Σελ. 28 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728293033 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 526
  1. #406
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Έκανα στα μέσα του μήνα ένα update και έκτοτε δεν μπορώ να αλλάξω keyboard layout μέσω του πληκτρολογίου (το γνωστό Shift+Alt).
    Είμαι σε xfce και debian sid.
    Έχω το σχετικό plugin του xfce panel και αλλάζω με το ποντίκι το layout. Έχω προσπαθήσει να αλλάξω το keypress combination στο keyboard preferences του xfce σε κάτι άλλο, αλλά ούτε αυτό δουλεύει.
    Έχετε ιδέα τί μπορεί να φταίει;

    ΥΓ: Έχω ολοκληρώσει την μετάβαση σε t64 με κανένα πακέτο σε αναμονή. Είμαι fully updated.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #407
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατι δεν το κανεις απο το keyboard-configuration που ειναι system wide, ωστε να μην κρεμεσαι απο το καθε de? Τρεχεις
    Κώδικας:
    sudo dpkg-reconfigure keyboard-confiiguration
    και οριζεις οτι σου ζηταει. Στο τελος θα πρεπει να εχεις ενα /etc/default/keyboard περιπου σαν αυτο
    Κώδικας:
    $ cat /etc/default/keyboard 
    # KEYBOARD CONFIGURATION FILE
    
    # Consult the keyboard(5) manual page.
    
    XKBMODEL="pc105"
    XKBLAYOUT="us,gr"
    XKBVARIANT=","
    XKBOPTIONS="grp:alt_shift_toggle,terminate:ctrl_alt_bksp,grp_led:scroll"
    
    BACKSPACE="guess"
    ديميتريس

  3. #408
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν το κανεις απο το keyboard-configuration που ειναι system wide, ωστε να μην κρεμεσαι απο το καθε de? Τρεχεις
    Και εμένα αυτό μου αρέσει, να ορίζω μία φορά στον xorg τα πάντα και να λειτουργούν παντού. Δυστυχώς όμως δεν ισχύει το παντού. Στους WindowManagers, που δεν υλοποιούν κάτι τέτοιο οι ίδιοι, θα παίξει σωστά παντού. Στα DEs, κάποια έχουν υποστήριξη να τηρήσουν την επιλογή του xorg (πχ το kde plasma είχε την επιλογή "indicator only") ενώ κάποια άλλα DEs αγνοούν την επιλογή του Xorg και τηρούν μόνο την δική τους (το ίδιο και στην DPMS και στην επιτάχυνση ποντικιού και σε άλλες ρυθμίσεις).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #409
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    630
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Κώδικας:
    setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
    Τσέκαρε ότι σου δουλεύει κ βάλτο στο startup script, εγώ για παράδειγμα που έχω slim σαν login manager και μετά compiz το έχω στο ~/.compiz-session

  5. #410
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Απο ποτε ρε παιδια εγινε κατι τοσο απλό, τοσο δύσκολο;

    Κι εγω, ειχα γράψει πολυ καιρο πριν και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη με τα layouts. Στο taskbar φαινονται δυο αλλα στο alt shift εχει δυο US και μια gr.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #411
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    setxkbmap -layout "us,gr" -option "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
    Τσέκαρε ότι σου δουλεύει κ βάλτο στο startup script, εγώ για παράδειγμα που έχω slim σαν login manager και μετά compiz το έχω στο ~/.compiz-session
    Με αυτή την εντολή δούλεψε το alt+shift και το xfce4-xkb-plugin έδειχνε την αλλαγή του layout.
    Άρα κάτι έσπασε με το plugin και είτε δεν αντιλαμβάνεται το alt+shift είτε δεν δίνει την κατάλληλη εντολή για την αλλαγή του layout.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  7. #412
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει κανεις το repo του anydesk περασμενο και να μην γκρινιαζει το apt για το κλειδι? Εκανα οτι λεει ο τυπος στο μηνυμα εδω (εκει που λεει ΜΗΝ χρησιμοποιεις το apt-key) αλλα μαλλον δεν δουλεψε. Ισως να εχει καποιο typo...
    https://old.reddit.com/r/AnyDesk/com...sitory_broken/
    ديميتريس

  8. #413
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Τρεξε ως root
    Κώδικας:
    wget -qO - https://keys.anydesk.com/repos/DEB-GPG-KEY | apt-key add -
    echo "deb http://deb.anydesk.com/ all main" > /etc/apt/sources.list.d/anydesk-stable.list
    Περνάει καινούργιο κλειδι. Βεβαια η linux έκδοση κολλημένη στην 6.3.Χ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 27-03-24 στις 15:49.

  9. #414
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφου λεμε οχι στο apt-key add, ειναι παρωχημενη τεχνολογια.
    Μηπως το λαθος στο παραπανω μηνυμα στο reddit ειναι πως αυτη εδω η παυλα δεν θα επρεπε να ειναι κολλημενη στο -O?
    Κώδικας:
    wget -O- https://keys.anydesk.com/repos/DEB-GPG-KEY | gpg --dearmor | sudo tee /usr/share/keyrings/anydesk.gpg
    ديميتريس

  10. #415
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    παρωχημένη-ξεπαρωχημένη, εγω απαλλάχτηκα από το πρόβλημα του key. To αποτέλεσμα μετράει.....

  11. #416
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    630
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή την εντολή δούλεψε το alt+shift και το xfce4-xkb-plugin έδειχνε την αλλαγή του layout.
    Άρα κάτι έσπασε με το plugin και είτε δεν αντιλαμβάνεται το alt+shift είτε δεν δίνει την κατάλληλη εντολή για την αλλαγή του layout.
    Αλλάξανε κάτι ψιλό στο συντακτικό της εντολής κ εγώ μέχρι να το καταλάβω τα είχα πάρει

  12. #417
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ψαγμενιες! Αυτο που λεει για -1 pin priority ωστε να μην γινεται να εγκατασταθει το πακετο με τιποτα καποτε ηθελα να το κανω και εγω, αλλα δεν θυμαμαι με ποιο πακετο.
    https://old.reddit.com/r/debian/comm...ure_of_debian/
    ديميتريس

  13. #418
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αλλαγη ωρας σημερα και παλι εχω προβλημα. Το πρωι που ανοιξα το pc η ωρα ηταν σωστη και με hwclock -w την εγραψα στο bios.
    Μπηκα νωριτερα στα windows να δω κατι και διαπιστωσα πως το ρολοϊ τους ηταν μια ωρα μπροστα. Γιατι παλι ετσι? Περιττο να πω πως εχω το debian σε local time, απο παντα, και οτι θα μεινει ετσι.
    Κώδικας:
    $ timedatectl 
                   Local time: Sun 2024-03-31 19:19:15 EEST
               Universal time: Sun 2024-03-31 16:19:15 UTC
                     RTC time: Sun 2024-03-31 19:19:15
                    Time zone: Europe/Athens (EEST, +0300)
    System clock synchronized: yes
                  NTP service: active
              RTC in local TZ: yes
    
    Warning: The system is configured to read the RTC time in the local time zone.
             This mode cannot be fully supported. It will create various problems
             with time zone changes and daylight saving time adjustments. The RTC
             time is never updated, it relies on external facilities to maintain it.
             If at all possible, use RTC in UTC by calling
             'timedatectl set-local-rtc 0'.
    ديميتريس

  14. #419
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαγη ωρας σημερα και παλι εχω προβλημα. Το πρωι που ανοιξα το pc η ωρα ηταν σωστη και με hwclock -w την εγραψα στο bios.
    Μπηκα νωριτερα στα windows να δω κατι και διαπιστωσα πως το ρολοϊ τους ηταν μια ωρα μπροστα. Γιατι παλι ετσι? Περιττο να πω πως εχω το debian σε local time, απο παντα, και οτι θα μεινει ετσι.
    Τότε θα έχεις αυτό το θέμα κάθε 6 μήνες (μέχρι να θεσπιστεί τελικά να σταματήσουμε την αλλαγή, όπως είχαν πει).

    Όταν το ρολόι είναι σε RTC, τότε το ρολόι είναι σε RTC και όλα λειτουργούν ρολόι, για να πω ένα λογοπαίγνιο. Το μόνο που κάνει το linux είναι να προσθέτει / αφαιρεί την διαφορά ώρας του εκάστοτε timezone και να σου δίνει την σωστή τοπική ώρα. Είναι το pc ανοιχτό την ώρα της αλλαγής; Κανένα πρόβλημα. Το linux θα προσθέσει 2 ώρες στο RTC μέχρι τις 03:59 και θα προσθέσει 3 ώρες από τις 04:00 και μετά και πάντα θα έχεις σωστή ώρα. Είναι κλειστό το pc την ώρα της αλλαγής; Πάλι κανένα πρόβλημα. Όταν το ανοίξεις (μετά την αλλαγή), το linux θα προσθέσει 3 ώρες και θα σου δείξει την σωστή ώρα.

    Όταν όμως το ρολόι σου είναι σε localtime, τότε η υπόθεση χοντραίνει και σηκώνει τσιγάρο. Αν το pc σου είναι ανοιχτό την ώρα της αλλαγής, τότε το linux ξέρει ότι μέχρι την αλλαγή είχες EET (+2) και μετά πήγες EEST(+3), έτσι ξέρει να αφαιρέσει 2 και να προσθέσει 3 και θα έχεις σωστή ώρα. Όταν το pc σου _δεν_ είναι ανοιχτό την ώρα της αλλαγής, τότε, όταν το ανοίξεις, το λειτουργικό θα υποθέσει ότι το ρολόι σου ήταν RTC+3 (όπως γίνεται για όλες τις επόμενες ημέρες μέχρι το νοέμβριο) και έτσι η ώρα δεν θα είναι σωστή. Ο λόγος που την είδες σωστή ίσως οφείλεται σε συγχρονισμό από το διαδίκτυο. Αν σε αυτή την εξίσωση προσθέσουμε και πολλαπλά λειτουργικά, τότε θα έχεις πάντα προβλήματα στην εκκίνηση (τουλάχιστον μέχρι να kick in ο συγχρονισμός από το διαδίκτυο και να διορθωθεί η ώρα).

    Με το ρολόι σε RTC, bootαρε κάθε 15 λεπτά και σε άλλο λειτουργικό και όλα θα παίζουν τζάμι πάντα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #420
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν όμως το ρολόι σου είναι σε localtime, τότε η υπόθεση χοντραίνει και σηκώνει τσιγάρο.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 28 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 81823262728293033 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας