Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: IMS not Registered

  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2023
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και μόλις ανακάλυψα πιστεύω τον λόγο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το λύσω μόνος ή αν πρέπει να πάω σε κατάστημα. Εδώ και καιρό το Volte και το wifi calling δεν λειτουργούν παρόλο που είναι ενεργοποιημένα. Επίσης, ενώ χρησιμοποιώ τα δεδομένα μου ξαφνικά μια στο τόσο σταματάνε να λειτουργούν, βγάζει το no signal σύμβολο και μετά από λίγο ξανανοίξουν. Μετά από μήνες που είχα αυτό το θέμα έκανα αντικατάσταση κάρτας, η οποία δεν δούλεψε. Το πρόβλημα δεν είναι με το κινητό, διότι όταν βάζω την κάρτα του πατέρα μου (ίδιο ακριβώς κινητό, πάροχος και σύνδεση) στο κινητό μου, όλα λειτουργούν κανονικά, ενώ όταν βάζω την δικιά μου στο δικό του πάλι τα ίδια θέματα. Σήμερα λοιπόν ανακάλυψα κάτι. Στο κινητό του λέει IMS status= true, στο δικό μου IMS status= false. Όταν πάω Settings> My Phone> All Specs> πατάω πολλές φορές στο internal storage, στο κινητό του λέει IMS= Registered, στο δικό μου Not Registered. Πρέπει να πάω σε κατάστημα ή υπάρχει τρόπος να το φτιάξω μόνος?
    Κινητό: Redmi Note 9
    Πάροχος: COSMOTE
    Σύνδεση: Καρτοκινητό

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Δοκίμασες όλους του τρόπους που αναφέρονται εδώ?
    Υπογραφή

  3. #3
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spjder_Venom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και μόλις ανακάλυψα πιστεύω τον λόγο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το λύσω μόνος ή αν πρέπει να πάω σε κατάστημα. Εδώ και καιρό το Volte και το wifi calling δεν λειτουργούν παρόλο που είναι ενεργοποιημένα. Επίσης, ενώ χρησιμοποιώ τα δεδομένα μου ξαφνικά μια στο τόσο σταματάνε να λειτουργούν, βγάζει το no signal σύμβολο και μετά από λίγο ξανανοίξουν. Μετά από μήνες που είχα αυτό το θέμα έκανα αντικατάσταση κάρτας, η οποία δεν δούλεψε. Το πρόβλημα δεν είναι με το κινητό, διότι όταν βάζω την κάρτα του πατέρα μου (ίδιο ακριβώς κινητό, πάροχος και σύνδεση) στο κινητό μου, όλα λειτουργούν κανονικά, ενώ όταν βάζω την δικιά μου στο δικό του πάλι τα ίδια θέματα. Σήμερα λοιπόν ανακάλυψα κάτι. Στο κινητό του λέει IMS status= true, στο δικό μου IMS status= false. Όταν πάω Settings> My Phone> All Specs> πατάω πολλές φορές στο internal storage, στο κινητό του λέει IMS= Registered, στο δικό μου Not Registered. Πρέπει να πάω σε κατάστημα ή υπάρχει τρόπος να το φτιάξω μόνος?
    Κινητό: Redmi Note 9
    Πάροχος: COSMOTE
    Σύνδεση: Καρτοκινητό
    Δοκιμασε να απενεργοποιησεις και να ενεργοποιησεις ξανα την υπηρεσια (END WIFICALL στο 1333 και οταν απενεργοποιηθει, ξανα στο 1333 τη λεξη WIFICALL)

  4. #4
    Εγγραφή
    09-03-2023
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα. Μετά από κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών το έφτιαξα, οι υπηρεσίες δεν ήταν ενεργοποιημένες από την δικιά τους μεριά. Μου είπε ο κύριος ότι τα δεδομένα μου κολλαγανε διότι είχα ενεργοποιημένες τις υπηρεσίες ενώ αυτοί όχι. Μετά όλα μια χαρά μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να στείλω sms. Μετά από άλλη μια κλήση, για κάποιον λόγο ο κωδικός SMSC είχε αλλάξει μόνος του σε +7. Αφού τον άλλαξα τα σμσ δουλεύουν, αλλά τα δεδομένα μου πάλι κλείνουν... Ξέρετε μήπως τι να κάνω? Έχω μιλήσει με κοσμοτε 4 φορές και ακόμα δεν έχει φτιαχτεί το θέμα, βαριέμαι κάθε φορά να λέω όλη την ιστορία.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας