Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Τις τελευταίες ημέρες η Inalan περνάει οπτικές στη γειτονιά μου.

    Αυτό βέβαια σημαίνει ότι ανοίγουν στο δρόμο ξεχωριστά αυλάκια από τις οπτικές που έχει ήδη περάσει η Vodafone, αλλά οκ λες, ήδη 50 μπαλώματα έχει ο δρόμος, δεν πειράζει άλλο ένα.

    Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση, είναι ο τρόπος που δρουν. Δηλαδή, όπου μπορούν δεν ανοίγουν αυλάκι για το πλαστικό σπιράλ με την οπτική, αλλά το σφηνώνουν στη γωνία δρόμου-πεζοδρομίου (ή δρόμου-τοίχου όπου δεν έχει πεζοδρόμιο) και μετά το καλύπτουν με μία στρώση τσιμέντο. Και αυτό είναι.

    Αλλά δυστυχώς δε σταματούν εκεί. Γυρίζοντας στο σπίτι το απόγευμα, ανακάλυψα ότι στην πολυκατοικία μου, έσκαψαν αυλάκι στη ράμπα του γκαράζ και μετά έσπασαν το πεζοδρόμιο για να βγουν πλάγια από τη γκαραζόπορτα. Κατόπιν, πέρασαν το σπιράλ πάνω από την υδρορροή μας, άνοιξαν τρύπες στον τοίχο μας και έβαλαν ούπα για να το καρφώσουν, ώστε τελικά να βάλουν κουτί της Inalan... στο διπλανό κτίριο. Το οποίο έχει 10 μέτρα πρόσοψη στο δρόμο, χωρίς γκαράζ και υδρορροές στη μέση. Ο γείτονας δε, ήταν κι αυτός σαστισμένος, καθώς κανένας από το κτίριό του δεν είχε κάνει αίτηση για να συνδεθεί με την Inalan. Φυσικά, ούτε καποιος από τη δική μας πολυκατοικία είχε κανει αίτηση.

    Άρα ο εργολάβος της Inalan καρφώνει αυθαίρετα κουτιά σε ξένα σπίτια, χωρίς να έχει ζητήσει άδεια από κανέναν. Φταίει κανένας τώρα αν του τραβήξει καμιά μήνυση;

    Στην αναμενόμενη συνάντηση με τον εργολάβο το επόμενο πρωί, εκφράσαμε τη δυσαρέσκειά μας μαζί με άλλο ένοικο. Άλλοι με ενημέρωσαν ότι πήραν τηλεφωνο την Inalan και ζήτησαν να μιλήσουν με κάποιον σχετικά με το θέμα, αλλά κανένας δεν επικοινώνησε μαζί τους τελικά. Τέλος πάντων, ο εργολάβος ξήλωσε το κουτί και την καλωδίωσή του από τον τοίχο και τη ράμπα του γκαράζ.

    Από άλλο ένοικο ενημερώθηκα για την απίθανη λύση που βρήκε ο εργολάβος για να αποθηκεύσει το κουτί: Άνοιξε μία τρύπα στο δρόμο, έθαψε μέσα το κουτί και από πάνω το γέμισε με τσιμέντο. Πολυμήχανος.

    Κοιτώντας στη γειτονιά, αντιλαμβάνομαι ότι έχουν καρφώσει κουτιά της Inalan μόνο στα κτίρια που δεν έχουν ήδη συνδεθεί με FTTH άλλης εταιρείας. Τα υπόλοιπα τα έχουν αφήσει ήσυχα. Εντύπωση βέβαια μου κάνει, ότι όλα τα κουτιά έιναι ακόμα στη θέση τους, οπότε κανένας μάλλον δεν ενοχλείται από αυθαίρετες εργασίες στην περιουσία του. Οπότε, καρφώστε-γκρεμίστε ελεύθερα. Δεν ασχολείται κανένας.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-12-2020
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Asus RT-AX55
    Μαλλον έχει να κάνει με τον νόμο 4463/2017 λογικά. Για να βγει το κουτί από την πολυκατοικία πρέπει να υπάρχει ομοφωνία. Έστω και ένας κάτοικος να θέλει να συνδεθεί αρκεί για να μπει το κουτί χωρίς να ζητηθεί άδεια (του διαχειρηστή πχ). Οσον αφορά την αυθαίρετη εγκατάσταση, προφανώς έχουν βγάλει άδεια. Νομίζω αν ο τοίχος της πολυκατοικίας είναι στο πεζοδρόμιο (δηλαδή δεν είναι μέσα σε καμια μάντρα/αυλή) μπορούν να κάνουν την εγκατάσταση κανονικά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας