Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν κάποιος γράφει ανακρίβειες και άσχετα πράγματα είναι φρόνιμο να τον διορθώσουμε ή απλά τον αγνοούμε και πάμε παρακάτω??
    Προσωπικά ξέρω τι θα κάνω από δω και πέρα και γι' αυτό γράφω "ρητορική".
    Tις περισσότερες φορές που ασχολήθηκα γιατί δεν ήθελα μέσα σε ένα τεχνολογικό forum να λέγονται αρλούμπες απλά κατέληξα στο,
    "Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες" και δίκαιο βουνό είχαν οι παλιοί.

    Από δω και πέρα δεν πάει να γράψει ο άλλος ότι η γη είναι τετράγωνη και ότι ο ήλιος βγαίνει από τον νότο?? θα του πω και μπράβο και θα συμφωνήσω μαζί του.
    Θα γελάω κιόλας με τις ηλιθιότητες που θα γράφω.

    Καλή συνέχεια σε όλους.

    Υ.Γ.
    Αν κάποιοι που με ξέρετε και έχουμε μιλήσει και θέλετε σοβαρές απαντήσεις υπάρχουν και τα P.M.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  duty_calls.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  13,8 KB 
ID: 249305
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς μου πήρε 10 χρόνια παρά κάτι για να καταλάβω ότι δεν πρέπει να ασχολούμαι,
    δεν πειράζει,
    κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε στο χωριό μου.
    Σίγουρα θα στεναχωριέμαι μήπως κάποιος διαβάσει την αρλούμπα και πάει να την εφαρμόσει, αλλά δυστυχώς έτσι είναι αυτά.
    Το βέβαιο είναι ότι μετά θα αισθάνομαι ωραία που δεν ανακατεύτηκα κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.

    Ευτυχώς υπάρχουν και τα PM και μας σώνουν άπειρες φορές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    ας αφήσω και εγώ αυτά εδώ να κοσμούνε τους τοίχους του συμπαθητικού καφενείου μας που άλλες φορές μοιάζει με Τεκέ και άλλες φορές με την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  29903460.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  80,9 KB 
ID: 249309
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tumblr_lm2fw1z3OC1qzabkfo1_1280.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  310,1 KB 
ID: 249310
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  25wm2i.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  79,2 KB 
ID: 249311

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται κάπου στην μέση .

    ΔΕΝ γίνεται να γράφει ο καθένας οτι άκυρο θέλει και να το αποδεχόμαστε .
    που κάποιες φορές μπορεί να είναι και επικίνδυνο για όποιον ακολουθήσει την συμβουλή .

    Αυτό που θεωρώ οτι πρέπει να γίνεται είναι να εκφράζουμε την διαφωνία μας .
    άλλα όχι να μπαίνουμε σε σκληρή αντιπαράθεση . γιατί αν διαφωνήσεις με έναν ηλίθιο ..... θα σε ρίξει στο επίπεδο του... και θα σε νικήσει .

    Όποτε ένα ποστ με την αιτιολογημένη διαφωνία μας , νομίζω πρέπει να υπάρχει στην συζήτηση .
    Οποιος εχει λιγο μυαλο μετα ,θα ακολουθησει την σωστη συμβουλη .
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται κάπου στην μέση .

    ΔΕΝ γίνεται να γράφει ο καθένας οτι άκυρο θέλει και να το αποδεχόμαστε .
    που κάποιες φορές μπορεί να είναι και επικίνδυνο για όποιον ακολουθήσει την συμβουλή .

    Αυτό που θεωρώ οτι πρέπει να γίνεται είναι να εκφράζουμε την διαφωνία μας .
    άλλα όχι να μπαίνουμε σε σκληρή αντιπαράθεση . γιατί αν διαφωνήσεις με έναν ηλίθιο ..... θα σε ρίξει στο επίπεδο του... και θα σε νικήσει .

    Όποτε ένα ποστ με την αιτιολογημένη διαφωνία μας , νομίζω πρέπει να υπάρχει στην συζήτηση .
    Οποιος εχει λιγο μυαλο μετα ,θα ακολουθησει την σωστη συμβουλη .
    Αυτό ^

    Γράφεις τη διαφωνία σου, την υποστηρίζεις με ό,τι μπορείς, χωρίς ειρωνεία, χωρίς σαρκασμό και όχι με αυτοσκοπό να έχεις πάση θυσία τον τελευταίο λόγο.
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν έχει κάποια αξία η συμμετοχή σε μία κοινότητα είναι όχι μόνο να παίρνουμε από αυτή αλλά και να συνεισφέρουμε στα άλλα μέλη.
    Το να γράφει κάποιος ανυπόστατες ανοησίες και να μένουν αναπάντητες δεν καλύπτει το δεύτερο κριτήριο.
    Αρκεί να πεις μια, δύο φορές την τεκμηριωμένη άποψή σου και ο καθένας που διαβάζει ας επιλέξει.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται κάπου στην μέση .

    ΔΕΝ γίνεται να γράφει ο καθένας οτι άκυρο θέλει και να το αποδεχόμαστε .
    που κάποιες φορές μπορεί να είναι και επικίνδυνο για όποιον ακολουθήσει την συμβουλή .

    Αυτό που θεωρώ οτι πρέπει να γίνεται είναι να εκφράζουμε την διαφωνία μας .
    άλλα όχι να μπαίνουμε σε σκληρή αντιπαράθεση . γιατί αν διαφωνήσεις με έναν ηλίθιο ..... θα σε ρίξει στο επίπεδο του... και θα σε νικήσει .

    Όποτε ένα ποστ με την αιτιολογημένη διαφωνία μας , νομίζω πρέπει να υπάρχει στην συζήτηση .
    Οποιος εχει λιγο μυαλο μετα ,θα ακολουθησει την σωστη συμβουλη .
    Προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ μέσα σ' αυτό το forum να διορθώσω κανέναν ας γράψει και την μεγαλύτερη βλακεία ή το πιο επικίνδυνο πράγμα του κόσμου.
    Τις περισσότερες φορές που το έκανα και έφαγα βρίσιμο από αυτούς που διόρθωσα, δεν είχα καμία υποστήριξη εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.
    Έχουν γίνει τέτοιες φάσεις σε νήματα που έβλεπα ότι έμπαιναν συμφορουμίτες που έχω βοηθήσει και έκαναν την πάπια.
    Πονηρά σκεπτόμενοι δεν έπαιρναν θέση για να μην γίνουν δυσάρεστοι στους άλλους.
    Έχω ανεβάσει ένα σωρό άρθρα, ένα σωρό δοκιμές, έχω βοηθήσει όπως μπορώ όποιον ζητάει οτιδήποτε και οι περισσότεροι από αυτούς με έχουν αφήσει ξεκρέμαστο.
    Για πιο λόγο λοιπόν εγώ να ενδιαφερθώ αν θα διαβάσουν κάτι ανυπόστατο ή επικίνδυνο?? ας πρόσεχαν.

    Από δω και πέρα εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων θα βοηθάω μέσω των PM και θα έχω την ψυχική μου υγεία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δεν έχει νόημα να σκας και να το παίρνεις τόσο προσωπικά.
    Πες αυτό που είναι σωστό και μην μπλέκεις με αντιπαραθέσεις κουραστικές και ψυχοφθόρες.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες αυτό που είναι σωστό
    Έτσι ξεκινάς,
    στην πορεία όμως δεν έχεις και την καλύτερη αντιμετώπιση.
    Ξέρεις πόσο βαρύ είναι να πεις στον άλλον ότι έχει κάνει λάθος?? το μεγαλύτερο κακό που θα μπορούσες να του κάνεις, δεν του σκότωνες την μάνα καλύτερα??
    Θα προσπαθήσει λοιπόν μετά να σε βγάλει εσένα λάθος ώστε να βγει αυτός ο σωστός για να θολώσει τα νερά και να γλυτώσει το ρεζιλίκι.
    Σε όλο αυτό είσαι μόνος σου και θα πρέπει να ανέχεσαι τον άλλον να σου εξαπολύει χαρακτηρισμούς, υπονοούμενα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ώστε να
    σε μειώσει και να βγει αυτός από πάνω.
    Δυστυχώς, δεν βγαίνει άκρη.
    Εμένα το Forum με έχει κάνει να θέλω να μην μπω ξανά και να μιλάω με τους φίλους μόνο με PM.

    Καλή συνέχεια σε όλους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σκέψου ότι έτσι βγαίνει κερδισμένος ο πιο τοξικός, και απέναντί σου που σε έκανε να μη θες να μπεις και εις βάρος των άλλων μελών.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου ότι έτσι βγαίνει κερδισμένος ο πιο τοξικός, και απέναντί σου που σε έκανε να μη θες να μπεις και εις βάρος των άλλων μελών.
    Αυτό θα πρέπει να απασχολεί κατά κύριο λόγο κάποιους άλλους και μετά εμένα.
    Είμαι στο Forum 10 χρόνια και πιστεύω ότι έχω αποδείξει αν μου αρέσει που είμαι εδώ και την αγάπη μου να βοηθάω τους άλλους.
    Έχω κάνει ένα σωρό φίλους εδώ που καταλήξαμε να μιλάμε και εκτός Forum.
    Δυστυχώς το Forum με τον τρόπο του με απομάκρυνε και έχω φάει στεναχώρια, όσο και αν σε μερικούς μπορεί να φανεί αυτό περίεργο.
    Θα στεναχωριέμαι που δεν θα συμμετέχω για να βοηθάω, αλλά θα τα λέμε με τα φιλαράκια οπωσδήποτε από PM.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν γίνει τέτοιες φάσεις σε νήματα που έβλεπα ότι έμπαιναν συμφορουμίτες που έχω βοηθήσει και έκαναν την πάπια.
    Πονηρά σκεπτόμενοι δεν έπαιρναν θέση για να μην γίνουν δυσάρεστοι στους άλλους.
    Έχω ανεβάσει ένα σωρό άρθρα, ένα σωρό δοκιμές, έχω βοηθήσει όπως μπορώ όποιον ζητάει οτιδήποτε και οι περισσότεροι από αυτούς με έχουν αφήσει ξεκρέμαστο.
    Μεγάλο μείον του φορουμ και του λογισμικού (vbulleting) που δεν έχει σύστημα rating. Είτε θετικού είτε αρνητικού. Έτσι, και αυτός που γράφει πέντε σωστά πράματα παίρνει τα πάνω του και τον ενθαρρύνει να γράψει περισσότερα και αυτός που γράφει ανακρίβειες χωρίς κακή πρόθεση επειδή δεν το κατέχει το θέμα (ή ακόμα χειρότερα γράφει αρλούμπες για να τρολαρει) βλέπει την αρνητική ανταπόκριση και μαζεύεται ή τουλάχιστον δεν το χοντραίνει το θέμα περισσότερο.

    Ας αναλύσουμε λίγο το ζήτημα.

    Περίπτωση πρώτη: κάποιος γράφει κάτι -κατά γενική ομολογία- σωστό ...
    Το να γράψει κάτι κάποιος σωστό/χρήσιμο και να κάνουμε comment από κάτω 20 άτομα με σχόλια τύπου +1, συμφωνώ, σωστά τα λες κ.λπ. είναι μεν ΠΟΛΥ τονωτικό για τον συγγραφέα αλλά κουραστικό για τον αναγνώστη του thread και έχει άκομψο αποτέλεσμα όταν κάποιος διαβάζει το thread. Οι περισσότεροι πιστεύω λέμε "σωστά τα λέει, δεν έχω να σχολιάσω κάτι" και αυτό ισοδυναμεί με "like". Είναι ένα ακούσιο like όμως που δεν φαίνεται/δεν καταγράφεται και είναι μόνο στο μυαλό μας μέσα.

    Περίπτωση δεύτερη: κάποιος γράφει κάτι -κατά γενική ομολογία- λάθος ...
    Αντιθέτως, αν γραφτεί κάτι όχι και τόσο σωστό ή καρα-λάθος, αμέσως πέφτουμε όλοι να τον διορθώσουμε ή και να τον φάμε. Κάποιοι το κάνουμε ευγενικά, κάποιοι χαριτωμένα, κάποιοι ειρωνικά, κάποιοι αυστηρά και κάποιοι αντιδρούν σαν κάφροι. Σε αυτή την περίπτωση το dislike "φωνάζει" και αυτός που το πάτησε βγαίνει στην σέντρα σε κοινή θέα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που συμφωνούν με αυτόν που πάτησε dislike με την απάντηση του και από μέσα τους λένε "ουφ, ευτυχώς βρέθηκε ένας άγιος να βάλει τα πράγματα στη θέση τους" αλλά πως να το δείξουν? Δεν υπάρχει το κατάλληλο εργαλείο.

    Περίπτωση τρίτη: κάποιος γράφει κάτι -κατά γενική ομολογία- λάθος, τον διορθώνει κάποιος με έναν από τους παραπάνω τρόπους, αλλά ο πρώτος επανέρχεται δριμύτερος.
    Εδώ αρχίζει το flame war. Ψυχοφθόρα και στενάχωρη κατάσταση, σου γυρνάει το στομάχι ανάποδα και το μυαλό σου πέφτει για τις επόμενες ώρες σε loop. Το σωστό ή το λάθος ή ποιος έχει ή δεν έχει δίκιο τελικά έρχεται σε δεύτερη μοίρα και μετανιώνεις την ώρα και την στιγμή που πάτησες reply. Και άντε είσαι 18 χρονών, δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις και σπαταλάς τον χρόνο σου στο flame war. Δεν είναι όλοι 18 χρονών όμως και ούτε έχουμε τον χρόνο ή την όρεξη για τέτοια γιατί απλά την έχουμε περάσει την φάση αυτή και την βαρεθήκαμε. Εδώ κολλάει η πρώτη αφίσα που πόσταρα.

    Το να βγεις και να υπερασπιστείς στα σχόλια τον Χ που διόρθωσε τον Υ, ενώ όλοι το έχουμε σκεφτεί, στην πράξη πώς να το πω, δεν τραβάει. Το λιγότερο, βγαίνεις offtopic αμέσως και δίνει πάτημα στον Υ. Και αν δεν σου την πει ο Υ που κάνεις τον δικηγόρο του Χ, θα σου την πει ο moderator που έμπλεξες και εσύ στο flame war και τώρα παίρνει και σένα η μπάλα. Το make it clear: δεν είναι ότι δεν θέλουμε ή φοβόμαστε ή βαριόμαστε να "υπερασπιστούμε" ή να αφήσουμε ξεκρέμαστο τον Χ, είναι ότι δεν έχουμε το εργαλείο να το κάνουμε.

    Είναι ανεπίτρεπτο το 2023 να είμαστε ακόμα χωρίς like/dislike και μόνο με τα (χαριτωμένα) emoticons της προηγούμενης (τουλάχιστον) δεκαετίας και γενικώς το site να θυμίζει μουσείο που τρέχει σε pentium.

    Βλέπουν το site οι γεννηθέντες μετά το 1995 και λένε τι'ν'τούτο, από ποια ξεχασμένη εποχή μας έρχεται? Που είναι τα like/dislike τα οποία έχουν μάθει από την κούνια τους και θεωρούν σαν παγκόσμια σταθερά του σύμπαντος?

    Που είναι ένα μικρό, online chat σύστημα με τον οποίο θα ανταλλάξουμε με κάποιον άτυπα, χαλαρά και off the record δυο κουβέντες για το θέμα πριν γράψουμε τελικά κάτι χρήσιμο στο thread? το PM δεν συγκρίνεται με το chat, είναι πολύ ποιο formal τρόπος επικοινωνίας και δεν μπορεί να αντικαταστήσει το chat.

    Μπορώ εγώ πχ που δεν σε ξέρω και πολύ καλά να σου στείλω PM και να γράψω "ρε μλκ sweet dreams, τι κάφρος ο Υ, εμ δεν ξέρει, εμ τολμάει ο ανεδέστατος PFY να στην πει και από πάνω? μην ασχολείσαι άλλο μαζί του" <-- ένα τέτοιο PM δεν θα στο στείλω ποτέ αλλά σε chat σίγουρα θα το λάμβανες είτε από μένα είτε από κανα δυο ακόμα και όχι στεναχώρια θα είχες τώρα, δεν θα συζητούσαμε τίποτα εδώ.

    Με τι όρεξη να γράψουν (=εκτεθούν) και να αρχίσουν να συμμετέχουν ενεργά οι νέοι χρήστες όταν δεν έχουν αυτά τα εργαλεία και τις δυνατότητες? Αρκούνται στον ρόλο του lurker -όπως έκανα και εγώ για πολλά χρόνια- και ρουφάνε την πληροφορία που 5, 10, 20 άτομα παράγουν τελικά κάποιοι "παλιοί".

    Άρχισα να γράφω όταν πλέον έβλεπα κάτι εξόφθαλμες ανακρίβειες ή απορίες που σε μένα φαινόντουσαν αστείες και είπα ώπα, κάτσε, μας βλέπουν και μικρά παιδιά που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα και μαθαίνουν, είναι έγκλημα να μάθουν λάθος το Χ ζήτημα ή να τους μείνει η μλκ που έγραψε το τρολ και πρέπει να γράψω κάτι, όσο άβολα με κάνει να νιώθω αυτό και ας εκτεθώ στην τελική. Εδώ κολλάει η δεύτερη αφίσα που πόσταρα.

    Μήπως είναι καιρός να αναβαθμιστεί το CMS του forum ή ακόμα καλύτερα να εγκατασταθεί νέο/σύγχρονο CMS? ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει import το content. Ας γίνει μια νέα αρχή. Το παλιό site έχει πολύ πληροφορία σίγουρα και το γύρισμα θα είναι ζόρικο και προς θεού δεν λέω να πεταχτεί η παλιά πληροφορία. Ας γίνει archive. Ας μετονομαστεί σε old.adslgr.com και ας κλειδώσει. Ας γίνει νέο domain! Ανησυχείτε για το google indexing και το site rating? μην ανησυχείτε καθόλου, αν το forum και αυτοί που γράφουν σε αυτό πράγματι παράγει original ποιοτικό content το google πάλι πρώτο θα το δείχνει στα αποτελέσματα.

    Έχει μεγάλη τεχνική μανούρα το καταλαβαίνω αλλά το να μείνει το site σε vbulleting είναι IMHO μέγα λάθος και οδηγεί σε παρακμή. Δεν θα αντέξει πολύ ακόμα, κάποια στιγμή θα το παρατήσουν και οι παλιοί που γράφουν και τελικά θα σβήσει.

    Προσωπικά, μου έχουν μάθει πολλά ο sweet dreams, o sdikr και ο jkoukos (που αποσύρθηκε και αυτός απ' ότι φαίνεται) και λυπάμαι πολύ που δεν τους βλέπω πλέον και απ' ότι καταλαβαίνω δεν θα βλέπουμε συχνά και τον sweet dreams. Φυσικά είναι και άλλοι τους οποίους ευγνωμονώ για αυτά που γράφουν ή έχουν γράψει και μακάρι να μπορούσα με κάποιον τρόπο να τους δώσω 1000 like.


    Spoiler:
    σχετικά με την τρίτη αφίσα: η νεότερη έκδοση του εαυτού μου έχει πατήσει πολλές φορές ένα από τα δύο κουμπιά όταν ενώ έχω αφιερώσει ΩΡΕΣ για να εξηγήσω κάτι σε κάποιον και το μόνο που παίρνω πίσω είναι ειρωνεία και εξυπνάδες. Έτσι είσαι? στα @@ μου αν δεν θέλεις να ακούσεις και τώρα θα δεις γέλιο που θα ρίξουμε. Αν είσαι εσύ μια φορά τρολ, εγώ είμαι δέκα. Παρατηρώ μερικούς που το κάνουν με το γάντι εδώ και τους χαίρομαι και συνιστώ να το κανείς και εσύ που και που SD για να το ευχαριστηθείς αντί να στεναχωριέσαι ❤️ <-- ορίστε, ούτε μια καρδούλα της προκοπής έχει o editor και αναγκάζομαι κάθε φορά να κάνω copy/paste τον UTF χαρακτήρα

    Πλέον, η ώριμη version μου έχει ένα φάκελο στο PC με txt files από σεντόνια που έχω γράψει σε απάντηση κάποιου thread και τελικά αποφάσισα στο τέλος να μην ποστάρω ακριβώς για να διασφαλίσω την ψυχική μου ηρεμία. Τα διαβάζω στο τέλος και λέω στον εαυτό μου μα καλά τι έγραψες εδώ? που πας να μπλέξεις. Δεν αξίζει. Κάνω copy/paste αυτά που έγραψα και τα σώζω σε ένα αρχείο (συνήθως με suffix "-crap.txt") μην τυχόν και μου χρειαστεί αργότερα και να μην τα ξαναγράφω και το αφήνω στην άκρη. Doing nothing is doing something. Δεν το μετάνιωσα ποτέ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 27-06-23 στις 00:00.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ξεκινάς,
    στην πορεία όμως δεν έχεις και την καλύτερη αντιμετώπιση.
    Ξέρεις πόσο βαρύ είναι να πεις στον άλλον ότι έχει κάνει λάθος?? το μεγαλύτερο κακό που θα μπορούσες να του κάνεις, δεν του σκότωνες την μάνα καλύτερα??
    Θα προσπαθήσει λοιπόν μετά να σε βγάλει εσένα λάθος ώστε να βγει αυτός ο σωστός για να θολώσει τα νερά και να γλυτώσει το ρεζιλίκι.
    Σε όλο αυτό είσαι μόνος σου και θα πρέπει να ανέχεσαι τον άλλον να σου εξαπολύει χαρακτηρισμούς, υπονοούμενα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ώστε να
    σε μειώσει και να βγει αυτός από πάνω.
    Δυστυχώς, δεν βγαίνει άκρη.
    Εμένα το Forum με έχει κάνει να θέλω να μην μπω ξανά και να μιλάω με τους φίλους μόνο με PM.

    Καλή συνέχεια σε όλους.
    Φόρουμ είναι (και μάλιστα από τα πιό αξιόλογα στην Ελλάδα) και θα περάσει κόσμος και κοσμάκης, κάθε καρυδιάς καρύδι.
    Δεν αξίζει τον κόπο να τα παίρνεις τόσο βαριά. Υπάρχει το ignore, ο χαβαλές κλπ.
    Spoiler:
    Να συστηθούμε , με την ευκαιρία.
    Το όνομά μου είναι Ελαγιά.
    Ελαγιά Χαβαλέ

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, μου έχουν μάθει πολλά ο sweet dreams, o sdikr και ο jkoukos (που αποσύρθηκε και αυτός απ' ότι φαίνεται) και λυπάμαι πολύ που δεν τους βλέπω πλέον και απ' ότι καταλαβαίνω δεν θα βλέπουμε συχνά και τον sweet dreams. Φυσικά είναι και άλλοι τους οποίους ευγνωμονώ για αυτά που γράφουν ή έχουν γράψει και μακάρι να μπορούσα με κάποιον τρόπο να τους δώσω 1000 like.
    Να ξεκινήσω από το τέλος με ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Μπορεί να είμαι 65 αλλά σ' αυτά κάνω σαν μικρό παιδί, ευχαριστώ πολύ και πάλι.

    Θα προσυπογράψω και για τον Σπύρο(@sdikr) και για τον Γιάννη(@jkoukos) και θέλω κι' εγώ από εδώ να τους πω ένα μεγάλο ευχαριστώ.
    Με τον Σπύρο "σκοτωνόμασταν" αρκετές φορές αλλά δεν με πείραζε καθόλου. Έφαγα πολύ μεγάλη ήττα όταν τον είδα πλέον σαν guest, δεν μπορούσα να το πιστέψω.
    Μάθαινα ένα σωρό πράγματα και πορευόμασταν μαζί μια χαρά πότε με τις διαφωνίες μας και πότε με τις ερωτοαπαντήσεις μας.
    Για τον Γιάννη τι να πρωτογράψω,
    ακέραιος χαρακτήρας και άψογος σε όλα του.
    Με είχε βοηθήσει άπειρες φορές και μέσα από το Forum και προσωπικά.
    Σου τα έλεγε τόσο αναλυτικά και απλουστευμένα που μπορούσες να τα καταλάβεις και εντελώς άσχετος να ήσουνα.
    Μπαίνω κάθε μέρα με την ελπίδα ότι θα ξεκολλήσει το 07-05-23 14:01(τελευταίο post).
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Για όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω σε όλα.
    Προσωπικά αυτό που με κρατούσε και δεν είχα φύγει από τις πρώτες φορές που έφαγα bulling ήταν η συμπαράσταση μέσω των PM από φιλαράκια.
    Είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ να χωνέψω ότι κάποιος βγαίνει δημόσια και γράφει αρλούμπες χωρίς κανένα δισταγμό.
    Εντάξει, το βλέπουμε αυτό κάθε μέρα στα διάφορα social αλλά σε τεχνολογικό Forum ρε φίλε??? βάλε και λίγο το μυαλό σου να δουλέψει.
    Και εντάξει η αρλούμπα, διορθώνεται,
    το Bulling μετά που τρως επειδή τον διόρθωσες που το πας??

    Δεν θέλω να γράψω περισσότερα γιατί δεν κάνει και όποιος κατάλαβε-κατάλαβε, με τους υπόλοιπους τα έχουμε πει και τα λέμε από τα PM.

    Υ.Γ.
    Αυτά που γράφεις στο spoiler είναι σαν να έγραψα εγώ, έτσι ακριβώς είναι.
    Μπορώ κι' εγώ να γίνω πολύ χειρότερος από όλους αλλά δεν μου επιτρέπει ο χαρακτήρας και η ηλικία μου, οπότε πλέον αναγνώστης στο Forum.

    Kαλή συνέχεια και κυρίως πολλή υπομονή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αξίζει τον κόπο να τα παίρνεις τόσο βαριά. Υπάρχει το ignore, ο χαβαλές κλπ.
    Σίγουρα δεν αξίζει αλλά είναι και θέμα χαρακτήρα, ηλικίας, κ.λ.π.
    Μετά από κάποια ηλικία σου τελειώνει και η υπομονή και δεν μπορείς να κάθεσαι να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα.
    Θα έπρεπε να υπάρχει αυτόματος κόφτης στην αρλούμπα, αλλά δεν υπάρχει.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Αφού μας συστήθηκες να σου γράψω κι' εγώ για τον πως εμπνεύστηκα το nickname.
    Έμπαινα και διάβαζα πολλά χρόνια το Forum πριν κάνω εγγραφή και είχα διαπιστώσει πόση καφρίλα κυκλοφορούσε μέσα.
    Το "sweet dreams" λοιπόν περιέχει από όλα όσα λες και ακόμη περισσότερα και έτσι ξεκίνησα, αλλά στην πορεία με κούρασε η βλακεία, η κοινωνική αμορφωσιά και η χυδαία αντιμετώπιση.
    Ένας σοφός παππούς έλεγε,
    "Αν κάποιος δεν θέλει να "ξυπνήσει" μην προσπαθείς άδικα να τον "ξυπνήσεις", απλά σκέπασε τον καλύτερα ώστε να συνεχίσει τον ύπνο του".
    Από αυτό λοιπόν εμπνεύστηκα και το "όνειρα γλυκά",
    άντε κοιμήσου, αφού δεν θέλεις να ξυπνήσεις και όνειρα γλυκά.
    Απλά το είπα τόσες πολλές φορές που μάλλιασε η γλώσσα μου και κούρασε η όλη κατάσταση.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να γράψω για το πως προέκυψε,
    "Κατώτατο μέλος & εντελώς άσχετος χρήστης"
    Το "Κατώτατο μέλος" προέκυψε επειδή έτσι με έκανε να αισθάνομαι το Forum, χωρίς καμία προστασία από τις επιθέσεις και το "εντελώς άσχετος χρήστης",
    επειδή προσπαθούσαν κάποιοι να με μειώσουν και με βγάλουν άσχετο.
    Περιέχει πικρία για όλα όσα διαδραματιζόταν όλα αυτά τα χρόνια εδώ μέσα.
    Όταν είσαι τόσο ενεργός όσο ήμουν εγώ όλα αυτά τα χρόνια, τόσο περισσότερο αντιμετωπίζεις αρνητικές καταστάσεις.
    Είναι διαφορετικό να μπαίνεις περιστασιακά και να κάνεις μερικά posts τον μήνα και διαφορετικά να είσαι ώρες ολόκληρες και να γράφεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας