Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.429
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά αντιμετωπίζω ένα κουφό πρόβλημα το οποίο προέκυψε από αναβάθμιση του PC μου και έχει σχέση με τα torrents.

    Συγκεκριμένα άλλαξα ΜΒ, CPU και GFX Card (p5k3deluxe, Q6600, 8800Ultra).

    Αφού δεν κατάφερα να σώσω τα Vista μου μετά την αναβάθμιση ... έκανα καθαρή εγκατάσταση.

    Το πρόβλημα λοιπόν τώρα είναι το εξής.... Όταν κατεβάζω με το utorrent ξεχνάω τη λέξη web browsing. Κάτι γίνεται και μόλις ανοίγουν πάνω από 50-100 ports το Browsing σε explorer ή σε IE εξαφανίζεται!!!!. Μιλάμε πως τρώω connections timeout από όλους τους Browser...και μόλις κλείσω το utorrent μετά από 10-20 sec όλα είναι πάλι ΟΚ.

    Είναι τελείως παράλογο γιατί το p5k3 έχει την ίδια Marvel κάρτα δικτύου που είχε και το p5wDH που είχα πριν.... επίσης το μόντεμ μου είναι το ίδιο χωρίς να έχει πειραχτεί τίποτα... mcaffee firewall είχα πριν... το ίδιο έχω και τώρα. Επίσης στην παλιά μου εγκατάσταση είχα το CfosSpeed και το έβαλα και σε αυτήν μόλις είδα το πρόβλημα χωρίς τύχη. Όσο για τις ρυθμίσεις του mtorrent τις έχω ρίξει στο πάτωμα... ενώ στο παλιό μηχάνημα είχα maximum ports 1900 (2048 αντέχει το speedtouch) τώρα έχω 100 μόνο!!! και πάλι έχω πρόβλημα.

    Αν έχει κανείς καμιά ιδέα παιδιά θα είμαι ευγνώμων γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΣΥΡΟΥ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 31.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω το ιδιο προβλημα, αμα κατεβαζω torrent γιοκ web browsing. Ειχα βαλει 200 connections και το κατεβασα και εγω στα 100.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.429
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το θέμα είναι πως ήμουνα ΟΚ... και ξαφνικά κάνω καθαρή εγκατάσταση και πέθανε το Ιντερνετ. Τελικά δύο πράγματα σκέφτομαι... ή κάτι παίζει από τον ΟΤΕ ... πολύς κόσμος βλέπω στο φόρουμ αντιμετωπίζει προβλήματα τις τελευταίες μέρες... ή ο ΟΤΕ μου άλλαξε DSLAM για κάποιο λόγο και έπεσα σε λιωμένο από φορτίο. Δεν πιστεύω πως φταίει η Vivodi που μου δίνει το Internet αλλά δεν έχω και άλλο λογαριασμό αλλού να το κοιτάξω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά αντιμετωπίζω ένα κουφό πρόβλημα το οποίο προέκυψε από αναβάθμιση του PC μου και έχει σχέση με τα torrents.

    Συγκεκριμένα άλλαξα ΜΒ, CPU και GFX Card (p5k3deluxe, Q6600, 8800Ultra).

    Αφού δεν κατάφερα να σώσω τα Vista μου μετά την αναβάθμιση ... έκανα καθαρή εγκατάσταση.

    Το πρόβλημα λοιπόν τώρα είναι το εξής.... Όταν κατεβάζω με το utorrent ξεχνάω τη λέξη web browsing. Κάτι γίνεται και μόλις ανοίγουν πάνω από 50-100 ports το Browsing σε explorer ή σε IE εξαφανίζεται!!!!. Μιλάμε πως τρώω connections timeout από όλους τους Browser...και μόλις κλείσω το utorrent μετά από 10-20 sec όλα είναι πάλι ΟΚ.

    Είναι τελείως παράλογο γιατί το p5k3 έχει την ίδια Marvel κάρτα δικτύου που είχε και το p5wDH που είχα πριν.... επίσης το μόντεμ μου είναι το ίδιο χωρίς να έχει πειραχτεί τίποτα... mcaffee firewall είχα πριν... το ίδιο έχω και τώρα. Επίσης στην παλιά μου εγκατάσταση είχα το CfosSpeed και το έβαλα και σε αυτήν μόλις είδα το πρόβλημα χωρίς τύχη. Όσο για τις ρυθμίσεις του mtorrent τις έχω ρίξει στο πάτωμα... ενώ στο παλιό μηχάνημα είχα maximum ports 1900 (2048 αντέχει το speedtouch) τώρα έχω 100 μόνο!!! και πάλι έχω πρόβλημα.

    Αν έχει κανείς καμιά ιδέα παιδιά θα είμαι ευγνώμων γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.
    1. Περιορισμό στο upload έβαλες; Μέγιστο που μπορείς να βάλεις για να δουλεύει το bittorrent είναι 25, αν θες και άλλα, 20 είναι μία ισορροπημένη ρύθμιση.
    2. Αν έχεις router με κλειστές πόρτες (εκτός από αυτές που θα ανοίξεις με το χέρι) δεν χρειάζεται software firewall. Εκτός και αν θες να περιορίσεις και τα εξερχόμενα, οπότε πάμε στο ερώτημα αν εμπιστεύεσαι τις εφαρμογές σου.
    3. 100 connections είναι ήδη πάρα πολλά για 1024/256. Φαντάσου πόσο overhead θέλει για να seedάρει 100 άτομα. Περισσότερο από το upload σου. (Absolute maximum 80, αν και καλύτερα θα δουλέψει σε private torrents και με 50-60)
    4. Για utorrent δεν ξέρω, αλλά ο αζούρεος βάζει τα max connextions και max no of torrents ανάλογα με το upload της γραμμής που βάζεις στις αρχικές ρυθμίσεις.
    5. Το Azureus έχει και autospeed, δηλ. περιορίζει αυτόματα το upload αν δει να ανεβαίνουν οι χρόνοι των pings.
    6. Τα vista είναι για τα μπάζα. Εγώ έχω και vista και linux, αλλά στο linux αν θέλω να ανεβάσω κάποια φωτό, κλπ. και τρέχω bittorrent, το bittorrent υποβαθμίζεται σε προτεραιότητα για να κάνει upload ο browser. (QoS)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 27-08-07 στις 12:52.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.429
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Φίλε Γιώργο φυσικά και έχω περιορισμό στο upload στα 10k/sec. Κατεβάζω πάρα πολύ καιρό και είμαι και uploader σε private trackers. Όπως είπα και ποιο πριν στο router δεν άλλαξε τίποτα, για να καταλάβεις την ώρα που το pc το κεντρικό κατεβάζει torrent (3 torrents πχ με maximum 30 ports) είμαι στο όριο να βλέπω να μην βλέπω Internet.. πηγαίνοντας στο 2ο PC μου το Internet δουλεύει κανονικότατα όπως και το sipura με το i-call... μιλάω στο τηλ τέλεια και ας το κομπλαρισμένο pc κατεβάζει full speed... που σημαίνει πως το Speedtouch όχι απλά δουλεύει σωστά... αλλά και πως ρυθμίζει πολύ σωστά και το QoS του.
    Όσο για τις πόρτες που μου λες ειλικρινά το Speedtouch σκοτώνει και είχα πάντα στο mtorrent 1500 και συνολικά ανέβαζα και κατέβαζα καμιά 30αρια torrent καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα με τα Vista και το P5WDH Deluxe.

    Είναι 100% πρόβλημα των Vista στην καινούργια εγκατάσταση.... θα βάλω καπάκι σε έναν 2ο δίσκο XP και θα δω τι κάνει μπας και βγάλω καμμία άκρη... αν το κάνει και στα XP τότε κάτι παίζετε με τις onboard κάρτες δικτύου του P5K3 (παρεπιπτώντως έχω δοκιμάσει και με τις 2 ethernet που έχει το MB και κάνουν το ίδιο... έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ όμως τη Marvel γιατί είναι PCI-E)

    Λέτε να έκανα μπάμια που αναβαθμίστικα?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.429
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Sta XP ola einai ok... sorry gia ta greeklish alla evala gia test mia perfornance edition XP pou den pernei kan ellinika.

    Kapos kapou ta vista mou exoun orio ta 30-40 maximum open tcp ports... ekei exo kataliksi.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.429
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Τελικά ήταν ο Mcafee. Μόλις τον έστειλα το μηχάνημα έπαιζε κανονικά. Το περίεργο είναι πως και στα ΧΡ τον είχα βάλει χωρίς πρόβλημα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ενα καλο προγραμμα (επι πληρωμη) για traffic shaping ,παντως, ειναι το cfosspeed. Το εχω εδω και 2 μηνες και ειναι "σκυλι". Οτι και να ανεβοκατεβαζεις surfαρεις ταχυτατα. Αν ολες οι αλλες προσπαθειες εχουν αποτυχει και συνεχιζεις να σερνεσαι ειναι καλη λυση.

    Το ξερεις φιλε συνονοματε οτι η 8800ultra που χρησοπληρωσες... δεν υποστηριζει το DX10.1?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 28-08-07 στις 21:04.
    No Justice - No Peace

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.429
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το ξέρω και το χρησιμοποιώ κάνα 4μηνο τώρα....όσο για την 8800 ευτηχώς δεν την πλήρωσα.... βρέθηκε κάπως στα χέρια μου και τη σκάτζαρα με μια 7950GT... όσο για το 10.1 είμαι 100% σίγουρος πως αφού εμφανιστούν κάρτες με 10.1 και αρχίσουν και πουλάνε μετά από λίγο καιρό θα εμφανιστούν και bios update για τις 8800 που υπάρχουν ήδη. Βέβαια όλα αυτά σε κάνα χρόνο.... ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω και το χρησιμοποιώ κάνα 4μηνο τώρα....όσο για την 8800 ευτηχώς δεν την πλήρωσα.... βρέθηκε κάπως στα χέρια μου και τη σκάτζαρα με μια 7950GT... όσο για το 10.1 είμαι 100% σίγουρος πως αφού εμφανιστούν κάρτες με 10.1 και αρχίσουν και πουλάνε μετά από λίγο καιρό θα εμφανιστούν και bios update για τις 8800 που υπάρχουν ήδη. Βέβαια όλα αυτά σε κάνα χρόνο.... ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε.
    Αφου δεν την πληρωσες, μια χαρα. Οσο για το 10.1 δεν ειμαι καθολου σιγουρος γιατι απο οσο εχω διαβασει ειναι θεμα hardware που δεν το εχει καμια 8αρα (οι ATi το υποστηριζουν απ'οτι θυμαμαι).

    Τελος το
    No Justice - No Peace

  11. #11
    Καλησπέρα. Αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβώς πρόβλημα, όταν κατεβάζω torrents δεν έχω Explorer. Oύτε Internet Explore ούτε Mozzila δουλεύει. Με το που κλείνω το torrent client μετά από λίγο είναι όλα OK.
    Ο πάροχος μου είναι η HOL (μέσω του πακέτου της VODAFONE) και έχω 15 Mbps/ 1022Kbps.
    Modem έχω το παρεχόμενο στον εξοπλισμό Jet Speed 520+.
    Για κατέβασμα torrents χρησιμοποιώ το μtorrent πλέον, μέχρι πριν λίγο καιρό το Azureus, όπου κι εκεί είχα τα ίδια προβλήματα.
    Για να μη μου πείτε ότι το θέμα είναι χιλιοειπωμένο να πω τα εξής:
    Έχω δοκιμάσει να περιορίσω το Upload μου στον torrent client πάρα πολύ (έως και μόλις 10 Kbps το έχω ορίσει). Δεν αλλάζει τίποτα.
    Το θέμα είναι ότι με την προηγούμενη Adsl σύνδεση που είχα (Vivodi cube 4 Mbps/256 Kbps) είχα μόνιμα ρυθμισμένο download και upload στον torrent client απεριόριστο και ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα, σέρφαρα κανονικότατα ενώ κατέβαζα torrents.
    Τι μπορεί να φταίει? Τι μπορώ να κάνω? Καμιά συμβουλή κανείς?

    ........Auto merged post: it haunts my dreams added 1 Minutes and 41 Seconds later........

    Επίσης, έχω ΧΡ και δεν έχω εγκατεστημενο ούτε antivirus ούτε Firewall
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος it haunts my dreams : 31-12-07 στις 20:42. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από it haunts my dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπορεί να φταίει? Τι μπορώ να κάνω? Καμιά συμβουλή κανείς?

    ο provider σου φταίει

  13. #13
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    2MBps + 8MBps
    ISP
    OTEnet + ForthNet
    Το πρόβλημα το έχω εντωπήσει και εγώ στα vista μόνο, σε xp όλα ΟΚ... Πιστεύω ότι κάτι έχει να κάνει σε σχέση με το upload που δίνουμε... Δοκίμασα και κατέβασα το upload από 23kb που έχω εγώ στα 3kb και όλα μια χαρά μετά. Δοκίμαστε με το netlimiter να βάλετε upload 3-5kb και δείτε αν παίζουνε οι browser.
    Επίσεις τώρα δοκιμάζω και το Sefos, διάβασα ότι είναι καλό για χρήση με torrent...

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με torrent clients
    Από zx9999 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-08, 13:57
  2. Προβλημα με torrent
    Από zaratoustr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 11:47
  3. Προβλημα με torrent
    Από zaratoustr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 15:08
  4. Προβλημα torrent:
    Από kitrinos21 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-07, 16:58
  5. Πρόβλημα με torrent
    Από jose στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-06, 15:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας