Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 89
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανοίγω αυτό το θέμα για να βοηθήσω άτομα που πιθανόν χάνουν χρόνο και χρήμα στην προσπάθεια τους να λύσουν προβλήματα αποσυγχρονισμών (αγοράζοντας νέα ρούτερ, αλλάζοντας εσωτερική καλωδίωση, πληρώνοντας ηλεκτρολόγους κτλ) ενώ υπάρχει ισχυρό ενδεχόμενο να ευθύνεται για τα προβλήματα στο ίντερνετ η καμπίνα vdsl.

    Έχω απ το φθινόπωρο vdsl50 στην vodafone (από καμπίνα Vodafone). Από την άνοιξη έχω προβλήματα αποσυχρονισμών. Κάποιες μέρες συγχρονίζει στα 55/5 χωρίς CRC errors, πολλές μέρες όμως έχω χιλιάδες CRC errors με 5-10 αποσυγχρονισμούς μέσα στο 24ωρο. Μιλώντας με τεχνικό της vodafone που έκανε εργασίες στην καμπίνα μου είπε ότι για τους αποσυγχρονισμούς ευθύνονται οι υψηλές θερμοκρασίες (όπως ανέφερα και σε άλλο post μου). Να προσθέσω επίσης ότι στην περιοχή μου η vodafone συνδέει μια καμπίνα vdsl με δύο παλιά καφαο του ΟΤΕ.

    Εκτός απ την δική μου εμπειρία έχω αλιεύσει σχόλια χρηστών (ασύνδετα μεταξύ τους) που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και τα παραθέτω παρακάτω για να είναι κάπου συγκεντρωμένα :

    Έχω Cosmote, αλλα στην περιοχή μου, Εύοσμος Θεσσαλονίκη, καμπίνες έχει μόνο Vodafone. Είχα δηλώσει βλάβη και σήμερα το πρωί ήρθαν δυο τεχνικοί, Cosmote & Voda, το πρόβλημα είναι στον κλιματισμό των καμπινών λένε, ανεβάζουν θερμοκρασία. Μπορεί 2-3 εβδομάδες να δουλεύει καλά, ξαφνικά το snr ανεβοκατεβαίνει και βλέπω ριπές από crc errors 2000-3000. Τα ίδια και στις καμπίνες τους στην Κοζάνη.
    Άλλη μια συνηθισμένη πλέον περίπτωση από καμπίνα Vodafone όπου οι τεχνολογίες Vectoring και G.Inp δεν έχουν καμία τύχη...
    Ξαφνικά spikes θορύβου με αποτέλεσμα να μαζεύονται χιλιάδες δεκάδες crc σε δευτερόλεπτα. 15-20 μέρες μπορεί να είναι πεντακάθαρη η γραμμή, 15-20 μέρες μπορεί να είναι χάλια. Απολύτως τυχαία.
    Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα εκτός κι αν κάνει κάποια ενέργεια η Vodafone έτσι ώστε να διορθώσει τα προβλήματα στα dslam της. Η άλλη περίπτωση είναι να πας στη Vodafone αλλά θεωρώ ότι κι εκεί η γεύση θα είναι ίδια.
    Σε συζήτηση με τεχνικό του οτε μου είπε ότι είναι προβληματικές η πόρτες και ότι η Vodafone γνωρίζει για το πρόβλημα αλλά δεν κάνει τίποτα. Δεν γνωρίζω αν μπορούμε να κάνουμε κάτι μαζικά ή να απευθυνθούμε κάπου...
    2 χρόνια παρακολουθώ τη γραμμή σχεδόν κάθε μέρα, έχοντας δοκιμάσει άπειρα πράματα από την πλευρά μου. Καλωδιώσεις, ρούτερς, firmwares, ωράρια φωτισμού του δήμου, ασανσέρ, συσκευές στον χώρο μου. To καλύτερο uptime που έχω πετύχει είναι 37ημέρες χωρίς αποσύνδεση μαζί με τα σκαμπανεβάσματα.
    Σήμερα από σπόντα πέτυχα τεχνικό της Vodafone στην καμπίνα που με εξυπηρετεί και τον ρώτησα τι συμβαίνει στην περιοχή και γιατί έχουμε όλοι προβλήματα. Η απάντηση του ήταν αφοπλιστικά ειλικρινής. Εδώ και δύο χρόνια έρχεται για βλάβες στην περιοχή, όπου ενώ οι μετρήσεις στα καλώδια του χαλκού από καμπίνα μέχρι είσοδο πολυκατοικίας, είσοδο πολυκατοικία ρούτερ και οι οπτικές μέχρι την καμπίνα είναι όπως πρέπει, βλέπει ότι υπάρχει πρόβλημα προγραμματιστικό στις καμπίνες της Vodafone. Το πρόβλημα μπορεί να μην το έχουν όλα τα ζεύγη που καταλήγουν στην καμπίνα, αλλά ορισμένα. Επίσης μπορεί να παρουσιάζεται η βλάβη, μετά να σταματάει για κάποιο διάστημα και έπειτα να ξαναξεκινάει. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην περιοχή μου, αλλά σε ολόκληρη τη Φρεαττύδα, καθώς και σε ορισμένες άλλες περιοχές που καλύπτει αποκλειστικά η Vodafone. Η Vodafone στα κεντρικά τους όμως κάνουν ότι δεν ακούνε, αρνούμενοι ότι υπάρχει πρόβλημα, με αποτέλεσμα όλο το βάρος να πέφτει στους τεχνικούς που τα ακούνε από τον καθένα μας, δίχως όμως να μπορούν να κάνουν κάτι.
    Από τεχνικό ΟΤΕ έμαθα ότι οι καμπίνες της Vodafone έχουν ρεγκλετες οι οποίες το καλώδιο που έρχεται από την πόρτα του DSLAM δεν patchαρει σωστά πάνω τους και "παίζει", δηλαδή δεν κάνει καλή επαφή. Και με την συστολή-διαστολη από τις θερμοκρασίες χάνουν την επαφή και την ξαναβρίσκουν.
    Τραγελαφικά πράγματα που από ότι έμαθα μετά από καταγγελίες των άλλων παροχών θα αναγκαστούν να τις αλλάξουν...
    Κάποια στιγμή είχα πετύχει ανοικτή καμπίνα της Wind που είχε ενωθεί με το καφάο του OTE..
    και μίλησα με τον τεχνικό εκεί..
    Σε κάποια φάση μου έδειξε ότι δεν πέρναγαν τα καλώδια από τις ρεγκλέτες της VDSL.. είχαν κάνει κάποιο άλλο κόλπο από το DSLAM της..
    Λογικά δεν στέκει να είναι οι ρεγκλέτες. Oι 9/10 γραμμές που βλέπουμε καθημερινά δεν έχουν αποσυνδέσεις λόγω προβλημάτων του χαλκού (CRC errors), κατι που δείχνει ότι το θέμα βρίσκεται απο την κάρτα και πίσω. Και οπως ειπώθηκε, αν ήταν το θέμα οι ρεγκλέτες θα είχαν μπεί στον κόπο να τις αλλάξουν (σιγά το κόστος που έχουν). Το οτι έχουν θέμα οι κάρτες σε κάποιες καμπίνες/περιοχές είναι επιβεβαιωμένο απο πολλές αναφορες τεχνικών και οτε και vodafone.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasP : 08-08-23 στις 14:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δέχομαι "ασφυκτικό μαρκάρισμα" τις τελευταίες δύο βδομάδες από υπαλλήλους τις vodafone να κάνω αναβάθμιση από 50 σε 100.

    Εν τω μεταξύ η μια μου το παίζει φίλη, ή άλλη βάζει τη 'κασέτα' και δεν σταματάει, ο τρίτος σχεδόν με απείλησε οτι 'ΠΡΕΠΕΙ' να αναβαθμίσω και ο τέταρτος με πήρε και δεύτερη φορά και μου λέει "είμαι ο Γιώργος, με θυμάστε, είχαμε μιλήσει πριν λίγες μέρες' !!! Τέσσερις υπάλληλοι, διαφορετικά πάγια ο καθένας.

    Λόγω αποσυγχρονισμών με την 50άρα αρνούμαι να πάρω το ρίσκο. Μετά τις γιορτές θα το δηλώσω βλάβη αν συνεχιστεί το πρόβλημα και βλέπουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω αποσυγχρονισμών με την 50άρα αρνούμαι να πάρω το ρίσκο. Μετά τις γιορτές θα το δηλώσω βλάβη αν συνεχιστεί το πρόβλημα και βλέπουμε.
    Και πολύ καλά κάνεις.
    Με την 100άρα θα χειροτερέψει.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά κάνεις.
    Με την 100άρα θα χειροτερέψει.
    Πέτυχα σήμερα τεχνικό της cosmote να δουλευει στο ένα από τα δύο καφάο που συνδέονται με την καμπίνα της vodafone.

    Μου επιβεβαίωσε και αυτός ότι οι καμπίνες της Vodafone έχουν θέμα με τις θερμοκρασίες. Επίσης μου είπε ότι οι 100άρες αντιμετωπίζουν τα περισσότερα προβλήματα.

    Όπου βλέπω τεχνικό πλέον, τρέχω να πιάσω κουβέντα. Κωμικοτραγικές καταστάσεις. Πάντως αυτή τη στιγμή έχω άψογη γραμμή, με τέλεια στατιστικά. Χθες έναν αποσυγχρονισμό μόνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Στην μαφία των τηλεπικοινωνιών
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΕΕΤΤ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτυχα σήμερα τεχνικό της cosmote να δουλευει στο ένα από τα δύο καφάο που συνδέονται με την καμπίνα της vodafone.

    Μου επιβεβαίωσε και αυτός ότι οι καμπίνες της Vodafone έχουν θέμα με τις θερμοκρασίες. Επίσης μου είπε ότι οι 100άρες αντιμετωπίζουν τα περισσότερα προβλήματα.

    Όπου βλέπω τεχνικό πλέον, τρέχω να πιάσω κουβέντα. Κωμικοτραγικές καταστάσεις. Πάντως αυτή τη στιγμή έχω άψογη γραμμή, με τέλεια στατιστικά. Χθες έναν αποσυγχρονισμό μόνο.
    Και τι σημαίνει αυτό επειδή η Vodafone τα έκανε μαντάρα και δεν αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις της πρέπει να το ανεχτούμε;

  6. #6
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEXNIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι σημαίνει αυτό επειδή η Vodafone τα έκανε μαντάρα και δεν αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις της πρέπει να το ανεχτούμε;
    Όχι βέβαια, γι αυτό μοιράζομαι την εμπειρία μου.
    Στην Ελλάδα την τελευταία δεκαετία κυριαρχούν φιλελεύθερα ιδεολογήματα περί "ελεύθερης αγοράς" τα οποία παπαγαλίζονται και σε αυτό το forum (θυμάμαι χαρακτηριστική περίπτωση moderator που πλέον είναι guest ο οποίος λειτουργούσε ως γραφείο τύπου των 3 εταιρειών. Για όλα έφταιγε ο γκρινιάρης ο Έλληνας καταναλωτής που έχει υπερβολικές απαιτήσεις, που δεν αλλάζει την εσωτερική του καλωδίωση, που δεν έχει την ευφυΐα να κάνει σωστή συνδεσμολογία κτλ). Κι αν ο μέσος καταλωτής επιλέξει από την "ελεύθερη αγορά", που λειτουργεί "ορθολογικά", πάροχο NOVA, σε καμπίνα VDSL Vodafone, με τα παλιά καφαο να τα διαχειρίζεται η cosmote, του λένε μετά αν έχει τεχνικά προβλήματα ότι δεν ήταν και τόσο "ελεύθερος" να επιλέξει μεταξύ των τριών παρόχων.

    Ακόμα και η ναυαρχίδα του φιλελευθερισμού, η Καθημερινή του Αλαφούζου, έγραφε το 2019 :
    Υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για εναρμονισμένες πρακτικές των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας. Η πρώτη και σοβαρότερη ένδειξη είναι οι τιμοκατάλογοί τους. Μόνο στην Ελλάδα ο «ανταγωνισμός» ανεβάζει τις τιμές ...... Τα στελέχη των «τριών αδελφών» της κινητής παραμυθιάζουν τον κόσμο και τον πρωθυπουργό μιλώντας για τη γνωστή –από τόσες άλλες περιπτώσεις– «ελληνική ιδιαιτερότητα»........ Στην Ελλάδα, το κρατικό μονοπώλιο έγινε ιδιωτικό ολιγοπώλιο.
    Αυτή η αρθογραφία διαρκεί βέβαια μέχρι να πάρουν τα media τα διαφημιστικά έσοδα από τις εταιρείες οπότε και επιστρέφουμε στο κλασικό αφήγημα περί "ελεύθερης αγοράς".

    Και όλα αυτά που γράφω δεν έχουν την παραμικρή ιδεολογική χροιά. Αυτά που γράφω δεν τα γράφω ως δεξιός-κεντρώος-αριστερός πολίτης (ορολογίες που άλλωστε έχουν ξεφτίσει στην εποχή μας), αλλά ως πολίτης/καταναλωτής που πλήτεται από τα καρτέλ στο χώρο της ενέργειας, των τηλεπικοινωνιών κτλ

  7. #7
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Στην μαφία των τηλεπικοινωνιών
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΕΕΤΤ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βέβαια, γι αυτό μοιράζομαι την εμπειρία μου.
    Στην Ελλάδα την τελευταία δεκαετία κυριαρχούν φιλελεύθερα ιδεολογήματα περί "ελεύθερης αγοράς" τα οποία παπαγαλίζονται και σε αυτό το forum (θυμάμαι χαρακτηριστική περίπτωση moderator που πλέον είναι guest ο οποίος λειτουργούσε ως γραφείο τύπου των 3 εταιρειών. Για όλα έφταιγε ο γκρινιάρης ο Έλληνας καταναλωτής που έχει υπερβολικές απαιτήσεις, που δεν αλλάζει την εσωτερική του καλωδίωση, που δεν έχει την ευφυΐα να κάνει σωστή συνδεσμολογία κτλ). Κι αν ο μέσος καταλωτής επιλέξει από την "ελεύθερη αγορά", που λειτουργεί "ορθολογικά", πάροχο NOVA, σε καμπίνα VDSL Vodafone, με τα παλιά καφαο να τα διαχειρίζεται η cosmote, του λένε μετά αν έχει τεχνικά προβλήματα ότι δεν ήταν και τόσο "ελεύθερος" να επιλέξει μεταξύ των τριών παρόχων.

    Ακόμα και η ναυαρχίδα του φιλελευθερισμού, η Καθημερινή του Αλαφούζου, έγραφε το 2019 :


    Αυτή η αρθογραφία διαρκεί βέβαια μέχρι να πάρουν τα media τα διαφημιστικά έσοδα από τις εταιρείες οπότε και επιστρέφουμε στο κλασικό αφήγημα περί "ελεύθερης αγοράς".

    Και όλα αυτά που γράφω δεν έχουν την παραμικρή ιδεολογική χροιά. Αυτά που γράφω δεν τα γράφω ως δεξιός-κεντρώος-αριστερός πολίτης (ορολογίες που άλλωστε έχουν ξεφτίσει στην εποχή μας), αλλά ως πολίτης/καταναλωτής που πλήττεται από τα καρτέλ στο χώρο της ενέργειας, των τηλεπικοινωνιών κτλ
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι έχω καμπίνες vodafone στην περιοχή είμαι με συνεχόμενο πρόβλημα αποσυγχρονισμών και έχω βιώσει τον εκβιασμό και την ανύπαρκτη εξυπηρέτηση που παρέχει ειδικά εάν είσαι συνδρομητής άλλου παρόχου

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και η ναυαρχίδα του φιλελευθερισμού, η Καθημερινή του Αλαφούζου, έγραφε το 2019 :


    Αυτή η αρθογραφία διαρκεί βέβαια μέχρι να πάρουν τα media τα διαφημιστικά έσοδα από τις εταιρείες οπότε και επιστρέφουμε στο κλασικό αφήγημα περί "ελεύθερης αγοράς".κτλ
    Το τόπικ άμεσα δε με ενδιαφέρει γιατί είμαι συνδρομητής Vodafone (ευχαριστημένος) σε καμπίνες Cosmote
    αλλά καλό είναι να υπάρχει το τόπικ και εδώ
    τουλάχιστον όσο για να σπαμάρονται λιγότερο τα άλλα θέματα.

    Μπορεί να ενδιαφέρει συνδρομητές άλλων παρόχων όπως τον TEXNIKOS που είναι συνδρομητής Wind-Nova σε καμπίνες Vodafone (φαντάζομαι στα φόρουμ της Wind-Nova έπρπε να ανοίξει ένα θέμα εκεί)
    αλλά και συνδρομητές Vodafone όπως τον ts που είναι σε καμπίνες Vodafone.

    Η Vodafone καλά θα κάνει να λύσει τα προβλήματα με τις καμπίνες της.
    Ακόμα κι αν η τεχνολογία του χαλκού είναι στα τελευταία της,
    η Vodafoe είναι υποχρεωμένη να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει.
    Τα παράπονα των καταναλωτών για αποσυνδέσεις είναι εύλογα αν είναι βάσιμα και εστιάζονται στις καμπίνες.
    (Μια εξαίρεση ίσως αφορά το παράπονο ορισμένων για 200ρες που δε δίνονται από καμπίνες Vodafone,
    στο βαθμό που τυπικά η Vodafone είναι καλυμμένη ως προς τις υποχρεώσεις της.)
    Αυτά αρέσουν δεν αρέσουν είναι έτσι.

    Αλλά αυτά είναι άσχετα με τις υπηρεσίες που παρέχει ως πάροχος σε καμπίνες τρίτων.
    Ως πάροχος λιανικής η Vodafone είναι διαφορετικό πακέτο.
    Γιατί παρασύρονται μερικοί και το τραβάνε από δίκαια σε ένα βαθμό αγανάκτηση λόγω της κατάστασης με τις καμπίνες.

    Εξίσου όμως
    παρομοίως και οι τρίτοι θα πρέπει να λύνουν τα προβλήματα του δικού τους δικτύου.
    Το λέω γιατί σπαμάρονται θέματα Vodafone που δεν άπτονται με τις καμπίνες της,
    και δε σπαμάρονται τα πολλαπλάσια θέματα Cosmote ή Nova ακόμα κι όταν άπτονται με τα δίκτυά τους.

    Τώρα για το πολιτικό κομμάτι:

    Τί είναι η Καθημερινή; Του φιλελευθερισμού;
    Μάλλον του σοσιαλφιλελευθερισμού είναι, και έχει μεγάλη διαφορά.

    Τί είναι η αγορά στην Ελλάδα; Ελεύθερη;
    Μάλλον κλειστή ρυθμιζόμενη από το κράτος είναι.
    Προκηρυγμένες άδειες έχουμε με τίμημα, διαγωνισμό
    και εποπτεία-ρύθμιση από αρχές του κρατους.
    Η κλειστή αγορά που έχουμε είναι ανάλογη με τις προδιαγραφες που ορίζουμε.
    Οι προδιαγραφές που ορίζουμε είναι ανάλογες με τις ευαλωτότητες του κρατικού-πολιτικού συστήματος.
    Μια φορά η αγορά δεν έχει σχέση με ελεύθερη και ανοιχτή αγορά.

    Το ότι έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για έννοιες όπως ελεύθερη αγορά, φιλελευθερισμός, κρατική ρύθμιση κλπ.
    αλλά κατηγορούμε ακριβώς αυτές τις έννοιες για τις οποίες δεν έχουμε ιδέα,
    δείχνει το βαθμό της αστοχίας της κοινωνίας.

    Καταλαβαίνω πως κι οι δυο είστε λίγο της αριστερής αντίληψης και ότι θα διαφωνούμε,
    αλλά παρμβαίνω μόνο για τις έννοιες που διαστρεβλώνονται
    και καλό είναι να ακούγεται καμια φορά κι η άλλη άποψη.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Στην μαφία των τηλεπικοινωνιών
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΕΕΤΤ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τόπικ άμεσα δε με ενδιαφέρει γιατί είμαι συνδρομητής Vodafone (ευχαριστημένος) σε καμπίνες Cosmote
    αλλά καλό είναι να υπάρχει το τόπικ και εδώ
    τουλάχιστον όσο για να σπαμάρονται λιγότερο τα άλλα θέματα.

    Μπορεί να ενδιαφέρει συνδρομητές άλλων παρόχων όπως τον TEXNIKOS που είναι συνδρομητής Wind-Nova σε καμπίνες Vodafone (φαντάζομαι στα φόρουμ της Wind-Nova έπρπε να ανοίξει ένα θέμα εκεί)
    αλλά και συνδρομητές Vodafone όπως τον ts που είναι σε καμπίνες Vodafone.

    Η Vodafone καλά θα κάνει να λύσει τα προβλήματα με τις καμπίνες της.
    Ακόμα κι αν η τεχνολογία του χαλκού είναι στα τελευταία της,
    η Vodafoe είναι υποχρεωμένη να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει.
    Τα παράπονα των καταναλωτών για αποσυνδέσεις είναι εύλογα αν είναι βάσιμα και εστιάζονται στις καμπίνες.
    (Μια εξαίρεση ίσως αφορά το παράπονο ορισμένων για 200ρες που δε δίνονται από καμπίνες Vodafone,
    στο βαθμό που τυπικά η Vodafone είναι καλυμμένη ως προς τις υποχρεώσεις της.)
    Αυτά αρέσουν δεν αρέσουν είναι έτσι.

    Αλλά αυτά είναι άσχετα με τις υπηρεσίες που παρέχει ως πάροχος σε καμπίνες τρίτων.
    Ως πάροχος λιανικής η Vodafone είναι διαφορετικό πακέτο.
    Γιατί παρασύρονται μερικοί και το τραβάνε από δίκαια σε ένα βαθμό αγανάκτηση λόγω της κατάστασης με τις καμπίνες.

    Εξίσου όμως
    παρομοίως και οι τρίτοι θα πρέπει να λύνουν τα προβλήματα του δικού τους δικτύου.
    Το λέω γιατί σπαμάρονται θέματα Vodafone που δεν άπτονται με τις καμπίνες της,
    και δε σπαμάρονται τα πολλαπλάσια θέματα Cosmote ή Nova ακόμα κι όταν άπτονται με τα δίκτυά τους.

    Τώρα για το πολιτικό κομμάτι:

    Τί είναι η Καθημερινή; Του φιλελευθερισμού;
    Μάλλον του σοσιαλφιλελευθερισμού είναι, και έχει μεγάλη διαφορά.

    Τί είναι η αγορά στην Ελλάδα; Ελεύθερη;
    Μάλλον κλειστή ρυθμιζόμενη από το κράτος είναι.
    Προκηρυγμένες άδειες έχουμε με τίμημα, διαγωνισμό
    και εποπτεία-ρύθμιση από αρχές του κρατους.
    Η κλειστή αγορά που έχουμε είναι ανάλογη με τις προδιαγραφες που ορίζουμε.
    Οι προδιαγραφές που ορίζουμε είναι ανάλογες με τις ευαλωτότητες του κρατικού-πολιτικού συστήματος.
    Μια φορά η αγορά δεν έχει σχέση με ελεύθερη και ανοιχτή αγορά.

    Το ότι έχουμε μαύρα μεσάνυχτα για έννοιες όπως ελεύθερη αγορά, φιλελευθερισμός, κρατική ρύθμιση κλπ.
    αλλά κατηγορούμε ακριβώς αυτές τις έννοιες για τις οποίες δεν έχουμε ιδέα,
    δείχνει το βαθμό της αστοχίας της κοινωνίας.

    Καταλαβαίνω πως κι οι δυο είστε λίγο της αριστερής αντίληψης και ότι θα διαφωνούμε,
    αλλά παρμβαίνω μόνο για τις έννοιες που διαστρεβλώνονται
    και καλό είναι να ακούγεται καμια φορά κι η άλλη άποψη.
    Αντώνη την Παρασκευή έκανα μεταφορά της γραμμής μου στην Vodafone διότι η NOVA δεν περίμενε να γίνει καμία αποκατάσταση στο πρόβλημα της καμπίνας και έκλεινε την βλάβη χωρίς να στείλει καν ενημερωτικό sms.
    Περιμένω τώρα να δω τι θα κάνει η Vodafone που θα είμαι συνδρομητής της ελπίζω να μην χρειαστεί να ξεκινήσω καταγγελίες και εκεί

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΜ. ΒΟΥΡΛΑ
    Είχα κι εγώ 50αρα βονταφον, μου κανανε προσφορά να παει στα 100, με το που πήγε στα 100 αρχισαν τα προβληματα, ήρθε ο τεχνικος μου λεει για αλλαγη καλωδιωσης και λεω αντε ισως εχει δίκιο καθως παιρνω το καλωδιο απο διπλανη πολυκατοικια εναέριο το οποιο ειχε καψει την εξωτερικη μονωση ο ήλιος (εσωτερικα ειχε αλουμινοφυλλο θωρακισης) το αλλαζω, συγχρονίζει για καναδυο μερες στα 110 (με 135 attainable) όσο μέτρησε και ο τεχνικος στην αναμονή και πάλι ξεκίνησε να κάνει νούμερα. Ευτυχώς έχω ένα 267Α το οποίο έβαλα επάνω αντί για το h300, καθώς το h300 αποσυγχρόνιζε καθε 5 λεπτά, με το ZTE συγχρονιζει στα 88 και ειναι λιγο πιο σταθερό. Θα ξαναέρθει ο τεχνικός (ένας είναι στην περιοχή αυτή) να το ξαναδεί μπας και δηλωσει βλαβη να ανοιξουν την καμπίνα ή να το δει το lvl2 της vodafone...

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας. Δυστυχώς και στην πόλη της Κοζάνης την πλειοψηφία των καμπίνων VDSL τις έχει αναλάβει η VODAFONE. H COSMOTE έχει μόνο σε συγκεκριμένα σημεία.

    Οι περίσσοτεροι κάτοικοι έχουν προβλήματα με τις καμπίνες VODAFONE. Δυστυχώς η VODAFONE δεν δίνει πουθενά στην πόλη της Κοζάνης VDSL με οπτική ίνα.

    Απέχω απο το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ και την VDSL καμπίνα της VODAFONE 500 μέτρα. Στη δική μου περίπτωση ήμουν συνδρομητής της COSMOTE με πολλές αποσυνδέσεις απο καμπίνα VDSL της VODAFONE. Εφυγα και πήγα στη VODAFONE και για 18 μήνες ήμουν σχετικά ΟΚ. ΑΠο τον περασμένο Μαιο ξαφνικά μια ημέρα μετά απο μια ολιγόλεπτη διακοπή εμφανίζω τους τελευταιούς 3 μήνες συνεχώς αποσυνδέσεις με το NOISE MARGIN να ανεβοκατεβαίνει και τα CRC ξαφνικά να εκτοξέονται. Εϊναι αντιληπτό ότι τον περασμένο Μαιο μου άλλαξαν θύρα απο την VODAFONE, και απο τότε διαρκώς καλώ στο 18340.

    Με έχουν επισκεφτεί διαφοροι τεχνικοί της VODAFONE τους τελευταιούς 3 μήνες. Μου άλλαξαν και τα router είχα το Η267, Η300 και τώρα το Η268.

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μόλις έρχεται τεχνικός και ελέγχει το σπίτι μου και μετά πηγαίνει και την καμπίνα της VODAFONE, για λίγες ημέρες η γράμμη στρώνει. Μετά ξεκινούν πάλι τα προβλήματα. Την περάσμενη Δευτέρα η COSMOTE άλλαξε και ζεύγος διότι το παλίό ήταν ελλατωματικό. Για λίγες ημέρες όλα ήταν άψογα αλλά και πάλι απο την Κυριακή ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις. Πιστεύεται ότι πήγαν ημέρα Κυριακή οι τεχνικοί και μου άλλαξαν τα καλώδια στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ ?

    Είναι κατάντια εν έτη 2023, η VODAFONE να μην μπορεί να παράσχει απσόσκπτα VDSL. Στη γειτονική Πτολεμαίδα η COSMOTE δίνει VDSL με οπτίκη ίνα. Τον τελευταίο μήνα ξεκίνησε η VODAFONE ξανασκάβει την πόλη της Κοζάνης αλλά δεν βλέπω να διορθώνονται τα προβλήματα.

    Δυστυχώς παίζεται ένα θέατρο τόσο απο τους τεχνικούς της VODAFONE που έρχονται διαρκώς στο σπίτι μου και ψάχνουν να βρούνε κάποιο χαλασμένο καλώδιο 'οσο και απο την τηλεφωνική τους υπόστηριξη.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εχουμε ενα νημα με τις προβληματικες καμπινες

    https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B1-VODAFONE

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσοι θεωρείτε τις καμπίνες της Voda προβληματικές δείτε εδώ στο νήμα του Fritz!Box 7530 το #5410.
    75 μέρες up το Fritz.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι θεωρείτε τις καμπίνες της Voda προβληματικές δείτε εδώ στο νήμα του Fritz!Box 7530 το #5410.
    75 μέρες up το Fritz.
    Και γιατι δε βλεπεις εσυ τι γραφουμε σε τοσες σελιδες στο σχετικο νημα?

    Αλλοιμονο αν ηταν ολες οι καμπινες προβληματικες...

  15. #15
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Στην μαφία των τηλεπικοινωνιών
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΕΕΤΤ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι δε βλεπεις εσυ τι γραφουμε σε τοσες σελιδες στο σχετικο νημα?

    Αλλοιμονο αν ηταν ολες οι καμπινες προβληματικες...
    Μην εισαι και τοσο σιγουρος...

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας