Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    καινούργιος στο φόρουμ θα ήθελα τα φώτα σας. Παρόλο που έκανα αναζήτηση δεν βρήκα απάντηση.

    Υπάρχει οπτική ίνα ακριβώς μπροστά από το οικόπεδό μου στην απέναντι μεριά του δρόμου. (3μ απόσταση από το δικό μου πεζοδρόμιο).
    Θέλω να συνδεθώ αλλά από τον ΟΤΕ μου λένε ότι δεν γίνεται και δεν έχει προβλεφθεί η διεύθυνσή μου. (Η απέναντι οικία έχει προβλεφθεί)
    Τους λέω να αναλάβω τα έξοδα να σκάψουμε και ο ηλεκτρολόγος να συνδεθεί μέχρι εκεί και μου λένε δε γίνεται.
    Πρόκειται να γίνει επιχείρηση ξενοδοχειακή και το μόνο που προσφέρουν είναι 50 Mbps χαλκό. (ο πωλητής δεν μου πρότεινε τίποτε άλλο)

    Μετά από δικιά μου έρευνα βρήκα ότι προσφέρει ο ΟΤΕ dedicated access αλλά με υψηλό κόστος (320 ευρώ το μήνα) και μικρό bandwith (50 Mbps).
    O πωλητής του νομού πλέον, μετά απο επικοινωνία με τα κεντρικά, με διαβεβαίωνε συνέχεια ότι το 50 Mbps του dedicated access είναι ανώτερο των 200Mbps του fiber. Δεν μπορώ να καταλάβω πως 50 Mbps θα καλύψουν τις ανάγκες 20 κλινών (7 δωμάτια)

    Δεν πρόκειται για απομακρυσμένη περιοχή αλλά για μέσα σε αστικό ιστό πόλης πρωτεύουσας νομού.

    Θα ήθελα τα φώτα σας! Μπορεί ο ΟΤΕ να αρνείται τη σύνδεση σε οπτική ίνα σε τόσο κοντινή απόσταση? Τα 50 Mbps του dedicated access ειναι διαφορετικά από τα 50 Mbps που ξέρουμε και εξυπηρετούν μικρή τουριστική μονάδα?
    Η λύση του δορυφορικού είναι βιώσιμη (starlink?). Είναι αμαρτία να είσαι 3 μέτρα από οπτική ίνα και να σκέφτεσαι όλες τις άλλες λύσεις?

    Υπάρχει κάποια υποχρέωση να έχει οπτική ίνα όλη η πόλη (εννοώ κρατική) ή εξαρτάται μόνο από τον πάροχο που θα περάσει γραμμές και τι θα συνδέσει με βάση τις μελέτες του?

    Πολλά τα ερωτήματα και συγνώμη.
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Δυστυχώς μπορεί, και θα σου εξηγήσω..
    Θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα, να έχει οπτική ίνα το διπλανό σου σπίτι και εσύ να μην μπορείς να πάρεις..

    Κατ' αρχάς τα έργα που κάνουν οι πάροχοι για τα νέα δίκτυα, χωρίζονται σε περιοχές, τα λεγόμενα A/K (Αστικά Κέντρα)
    Κάθε Αστικό Κέντρο έχει συγκεκριμένα όρια που ορίζονται από οικοδομικά τετράγωνα.

    Μία περίπτωση θα ήταν στον δρόμο σου το τετράγωνο που είναι το κτήριο σου να ανήκει στο A' Αστικό Κέντρο,
    και το απέναντι τετράγωνο να ανήκει σε άλλο Αστικό Κέντρο.

    Γενικά όταν οι πάροχοι κάνουν τα έργα για τα νέα δίκτυα τα κάνουν ανά Αστικό Κέντρο,
    οπότε δεν θα ήταν παράξενο στην περίπτωση αυτή που δεν σου δίνουν γραμμή από άλλο A/K.

    Εδώ υπάρχει ένας χάρτης με τα βασικότερα A/K στην Ελλάδα:
    https://fttxgr.eu/map

    Κατά 2ον πολλές φορές τα έργα γίνονται και ανά καφάο OTE, όπου κάθε καφάο εξυπηρετεί πάλι συγκεκριμένες διευθύνσεις κτηρίων.

    Εάν εσύ ανήκεις σε ένα καφάο OTE A' ενώ η απέναντι διεύθυνση ανήκει σε ένα άλλο καφάο OTE,
    πάλι υπάρχει περίπτωση να μην μπορούν να σου φέρουν οπτική ίνα, καθώς τα έργα που έγιναν στο απέναντι πεζοδρόμιο μπορεί να αφορούν συγκεκριμένες διευθύνσεις.

    - - - Updated - - -

    Επίσης παίζει κάποιο ρόλο ποιος έκανε τα έργα στο απέναντι πεζοδρόμιο.
    Μπορεί να τα έκανε κάποιος άλλος πάροχος, οπότε είναι ακόμη πιο δύσκολο για τον OTE να ανακατευθεί στην όλη υπόθεση.

    Εάν τα έργα τα έκανε ο ΟΤΕ θα μπορούσες ίσως να ρωτήσεις εάν σχεδιάζει να κάνει και στην δική σου πλευρά, εάν βέβαια έχει αναλάβει και εσένα.

    * Γενικά τα έργα για τα νέα δίκτυα βρίσκονται ακόμη σε εξέλιξη σε όλη την Ελλάδα, οπότε δεν υπάρχει καμία υποχρέωση τώρα ανά περίπτωση.
    Θα πάνε γενικά μέχρι το 2027 - 2030..

    ** Αφού το ψάξεις λίγο το πράγμα και δεις τι γίνεται, αποφασίζεις εάν πρέπει να κοιτάξεις και άλλες λύσεις..

    Υπάρχει τώρα εδώ ένας χάρτης που ενημερώνεται για τα έργα FTTH.
    https://www.broadband-assist.gov.gr/...%2FB%22%3A1%7D
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 23-06-23 στις 18:19.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Βρες ενα γειτονα απεναντι και κανε την αιτηση στο ονομα του εκει ..
    Ε μετα για 3-5μετρα οπως λες πετα εναερια ενα UTP στο δικο σου οικοπεδο εαν δεν θελεις να μπλεξεις με wifi κτλ...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το δικτυο ftth δεν ακολουθει την τοπολογια των ΑΚ ουτε εξαρταται απο αυτα.
    Ειναι ενα ανεξαρτητο δικτυο. Ολα αυτα που αναφερονται περι ακ ανηκουν στο παρελθον.

    Απλα αν δεν προβλεπεται η συγκεκριμενη διευθυσνη, απλά δεν γινεται. (Διαδικαστικα, τεχνικα όλα γινονται).
    Τα 50mbits ειναι 50 Μbits, ο πωλητης λεει παπαριτσες Το συμμετρικο upload ΔΕΝ σου χρειαζεται.
    Το starlink ειναι ακριβο και με quota. Μαλλον δεν σου κανει.

    Υποχρεωσεις για ftth σε αστικες περιοχές ΔΕΝ υπάρχουν. Ειναι καθαρα εμπορικες αποφασεις των παροχων.

    Μοναδικη λυση, τοποθετηση απεναντι, και καποιο link να περασεις το δρομο. Αν οχι καλωδιο, τοτε radio link unlicensed.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατάλαβα.

    Ομηρία δηλαδή. Το δίκτυο είναι όλο του ΟΤΕ δεν υπάρχει άλλη εταρία.

    Μετά και τη βοήθεια σας σκέφτομαι τις 3 επιλογές:
    1) 4g - 5g modem (με ότι προβλήματα σταθερότητας κτλ υπάρχουν)
    2) να αιτηθώ για περισσότερες της μίας 50αρας χαλκού με ξεχωριστό αριθμό τηλεφώνου η καθεμία (πχ 1 50άρα ανά όροφο σε στυλ πολυκατοικίας)
    3) να βάλλω fiber (που φτάνει μέχρι 1Gbps) σε κοντινό κτίσμα δικό μου (125 μέτρα) και με ζεύξη (νομίζω έχει άμεση οπτική επαφή ταράτσα με ταράτσα) να την περάσω εκεί.

    Εξακολουθεί να μου φαίνεται απίστευτο πως για 3 μέτρα δεν σε αφήνουν ούτε με δικά σου έξοδα να συνδεθείς. Πόσο μάλλον αν είναι εμπορική απόφαση των παρόχων και πρόκειται για επιχείρηση και όχι για οικιακή γραμμή.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα δικτυα φτιαχνονται εργολαβικα. Αν δεν εχει προβλευθει σωληνακι για το ακινητο σου, ειναι δυσκολο να βγει εργολαβια μονο για αυτο.
    4g το ξεχνας. 5g το καλοκαιρι, με κοσμο δεν ειναι καλη ιδεα.
    Περσσοτερες απο μια? Ελεος.. λεφτα για πεταμα εχεις?
    Για 20 δωματια μια 500ρα ειναι αρκετή. Ετσι δεν θα παρεις και fritz που ΔΕΝ το θες σε τετοια εφαρμογη
    Επισης τα radio links για gigabit ειναι σχετικα ακριβα.
    Αν εχεις καλη οπτικη επαφη, για 125 μετρα αυτη ειναι η μοναδικη σου λυση.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικτυο ftth δεν ακολουθει την τοπολογια των ΑΚ ουτε εξαρταται απο αυτα.
    Ειναι ενα ανεξαρτητο δικτυο. Ολα αυτα που αναφερονται περι ακ ανηκουν στο παρελθον.
    Ααα, δεν πέρασε και πολύ καιρός από τότε που βγαίνανε οι ανακοινώσεις της EETT για τα νέα δίκτυα (και FTTH) βάση καφάο & Α/Κ!
    Σιγά μην αλλάξουν τα πρακτικά των παρόχων από την μία μέρα στην άλλη!

    Απλά πρόσφατα με τα έργα FTTH κοντά στα αστικά κέντρα και μετά με την αντικατάσταση του VDSL, άρχισε η μεγάλη επέκταση του FTTH,
    που μπορεί να γίνεται πιο ελεύθερα.

    Τώρα ανάλογα και την περιοχή που μένει ο/η φίλος/λη μας, θα βλέπουν εκεί τα πράγματα,
    ή περιμένουν τον κατάλληλο χρόνο για νέα έργα.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    H ΕΕΤΤ δεν εβγαλε ποτέ ανακοινωσεις για περιοχες FTTH. Το οτι καποτε ειπε ο οτε οτι τα κοντα στα κεντρα θα τα καλυψει με ftth ηταν μια δικη του εμπορικη αποφαση.

    Επι της ουσιας.
    Ο σχεδιασμος των δικτυων ftth ΔΕΝ ακολουθει περιοχες AK. Τα σημεια συγκεντρωσης των feeder γραμμων ειναι καμμια 15ρια για ολο το λεκανοπεδιο και εκει καταληγουν ΟΛΕΣ οι οπτικες απο τις καμπινες ftth στους δρομους. Μιλαω για τον ΟΤΕ.

    Εξαλλου με την αποξηλωση του χαλκου, τα περισσοτερα ΑΚ θα πάψουν να υφιστανται, δεν εχουν λογο υπαρξης. (και πολλα ειναι ακινητα φιλετα για αλλες χρησεις επισης)

  9. #9
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν υπάρχει κάποιος που δεν δικαιούται FTTH αλλά έχει το διπλανό του σπίτι, ας δοκιμάσει να ζητήσει FTTH και να δούμε εάν θα του δώσουν!

    Μία τυπική περίπτωση για γραμμή FTTH από αναμονή διπλανού κτηρίου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ΕΕΤΤ δεν εβγαλε ποτέ ανακοινωσεις για περιοχες FTTH.
    Μιά χαρά έβγαζε ανακοινώσεις για FTTH βάση καφάο OTE και A/K.
    (π.χ A/K Αλεξάνδρας 100% FTTH)

    Απλά έτσι θέλανε να το κάνουν, ακόμη και εάν το δίκτυο FTTH είναι κάτι ανεξάρτητο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofian7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα.

    Ομηρία δηλαδή. Το δίκτυο είναι όλο του ΟΤΕ δεν υπάρχει άλλη εταρία.

    Μετά και τη βοήθεια σας σκέφτομαι τις 3 επιλογές:
    1) 4g - 5g modem (με ότι προβλήματα σταθερότητας κτλ υπάρχουν)
    2) να αιτηθώ για περισσότερες της μίας 50αρας χαλκού με ξεχωριστό αριθμό τηλεφώνου η καθεμία (πχ 1 50άρα ανά όροφο σε στυλ πολυκατοικίας)
    3) να βάλλω fiber (που φτάνει μέχρι 1Gbps) σε κοντινό κτίσμα δικό μου (125 μέτρα) και με ζεύξη (νομίζω έχει άμεση οπτική επαφή ταράτσα με ταράτσα) να την περάσω εκεί.

    Εξακολουθεί να μου φαίνεται απίστευτο πως για 3 μέτρα δεν σε αφήνουν ούτε με δικά σου έξοδα να συνδεθείς. Πόσο μάλλον αν είναι εμπορική απόφαση των παρόχων και πρόκειται για επιχείρηση και όχι για οικιακή γραμμή.
    - Για 7 δωμάτια που είπες..

    1)
    Εξαρτάται τι λήψη έχεις εκεί στο κτήριο, και πόσο απόσταση έχει η κεραία που θα λαμβάνεις.
    Χρειάζονται δοκιμές διάφορες ώρες της ημέρας.
    Θα μπορούσε η λύση 5G να ήταν καλύτερη από το ADSL+Booster που πουλάει σε κάποιους ο OTE.

    Δίνει και ο OTE τώρα τέτοια πακέτα με 4G ή 5G. (με περιορισμό ταχύτητας από κάποιο όριο)
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ble-Play-4G-5G
    αλλά υπάρχει και η λύση μέσω συμβολαίου κινητής.

    3)
    Πιθανόν να είναι μία καλή ιδέα και αυτό!
    Δεν έχω διαβάσει πολλά ή να έχω εμπειρία, αλλά με οπτική επαφή η απόσταση είναι μικρή!

    Κάπου τα λέγαμε εδώ και με έναν άλλο φίλο.
    https://www.tp-link.com/gr/business-.../all-wireless/

    4) Δες και την λύση για StarLink!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 23-06-23 στις 19:54.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  10. #10
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η μόνη λύση DIA κι να πληρώσεις το κόστος για το σκάψιμο αλλά κι για το πάγιο κάθε μήνα,όσο για σύνδεση δεν ξέρω ποιότητα της vdsl από το ΑΚ άν κι με 4G/5G (ανάλογα της ταχύτητες) κι vdsl ή starlink κι 4g/5G θα πρέπει να είναι με πολλαπλά Wan από διαφορετικούς isp...

  11. #11
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Η λύση είναι απλή. Βρίσκεις έναν εργολάβο που ασχολείτε με οπτικές, τον φέρνεις δεκαπενταυγουστο που δε θα σε πάρει χαμπάρι κανείς, περνάς το σωληνάκι μέχρι το σημειο που ειναι η οπτική από μονος σου.. και μετά το παιζεις κινέζος: "Παιδια τι μου λέτε εδώ κάνατε έργα μου φέρατε την υποδομή σπίτι μου και τώρα μου λέτε ότι δεν έχω διαθεσιμότητα?".
    Τα παραπάνω για πλάκα τα γράφω αν και στο μπανανιστάν παιζει και να λειτουργησει.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το link είναι η καλύτερη και φτηνοτερη λύση για σενα νομιζω, η απόσταση είναι πολύ μικρή, έχω ένα στα 2κμ μέσα στη πόλη και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, παίζει σαν καλώδιο.

    Aν θες πάνω από ~250mbit που πιάνουν οι φτηνές ubiquity θα πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη πιο βαθια.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, είχα παρομοιο θέμα και εγώ με την Vodafone Που είχε κάνει τα έργα στην περιοχή μ.

    Είχαν σκάψει κανονικά τον δρόμο ειχαν αφήσει και αναμονη στον δρόμο παρακαλώ. Συνδέθηκαν οι ακριβώς κολλητές οικοδομες και στην δικια μ μου έλεγαν οτι δεν έχω διαθεσιμότητα. Έκανα 3 καταγγελίες στην ΕΕΤΤ με φωτογραφίες απο τα μαστόρια που είχαν σκάψει με τις οπτικές που σύνδεσαν στις διπλανές και στην πρώτη μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει γενικά στην περιόχη μου οπτική ινα.

    Στην δευτερη καταγγελία παλι με φωτογραφίες και τα πάντα μου είπανε πως δεν υπάρχει στην περιοχή μου αλλα θα φτιαχτεί. Στην τρίτη καταγγελία απλα πρόσθεσαν το νούμερο στο σύστημα τους και κάναμε άιτηση. Η όλη φάση τράβηξε κανένα 8μηνο.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Καλησπέρα σας! Διάβασα όλα αυτά που έχετε πει για την οπτική ίνα και ο τελευταίος χρήστης βλέπω αντιμετώπισε πρόβλημα με την διεύθυνση!

    Όποτε θα πω και εγώ τον πόνο μου! Έγιναν αρχικά ολες οι εγκαταστεσεις στους δρομους για οπτικες Ίνες σκάψανε μπαζώσανε και βάλανε αναμονες σε όλα τα σπίτια μέχρι ενός σημείου του δρόμου. Έπειτα από πολύ ψάξιμο και με προβλήματα γραμμης 50αρα από αστικό κέντρο και να συγχρονίζει στα 26 χάρηκα όταν επιτελους λέω θα έχω οπτική ίνα.Έλα που ομως δεν. Στην διπλανή μονοκατοικία ο ιδιοκτήτης έχει δυνατότητα να βάλει οπτική ίνα ενώ στην δίκη μου που είναι κολλητά σε εμένα δεν υπάρχει εφικτοτητα. Η αναμονή εχει τοποθετηθεί ανάμεσα στα δυο οικόπεδα και ο ένας εχει ο άλλος όχι, δηλαδή εγώ. Στην περιοχή μου το έργο το πήρε η Vodafone. Τώρα έχω γραμμή στον ΟΤΕ. Πήρα τηλέφωνο και με ενημέρωσαν από τον ΟΤΕ ότι δεν υπάρχει εφικτοτητα στον αριθμό του σπιτιού μου ενώ στο δίπλα υπάρχει.(πως γίνεται αυτό;;. Λέω αφού δεν γίνεται στον ΟΤΕ, θα παρω στην Vodafone . Μετά από παρά πολλές συζητήσεις με την Vodafone και να εξηγώ κάθε φορά τα ίδια δεν βγάλαμε άκρη . Ούτε καν κάποιο αίτημα για να το ψάξουν δεν κανανε. Επειδή έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι να κάνω παραπάνω; Προσπαθώ να βρω λύση και έχω απογοητευτεί πλήρως. Δεν ξερω που να απευθυνθώ.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι τυπικο να βαζουν την ινα αναμεσα σε δυο μονοκατοικιες, μιαςαι απο κει με ενα split θα δωσουν και στους δυο.
    Κανε αιτηση με τον αριθμο που δινει διαθεσιμότητα, και οταν ερθουν για αυτοψια, θα βγει η ακρη.

    Συστημικο προβλημα ειναι και δεν εχουν καταχωρησει τον αριθμο του ακινητου σου, αλλα αυτοι που σηκωνουν τα τηλεφωνα δεν μπορουν να το περασουν

    Για αυτο ακριβως το λογο εφυγα απο τη vf και πηγα στον οτε.
    Μετα το βρηκαν και το διορθωσαν, αλλα ηταν αργα. Ομως εκει ηταν δικτυο οτε.
    Εδω μονο αυτο το μαγικο θα πιασει. Το πολυ πολυ να σου ακυρωσουν την αιτηση.
    Δοκιμασε το

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας