Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    707
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Γεια σας φιλοι μου...εδω και αρκετο καιρο, στο σταθερο τηλεφωνο του σπιτιου μας, μας καλει ενας αριθμος[οχι παντα ο ιδιος], 12ψηφιος...με δυο μηδενικα μπροστα...Φυσικα και δεν το σηκωνουμε ποτε....Ειναι ομως ενοχλητικος....Αυτο γινεται 3 με 4 φορες την εβδομαδα...Προφανως θα μας καλουν απο το εξωτερικο οπου εμεις δεν εχουμε καποιον γνωστο ή συγγενη...και πιστευουμε οτι σιγουρα ειναι φαρσα....Το νουμερο το σημερινο ειναι το εξης: 003237439482....Τι μπορει να ειναι τελικα αυτο ? Επισης, τι μπορουμε να κανουμε ωστε να σταματησουν να μας καλουν ? Θα ηθελα τη βοηθεια σας...Σας ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    ειναι γυρω στα 7-8 διαφορετικα νουμερα που καλουν,εχω μιλησει με cosmote και μου απαντησαν οτι το γνωριζουν το θεμα αλλα δεν μπορουν να κανουν κατι,απλα μην το σηκωνετε,εμας σταματησαν να παιρνουν εδω και 10 μερες ενω πριν επι 15 μερες καλουσαν 1-2 φορες ανα ημερα,αν το σηκωσεις δεν εχεις καποια χρεωση αλλα δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    707
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tol1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι γυρω στα 7-8 διαφορετικα νουμερα που καλουν,εχω μιλησει με cosmote και μου απαντησαν οτι το γνωριζουν το θεμα αλλα δεν μπορουν να κανουν κατι,απλα μην το σηκωνετε,εμας σταματησαν να παιρνουν εδω και 10 μερες ενω πριν επι 15 μερες καλουσαν 1-2 φορες ανα ημερα,αν το σηκωσεις δεν εχεις καποια χρεωση αλλα δεν υπαρχει λογος να το κανεις.
    Και μεις πηραμε Cosmote και μας ειπαν τα ιδια....Κανα δυο απο αυτα, τα μπλοκαραμε,αλλα,αυτοι χρησιμοποιουν και αλλα νουμερα,οπως το σημερινο....απλα δεν το σηκωνουμε καθολου..τι αλλο μπορουμε να κανουμε ?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν έχεις ή μπορείς να στήσεις τηλ. κέντρο μπορείς να βάλεις τα νούμερα σε blacklist στο κέντρο
    (εγώ έτσι έχω κάνει στο fritzbox),
    εναλλακτικά, αν έχεις απλώς ένα pstn τηλέφωνο, βάζεις σε σειρά ένα pstn call blocker.
    Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πάντως, spamming/phising είναι,
    μπλοκάρεις ένα νούμερο σήμερα, θα σε καλέσουν από άλλο αύριο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    707
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις ή μπορείς να στήσεις τηλ. κέντρο μπορείς να βάλεις τα νούμερα σε blacklist στο κέντρο
    (εγώ έτσι έχω κάνει στο fritzbox),
    εναλλακτικά, αν έχεις απλώς ένα pstn τηλέφωνο, βάζεις σε σειρά ένα pstn call blocker.
    Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πάντως, spamming/phising είναι,
    μπλοκάρεις ένα νούμερο σήμερα, θα σε καλέσουν από άλλο αύριο.
    Σ ευχαριστω.!

  6. #6
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athletic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας φιλοι μου...εδω και αρκετο καιρο, στο σταθερο τηλεφωνο του σπιτιου μας, μας καλει ενας αριθμος[οχι παντα ο ιδιος], 12ψηφιος...με δυο μηδενικα μπροστα...Φυσικα και δεν το σηκωνουμε ποτε....Ειναι ομως ενοχλητικος....Αυτο γινεται 3 με 4 φορες την εβδομαδα...Προφανως θα μας καλουν απο το εξωτερικο οπου εμεις δεν εχουμε καποιον γνωστο ή συγγενη...και πιστευουμε οτι σιγουρα ειναι φαρσα....Το νουμερο το σημερινο ειναι το εξης: 003237439482....Τι μπορει να ειναι τελικα αυτο ? Επισης, τι μπορουμε να κανουμε ωστε να σταματησουν να μας καλουν ? Θα ηθελα τη βοηθεια σας...Σας ευχαριστω πολυ!
    Θα σου πω εγώ που το σήκωσα.
    Στα αγγλικά "είμαστε από τα γραφεία της Microsoft"!!! βλέπουμε ότι ο υπολογιστής σας έχει πρόβλημα.
    Ο σκοπός είναι προφανώς, να σου εγκαταστήσουν κάποιο malware.
    Με καλούσαν για κανένα μήνα, 2-3 φορές την ημέρα, όταν ήθελα να σπάσω πλάκα, το σήκωνα.
    Την μια τους έβριζα (θα σου μπλοκάρω το PC, η απάντηση), την άλλη τους έλεγα δεν έχω υπολογιστή και διάφορα άλλα.
    Τις 2 τελευταίες φορές, τους είπα ότι εδώ που καλείτε, είναι αστυνομικό τμήμα και δεν με ξανακάλεσαν.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  7. #7
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    707
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Απλα, μολις βλεπω το νουμερο που αρχιζει με δυο μηδενικα στην αρχη, δεν το σηκωνω καθολου...και σημερα ξαναπηραν...Απο την cosmote μας ειπαν μην απαντατε...αυτα φιλοι μου...και παλι ευχαριστω...καλο βραδυ.!!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας