Σελ. 41 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 213136394041
Εμφάνιση 601-608 από 608
  1. #601
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    298
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ανησυχία να έχω φίλε μου? Αφου δεν μπορείτε...
    Nαι γιατι ειναι τοσο δυσκολη διανομη !! Το μονο δυσκολο θεμα με το Debian ειναι να βρεις τα ISOs στο σαιτ !!χαχαχα !! Εχει γινει ανεκδοτο πια. Οταν θελει να δηλωσει καποιος καποια πολυ δυσκολη εργασια , δεν λεει "Τι αλλο να κανω ? Σπαθια να καταπιω ?" , αλλα "Τι αλλο να κανω ? Να βρω τα Debian ISOs στο σαιτ ?!?!" !!!

  2. #602
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Δεν πας πίσω στον παιδικό σταθμό, εεεεε στο σέξ ιον της δική σου κ να αφήσεις τα μεγάλα παιδιά στην παρέα τους εδώ στο thread?

  3. #603
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.915
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Τωρα καθόμαστε και συζητάμε τη boot screen της κάθε διανομής..... σοβαρό κριτήριο επιλογής και αξιολόγησης..... Εγω δεν θελω γραφικά θελω να βλέπω τα μηνύματα του kernel...

  4. #604
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.235
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα καθόμαστε και συζητάμε τη boot screen της κάθε διανομής..... σοβαρό κριτήριο επιλογής και αξιολόγησης..... Εγω δεν θελω γραφικά θελω να βλέπω τα μηνύματα του kernel...
    Μακάρι να ήταν όλοι σαν και εσένα Δυστυχώς πολλοί το κοιτάνε αυτό. Άπειρες coding-ώρες, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε κάτι σοβαρό, έχουν δαπανηθεί για να φτιαχτούν bugs του plymouth (ειδικά στο θέμα των input boxes μια και ανέφερε τους κωδικούς ο mphxths).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #605
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    298
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα καθόμαστε και συζητάμε τη boot screen της κάθε διανομής..... σοβαρό κριτήριο επιλογής και αξιολόγησης..... Εγω δεν θελω γραφικά θελω να βλέπω τα μηνύματα του kernel...
    Οσο θελω να βλεπω τα κερνελ μηνυματα στα windows αλλο τοσο θελω να τα βλεπω και στο λινουξ Το να θελει να βλεπει καποιος τα μηνυματα του κερνελ σημαινει οτι υποσυνειδητα περιμενει κατι να μην παει καλα. Δεν ειναι σοβαρο κριτηριο επιλογης και αξιολογησης μια διανομης , αλλα οταν μιλαμε για διανομες του επιπεδου fedora και opensuse , δεν εχει μεινει κατι αλλο να κοιταξουμε. Υπαρχουν και οι διανομες , που σε καθε νεα εκδοση ανακαλυπτουν τον τροχο "uefi support" , "encrypted home" , "secure boot support" !! Τυμπανοκρουσιες τρελες !! Δεν ειναι ολες οι διανομες στο ιδιο επιπεδο και καποιες πλεον ασχολουνται με το πως θα κανουν το booting process οσο πιο ομαλο και ωραιο , αφου δεν εχουν κατι αλλο να κανουν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να ήταν όλοι σαν και εσένα Δυστυχώς πολλοί το κοιτάνε αυτό. Άπειρες coding-ώρες, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε κάτι σοβαρό, έχουν δαπανηθεί για να φτιαχτούν bugs του plymouth (ειδικά στο θέμα των input boxes μια και ανέφερε τους κωδικούς ο mphxths).
    Κοιτα , μια ζωη χρησιμοποιουσα διανομες , οπου μπουταριζαν και καθομασταν και βλεπαμε το κατεβατο των κερνελ μηνυματων. Και μια ζωη ονειρευομαστε το "year of linux desktop". Αυτο δεν θα ερθει ποτε αν δεν γινουν οι διανομες το ιδιο λειτουργικες και εμφανισιμες οπως ολα τα αλλα desktop λειτουργικα. Η εμφανιση δημιουργει σε καποιες περιπτωσεις και ευχρηστια. Και θα δωσω ενα παραδειγμα αυτου , στο θεμα που ανεφερα με το booting process.
    Εγκαθιστω λοιπον opensuse , στην αρχη με systemd-boot , αλλα επειδη ειδα οτι τα "προβληματα" ηταν περισσοτερα με αυτο , ξανα εκανα την εγκασταση με το grub2. Χωρις να πειραξω τιποτα λοιπον , το προκαθορισμενο απο την διανομη σεναριο ηταν , να μπουταρει στο grub menu , να εχει εναν μετρητη των 8 δευτερολεπτων , να ξεκιναει το μπουταρισμα , να πεφτουν κερνελ μηνυματα και ξαφνικα να σταματανε. Καπου εκει να αναρωτιεμαι αν κρεμασε το συστημα ή αν συμβαινει κατι αλλο που μου διαφευγει , μιας και ειχε σταματησει η διαδικασια του μπουταρισματος. Αυτο που συνεβαινε ειναι οτι εβγαζε το "prompt" να βαλω το encryption password αλλα με το που το εβγαζε εσκαγαν και καποια ακομα κερνελ μηνυματα και ετσι το prompt χανοταν μεσα στα μηνυματα. Δεν το λες ευχρηστια σε καμμια περιπτωση. Αγγιζει τα ορια της δυσχρηστιας.

    Αφου , πειραξα το grub να γινει οσο πιο "silent" γινοταν , τοτε και μονο τοτε εβγαινε σε "καθαρη" οθονη το encryption password prompt (text mode) και καταλαβαινα τι γινοταν. Το Fedora οπως ειπα , εξαρχης τα εχει ρυθμισει ολα αυτα πολυ ομορφα και ετσι ολα γινονται σωστα και τακτοποιημενα. Κερδιζει πελατη μονο και μονο απο αυτο.

    Τωρα ενταξει , αν καποιος θελει να βλεπει τα κερνελ μηνυματα και να νομιζει οτι κοιταει τις οθονες του ματριξ και να βγαινει σε τερματικο και απο κει να εκκινει τον Χ με startx εν ετει 2024 για να νοιωσει hardcore linux guru, οκ... θα ζησουμε το year of the linux desktop σε καμμια 20ετια

  6. #606
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.235
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια ζωη ονειρευομαστε το "year of linux desktop". Αυτο δεν θα ερθει ποτε αν δεν γινουν οι διανομες το ιδιο λειτουργικες και εμφανισιμες οπως ολα τα αλλα desktop λειτουργικα. Η εμφανιση δημιουργει σε καποιες περιπτωσεις και ευχρηστια.
    Τωρα ενταξει , αν καποιος θελει να βλεπει τα κερνελ μηνυματα και να νομιζει οτι κοιταει τις οθονες του ματριξ και να βγαινει σε τερματικο και απο κει να εκκινει τον Χ με startx εν ετει 2024 για να νοιωσει hardcore linux guru, οκ... θα ζησουμε το year of the linux desktop σε καμμια 20ετια
    Ξεχνάς σε ποιον μιλάς Ποιος είπε ότι θέλω το linux desktop (τουλάχιστον με την έννοια του φιλικού προς _όλους_ μέχρι τον τελευταίο χρήστη); Η δουλειά του mac είναι να είναι φιλικό.

    Εγώ είμαι ελιτιστής δεινόσαυρος που θέλει να βλέπει μηνύματα (γιατί όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά, κάτι να μην ξεκινήσει, κάποιος σκληρός να βγάλει κάποιο error) και τον βολεύει να ξεκινάει με startx γιατί έχω ζήσει πολλές φορές οι login managers να κρασάρουν όταν το σκέτο startx έπαιζε (και σε ένα μονοχρηστικό μηχάνημα δεν μου προσφέρουν τίποτα).

    Ευτυχώς για την κοινότητα του linux είμαι η τελευταία τρύπα του ζουρνά και κάνουν κουμάντο οι τύποι του fedora και όχι εγώ. Αν ήταν στο χέρι μου, θα έφευγαν dbus, policykit, τα περισσότερα υποσυστήματα του systemd, xml / json / yaml / toml / moml / coml / κτλ (με μουτζώνω που παλιά σε dos δεν μου άρεσε το ini format, που να 'ξερα τι εκτρώματα θα βγουν μετά, μια χαρά είναι το ini τελικά), υλοποίηση στοιχείων του DE σε javascript, 100 βιβλιοθήκες εξαρτήσεις στο κάθε DE για μπούρδες (πχ integration με τα social media κατευθείαν από το DE μη κουραστεί κάποιος να ανοίξει την Ψ ειδική εφαρμογή που υπάρχει για το Ζ social media ή ακόμη χειρότερα βιβλιοθήκες emoji για να μπορεί κάποιος να στείλει emoji με κουραδάκια) και πόσα άλλα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #607
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.915
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Συμφωνώ απολύτως.... ποιός ο λόγος να βλεπω ενα γραφικό να κουνιέται κατα το boot.... όσο άχρειστα ειναι τα kernel logs για κάποιους άλλο τοσο αχρειστα ειναι και τα γραφικά που κουνιουνται για αλλους.....
    Και το να πάει κάτι στραβά δεν ειναι μονο θεμα λογισμικού, μπορεί να χτυπήσει ένας σκληρός ή κάποιο άλλο περιφερειακό, θα πρέπει να το βλέπω, όχι να ψάχνω μετά. Καλά δεν συζητάμε για ενα σωρό βλακείες που εχουν μπεί με τα χρόνια με σκοπό να αντικαταστήσουν κάτι που δουλευε χωρίς πρόβλημα, ακόμα και το wayland που τοσο εχει διαφημιστεί εγω το βλέπω ανέτοιμο, από τη στιγμή που πολλά πραγματα που δουλευουν με Χ11 δεν γινονται σε αυτό θα υπάρχει πρόβλημα....

    Γενικά υπάρχει μια τάση στο ανοιχτό λογισμικό, που εχει κάνει τα πράγματα λίγο διαφορετικά από πρίν. Υπάρχει μια τάση, εύκολα να απορρίπτουμε κάτι που είναι αποδεκτό χρόνια, και να βαζουν νεες λειτουργίες και νεωτερισμούς που με ευκολία σπάνε συμβατότητες. Πολλές φορές developers με εμμονές θέλουν να προωθήσουν το "εγω" τους επιβάλλοντας κάτι αγνοώντας όλο το παρελθόν ενός project. Κλασικό παράδειγμα η python που με ευκολία σπάνε συμβατότητες, μπαίνουν πολλά νέα χαρακτηριστικά που τελικά συσσωρεύουν στη γλώσαα κανοντας τη δυσκολη για τους νεώτερους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 04-05-24 στις 15:59.

  8. #608
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.570
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εσεις που ειστε σε unstable και εχετε adb και fastboot, το εχετε απο τα ομωνυμα πακετα ή απο το google-android-platform-tools-installer? Τα πακετα αφαιρεθηκαν απο το testing λογω της t64 μεταβασης, αλλα δεν εχουν ξαναμπει. Και δεν θελω να τα βαλω απο τον συγκεκριμενο installer....
    ديميتريس

Σελ. 41 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 213136394041

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας