Σελ. 35 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 152530333435
Εμφάνιση 511-524 από 524
  1. #511
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    έχω εγώ τζιμ λογαριασμό να το κάνω? ούτε θυμάμαι. κάτι τέτοιο δεν είχαμε κάνει κ παλιότερα?

  2. #512
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λογικα "εχεις", μιας και δεν διαγαφεται απο καπου το mail με το οποιο εκανες τοτε το bug report για τον nvidia, αλλα πως θα γραψεις ολα αυτα οπως τα αναφερει ο imitheos?

    - - - Updated - - -

    Εχουμε κανενα χρηστη debian που να μην εινια σε gnome ή kde ή γενικοτερα καποιο μεγαλο de? Αν ναι, σε ποιο?
    ديميتريس

  3. #513
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εγώ είμαι με καθαρό compiz αν σε ενδιαφέρει

    Για τον ημίθεο, τα αγαθά κόπιζ κτώνται, ούτε κατάλαβα τι γράφει, ούτε πρόκειται να κάτσω να τα διαβάσω Οπότε, ευχαρίστως μεν, ο μόνος τρόπος δε...

  4. #514
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το compiz εινια ενας σκετος window (και compositing) manager. Για να εχεις ενα πληρες desktop θες file manager, πανελ και ενα σωρο αλλα πραγματα που απλα δεν ειναι "παρελκομενα" του compiz.
    ديميتريس

  5. #515
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    τι θέλεις ακριβώς?

    Κάποιον με άλλο πλήρες DE? τι χρειάζεσαι?

    Η ελευθερία που σου δίνεται όταν χρησιμοποιείς σκέτο WM είναι ότι μπορείς να κουμπώσεις ότι θέλεις από όπου θέλεις. file manager? ότι τραβάει η ψυχή σου, γτ να εξαρτάσαι από το DE? εγώ πχ έχω πολλούς, αλλά χρηστικότεροι είναι ο double commander και ο midnight commander. Πάνελ? Έχω βολευτεί με το xfce4-panel, το έχω ξαναπεί. Ακριβώς, τα ένα σωρό άλλα, άχρηστα ίσως, πράγματα θέλω να αποφύγω. ότι χρειάζομαι το βάζω, όποτε το χρειαστώ...

  6. #516
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αρα εισαι με σκετο compiz και xfce panel για panel, συν οτι εφαρμογες αλλες εχεις βαλει εσυ, πχ text editor, terminal emulator κλπ. Ετσι ειμαι και εγω.

    Θελω να ξερω τι εχει ο κοσμος επειδη
    - ειμαι με openbox σκετο (+ εφαρμογες) απο το 2009
    - το lxpanel εσπασε με την αλλαγη* σε gtk3 το Σεπτεμβριο και οι maintainers του ξυνονται
    - το πατσαρισμενο μου lxpanel σιγουρα δεν θα δουλευει μετα την μεταβαση της t64
    - βγαζοντας την ακρη το tint2 που δεν με βολευει καν, αλλα σκετα πανελ δεν υπαρχουν να το αντικαταστησω
    - το vala εινια καραbuggy και δεν με βολεψε οταν το δοκιμασα, ισως να ειναι και παρατημενο απο upstream
    - αν ειναι να παω σε καποιο πανελ απο τα αλλα de, καλυτερα να βαλω ολο το de και να μετακομισω σε αυτο, γιατι θα φερει πολλες εξαρτησεις
    - αν παω σε αλλο de, θα χρειαστει να βγαλω οτι εξτρα εχω γιατι θα μου τα παρεχει το de, πχ θα βγαλω τον pcmanfm απο file manager
    - αν παω σε lxqt, θα ανεχτω τη μονιμη καθυστερηση τους στο πακεταρισμα του lxqt

    Long story short, για 8-10 maintainers (μιας και τοσα ειναι συνολικα τα ατομα των lxde και lxqt teams), που κανουν ομαδικο ξυσιμο, εγω δεν μπορω να εχω κατι αξιοπρεπες.

    * Οπως ειπα και στο σχετικο bug report, ηταν κακη κινηση η αλλαγη των lxde apps σε gtk3, μιας και σαν project το lxde ειναι παρατημενο απο upstream. Δεν νομιζω οτι εινια τυχαιο πως στο arch τα χτιζουν ακομα με gtk2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 26-04-24 στις 09:10.
    ديميتريس

  7. #517
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Κώδικας:
    xfce4-panel
      Depends: exo-utils
      Depends: libatk1.0-0t64
      Depends: libc6
      Depends: libcairo2
      Depends: libdbusmenu-gtk3-4
      Depends: libexo-2-0
      Depends: libgarcon-1-0
      Depends: libgarcon-gtk3-1-0
      Depends: libgdk-pixbuf-2.0-0
      Depends: libglib2.0-0t64
      Depends: libgtk-3-0t64
      Depends: libpango-1.0-0
      Depends: libpangocairo-1.0-0
      Depends: libwnck-3-0
      Depends: libx11-6
      Depends: libxext6
      Depends: libxfce4panel-2.0-4
      Depends: libxfce4ui-2-0
      Depends: libxfce4util7
      Depends: libxfconf-0-3
    Βάλε xfce4-panel, μετά από πολλές δοκιμές και εγώ εκεί κατέληξα. Κ εάν το ματσακονιάσεις κ λίγο γίνεται πανέμορφο κ λιτό, με την διαφάνεια του κ τα όλα του. Επίσης για bottom panel με launchers έχω cairo-dock

  8. #518
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Αφού έχεις προβλήματα με το lxde και θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο, μπορείς να κατεβάσεις τα διάφορα spins (ή οπως τα ονομάζει το debian) και να δοκιμάσεις για κάποιες ώρες το καθένα να δεις ποιο και αν θα σου αρέσει κάποιο χωρίς να πειράξεις το σύστημά σου.

    Εδώ βλέπω να έχει cinnamon, gnome, kde, lxde (που έχεις ήδη φυσικά), lxqt, xfce δηλαδή όλα τα DEs που υπάρχουν. Μετά μένουν μόνο tiling wm που θέλουν πολύ στήσιμο οπότε δεν νομίζω να σου αρέσουν.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #519
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν με ενδιαφερει να δω πως ειναι τα αλλα desktop enviroments (ποσο μαλλον απο τα bloated iso της διανομης), ξερω τι εχει το καθενα. Εγω θελω ενα απλο de να κανω τη δουλεια μου και τα lxde και lxqt ειανι εκτος συζητησης για τους παραπανω λογους.
    ديميتريس

  10. #520
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφερει να δω πως ειναι τα αλλα desktop enviroments (ποσο μαλλον απο τα bloated iso της διανομης), ξερω τι εχει το καθενα. Εγω θελω ενα απλο de να κανω τη δουλεια μου και τα lxde και lxqt ειανι εκτος συζητησης για τους παραπανω λογους.
    Αυτά δεν είναι αντικρουόμενα; α) Δεν σε ενδιαφέρει να δεις τα DE γιατί _ξέρεις_ πώς είναι β) _θέλεις_ ένα DE για αυτό ρωτάς τι τρέχουμε.

    Αυτό που θα τρέχουμε εμείς δεν θα είναι κάποιο από αυτά; Θα τρέχουμε κάποιο μαγικό DE που δεν περιλαμβάνει το debian και το ξέρουμε μόνο εμείς; Φαντάζομαι πως το μήνυμά μου θα διαβάζεται ως ειρωνικό αλλά ειλικρινά δεν το γράφω με ειρωνεία. Μάλλον δεν κατάλαβα τι θέλεις, αγνόησε με.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #521
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στην ερωτηση παραπανω για το τι τρεχετε εγραψα και "εφοσον δεν ειναι kde ή gnome". Θα μπορουσα να βαλω ολα τα γνωστα de μεσα, αλλα θεωρω πως με αυτα τα 2 κοβω ενα 70+% των χρηστων, γιατι τοσοι θεωρω οτι τρεχουν gnome ή kde, οποτε ειναι σαν να ρωταω το υπολοιπο 30% τι εχει.

    - - - Updated - - -

    Κώδικας:
    The following packages have been kept back:
      libzvbi-common
    0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded.
    Τι μπορω να κανω για αυτο εδω? Η βιβλιοθηκη στην οποια ανηκει, libzvbi0, υπαρχει στο repo με την t64 εκδοση της (αρα εγινε η μεταβαση της) αλλα το apt δεν την εγκαθιστα απο μονο του. Η ιδια ειναι εξαρτηση καποιας βιβλιοθηκης του ffmpeg και απο αυτη κρεμονται πολλα πραγματα, πχ mpv, kodi κλπ, οποτε δεν μπορω να τη βγαλω. Να τη βαλω χειροκινητα ή ακομα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 27-04-24 στις 15:41.
    ديميتريس

  12. #522
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Από το gnome light έχω μείνει υπέρ ευχαριστημένος.

  13. #523
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο εννοεις? Ειχα το αντιστοιχο πακετο οταν ημουν σε gnome 2.x, πριν 15 χρονια!
    https://packages.debian.org/sid/gnome-core

    Πηγα να βαλω το συγκεκριμενο πακετο λοιπον και εχει κατι κουλες εξαρτησεις, πχ το apache2-bin!
    ديميتريس

  14. #524
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο εννοεις? Ειχα το αντιστοιχο πακετο οταν ημουν σε gnome 2.x, πριν 15 χρονια!
    https://packages.debian.org/sid/gnome-core

    Πηγα να βαλω το συγκεκριμενο πακετο λοιπον και εχει κατι κουλες εξαρτησεις, πχ το apache2-bin!
    Το πακέτο gnome-user-share είναι για να μοιράζονται αρχεία μέσω DAV οπότε δεν είναι κουλό να χρειάζεται web server. Τώρα κατά πόσο είναι "core" πακέτο του gnome και πρέπει να είναι εξάρτηση του gnome-core εκεί συμφωνώ. Θα έπρεπε να το έχουν ως suggestion, μη σου πω ούτε αυτό και να είναι σε ξεχωριστό μετα-πακέτο (όπως πχ είναι στο gentoo στο μετα-πακέτο gnome-extra-apps).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 35 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 152530333435

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας