις σε άλλη κατηγορία
    Αυτό είναι 170κιλά μηχάνημα (κυριολεκτικά).

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει... παίζεις σε άλλη κατηγορία
    Αυτό είναι 170κιλά μηχάνημα (κυριολεκτικά).
    Σπίτι τον cp3525 έχω, εργαλείο, με 60€ πήρα 4 τονερ και είναι έτσι 3 χρόνια τώρα έχοντας τυπώσει πάνω από 4000 σελίδες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω... πήρα έναν SC-P9500 Spectro και το κάθε μελάνι από τα 12 κάνει 180€
    Από εκεί και πέρα στο μαγαζί σε γραφεία τους έχω πάρει μεταχειρισμένους όσο είχε η Alfanet τους HP Lasercolor CP3525 που παίρνουν κλώνους τόνερ τσάμπας.

    Για μένα όποιος παίρνει Inkjet στο σπίτι του είναι θεός με πολλά λεφτά στην τσέπη...
    Εντάξει και εγώ inkjet έχω, αλλά αυτό επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ τους εκτυπωτές. Ζήτημα είναι να χρησιμοποιώ 1 ζευγάρι μελάνια και αν το έτος. Όσοι κάνουν τόσες λίγες εκτυπώσεις δε συμφέρει να πηγαίνουν σε laser θεωρώ..

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει και εγώ inkjet έχω, αλλά αυτό επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ τους εκτυπωτές. Ζήτημα είναι να χρησιμοποιώ 1 ζευγάρι μελάνια και αν το έτος. Όσοι κάνουν τόσες λίγες εκτυπώσεις δε συμφέρει να πηγαίνουν σε laser θεωρώ..
    Χαλάει ο inkjet αν δεν τυπώνεις. Παλιά που είχα inkjet, πιο πολύ μελάνι το χάλαγα στους καθαρισμούς κεφαλής.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σύγκριση epson με hp, τα μελάνια της epson είναι πολύ πιο λογικά κοστολογημένα (νομίζω).
    Η hp δεν έχει αντίπαλο.
    Απο που και ως που;

    Μελανακι epson 150 σελίδες, 603 τιμή ~11 ευρώ
    Μελανάκι HP 360 σελίδες 652 τιμή ~16

    Πιάνω δυο κλασικά μοντέλα που αγοράζεις το μηχάνημα στην ίδια περίπου τιμή.
    Αν πάμε σε πιο ακριβά μοντέλα πάλι η διαφορά στο γνήσιο είναι υπερ της HP

    Δεν βάζω καν στην εξίσωση πως στην μία περίπτωση (Hp) η κεφαλή είναι στο μελανάκι, στην άλλη (epson) αν χαλάσει η κεφαλή μετά την εγγύηση είσαι - αλλά 160 για αλλαγή.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Νάτο 110€ για 50 σελίδες με τους καθαρισμούς:

    https://www.skroutz.gr/s/4268274/HP-...F-C2P42AE.html

  13. #13
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει και εγώ inkjet έχω, αλλά αυτό επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ τους εκτυπωτές. Ζήτημα είναι να χρησιμοποιώ 1 ζευγάρι μελάνια και αν το έτος. Όσοι κάνουν τόσες λίγες εκτυπώσεις δε συμφέρει να πηγαίνουν σε laser θεωρώ..
    Το αντίθετο θα έλεγα,

    Όσο είχα inkjet κάθε μερικούς μήνες έπρεπε να αλλάζω μελάνια επειδή τύπωνα μία φορά το τρήμηνο και αν. Χάλαγαν χωρίς χρήση.
    Και δεν είναι το κόστος (που είναι σαφώς παράγοντας) αλλά το ότι την ώρα που χρειάζεσαι να τυπώσεις μετά από καιρό, μένεις ξεκρέμαστος.

    Από τότε που πήρα Laser, στα 4 χρόνια έχω αλλάξει μία φορά το μαύρο toner. Τα έγχρωμα ακόμα κρατάνε.
    Και έχω τυπώσει πολύ περισσότερο απότι με inkjet. Είναι και λίγο ψυχολογικό, δεν το σκέφτεσαι να τυπώσεις κάτι παραπάνω όπως με τα μελάνια.
    Φυσικά η ποιότητα εκτύπωσης δεν συγκρίνεται.


    Οπότε θα έλεγα πως η καλύτερη επένδυση είναι το laser ασχέτως πόσο συχνά τυπώνει κάποιος. Μακροπρόθεσμα το πληρώνει φθηνότερα.
    Στον inkjet το παίρνεις κάτω του κόστους και το πληρώνεις πολλαπλάσια μετά σε μελάνια που εν τέλη δεν χρησιμοποιείς κιόλας γιατί χαλάνε ή σπαταλιούνται σε καθαρισμούς.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αντίθετο θα έλεγα,

    Όσο είχα inkjet κάθε μερικούς μήνες έπρεπε να αλλάζω μελάνια επειδή τύπωνα μία φορά το τρήμηνο και αν. Χάλαγαν χωρίς χρήση.
    Και δεν είναι το κόστος (που είναι σαφώς παράγοντας) αλλά το ότι την ώρα που χρειάζεσαι να τυπώσεις μετά από καιρό, μένεις ξεκρέμαστος.

    Από τότε που πήρα Laser, στα 4 χρόνια έχω αλλάξει μία φορά το μαύρο toner. Τα έγχρωμα ακόμα κρατάνε.
    Και έχω τυπώσει πολύ περισσότερο απότι με inkjet. Είναι και λίγο ψυχολογικό, δεν το σκέφτεσαι να τυπώσεις κάτι παραπάνω όπως με τα μελάνια.
    Φυσικά η ποιότητα εκτύπωσης δεν συγκρίνεται.


    Οπότε θα έλεγα πως η καλύτερη επένδυση είναι το laser ασχέτως πόσο συχνά τυπώνει κάποιος. Μακροπρόθεσμα το πληρώνει φθηνότερα.
    Στον inkjet το παίρνεις κάτω του κόστους και το πληρώνεις πολλαπλάσια μετά σε μελάνια που εν τέλη δεν χρησιμοποιείς κιόλας γιατί χαλάνε ή σπαταλιούνται σε καθαρισμούς.
    Σαν χρωματικό αποτέλεσμα οι Inkjet είναι μακράν καλύτεροι αλλά της υπομονής. Βέβαια σπίτι δεν βιαζόμαστε αλλά επειδή προσωπικά έχω προσπαθήσει πολύ γιατί έχω ότι μηχάνημα θες για calibration.. οι Laser ΔΕΝ.. με την καμία μιλάμε από θέμα σωστής απόδοσης εικόνας και πρέπει και να είναι σε τέλεια κατάσταση για σωστό πλακάτο χρώμα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #15
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Εχω Samsung και Brother και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
    Πετάξαμε τον όλο τεχνικα προβλήματα και παρανομες ενεργειες στα μελανια HP και βρήκαμε την υγεία μας!

    Υγ. BTW ποσο Νόμιμο και θέματος είναι όλο αυτό της HP?
    Η Ε.Ε. τι λέει για ολα αυτα?

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας