Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Καλημέρα σας.

    Προσπαθώ να συνδεθώ με FTP από Windows PC (FTP client) σε Android Mobile (FTP server) από το τοπικό εσωτερικό δίκτυο 192.168.1.x που βρίσκονται και οι δύο συσκευές μέσω WiFi του Speedport Plus 2 και το router με κόβει.

    Δοκίμασα πολλές εφαρμογές Android FTP server δεν παίζει καμία και όλες σου δίνουν επιλογή για FTP πόρτα από 1024 έως 65535, ενώ και στα Windows δοκίμασα πολλούς FTP client σε Active και Passive FTP mode.

    Τι κάνουμε ;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Αν είναι για τοπικό δίκτυο δεν χρειάζεται να ανοίξεις κάποια πόρτα.
    Πρέπει όμως να προσέξεις αν ο server τρέχει στην default 21 port
    Συνήθως οι εφαρμογές android που τρέχουν ftp server τρέχουν σε άλλη πόρτα γιατί χρειάζεται να είναι rooted η συσκευή για να μπορεί να τρέξει στην 21 (πολύ συχνά χρησιμοποιούν την 2121 σαν εναλλακτική) οπότε τσέκαρε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής
    Αν θέλεις να κάνεις map ένα ftp drive στα windows μπορείς απλά να προσθέσεις την πόρτα π.χ
    ftp://192.168.0.20:2121

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Μα αυτό είναι το θέμα, όπως το γράφω κι όπως το γράφεις.

    Οι εφαρμογές FTP server του Android δεν δίνουν επιλογή κάτω από την 1024 πόρτα.
    Δοκιμαστικά σαν beta με rooted έχω δει κάποιες να δίνουν non recommended την 21.

    Εγώ δεν πρόκειται να κάνω root το κινητό για αυτόν τον λόγο.
    Έλεος !

    Το θέμα είναι σε local network (WLAN) γιατί να κόβει το router την 2121 ή κάποια άλλη αντίστοιχη πόρτα > 1024 ;

    Και ποια επιλογή υπάρχει για να πειράξουμε settings στο router ;

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Μα δεν τις κόβει, τουλάχιστον το δικό μου router.
    Μια χαρά έχω mapped drives στο PC από το κινητό και το TV-BOX με την port 2121
    Μάλλον κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα και όχι στο router

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ftp.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  111,0 KB 
ID: 247058

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Προφανώς έχεις άλλο router και είσαι σε άλλο πάροχο.
    Εγώ είμαι στην COSMOTE με το Speedport Plus 2.

    Οι ρυθμίσεις του εσωτερικού firewall του router είναι στο default (low) και είναι απενεργοποιημένη και η προστασία της γραμμής από COSMOTE (από κακόβουλα λογισμικά όπως το λέει)

    Υποθέτω ότι φταίει το router, γιατί κάνοντας το κινητό Mobile HotSpot και συνδεόμενος απευθείας επάνω του με το PC, έπαιξαν όλα κανονικά.

    Άρα τι άλλο εκτός από το router μπορεί να φταίει ;

  6. #6
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Ναι έχω διαφορετικό πάροχο και διαφορετικό router
    Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα.
    Ο πάροχος σταματάει στο router μου. Δεν έχει καμία δουλειά με το εσωτερικό μου δίκτυο. Ακόμη και καθόλου internet να μη είχα to ftp στο εσωτερικό μου δίκτυο πάλι θα δούλευε.
    Το router πάλι έχει κλειστές πόρτες μόνο από έξω. RDP FTP HTTP ή οτιδήποτε άλλο στο εσωτερικό μου δίκτυο θα δουλεύουν ανεξάρτητα από το ποιο router έχω ή ακόμη και αν δεν έχω καθόλου router απλά βάζοντας στατικές IP . Ο router στην ουσία χρειάζεται απλά για να μοιράζει διευθύνσεις DHCP

    Άρα θα ξαναπώ ότι το πρόβλημα είναι αλλού. Είτε σε κάποιο antivirus που έχεις στο PC (πολλά antivirus δεν είναι απλά antivirus αλλά σουίτες που είναι firewall μαζί) είτε κάποιο πρόβλημα με το λειτουργικό (πχ αν έχεις dual boot να υπάρχουν δύο διαφορετικές IP στο μηχάνημα, μια για κάθε λειτουργικό) είτε αν έχεις πολλές κάρτες δικτύου έστω και εικονικές ( πχ απο ένα VPN ή απο virtual machines κλπ) είτε από κάτι άλλο, οτιδήποτε που δεν μπορούμε να σκεφτούμε τώρα.
    Το θεωρώ απίθανο να ευθύνεται το router για αυτή τη συμπεριφορά

  7. #7
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεωρώ απίθανο να ευθύνεται το router για αυτή τη συμπεριφορά
    Πρώτο test.

    Κλείνω το Wi-Fi στο router και τα mobile data στο κινητό. Άρα internet στο κινητό και στο PC γιοκ (το PC έχει μόνο ασύρματη σύνδεση)

    Ανοίγω mobile hotspot στο κινητό Android και συνδέω με WiFi το PC (Windows) στο Android.

    To PC πήρε κανονικά IP από το WLAN του κινητού και είναι η 192.168.96.16
    Το FTP server του Android παίζει κανονικά και βλέπω τα data του κινητού στον ftp client των Windows.

    Δεν έχω πειράξει τίποτα σε ρυθμίσεις firewall ή άλλες στο PC, ούτε στο κινητό.
    Και παίζουν όλα.


    Δεύτερο test.

    Ανοίγω Wi-fi στο router και συνδέω το κινητό εκεί. Παίρνει IP το κινητό 192.168.1.15

    Ανοίγω mobile hotspot στο κινητό και συνδέω το PC στο κινητό, στο WLAN που έχει φτιάξει το κινητό μέσω mobile hotspot, όχι στον router.

    Άρα το PC έχει IP 192.168.96.16 από το WLAN του κινητού, ενώ το κινητό έχει 192.168.1.15 από το WLAN του router και μια IP 192.168.96.167 για το δίκτυο που έχει δώσει στο PC από το mobile hotspot (αυτή η IP 192.168.96.167 του κινητού είναι και ο DNS/DHCP/Gateway server για το PC)

    Το PC έχει μόνο την IP 192.168.96.16 και το κινητό έχει την 192.168.1.15 και 192.168.96.167.

    Ανοίγω FTP server στο κινητό και ο FTP server του κινητού παίρνει την IP 192.168.1.15 από το WLAN του router.

    Δίνω στο PC που έχει IP 192.168.96.16 την IP του FTP server του κινητού 192.168.1.15 (άλλο δίκτυο από αυτό που βρίσκεται το PC) και παίζουν όλα κανονικά!

    Άρα στην πρώτη περίπτωση με απευθείας σύνδεση χωρίς τον router παίζει το FTP και στην δεύτερη περίπτωση αν συνδεθεί το κινητό στον router και το PC απευθείας στο κινητό, πάλι παίζει το FTP.

    Αν συνδεθούν και τα δύο στο router κι όχι μεταξύ τους, δεν μιλάνε!

    Η θύρα του FTP server σε όλες τις περιπτώσεις είναι η 2221.

    Τα ρέστα μου!

    Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις ;

  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Έτσι όπως τα λες φαίνεται σαν να φταίει το router πράγμα που μου φαίνεται απίθανο.
    Είναι εντυπωσιακό που δεν συμμετέχει κάποιο άλλο μέλος στη συζήτηση μπας και ακούσουμε καμιά ιδέα παραπάνω.
    Ποια εφαρμογή ftp χρησιμοποιείς να προσπαθήσω να αναπαράγω το πρόβλημα; Να αποκλείσουμε τουλάχιστον ότι φταίει η εφαρμογή

  9. #9
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως τα λες φαίνεται σαν να φταίει το router πράγμα που μου φαίνεται απίθανο.
    Τελικά μετά από δοκιμές και την προτασή μου στον τεχνικό της COSMOTE, άλλαξα router και πήρα το Speedport Smart 3.

    Έπαιξε αμέσως ο FTP server χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση, κανονικά μέσω WLAN του router, όπου βρίσκονται και οι δύο συσκευές - κινητό και PC.

    Η αλλαγή του router έφτιαξε και ένα επιπλέον προβλημα που είχα με την τηλεφωνία, όπου σε ένα συγκεκριμένο αριθμό που αντιστοιχεί σε τηλεφωνικό κέντρο εταιρείας, τους άκουγα καμπάνα αλλά δεν με άκουγαν εκείνοι (καθόλου ή με παραμόρφωση)

    Συμπέρασμα:

    Κρατηθείτε για λίγο μακριά από το Speedport Plus 2, μέχρι να διορθωθούν τα bugs από κάποιο επόμενο firmware.

    Εγώ πάντως μετέφερα στους τεχνικούς της COSMOTE και τα δύο προβλήματα και ανέφερα ότι λύθηκαν με την αλλαγή του router.

    Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες και αφιέρωσες χρόνο, με έκανες να το τεστάρω πιο διεξοδικά και να καταλάβω καλύτερα τι μπορεί να παίζει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας