Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Σε έναν μήνα μετακομίζω σε σπίτι που δεν υπάρχει υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή.
    Απο την κάλυψη που βλέπω εδώ στην Κερκυρα στην περιοχή μου και η Cosmote και η Nova και η Vodafone μου δίνουν μέχρι 100mbps

    Λόγω τιμής με συμφέρει καλύτερα να πάω σε μια απο τους δυο εναλλακτικούς , αλλά αξίζει το ρίσκο; Απο την στιγμή που και οι δυο δεν έχουν δικό τους δίκτυο αλλά δίνουν μέσω ΟΤΕ σημαίνει και ίδιες ταχύτητες;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με συμφέρει καλύτερα να πάω σε μια απο τους δυο εναλλακτικούς , αλλά αξίζει το ρίσκο;
    IMHO, όχι.
    Θα το σκεφτόμουν μόνο αν ο x εναλλακτικός είχε τις καμπίνες στην περιοχή.
    Μόνο το ότι σε περίπτωση βλάβης/προβλήματος πρέπει να κλειστεί συνδυαστικό ραντεβού cote + x εναλλακτικός αρκεί.
    Αυτά, imho πάντα, αλλά για μένα είναι πρωτεύον το -προβλήματα, όχι το -$.
    Αν το πρωτεύον είναι το κόστος, ε οι εναλλακτικοί είναι φτηνότεροι...
    Θα το ζυγίσεις ο ίδιος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που και οι δυο δεν έχουν δικό τους δίκτυο αλλά δίνουν μέσω ΟΤΕ σημαίνει και ίδιες ταχύτητες;
    *Τοπικά* οι εναλλακτικοί δεν έχουν δικό τους δίκτυο (πατάνε στο χαλκό του ote),
    το backbone του έκαστου isp είναι άλλη συζήτηση όμως.
    Οπότε ok, μπορεί να έχεις την ~ίδια ταχύτητα συγχρονισμού στην wan του cpe και με τους 3 isp
    εφόσον θα συνδέεσαι με το ίδιο καλώδιο στην ίδια καμπίνα.
    Από κεί και πάνω έκαστος isp έχει το δικό του backbone και το δικό του routing.
    Αν είχες ~ίδια ταχύτητα συγχρονισμού και με τους τρείς,
    και οι τρείς είχαν συγκρίσιμων δυνατοτήτων (χωρητικότητας)
    δρομολόγηση, τότε θα περίμενες +/- ίδιες ταχύτητες (και πάλι μπορεί να άλλαζε αναλόγως προορισμού).

    Plz note:
    Πρίν κάνεις χαρά ποιόν isp θα επιλέξεις,
    αν το σπίτι δεν είχε τηλ. σύνδεση κάνε μια έρευνα άν υπάρχει η δυνατότητα γενικότερα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έναν μήνα μετακομίζω σε σπίτι που δεν υπάρχει υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή.
    Απο την κάλυψη που βλέπω εδώ στην Κερκυρα στην περιοχή μου και η Cosmote και η Nova και η Vodafone μου δίνουν μέχρι 100mbps

    Λόγω τιμής με συμφέρει καλύτερα να πάω σε μια απο τους δυο εναλλακτικούς , αλλά αξίζει το ρίσκο; Απο την στιγμή που και οι δυο δεν έχουν δικό τους δίκτυο αλλά δίνουν μέσω ΟΤΕ σημαίνει και ίδιες ταχύτητες;
    Για μένα που έχω εγκαταλείψει τον ΟΤΕ για να πάω σε «εναλλακτικό» πάνω από δεκαετία συνεχόμενα
    δεν υπάρχει «ρίσκο»
    πρώτον γιατί ο «εναλλακτικός» μια χαρά αξιόπιστος-ποιοτικός-εξυπηρετικός αποδείχθηκε
    και δεύτερον γιατί ακόμα κι αν δεν είχε αποδειχθεί αξιόπιστος, θα υπήρχε στο τέλος πάντα η επιλογή να σπάσω αζημίως το συμβόλαιο.
    Σκεφτόμενος δε τα πεταμένα λεφτά που θα έδινα στον ΟΤΕ τόσα χρόνια κερ@τιάτικα,
    δεν υπάρχει συζήτηση.

    Ωστόσο:
    για την κατασκευή καινούριας γραμμής και την αριθμοδότηση
    και μόνο για το πρώτο συμβόλαιο
    θα επέλεγα τον ΟΤΕ
    πρώτον προκειμένου να πάρω αριθμοδότηση ΟΤΕ
    και δεύτερον επειδή έχουν ακουστεί παρατράγουδα όπου ο ΟΤΕ κάνει καψόνια (δηλαδή δεν προχωρά τα αιτήματα) αν τυχόν θες να προχωρήσεις σε κατασκευή νέας γραμμής με άλλο πάροχο.

    Κατά τα άλλα
    με τη λήξη του πρώτου συμβολαίου,
    σφαίρα σε όποιον πάροχο συμφέρει καλύτερα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έναν μήνα μετακομίζω σε σπίτι που δεν υπάρχει υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή.
    Απο την κάλυψη που βλέπω εδώ στην Κερκυρα στην περιοχή μου και η Cosmote και η Nova και η Vodafone μου δίνουν μέχρι 100mbps

    Λόγω τιμής με συμφέρει καλύτερα να πάω σε μια απο τους δυο εναλλακτικούς , αλλά αξίζει το ρίσκο; Απο την στιγμή που και οι δυο δεν έχουν δικό τους δίκτυο αλλά δίνουν μέσω ΟΤΕ σημαίνει και ίδιες ταχύτητες;
    Έχω δύο γραμμές στη nova 24αρες με κανένα πρόβλημα. Στις vdsl από καμπίνα ειδικά δε θα δεις κάποια διαφορά. Επίσης, όλοι οι πάροχοι έχουν προβλήματα. Εγώ έφυγα από cosmote λόγω προβλημάτων στο ίντερνετ και η nova αποδείχθηκε πολύ καλή και αξιόπιστη. Πρώτη φορά έφευγα από cosmote και είχα και εγώ τις αμφιβολίες μου.

    Για νέα γραμμή να ξέρεις θα πάρει περισσότερο καιρό στους εναλλακτικούς. Η nova ήθελε δύο εβδομάδες για νέα γραμμή και η cosmote όταν με είχαν πάρει για επιβεβαίωση παραγγελίας μου έκλεισαν και ραντεβού με τον τεχνικό για 2-3 μέρες μετά.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    Ευχαριστω.

    Το σκεφτομαι γιατί στον ΟΤΕ το double play με 100αρα γραμμή που θέλω έχει 33.90 ,+ νομίσω τέλη ενεργοποίησης ενώ στην nova το ίδιο έχει 26 ευρώ και με 1 πάγιο δώρο

    Ωστόσο με προβληματίζει που πρέπει να κάνω νέα αριθμόδοτιση και στους εναλλακτικούς το φοβάμαι αν και υπάρχει 1 μήνας περιθώριο για να φτιαχτεί η γραμμή

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στους εναλλακτικούς το φοβάμαι
    Εξίσου ευχαριστημένοι και δυσαρεστημένοι πελάτες υπάρχουν σε όλους τους παρόχους.
    Και στην Cosmote θα βρεις δυσαρεστημένους πελάτες από εξυπηρέτηση-ποιότητα υπηρεσιών,
    και όχι μόνο δυσαρεστημένους λόγω των βαπορίσιων τιμών.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω.

    Το σκεφτομαι γιατί στον ΟΤΕ το double play με 100αρα γραμμή που θέλω έχει 33.90 ,+ νομίσω τέλη ενεργοποίησης ενώ στην nova το ίδιο έχει 26 ευρώ και με 1 πάγιο δώρο

    Ωστόσο με προβληματίζει που πρέπει να κάνω νέα αριθμόδοτιση και στους εναλλακτικούς το φοβάμαι αν και υπάρχει 1 μήνας περιθώριο για να φτιαχτεί η γραμμή
    Γνώμη μου, πήγαινε σε όποιον πάροχο σε συμφέρει καλύτερα από οικονομικής απόψεως. Για να λες ότι έχεις διαθεσιμότητα από όλους τους παρόχους, σημαίνει ότι παίρνεις γραμμή από το Α/Κ στην Λ. Αλεξάνδρας. Εγώ έχω Nova (πρώην Wind) από το 2014, στο κέντρο της πόλης (άρα ίδιο Α/Κ με εσένα). Η γραμμή σε αυτά τα 9 χρόνια (και μετά από μία μετακόμιση) βράχος. Δεν έπεσε ποτέ. Ούτε θέματα με backbone και τα σχετικά.

    Τότε βέβαια το κάναμε φορητότητα από ΟΤΕ, είχε πάρει 2 εβδομάδες. Σε νέα γραμμή (νέα αριθμοδότηση, εξαρχής αίτηση στη Wind) που είχα κάνει στο φοιτητικό μου σπίτι το 2020, είχε πάρει 1 μήνα. Με ΟΤΕ, όσοι ξέρω, σε μία εβδομάδα είχαν σύνδεση.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας