Σελ. 42 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 223237404142
Εμφάνιση 616-630 από 630
  1. #616
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα το gnome, υπαρχει η θεωρια πως ο λογος πως προσπαθει να μην εχει καμια σχεση με καποιο γνωστο γραφικο περιβαλλον ειναι γιατι βγηκε η microsoft πριν μερικα χρονια και ισχυριστηκε πως πολλα απο αυτα καταπατουν πατεντες τους. Αν σκεφτει κανεις πως το gnome δημιουργηθηκε με την λογικη να ειναι κατι που ολα τα κομματια του ειναι ελευθερο λογισμικο σε ολα τα επιπεδα βγαζει νοημα.

    Επισης αν καποιος δουλεψει με την λογικη του μια χαρα παραγωγικο ειναι. Απλα οι περισσοτεροι εχουν συνηθισει κατι αλλο και δεν θελουν να αλλαξουν. Λογικο και θεμιτο. Αλλωστε το καλο με το λινουξ ειναι πως υπαρχουν επιλογες για ολους.
    Αν και ειμαι gtk fanboy , το gnome 3 στην vanilla μορφη του δεν ειναι καθολου λειτουργικο. Τουλαχιστον για εμενα τον γεροντα που εχω συνηθισει στα windows εδω και κατι δεκαετιες. Και πιστευω και για πολλους αλλους που εχουν συνηθισει στα windows. Αν καταπατουσε μια φορα πατεντες το gnome , τοτε το cinnamon τι κανει ? Ή το mate ξερωγω , ή οτιδηποτε εχει taskbar/start button.
    Τι να πω , μπορει να ειμαι εγω γεροπαραξενος , αλλα αν δεν του περασω μερικα βασικα extensions , προσωπικα δεν μπορω να το λειτουργησω. Αν δεν εχω κατω (ή πανω) στην μπαρα indicators απο εφαρμογες που τρεχουν ή δεν βλεπω τι παραθυρα εφαρμογων ειναι ανοιχτα κλπ κλπ δεν μπορω να κανω δουλεια.

    Τελος μην ξεχναμε οτι θα μπορουσε να εχει ενσωματωμενο συστημα extensions , να δει ποια προτιμα ο κοσμος πιο πολυ και να τα ενσωματωσει , να τα ανοιγοκλεινεις με καναδυο κλικ. Θυμαμαι που δεν υπηρχε "σωστος" sound/volume indicator , οπου οταν ειχε 2 ή περισσοτερες πηγες , με τον απλο που ειχε δεν μπορουσες να αλλαξεις μεταξυ των διαφορων πηγων. Ειχε βγει extension για αυτον τον σκοπο και μετα απο καποια εκδοση , εκανε κωλοτουμπιτσα το gnome , και εβαλε εναν πιο "advanced" volume indicator και καθιστουσε το extension μη αναγκαιο. Δηλαδη περα απο το workflow που θελει να περασει , εχει και βασικες ελλειψεις σε λειτουργιες που σε αναγκαζει να πας σε extensions και να παρακαλας τον καθε dev να μην παρατησει το extension και μεινει σπασμενο σε καθε επομενη εκδοση του gnome

  2. #617
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.949
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ειμαι gtk fanboy , το gnome 3 στην vanilla μορφη του δεν ειναι καθολου λειτουργικο. Τουλαχιστον για εμενα τον γεροντα που εχω συνηθισει στα windows εδω και κατι δεκαετιες. Και πιστευω και για πολλους αλλους που εχουν συνηθισει στα windows. Αν καταπατουσε μια φορα πατεντες το gnome , τοτε το cinnamon τι κανει ? Ή το mate ξερωγω , ή οτιδηποτε εχει taskbar/start button.
    Τι να πω , μπορει να ειμαι εγω γεροπαραξενος , αλλα αν δεν του περασω μερικα βασικα extensions , προσωπικα δεν μπορω να το λειτουργησω. Αν δεν εχω κατω (ή πανω) στην μπαρα indicators απο εφαρμογες που τρεχουν ή δεν βλεπω τι παραθυρα εφαρμογων ειναι ανοιχτα κλπ κλπ δεν μπορω να κανω δουλεια.

    Τελος μην ξεχναμε οτι θα μπορουσε να εχει ενσωματωμενο συστημα extensions , να δει ποια προτιμα ο κοσμος πιο πολυ και να τα ενσωματωσει , να τα ανοιγοκλεινεις με καναδυο κλικ. Θυμαμαι που δεν υπηρχε "σωστος" sound/volume indicator , οπου οταν ειχε 2 ή περισσοτερες πηγες , με τον απλο που ειχε δεν μπορουσες να αλλαξεις μεταξυ των διαφορων πηγων. Ειχε βγει extension για αυτον τον σκοπο και μετα απο καποια εκδοση , εκανε κωλοτουμπιτσα το gnome , και εβαλε εναν πιο "advanced" volume indicator και καθιστουσε το extension μη αναγκαιο. Δηλαδη περα απο το workflow που θελει να περασει , εχει και βασικες ελλειψεις σε λειτουργιες που σε αναγκαζει να πας σε extensions και να παρακαλας τον καθε dev να μην παρατησει το extension και μεινει σπασμενο σε καθε επομενη εκδοση του gnome
    Βγηκε το ειπε αλλα ποτε δεν διευκρινισε ποιες ειναι αυτες. Μπορει στο gui να μην εκανε καποια κινηση, αλλα απο το android μαζευε δις για χρονια. Το gnome εχει και αλλο βαρος στο οικοσυστημα, δεν τους επαιρνε να τους πουν αυριο πληρωστε η να κανουν desist. Το ιδιο εκανε και η canonical με το unity.

    Το καταλαβαινω αυτο που λες. Εμενα μου αρεσει σε αρκετα πραγματα το gnome, αλλα μου την σπαει που δεν εχει minimize. Ολη η λογικη βεβαια ειναι δομημενη γυρω απο τα workspaces. Αυτη ειναι και υπερβαση που πρεπει να κανει καποιος για να γινει παραγωγικος με αυτο το περιβαλλον. Το ubuntu παλι εχει κανει εναν συμβιβασμο. Επισης ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις που το dock στα αριστερα ειναι εργονομικο. Θεωρητικα γλυτωνεις πιξελ, αλλα σε αλλα περιβαλλοντα οσες φορες εχω δοκιμασει δεν τραβαει. Αν ετρεχα ubuntu το πιθανοτερο ειναι να το ειχα με gnome.

    Καλα εδω που τα λεμε κιολασ αυτοι του gnome ειναι και λιγο μαλακες. My way or the highway. Αλλα δεν πειραζει γιατι υπαρχουν και αλλες επιλογες. Σε αλλες περιπτωσεις οπως με το systemd στην πραξη δεν υπαρχουν.

    Παρακολουθω με ενδιαφερον και αυτο.
    https://github.com/pop-os/cosmic

  3. #618
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγηκε το ειπε αλλα ποτε δεν διευκρινισε ποιες ειναι αυτες.
    Στο λινκ , προς το τελος λεει σε μια παραγραφο : "But he does break down the total number allegedly violated - 235 - into categories. He says that the Linux kernel - the deepest layer of the free operating system, which interacts most directly with the computer hardware - violates 42 Microsoft patents. The Linux graphical user interfaces - essentially, the way design elements like menus and toolbars are set up - run afoul of another 65, he claims. The Open Office suite of programs, which is analogous to Microsoft Office, infringes 45 more. E-mail programs infringe 15, while other assorted FOSS programs allegedly transgress 68."

    Ενταξει , τραγικοτητες ειναι αυτες. Οπως τοτε που εβγαινε η Apple και ελεγε , "εχω κατοχυρωσει το στρογγυλο κουμπι". Κατι τετοιο μου θυμιζει το "the way design elements like menus and toolbars are set up". Oσo για τα office/email προγραμματα , ειναι σαν να λεει "εχουν βγει καλες εναλλακτικες των δικων μου προιοντων , κατι πρεπει να κανω για να φερω τους πελατες ξανα πισω σε μενα!". Οπως λεει και το αρθρο , στο δικαστηριο καποια απο τα claims της microsoft ισως να πανε ακλαφτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολη η λογικη βεβαια ειναι δομημενη γυρω απο τα workspaces. Αυτη ειναι και υπερβαση που πρεπει να κανει καποιος για να γινει παραγωγικος με αυτο το περιβαλλον.
    Οπως εγραψα και πριν , αν ενας gnome dev το εφτιαχνε για τον εαυτο του , και βολευοταν με αυτο το workflow , εχει καλως. Αφουγκαριστηκε δηλ το κοινο αισθημα , και ειδε την αναγκη για αλλαγη ? Αν κρινω απο το κραξιμο που επεσε οταν βγηκε το gnome 3, μαλλον οχι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις που το dock στα αριστερα ειναι εργονομικο.
    Mια καλη μαγκια εχει κανει το manjaro , οπου εχει προεγκαταστησει καποια extensions και σου εχει εργαλειο , οπου σου δινει την δυνατοτητα να αλλαξεις το layout κανοντας χρηση αυτων των extensions. Οποτε ο καθενας στηνει το layout οπως το γουσταρει , μπαρα αριστερα , μπαρα κατω , start menu κλπ. Αυτο επρεπε να το κανει το gnome , οχι η διανομη. Αλλα και παλι μια καλη και ωραια κινηση απο το manjaro.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα εδω που τα λεμε κιολασ αυτοι του gnome ειναι και λιγο μαλακες. My way or the highway.
    Aν εχεις ορεξη κατσε και διαβασε εδω την συζητηση. Ειναι το θεμα που ειχα αναφερει με τα date formats στον nautilus. Ενα feature που υπηρχε σε παλιοτερες εκδοσεις , το αφαιρεσαν στις επομενες και στην συζητηση του λινκ προσπαθουν να πεισουν τους χρηστες οτι ολα ειναι καλως καμωμενα. Οι απαντησεις των devs ειναι στην σφαιρα της φιλολογιας. Παιζουν με τις λεξεις. Σαν να προσπαθουν να αποφυγουν την ουσια του θεματος. Ισως ειναι και κανα chatgpt και απανταει , κανεις δεν ξερει Στις παλιοτερες εκδοσεις υπηρχε ενα drop down menu στις ρυθμισεις του nautilus που σου εδινε επιλογη απο 2-3 date formats. Στις επομενες εκδοσεις το αφαιρεσαν και τωρα απο ο,τι βλεπω ριξανε νερο στο κρασι τους και βαλανε αυτη την ρυθμιση. Μεχρι να μπει αυτη η ρυθμιση ησουν καταδικασμενος να βλεπεις τις ημερομηνιες/ωρες των αρχειων στο "simple format". Γιατι ετσι τους ηρθε οτι ηταν το σωστο να γινει. Το εχω πει και στο παρελθον , ο nautilus ειναι ο,τι πιο προχειρογραμμενο εχω δει σε file browser , οπου αντι να προσθετουν features , αφαιρουν και μετα τα ξαναβαζουν. Σπαταλη πορων γιατι ειμαστε μαλακες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολουθω με ενδιαφερον και αυτο.
    https://github.com/pop-os/cosmic
    Και εγω , αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι. Αυτονομο DE ή καποιο gnome extension που θα αλλαζει ριζικα την εμφανιση του ? Ο,τι και να ειναι βεβαια , αν ειναι προς την σωστη κατευθυνση , καλοδεχουμενο.

  4. #619
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καινούργιο DE, θυμίζει πολύ gnome αλλά γραμμένο από την αρχή σε rust.

    Ήδη η system76 έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με το PopOS και τα features που έχουν βάλει στο gnome (tiling manager/ window tabs) είναι πολύ δυνατά και αξίζει κάποιος να το δοκιμάσει.

    Θεωρώ ότι το καλοκαίρι που θα βγει το νέο PopOS βασισμένο σε Ubuntu 24 μαζί με την beta του Cosmic θα ανακατέψει αρκετά την κατάσταση στα Linux DEs.
    A very minor case of serious brain damage.

  5. #620
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.919
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εντάξει με το popos, έχει μια διαφορετική αντίληψη για το desktop.... λιγο anime, αλλά ΟΚ. Τελικά όλα linux ειναι.... μια το ένα μια το άλλο, ποικιλία να χουμε, αυτό ειναι το καλό.... δεν χρειάζεται ουτε να ειναι windows clone (αλήθεια πόσα features πήραν τα 11 από το linux?) ουτε κατι άλλο, είναι ενα playground για να δοκιμάζονται ιδεες...

  6. #621
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.575
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αλλα νεα τωρα, @#$% την μεταβαση των gnome εφαρμογων σε gtk4! Ανοιξα με τον file-roller ενα απλο zip με 2 αρχεια μεσα και δεν πιανει το drag n drop προς τον file manager, μαλλον επειδη αυτος ειναι σε gtk3.
    Για αυτο εδω που ελεγα, τελικα το θεμα ισως να ειναι μονο ο file-roller. Χτες πετυχα και κατι αντιστοιχο στο reddit μα δεν το βρισκω.
    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=294300

    Ασχετο με το drag n drop, αλλα παρατηρησα πως το seahorse, η μονη εφαρμογη που εχω σε gtk4 εκτος του file roller, εχει εντελως διαφορετικο theming!

    ---edit
    Τελικα το seahorse ειναι σε gtk3, γιαυτο εχει σωστο θεμα. Αλλα γιατι οταν παω να βγαλω την libgtk-4 βγαινει και αυτο?
    Κώδικας:
    $ sudo apt-get autoremove libgtk-4-1 
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree... Done
    Reading state information... Done
    The following packages will be REMOVED:
      bzip2 file-roller gcr gcr4 gnome-keyring libadwaita-1-0 libappstream5
      libcairo-script-interpreter2 libcrack2 libgraphene-1.0-0 libgtk-4-1
      libgtk-4-common libnautilus-extension4 libpwquality-common libpwquality1
      libstemmer0d libxmlb2 p11-kit p11-kit-modules pinentry-gnome3 seahorse
    0 upgraded, 0 newly installed, 21 to remove and 0 not upgraded.
    After this operation, 51.6 MB disk space will be freed.
    Do you want to continue? [Y/n] n
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2024-05-05-191248_680x722_scrot.png  

    2024-05-05-191203_642x523_scrot.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 05-05-24 στις 19:28.
    ديميتريس

  7. #622
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.949
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λινκ , προς το τελος λεει σε μια παραγραφο : "But he does break down the total number allegedly violated - 235 - into categories. He says that the Linux kernel - the deepest layer of the free operating system, which interacts most directly with the computer hardware - violates 42 Microsoft patents. The Linux graphical user interfaces - essentially, the way design elements like menus and toolbars are set up - run afoul of another 65, he claims. The Open Office suite of programs, which is analogous to Microsoft Office, infringes 45 more. E-mail programs infringe 15, while other assorted FOSS programs allegedly transgress 68."

    Ενταξει , τραγικοτητες ειναι αυτες. Οπως τοτε που εβγαινε η Apple και ελεγε , "εχω κατοχυρωσει το στρογγυλο κουμπι". Κατι τετοιο μου θυμιζει το "the way design elements like menus and toolbars are set up". Oσo για τα office/email προγραμματα , ειναι σαν να λεει "εχουν βγει καλες εναλλακτικες των δικων μου προιοντων , κατι πρεπει να κανω για να φερω τους πελατες ξανα πισω σε μενα!". Οπως λεει και το αρθρο , στο δικαστηριο καποια απο τα claims της microsoft ισως να πανε ακλαφτα.
    Το θεμα ειναι πως ειχαν περασει κατι τετοια. Δεν θυμασαι με την apple και την samsung;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως εγραψα και πριν , αν ενας gnome dev το εφτιαχνε για τον εαυτο του , και βολευοταν με αυτο το workflow , εχει καλως. Αφουγκαριστηκε δηλ το κοινο αισθημα , και ειδε την αναγκη για αλλαγη ? Αν κρινω απο το κραξιμο που επεσε οταν βγηκε το gnome 3, μαλλον οχι.
    Οπως ειπα δεν ειναι προβλημα να παρουν μια συγκεκριμενη αποφαση για το πως θα γινονται τα πραγματα. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ισως ειχαν και λογο. Ο τροπος που στηριζουν τις αποφασεις τους ειναι το θεμα. Οπως και να εχει αν δεν βολευε κανενα η τελοσπαντων ηταν τοσο προβληματικο θα αναγκαζοντουσαν να το αλλαξουν. Τουλαχιστον στο linux εχεις ευκολα εναλλακτικες. Σε Windows και mac οχι και τοσο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια καλη μαγκια εχει κανει το manjaro , οπου εχει προεγκαταστησει καποια extensions και σου εχει εργαλειο , οπου σου δινει την δυνατοτητα να αλλαξεις το layout κανοντας χρηση αυτων των extensions. Οποτε ο καθενας στηνει το layout οπως το γουσταρει , μπαρα αριστερα , μπαρα κατω , start menu κλπ. Αυτο επρεπε να το κανει το gnome , οχι η διανομη. Αλλα και παλι μια καλη και ωραια κινηση απο το manjaro.
    Αυτο ειναι το καλο με τον ανοιχτο κωδικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν εχεις ορεξη κατσε και διαβασε εδω την συζητηση. Ειναι το θεμα που ειχα αναφερει με τα date formats στον nautilus. Ενα feature που υπηρχε σε παλιοτερες εκδοσεις , το αφαιρεσαν στις επομενες και στην συζητηση του λινκ προσπαθουν να πεισουν τους χρηστες οτι ολα ειναι καλως καμωμενα. Οι απαντησεις των devs ειναι στην σφαιρα της φιλολογιας. Παιζουν με τις λεξεις. Σαν να προσπαθουν να αποφυγουν την ουσια του θεματος. Ισως ειναι και κανα chatgpt και απανταει , κανεις δεν ξερει Στις παλιοτερες εκδοσεις υπηρχε ενα drop down menu στις ρυθμισεις του nautilus που σου εδινε επιλογη απο 2-3 date formats. Στις επομενες εκδοσεις το αφαιρεσαν και τωρα απο ο,τι βλεπω ριξανε νερο στο κρασι τους και βαλανε αυτη την ρυθμιση. Μεχρι να μπει αυτη η ρυθμιση ησουν καταδικασμενος να βλεπεις τις ημερομηνιες/ωρες των αρχειων στο "simple format". Γιατι ετσι τους ηρθε οτι ηταν το σωστο να γινει. Το εχω πει και στο παρελθον , ο nautilus ειναι ο,τι πιο προχειρογραμμενο εχω δει σε file browser , οπου αντι να προσθετουν features , αφαιρουν και μετα τα ξαναβαζουν. Σπαταλη πορων γιατι ειμαστε μαλακες
    Τυπικη περιπτωση ατομου με διαταραχη προσωπικοτητας που του δοθηκε εξουσια και βγαζει ολο τον σαδισμο και το κοπλεξ του. Κανονικα θα επρεπε να βγει καποιος απο το project και να τον μαζεψει. Χαρα στο κουραγιο του χρηστη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω , αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι. Αυτονομο DE ή καποιο gnome extension που θα αλλαζει ριζικα την εμφανιση του ? Ο,τι και να ειναι βεβαια , αν ειναι προς την σωστη κατευθυνση , καλοδεχουμενο.
    Οπως λεει ο φιλος riddle ειναι γραμμενο απο την αρχη. Συνδυαζει τα καλα στοιχεια του gnome προσθετοντας και αλλη λειτουργικοτητα. Εφοσον υπαρχουν εναλλακτικες, καποιοι φερναντο μπορουν να κουρευονται.

  8. #623
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Από τη μία ζητάμε να υπάρχει μια κεντρική κατεύθυνση και συντονισμός προς ένα «καλύτερο» desktop και από την άλλη τι κάνουνε οι *μπιπ* του Gnome; Μας ρώτησαν εμάς αν μας αρέσουν αυτά τα πράγματα; Και να πάει το πράγμα εκεί που μας αρέσει θα βρεθούν άλλοι τόσοι που θα πουν ότι δεν τους αρέσει.

    Γι αυτό, όπως ανέλυσε προηγουμένως ο Slammer, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη στόχευση και συμφωνία για το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα δεν γίνεται να υπάρξει και συνεργασία/σύμπνοια. Και το «καλό» desktop δεν μπορεί να τεθεί ως στόχος γιατί δεν συμφωνούν όλοι και σε όλα για το ποιο είναι το καλό.

    Γκρινιάζουμε γιατί ο καθένας κάνει το κομμάτι του και κατασπαταλώνται τόσοι πόροι.. Αυτόν που κάνει το κομμάτι του τον ρώτησε κανείς αν γουστάρει να ασχοληθεί με κάτι άλλο; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι αν δεν έκανε το δικό του desktop θα συνεισέφερε για την εξέλιξη κάποιου άλλου desktop;

    Και όταν κατακεραυνώνουμε τον χιλιοστό «διανομάρχη» που πήρε την x διανομή και έκανε ένα respin/reskin, πείτε το όπως θέλετε, και τι *μπιπ* είναι αυτές που κάνει αντί να κάτσει να συνεισφέρει στο κοινό «καλό», άραγε τον δικό του εγωισμό χλευάζουμε ή προτάσσουμε τον δικό μας, «γιατί δεν το κάνει έτσι όπως νομίζω εγώ σωστό»; Στην τελική, το κέφι του κάνει.. λογαριασμό θα μας δώσει;

    Αυτά τα ολίγα, για να λογιζόμαστε και την άλλη πλευρά..

  9. #624
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.949
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη μία ζητάμε να υπάρχει μια κεντρική κατεύθυνση και συντονισμός προς ένα «καλύτερο» desktop και από την άλλη τι κάνουνε οι *μπιπ* του Gnome; Μας ρώτησαν εμάς αν μας αρέσουν αυτά τα πράγματα; Και να πάει το πράγμα εκεί που μας αρέσει θα βρεθούν άλλοι τόσοι που θα πουν ότι δεν τους αρέσει.

    Γι αυτό, όπως ανέλυσε προηγουμένως ο Slammer, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη στόχευση και συμφωνία για το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα δεν γίνεται να υπάρξει και συνεργασία/σύμπνοια. Και το «καλό» desktop δεν μπορεί να τεθεί ως στόχος γιατί δεν συμφωνούν όλοι και σε όλα για το ποιο είναι το καλό.

    Γκρινιάζουμε γιατί ο καθένας κάνει το κομμάτι του και κατασπαταλώνται τόσοι πόροι.. Αυτόν που κάνει το κομμάτι του τον ρώτησε κανείς αν γουστάρει να ασχοληθεί με κάτι άλλο; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι αν δεν έκανε το δικό του desktop θα συνεισέφερε για την εξέλιξη κάποιου άλλου desktop;

    Και όταν κατακεραυνώνουμε τον χιλιοστό «διανομάρχη» που πήρε την x διανομή και έκανε ένα respin/reskin, πείτε το όπως θέλετε, και τι *μπιπ* είναι αυτές που κάνει αντί να κάτσει να συνεισφέρει στο κοινό «καλό», άραγε τον δικό του εγωισμό χλευάζουμε ή προτάσσουμε τον δικό μας, «γιατί δεν το κάνει έτσι όπως νομίζω εγώ σωστό»; Στην τελική, το κέφι του κάνει.. λογαριασμό θα μας δώσει;

    Αυτά τα ολίγα, για να λογιζόμαστε και την άλλη πλευρά..
    Προσωπικα το θεωρω θεμιτο να γινεται duplication of effort γιατι ετσι προκυπτουν καινουργια πραγματα. Και οπως σωστα εγραψες, δεν μπορεις να αναγκασεις οσους το κανουν για την παρτη τους.

    Απο επιλογες αλλο τιποτα. Μεχρι και cde μπορεις να εχεις.
    https://sourceforge.net/projects/cdesktopenv/

  10. #625
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Windows και mac οχι και τοσο.
    Ναι ρε φιλε , αλλα ειναι βολικα και ευχρηστα Για windows μιλαω , δεν εχω mac.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας ρώτησαν εμάς αν μας αρέσουν αυτά τα πράγματα; Και να πάει το πράγμα εκεί που μας αρέσει θα βρεθούν άλλοι τόσοι που θα πουν ότι δεν τους αρέσει.
    Kοιτα να δεις. Η λογικη , η δικη μου τουλαχιστον , ξερεις τι λεει ? Ειμαι ενα λειτουργικο που επεται καποιων αλλων. Θελω να μπω και εγω στο χωρο. Θελω να εχω πελατεια. Τι κανω ? Αντιγραφω τα καλα των λειτουργικων που ηρθαν πριν απο μενα. Τα βελτιωνω , κανω προσθηκες. Και αφου εδραιωθω , προτεινω νεα features , νεα workflows και βλεπω πως θα πανε. Δημιουργω εναλλακτικες , και αναλογως ποση πελατεια θα εχουν επενδυω πορους. Δεν γινεται ομως ετσι στα ξαφνικα να σκανε unity , gnome 3 , και δεν ξερωγω τι αλλα , με την δικη τους φιλοσοφια και workflow και να περιμενεις να τραβηξεις πελατεια που εχει συνηθισει την λειτουργικοτητα των windows επι δεκαετιες. Δεν θα αλλαξει ο χρηστης τις συνηθειες του ετσι απλα επειδη το ονειρευτηκε ο καθε dev. Kαι πες οτι δεν το ειχε προβλεψει οτι δεν θα πιασει η ιδεα του , το να προσπαθει να σου αλλαξει τα μυαλα , ενω σου λενε οι χρηστες , θελουμε αυτο ή το αλλο ή αυτο δεν βολευει και εσυ να μην τους ακους , κατι γινεται λαθος.
    Σε τελικη αναλυση , θα δημιουργησει πελατεια , οπως οταν πρωτοβγηκαν τα ταμπλετς που ολοι λεγανε , μα καλα ποιος τα χρειαζεται και εντελει κατεκλυσαν την κοινωνια ... αλλα δεν ειναι αυτος ο ορθος και λογικος τροπος να μπεις σε ενα παιχνιδι που εχει ηδη αλλους (πετυχημενους) παιχτες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το «καλό» desktop δεν μπορεί να τεθεί ως στόχος γιατί δεν συμφωνούν όλοι και σε όλα για το ποιο είναι το καλό.
    Προφανως , ο καθενας εχει την οπτικη του. Αλλα υπαρχει και η αντικειμενικη οπτικη της πλειοψηφιας του χρηστη. Υποθετω οτι απευθυνονται σε χρηστες οι διανομες και τα προτζεκτς...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόν που κάνει το κομμάτι του τον ρώτησε κανείς αν γουστάρει να ασχοληθεί με κάτι άλλο; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι αν δεν έκανε το δικό του desktop θα συνεισέφερε για την εξέλιξη κάποιου άλλου desktop;
    Για αυτο λεω οτι οι διανομες που θα μεινουν στο μελλον ειναι αυτες που στηριζονται απο εταιριες. Γιατι εκει οι υπαλληλοι δεν θα εχουν λογο στις εξελιξεις... δεν θα πει ο υπαλληλος στον CEO ... ξερεις ? δεν θελω να αλλαξω φιλοσοφια , δεν γουσταρω..βαριεμαι. Οι χομπιστες θα ασχοληθουν με το προτζεκτ τους εως ενα σημειο , οσοι ακουσουν τους χρηστες ισως εχουν καποια αξιολογη διαρκεια υπαρξης και οσοι ζαμανφου , θα το παρατησουν καποια στιγμη και συντομα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όταν κατακεραυνώνουμε τον χιλιοστό «διανομάρχη» που πήρε την x διανομή και έκανε ένα respin/reskin, πείτε το όπως θέλετε, και τι *μπιπ* είναι αυτές που κάνει αντί να κάτσει να συνεισφέρει στο κοινό «καλό», άραγε τον δικό του εγωισμό χλευάζουμε ή προτάσσουμε τον δικό μας, «γιατί δεν το κάνει έτσι όπως νομίζω εγώ σωστό»; Στην τελική, το κέφι του κάνει.. λογαριασμό θα μας δώσει;
    Οι διανομαρχες δεν με απασχολουν τοσο. Δεν ασχολουμαι με υποδυεστερες διανομες οποτε δεν εχω λογο να τους κρινω. Οντως κανουν το κεφι τους και δεν μας πεφτει λογος.

    Γενικοτερα βλεπω απο πολλους την υποστηριξη προς αυτους τους χομπιστες devs και οταν καποιος σε καποιο φορουμ πει κατι για ενα feature , bug κλπ , η κλασικη απαντηση ειναι "αν μπορεις καντο εσυ καλυτερα" , "ειναι open source , διορθωσε το εσυ" και κατι τετοια φαιδρα , λες και ολοι ειναι προγραμματιστες και πρεπει να συμβαλλουν κωδικα για να εχουν "δικαιωμα" να πουν την αποψη τους για ενα προτζεκτ που χρησιμοποιουν.
    Η αποψη μου ειναι οτι οταν ξεκινας ενα προτζεκτ το οποιο στην πορεια ενσωματωνεται σε διανομες και παιζει σημαντικο ρολο στην λειτουργια της , δεν εχει "δεν με ενδιαφερει τι λετε , εγω ετσι θελω να γινει", "μην με πιεζετε για patches/bug fixes/updates , με αγχωνετε". Ο κοσμος στηριζεται σε διαφορα προτζεκτς και κανει την δουλεια του με αυτα επι πολλα χρονια. Αν δεν καταλαβαινει ο dev οτι αναλαμβανει μεγαλη υποχρεωση , τοτε μην το ξεκιναει καν το προτζεκτ. Το μειονεκτημα να εισαι χομπιστας , το πλεονεκτημα να εισαι εταιρια , οσο και αν δεν μας αρεσει.

  11. #626
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.949
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε φιλε , αλλα ειναι βολικα και ευχρηστα Για windows μιλαω , δεν εχω mac.
    Το UKUI το εχεις δει;

  12. #627
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το UKUI το εχεις δει;
    Δυνατο , τουλαχιστον εμφανισιακα. Δεν ξερω "under the hood" ποσες νεες τεχνολογιες ενσωματωνει. Γενικως μου αρεσουν τα "ορθολογικα" DEs , οπως το ukui , deepin , budgie κλπ. Αλλα θελω να ενσωματωνουν και νεες τεχνολογιες , οχι μονο μοντερνα εμφανιση. Χιλιες φορες ενα απο αυτα παρα ενα gnome με 20 extensions και συνεχες αγχος ποσα θα σπασουν απο αυτα σε καθε νεο major update.

    ΥΓ : Κατεβαζω το ubuntu kylin 24.04 , που εχει το τελευταιο ukui να του ριξω μια ματια
    ΥΓ 2 : Αναρωτιεμαι , ποσες πατεντες της microsoft να καταπαταει αραγε το ukui !!

  13. #628
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.949
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυνατο , τουλαχιστον εμφανισιακα. Δεν ξερω "under the hood" ποσες νεες τεχνολογιες ενσωματωνει. Γενικως μου αρεσουν τα "ορθολογικα" DEs , οπως το ukui , deepin , budgie κλπ. Αλλα θελω να ενσωματωνουν και νεες τεχνολογιες , οχι μονο μοντερνα εμφανιση. Χιλιες φορες ενα απο αυτα παρα ενα gnome με 20 extensions και συνεχες αγχος ποσα θα σπασουν απο αυτα σε καθε νεο major update.

    ΥΓ : Κατεβαζω το ubuntu kylin 24.04 , που εχει το τελευταιο ukui να του ριξω μια ματια
    ΥΓ 2 : Αναρωτιεμαι , ποσες πατεντες της microsoft να καταπαταει αραγε το ukui !!
    Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι τρεχει απο πισω. Νομιζω βασιζεται στο qt. Επισης κλασικα ο video player βασιζεται στον mpv. Αλλα το βαζουν σε pc για windows replacement και το συμπεριλαμβανει και η huawei στο euleros.

  14. #629
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι τρεχει απο πισω. Νομιζω βασιζεται στο qt. Επισης κλασικα ο video player βασιζεται στον mpv. Αλλα το βαζουν σε pc για windows replacement και το συμπεριλαμβανει και η huawei στο euleros.
    Λοιπον το δοκιμασα σε VM. Αφου εφαγα καποια ωρα να γυρισω το ubuntu kylin στα αγγλικα επαιξα λιγακι μαζι του. Δεν ξερω τι τρεχει απο πισω , αλλα η φαση μυριζει gtk. Το 90% ειναι mate apps και το 10% gnome apps. O windows manager που χρησιμοποιει ειναι ο ukwm , που ειναι καποιο fork του kwin αν καταλαβα καλα. Λιγο φρανκεσταιν κατασταση , αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Ωραια χρωματα , διαφανειες , fonts. Η πλακα ειναι οτι για file browser εχει κατι που ονομαζεται peony που δεν πρεπει να τον ξερει η μανα του , αλλα εμφανισιακα ειναι κλασεις ανωτερος του nautilus. Λειτουργικα δεν ξερω , ουτε ξερω τι extensions και τι υπηρεσιες μπορει να υποστηριξει.

  15. #630
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.949
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον το δοκιμασα σε VM. Αφου εφαγα καποια ωρα να γυρισω το ubuntu kylin στα αγγλικα επαιξα λιγακι μαζι του. Δεν ξερω τι τρεχει απο πισω , αλλα η φαση μυριζει gtk. Το 90% ειναι mate apps και το 10% gnome apps. O windows manager που χρησιμοποιει ειναι ο ukwm , που ειναι καποιο fork του kwin αν καταλαβα καλα. Λιγο φρανκεσταιν κατασταση , αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Ωραια χρωματα , διαφανειες , fonts. Η πλακα ειναι οτι για file browser εχει κατι που ονομαζεται peony που δεν πρεπει να τον ξερει η μανα του , αλλα εμφανισιακα ειναι κλασεις ανωτερος του nautilus. Λειτουργικα δεν ξερω , ουτε ξερω τι extensions και τι υπηρεσιες μπορει να υποστηριξει.
    Ο peony ειναι ο δικος του file manager. Τωρα που μου το θυμισες, οταν ειχα δει τα w11 μου θυμισαν την εκδοση 3 του ukui. Τωρα ποιος αντεγραψε ποιον δεν ξερω.
    https://www.omgubuntu.co.uk/2020/09/...onment-changes

Σελ. 42 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 223237404142

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας