Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Σύντομη περιγραφή της κατάστασης (μπας και υπάρχει ευκολότερος/καλύτερος δρόμος από αυτόν που ακολουθώ) και μετά πάμε στο ζουμί.

    Έχω καμιά 10αριά email που διαχειρίζομαι, οι περισσότεροι gmail, και 2-3 παλιοί Yahoo που δεν μπορώ/θέλω να διαγράψω. Μέχρι προσφάτως με ικανοποιούσε το Mail App των Windows 10, με τα καλά και τα κακά του με κάλυπτε. Πριν λίγους μήνες άρχισε το Yahoo να έχει θέματα, πολλά μηνύματα δεν διαβάζονται. Είπα να κάνω την μετάβαση σε Outlook ως πιο "επαγγελματική" λύση, τα gmail μπαίνουν πολύ εύκολα, αλλά στα Yahoo υπάρχει θέμα. Οι παλιές οδηγίες που εμπεριείχαν να βγάλεις ένα one-time App password δεν δουλεύει, γιατί -εδώ και αρκετό καιρό από ό,τι διαπίστωσα- κάνει νούμερα η Yahoo και δεν βγάζει passwords, βγάζει ένα χαζομήνυμα. Οπότε αυτό που σκέφτηκα, ήταν μέσω του Gmailify να κάνω link το Yahoo mail σε ένα gmail και να περάσω αυτό το Gmail στο Outlook.

    Και πάμε στο ζουμί. συνδέω το yahoo στο Gmail, αλλά μου έρχονται μόνο τα νέα emails που λαμβάνει ο Yahoo λογαριασμός από εδώ και πέρα. Έτσι δουλεύει το Gmailify; Δεν γίνονται sync όλοι οι mail folders μαζικά για να μπορέσω να κάνω και την τακτοποίησή μου μέσω Outlook;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Σύντομη περιγραφή της κατάστασης (μπας και υπάρχει ευκολότερος/καλύτερος δρόμος από αυτόν που ακολουθώ) και μετά πάμε στο ζουμί.

    Έχω καμιά 10αριά email που διαχειρίζομαι, οι περισσότεροι gmail, και 2-3 παλιοί Yahoo που δεν μπορώ/θέλω να διαγράψω. Μέχρι προσφάτως με ικανοποιούσε το Mail App των Windows 10, με τα καλά και τα κακά του με κάλυπτε. Πριν λίγους μήνες άρχισε το Yahoo να έχει θέματα, πολλά μηνύματα δεν διαβάζονται. Είπα να κάνω την μετάβαση σε Outlook ως πιο "επαγγελματική" λύση, τα gmail μπαίνουν πολύ εύκολα, αλλά στα Yahoo υπάρχει θέμα. Οι παλιές οδηγίες που εμπεριείχαν να βγάλεις ένα one-time App password δεν δουλεύει, γιατί -εδώ και αρκετό καιρό από ό,τι διαπίστωσα- κάνει νούμερα η Yahoo και δεν βγάζει passwords, βγάζει ένα χαζομήνυμα. Οπότε αυτό που σκέφτηκα, ήταν μέσω του Gmailify να κάνω link το Yahoo mail σε ένα gmail και να περάσω αυτό το Gmail στο Outlook.

    Και πάμε στο ζουμί. συνδέω το yahoo στο Gmail, αλλά μου έρχονται μόνο τα νέα emails που λαμβάνει ο Yahoo λογαριασμός από εδώ και πέρα. Έτσι δουλεύει το Gmailify; Δεν γίνονται sync όλοι οι mail folders μαζικά για να μπορέσω να κάνω και την τακτοποίησή μου μέσω Outlook;
    Το Gmailify σου φέρνει όλα email από το Inbox και όλους τους φακέλους που έχεις.
    Σου φέρνει όμως τους φακέλους που έφτιαξες άδειους χωρίς τα email.
    Εγώ αυτό που έκανα είναι να βάλω ένα ΤΒ, να το συνδέσω και με yh και με gmail και μετέφερα με drag-and-drop τα email από τους φακέλους που είχε ο yh στους αντίστοιχους που είχαν δημιουργηθεί στο gmail.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Το Inbox εννοείς ότι κανονικά πρέπει να το φέρει ολόκληρο και όχι μόνο τα mail που ήρθαν ΜΕΤΑ το account import όπως κάνει σε εμένα; Στις ρυθμίσεις πάντως και το 'Accounts and Import' πάντως εκεί που είναι το "Check mail from other accounts" γράφει "Not yet syncronized", και όταν πατάω στο "Check mail now" από δίπλα δεν κάνει κάτι.

    ΥΓ. Τι είναι αυτο το TB που αναφέρεις ότι έκανες; (κάποια συντομογραφία υποθέτω, αλλά δεν το'πιασα)

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Inbox εννοείς ότι κανονικά πρέπει να το φέρει ολόκληρο και όχι μόνο τα mail που ήρθαν ΜΕΤΑ το account import όπως κάνει σε εμένα;
    Ναι.
    Τα φέρνει όλα.
    Διαβασμένα - αδιάβαστα.
    Όλα τα email ακόμα και αυτά πριν από την στιγμή που ενεργοποίησες το Gmailify.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις ρυθμίσεις πάντως και το 'Accounts and Import' πάντως εκεί που είναι το "Check mail from other accounts" γράφει "Not yet syncronized", και όταν πατάω στο "Check mail now" από δίπλα δεν κάνει κάτι.
    Αυτό είναι το άλλο που ήθελα να σου πω.
    Αν έχεις πολλά email καθυστερεί.
    Επίσης... το interleave δεν το καθορίζεις εσύ και δεν το ορίζεις.
    Οπότε απλά το αφήνεις και το παρατηρείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Τι είναι αυτο το TB που αναφέρεις ότι έκανες; (κάποια συντομογραφία υποθέτω, αλλά δεν το'πιασα)
    Thunderbird.
    Αυτό σου προτείνω να κάνεις για να μεταφέρεις τα email και να μην παιδεύεσαι.
    Μετά απλά άφησε το Gmailify για ότι νέο σου έρχεται.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ειναι πάρα πολλά τα μηνύματα είναι η αλήθεια, αλλά δεν θα έπρεπε να τα εμφανίζει σταδιακά; Εγώ δεν βλέπω ούτε ένα μήνυμα πριν από την ημερομηνία εισαγωγής στο gmailify. Γι αυτό λέω μήπως κάτι έχει πάει στραβά.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πάρα πολλά τα μηνύματα είναι η αλήθεια, αλλά δεν θα έπρεπε να τα εμφανίζει σταδιακά; Εγώ δεν βλέπω ούτε ένα μήνυμα πριν από την ημερομηνία εισαγωγής στο gmailify. Γι αυτό λέω μήπως κάτι έχει πάει στραβά.
    Όπως σου είπα το είχα αντιμετωπίσει και εγώ με τον λογαριασμό του αδελφού μου.
    Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τρώει κάποιο είδος ban από το yh.
    Στην περίπτωση του αδελφού μου, μετά από κάποιες μέρες, διαγραφόταν τελείως η ρύθμιση του gmailify σαν να μην το είχα δηλώσει ποτέ.
    Τέσσερις φορές το είχα προσθέσει και μετά από κάποιες μέρες μου το διέγραφε.
    Τελικά το έκανα με τον τρόπο που σου είπα με το ΤΒ.

    Τζάμπα παιδεύεσαι και χάνεις και τον χρόνο σου.
    Κάνε την διαδικασία που σου είπα να ξεμπερδεύεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου Thunderbird. Θα κάνω μια προσπάθεια και αν σκαλώσω πουθενά θα επανέλθω.

    Ευχαριστώ πάντως

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου Thunderbird. Θα κάνω μια προσπάθεια και αν σκαλώσω πουθενά θα επανέλθω.

    Ευχαριστώ πάντως
    Θα το δηλώσεις ως imap.
    Βάζοντας μόνο το email σου θα σου βρει όλα τα υπόλοιπα, που περνούσαμε παλιά με το χέρι (servers), αυτόματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω αν είναι στιγμιαίο σκάλωμα ή αν είναι βάλει στην μπούκα το Yahoo και το Thunderbird, αλλά από το μεσημέρι που προσπαθώ, όταν βγάζει παραθυράκι για να βάλεις τα credentials του Yahoo, μετά το password βγάζει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  YahooTB.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  81,5 KB 
ID: 249731

    Θα δοκιμάσω και αργότερα, αλλά έχω ήδη φάει άκυρο 2-3 φορές. Το Gmail περάστηκε κανονικά και πολύ εύκολα

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι στιγμιαίο σκάλωμα ή αν είναι βάλει στην μπούκα το Yahoo και το Thunderbird, αλλά από το μεσημέρι που προσπαθώ, όταν βγάζει παραθυράκι για να βάλεις τα credentials του Yahoo, μετά το password βγάζει αυτό:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  YahooTB.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  81,5 KB 
ID: 249731

    Θα δοκιμάσω και αργότερα, αλλά έχω ήδη φάει άκυρο 2-3 φορές. Το Gmail περάστηκε κανονικά και πολύ εύκολα
    Εδώ και δύο χρόνια το κάνει αυτό χωρίς να υπάρχει λύση.
    Είναι θέμα yh.
    Γι αυτό συστήνω σε όλους να μεταφερθούν αλλού.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Αν εννοείς την κατάργηση τους καλά θα ήταν, αλλά έχω κανά 2-3 Yahoo mails από όταν πρωτοαπέκτησα emails και έχουν χρησιμοποιηθεί για εγγραφή σε ένα σωρό forum/υπηρεσίες.

    Μόνο το web interface και το Yahoo Mail app δουλεύουν απροβλημάτιστα από ό,τι βλέπω.

    Edit: Τώρα που ξαναδοκιμάζω δεν βγάζει καν παράθυρο για να βάλεις password, πετάει αμέσως μέσα από το Thunderbird:
    "Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή. Πιθανό σφάλμα στη ρύθμιση, το όνομα χρήστη ή τον κωδικό πρόσβασης."

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο το web interface και το Yahoo Mail app δουλεύουν απροβλημάτιστα από ό,τι βλέπω.
    Το web έχει θέμα.
    Είναι αυτό που πόσταρες παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: Τώρα που ξαναδοκιμάζω δεν βγάζει καν παράθυρο για να βάλεις password, πετάει αμέσως μέσα από το Thunderbird:
    "Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή. Πιθανό σφάλμα στη ρύθμιση, το όνομα χρήστη ή τον κωδικό πρόσβασης."
    Δες τι imap/smtp έχει.
    Νομίζω ότι δεν περνάει τους σωστούς για Ελλάδα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άβυσσος η ψυχή του Yahoo. Ξαναμπήκα πριν λίγο για να τσεκάρω/σετάρω χειροκίνητα τους servers, και τώρα συνδέθηκε κανονικά, μέσω του Web Interface που ανοίγει σε παραθυράκι μέσα από το Thunderbird.

    Οπότε τώρα περιμένω να κατεβάσει τα mails από το Inbox (είναι κάπου 10k ). Μετά αν κατάλαβα καλά, εννοείς να μαρκάρω όλα τα μηνύματα του Inbox από το Yahoo και με drag n drop να τα μεταφέρω στο Inbox του (συνδεδεμένου μέσω gmailify) gmail. Αυτή η ενέργεια όμως θα ενεργοποιήσει 2-way sync ανάμεσα στο gmailify και το yahoo mail; Ή απλά δημιουργεί αντίγραφα; Εννοώ, αν πάω να κάνω εκκαθάριση και σβήσω κάποιο από τα παλαιότερα yahoo μηνύματα μέσα από το gmailify θα σβηστεί και από τον server του Yahoo mail;

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άβυσσος η ψυχή του Yahoo. Ξαναμπήκα πριν λίγο για να τσεκάρω/σετάρω χειροκίνητα τους servers, και τώρα συνδέθηκε κανονικά, μέσω του Web Interface που ανοίγει σε παραθυράκι μέσα από το Thunderbird.

    Οπότε τώρα περιμένω να κατεβάσει τα mails από το Inbox (είναι κάπου 10k ). Μετά αν κατάλαβα καλά, εννοείς να μαρκάρω όλα τα μηνύματα του Inbox από το Yahoo και με drag n drop να τα μεταφέρω στο Inbox του (συνδεδεμένου μέσω gmailify) gmail. Αυτή η ενέργεια όμως θα ενεργοποιήσει 2-way sync ανάμεσα στο gmailify και το yahoo mail; Ή απλά δημιουργεί αντίγραφα; Εννοώ, αν πάω να κάνω εκκαθάριση και σβήσω κάποιο από τα παλαιότερα yahoo μηνύματα μέσα από το gmailify θα σβηστεί και από τον server του Yahoo mail;
    Θα σετάρεις τον ΤΒ και για τους δύο σου λογαριασμούς.
    Θα προσθέσεις και τον yh και τον gmail που θέλεις να μεταφερθούν.
    Θα επιλέξεις στο yh να κατεβάσει όλα τα email για offline χρήση.
    Μετά θα μαρκάρεις όλα τα μηνύματα από έναν φάκελο του yh και θα τα κάνεις drag-and-drop στον αντίστοιχο του gmail.
    Θα τα κάνει upload με όλα τους τα χαρακτηρηστικά.
    Να περιμένεις να τελειώνει ένας φάκελος και μετά να πας στον άλλον γιατί το gmail, πιθανόν και το yh, δεν επιτρέπει πολλές παράλληλες συνδέσεις.
    Υπάρχει ένα όριο που αν το υπερβείς θα σε κόβει και μετά θα πρέπει να ψάχνεσαι μέχρι ποιο σημείο μετέφερε για να συνεχίσεις από εκεί και κάτω.
    Σε όλη αυτή την διαδικασία το Gmailify δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.
    Το Gmailify θα το χρησιμοποιήσεις ώστε όλα τα μηνύματα που θα έρχονται από εδώ και μετά να σου μεταφέρονται αυτόματα στο gmail.
    Όταν τελειώσει η όλη διαδικασία, στείλε ένα email από το gmail στο yh για να δεις αν λειτουργήσει το Gmailify και σου έρθει στο gmail.
    Μόλις τελειώσεις με την μεταφορά των αρχείων μπορείς να διαγράψεις τον λογαριασμό του yh από τον ΤΒ αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το ΤΒ
    ή τον διαγράφεις όλο για να μην σου πιάνει χώρο με τα μηνύματα που κατέβασε.
    Προσοχή γιατί εκτός της απεγκατάστασης θα πρέπει να διαγράψεις και τον φάκελο του προφίλ όπου σώζονται όλα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας