Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Περιοχή
    Αθηνα\Βυρωνας
    Μηνύματα
    976
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1300/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Speedport +
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και χρόνια πολλά ,
    Άλλαξα σπίτι και πρέπει να κάνω αίτηση σε νέο πάροχο.
    Έκανα στην COSMOTE η οποία μετά από 2 μήνες μου είπε, ότι η Vodafone τους ενημέρωσε ότι η γραμμή στο ισόγειο που είμαι, είναι δηλωμένη σε άλλο ένοικο. Πράγμα που δεν ισχύει διότι πήρε ο ιδιοκτήτης την Vodafone και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Και εκτός αυτού δεν υπήρχε πριν από εμένα άλλος. Όποτε ακύρωσα την αίτηση και ψάχνω νέο πάροχο όπως με παρότρυνε και η υπάλληλος .

    Στο πατρικό είχα fritzbox που θέλω να κρατήσω. Εκεί όλα λειτουργούσαν ρολόι με την COSMOTE FTTH.
    Αν πάω Vodafone θα έχω κάποιο θέμα ? Φανταζομαι με την τηλεφωνία θα έχω. Με το Ίντερνετ θα μπορω να βάλω μπροστά το Fritz? η θα πρεπει να μπει το sercom και μετά το Fritz? Επισης δινουν ξεχωριστο ΟΝΤ η παει μαζι με το router οπως κανει η nova ?
    Να μπαίνω με openvpn-wireguard και να παίρνω local subnet θα μπορω ? η εχουν double nat κτλ ? Γενικα τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω ?

    Ευχαριστώ .

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glxalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και χρόνια πολλά ,
    Άλλαξα σπίτι και πρέπει να κάνω αίτηση σε νέο πάροχο.
    Έκανα στην COSMOTE η οποία μετά από 2 μήνες μου είπε, ότι η Vodafone τους ενημέρωσε ότι η γραμμή στο ισόγειο που είμαι, είναι δηλωμένη σε άλλο ένοικο. Πράγμα που δεν ισχύει διότι πήρε ο ιδιοκτήτης την Vodafone και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Και εκτός αυτού δεν υπήρχε πριν από εμένα άλλος. Όποτε ακύρωσα την αίτηση και ψάχνω νέο πάροχο όπως με παρότρυνε και η υπάλληλος .

    Στο πατρικό είχα fritzbox που θέλω να κρατήσω. Εκεί όλα λειτουργούσαν ρολόι με την COSMOTE FTTH.
    Αν πάω Vodafone θα έχω κάποιο θέμα ? Φανταζομαι με την τηλεφωνία θα έχω. Με το Ίντερνετ θα μπορω να βάλω μπροστά το Fritz? η θα πρεπει να μπει το sercom και μετά το Fritz? Επισης δινουν ξεχωριστο ΟΝΤ η παει μαζι με το router οπως κανει η nova ?
    Να μπαίνω με openvpn-wireguard και να παίρνω local subnet θα μπορω ? η εχουν double nat κτλ ? Γενικα τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω ?

    Ευχαριστώ .
    Δες λίγο στο thread του fritzbox 7590 σχετικά με την τηλεφωνία, έστειλα πριν λίγο.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Περιοχή
    Αθηνα\Βυρωνας
    Μηνύματα
    976
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1300/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Speedport +
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες λίγο στο thread του fritzbox 7590 σχετικά με την τηλεφωνία, έστειλα πριν λίγο.
    όποτε αν επιλέξεις προφίλ voda παίρνει Ίντερνετ και τηλεφωνία ? Καλό αυτό να βγάλεις το router του παρόχου.
    Ειδα στο site τους οτι στελνουν ενα νεο ρουτερ . Ποιο ειναι αυτο ξερουμε?? Εχει gpon επανω του ?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glxalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    όποτε αν επιλέξεις προφίλ voda παίρνει Ίντερνετ και τηλεφωνία ? Καλό αυτό να βγάλεις το router του παρόχου.
    Ειδα στο site τους οτι στελνουν ενα νεο ρουτερ . Ποιο ειναι αυτο ξερουμε?? Εχει gpon επανω του ?
    Με βάση αυτά που έγραψα στο θέμα του 7590, ναι, πήρε και internet και τηλεφωνία. Με την τηλεφωνία υπήρχε μόνο το πρόβλημα ότι δεν πέρασε αυτόματα το hostname του voip server, το οποίο περνάς με ένα κλικ.

    Ο φίλος μου είναι με vdsl, αλλά δεν θεωρώ ότι θα έχει διαφορά με FTTH.

    Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω για τα router που στέλνουν. Μέχρι τώρα πάντως, δεν έχω διαβάσει στο forum κάποια αναφορά ότι η Vodafone στέλνει σε ftth router με ενσωματωμένο ONT.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glxalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    όποτε αν επιλέξεις προφίλ voda παίρνει Ίντερνετ και τηλεφωνία ? Καλό αυτό να βγάλεις το router του παρόχου.
    Ειδα στο site τους οτι στελνουν ενα νεο ρουτερ . Ποιο ειναι αυτο ξερουμε?? Εχει gpon επανω του ?
    Η Vodafone δίνει ξεχωριστό ONT και router.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Καλημέρα ,

    Από ΟΤΕ σε Βόντα με ftth δεν παίρνει τπτ αυτόματα. Όταν βάζει προφίλ Βονταφον δεν συνδέεται ούτε στο ιντερνετ. Πρέπει να επιλέξεις other provider , επιλέγεις σύνδεση over lan και περνάς μόνος σου το vlan (835) για να έχεις ιντερνετ. Άμα βρήκε κάποις έναν διαφορετικό τρόπο σύνδεσης του 7530 σε ftth με Βονταφον να τα παίρνει ολα μονα του (ιντερνετ+τηλέφωνο ) ας ενημέρωση . Κάποιο αναφέρουν πως για την τηλεφωνία βάλανε όλα τα στοιχεία χειροκίνητα και άφησαν το pass κενό και μετά από λίγο το τράβηξε μόνο του …….. σε μενα τπτ από όλα αυτά δεν γίνεται .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας