Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  threads.png 
Εμφανίσεις:  394 
Μέγεθος:  256,1 KB 
ID: 249555Η Meta παρουσίασε την Τετάρτη τον πολυαναμενόμενο ανταγωνιστή του Twitter, τον οποίο ο διευθύνων σύμβουλος Μαρκ Ζούκερμπεργκ χαρακτήρισε ως μια "φιλική" εναλλακτική λύση για την προβληματική πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης, σε μια κίνηση που αποσκοπεί στην προσέλκυση χρηστών και εσόδων από την εταιρεία του Έλον Μασκ.

    Η εφαρμογή, που ονομάζεται Threads, είναι μια "εφαρμογή συνομιλίας με βάση το κείμενο", όπου οι χρήστες μπορούν να δημοσιεύουν αναρτήσεις μήκους έως 500 χαρακτήρων και να περιλαμβάνουν συνδέσμους, φωτογραφίες και βίντεο. Όπως και με το Twitter, οι αναρτήσεις μπορούν να απαντηθούν, να γίνουν like ή να κοινοποιηθούν από άλλους.

    Το Threads συνδέεται άμεσα με το Instagram, τη δημοφιλή πλατφόρμα ανταλλαγής φωτογραφιών της Meta με περισσότερους από 2 δισ. χρήστες, και αναπτύσσεται σε περισσότερες από 100 χώρες για iOS και Android, δήλωσε η εταιρεία.

    Το λανσάρισμα της εφαρμογής, η οποία έχει χαρακτηριστεί από ορισμένους χρήστες ως ο "δολοφόνος του Twitter", αποτελεί άμεση απειλή για την πλατφόρμα του Μασκ. Από τότε που το Twitter αγοράστηκε από τον δισεκατομμυριούχο έναντι 44 δισ. δολαρίων τον Οκτώβριο, έχει περιπλανηθεί από κρίση σε κρίση, απογοητεύοντας τους χρήστες και τους μεγάλους διαφημιστές, ενώ βρίσκεται στα πρόθυρα της χρεοκοπίας.

    Σε μια ανάρτηση στον δικό του λογαριασμό Threads την Τετάρτη, ο Ζούκερμπεργκ, ο οποίος πρόσφατα αποδέχθηκε μια πρόκληση να δώσει έναν "αγώνα κλουβί" με τον Μασκ, έθεσε το Threads ως ένα πιο υγιεινό υποκατάστατο του Twitter.

    "Ο στόχος είναι να το διατηρήσουμε φιλικό καθώς επεκτείνεται. Νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό και θα είναι τελικά το κλειδί για την επιτυχία του", έγραψε ο Zuckerberg. "Αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίο το Twitter δεν πέτυχε ποτέ όσο νομίζω ότι θα έπρεπε και θέλουμε να το κάνουμε διαφορετικά".

    Πηγή : FT

  2. #2
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ένα τραγούδι μού ήρθε στο μυαλό: "όχι άλλο Νταλάρα, Πάριος κι Αλεξίου..."
    Mono No Aware

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια ανάρτηση στον δικό του λογαριασμό Threads την Τετάρτη, ο Ζούκερμπεργκ, ο οποίος πρόσφατα αποδέχθηκε μια πρόκληση να δώσει έναν "αγώνα κλουβί" με τον Μασκ, έθεσε το Threads ως ένα πιο υγιεινό υποκατάστατο του Twitter.
    Και ο Σουγκλάκος ήθελε να δώσει αγώνα σε κλουβί με τον "Ρώσο μασκοφόρο" (που στην πραγματικότητα ήταν ο Μήτσος από τα Τρίκαλα)

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτή η σύνδεση με το instagram δεν μου κάθεται καλά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η σύνδεση με το instagram δεν μου κάθεται καλά.
    Γιατί όλα τα άλλα σου κάθονται ...?

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η αλήθεια είναι πως ένα δυο που θέλω, δεν μου κάθονται.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Ο περιορισμός για την ΕΕ παρακάμπτεται σχετικά εύκολα προς το παρόν τουλάχιστον. Με vpn σε χώρα που λειτουργεί μπορεί να γίνει ενεργοποίηση, μετά φαίνεται να λειτουργεί κανονικά χωρίς vpn. Το apk (android) υπάρχει στο apkmirror για όποιον ενδιαφέρεται.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    "Φιλική" όπως λέμε δηλαδή πάλι η πλατφόρμα θα είναι φιλική μόνο στις αριστερόστροφες απόψεις και οτιδήποτε πάει ενάντια στο mainstream όπως ορίζεται από τις ΗΠΑ θα λογοκρίνεται. Είχαμε...
    Πριν πείτε τίποτα είμαι της άποψης ότι τα social media είναι κάψιμο για normies και θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZaNteR : 06-07-23 στις 12:20.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Φιλική" όπως λέμε δηλαδή πάλι η πλατφόρμα θα είναι φιλική μόνο στις αριστερόστροφες απόψεις και οτιδήποτε πάει ενάντια στο mainstream όπως ορίζεται από τις ΗΠΑ θα λογοκρίνεται. Είχαμε...
    Πιο πιθανό το "φιλική" να οφείλεται στον κακό χαμό που γίνεται στο twitter από τότε που ανέλαβε ο Musk. Ειδικά μετά τις τελευταίες "επιτυχίες" με τον περιορισμό του αριθμού των tweets που μπορεί να διαβάσει κανείς ή και δεν μπορεί καθόλου αν δεν έχει account. Άλλωστε υπάρχουν διάφοροι (mastodon, bluesky κλπ.) που βλέπουν το κενό που δημιουργείται και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και να το καλύψουν. Κλασικός χαμός κακοδιαχείρισης/διάλυσης ενός μέσου που παρά τα άπειρα προβλήματα που είχε, τουλάχιστον έκανε μερικές δουλειές, π.χ. ενημέρωση για φυσικές καταστροφές και άλλα. Τώρα όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν, αυτοκαταστρέφεται. Όσο για τα περί πολιτικής, ασχολίαστα...

  10. #10
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μόνο αν δει κανείς τις άδειες που ζητάει η εφαρμογή και παίρνεις δρόμο. Εγώ προσωπικά στράφηκα σε μικρό server που τρέχει Calckey και είναι μέρος του fediverse, επικοινωνεί δηλαδή με Mastodon και οτιδήποτε χρησιμοποιεί το ActivityPub protocol.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν έχω λογαριασμό σε κάποια πλατφόρμα της Meta αλλά είναι θετικό το γεγονός ότι μελλοντικά το Threads θα επικοινωνεί μέσω ActivityPub με τους υπόλοιπους αποκεντρωμένους κόμβους (federated network) δίνοντας σε χρήστες όπως εμένα τη δυνατότητα αλληλεπίδρασης με χρήστες του Threads, χωρίς να τίθεται το δίλημμα social visibility vs privacy.

    Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: What to know about Threads (από τη σκοπιά του ActivityPub πρωτοκόλλου)

  12. #12
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Φιλική" όπως λέμε δηλαδή πάλι η πλατφόρμα θα είναι φιλική μόνο στις αριστερόστροφες απόψεις και οτιδήποτε πάει ενάντια στο mainstream όπως ορίζεται από τις ΗΠΑ θα λογοκρίνεται. Είχαμε...
    Πριν πείτε τίποτα είμαι της άποψης ότι τα social media είναι κάψιμο για normies και θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχαν.
    Καρφώθηκες με το "normies"
    Υπογραφή

  13. #13
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μια χαρά είναι, ευπρόσδεκτο μετά την κατηφόρα που έχει φέρει ο Μασκ στο τουίτερ, αλλά η Meta πρέπει οπωσδήποτε να θέσει προτεραιότητα στο moderation.

    Γιατί αν το moderation είναι σαν του fb (δηλαδή ανύπαρκτο ή εντελώς subjective γιατί δεν υπάρχουν resources), θα κάνουν πάλι πάρτι τα fake news και ο κάθε φασίστας, ψεκ, τρολ.

    Ίδωμεν...

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ευχαριστούμε πολύ τη Meta για την ενημέρωση για ένα ακόμα site που πρέπει να κάνουμε block

  15. #15
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι πως ένα δυο που θέλω, δεν μου κάθονται.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας