Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-89 από 89
  1. #76
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κυρίως στις 100άρες.
    και με 50 profile το κανει απλά ποιο αραιά εκει που δεν ειχα καν σύνδεση της ζεστές μέρες (μονημα στης προσπάθειες συγχρονισμού ήταν) με 50 ειχε σύνδεση με καμία 50 60 αποσυνδέσεις

  2. #77
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    Εχω 100αρα εδω και 4-5 μήνες και απεχω 500 μετρα απο τη καμπινα. Μου κανει 1-2 αποσυνδεσεις κάθε μερα. Μερικες φορες μπουκώνει και δεν φορτωνει τιποτα οποτε πρεπει να κανω επανακινηση το ρουτερ.
    Αποφασια να το ψαξω λιγο μιας και εχω χρονο βλεπω οτι εχω χαμηλο snr που ανεβοκατεβαινει και πολλα crc errors, μπορει να φτασει και το εκατομυριο αν δεν κλεισει στο 24ωρο.
    Ηρθε τεχνικος δεν βρηκε προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση, ολα κομπλε και εξω κουτι γυρω στο 80 μετρησε και μεσα στο σπιτι 79. Μου λεει μαλλον λογω αποστασης αλλα θα το κοιταξουν στη καμπινα.

    Αυριο μεσημερι μου στειλανε οτι θα το κοιταξουν τεχνικοι Βονταφον - ΟΤΕ (βεβαια εγω βονταφον εχ και η καμπινα δικια τους ειναι, οποτε δεν ξερω τι το θελουν τον ΟΤΕ)
    Μπορω να τους προτεινω κατι εγω μπας και στρωσει το πραγμα? να με αλλαξουν ζευγος? να μου αλλαξουν ρουτερ (εχω το σαπακι Η300)? να με υποβαθμισουν σε 50αρα?
    Οριστε και λιγο στατιστικα απο τη συνδεση που παιζει 12ωρο σχεδον αλλα μαλλον σε λιγο θα πεσει λογω των errors

    Ποιότητα γραμμής
    Καθοδική Ανοδική
    Τρέχον ρυθμός 84961 kbps 11255 kbps
    Μέγιστος ρυθμός 90240 kbps 30862 kbps
    Αναλογία σήματος προς θόρυβο 6.7 dB 21.1 dB
    Εξασθένηση 15.0 dB 19.0 dB
    Ισχύς 12.5 dBm 11.0 dBm
    Σφάλματα CRC το τελευταίο 15 λεπτό/λεπτά 571331 0
    Κ (αριθμός των bytes στο πλαίσιο DMT) 228 171
    R (αριθμός των bytes στη λέξη κώδικα RS) 12 16
    S (μέγεθος λέξης κώδικα RS σε πλαίσιο DMT) 0.08 0.48
    D (βάθος παρεμβολής) 1 0
    Καθυστέρηση 9.76 ms 4.85 ms
    Καθοδική Ανοδική
    Super Frames 240445848 46596170
    Σφάλματα Super Frames 10109 2
    Καθοδική Ανοδική
    Σφάλματα HEC 0 0
    Total Cells 240445848 46596170
    Data Cells 240445848 46596170
    Καθοδική Ανοδική
    Συνολικά ES 13980 0
    Συνολικά SES 7915 0
    Συνολικά UAS 4431 4431

  3. #78
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    11(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας δουν πρώτα οι τεχνικοί τί συμβαίνει στη γραμμή σε θέμα καμπίνας και αφού σου πούνε κάτι πάνω σε ότι διαπιστώσουν, διαλέγεις και παίρνεις.. ζήτα ένα καλύτερο ρούτερ όπως είναι το zte268q..

  4. #79
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυριο μεσημερι μου στειλανε οτι θα το κοιταξουν τεχνικοι Βονταφον - ΟΤΕ (βεβαια εγω βονταφον εχ και η καμπινα δικια τους ειναι, οποτε δεν ξερω τι το θελουν τον ΟΤΕ)
    Όποιος και αν είναι ο πάροχος, και σε όποιον και αν ανήκει η καμπίνα, το χάλκινο καλώδιο από την καμπίνα μέχρι το σπίτι σου (το οποίο είναι πολύ πιθανό να είναι η αιτία του προβλήματος) ανήκει στον ΟΤΕ και το διαζειρίζεται εκείνος.

  5. #80
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω 100αρα εδω και 4-5 μήνες και απεχω 500 μετρα απο τη καμπινα. Μου κανει 1-2 αποσυνδεσεις κάθε μερα. Μερικες φορες μπουκώνει και δεν φορτωνει τιποτα οποτε πρεπει να κανω επανακινηση το ρουτερ.

    Αυριο μεσημερι μου στειλανε οτι θα το κοιταξουν τεχνικοι Βονταφον - ΟΤΕ
    Δυστυχως για μενα οι τεχνικοι που ηρθαν ειπαν οτι στη καμπινα τα βλεπουν ολα καλα.
    Επειδη απεχω ομως 500 μετρα απο εκει, γυρω στα 250 υπογεια και αλλα τοσα υπεργεια σε κολωνες δεν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο και το μονο που προτεινουν ειναι υποβαθμιση σε 50αρα και βλεπουμε...
    Ουτε αλλο μοντεμ ουτε τιποτα λεει δεν σε σωζει, μονο υπομονη για οπτικες οταν περασουν.

    Ολοι εσεις ρε παιδια ειστε διπλα σε καμπινα? πανω απο 300 μετρα αρχιζουν τοσο σοβαρα προβληματα? εαν ναι γιατι μας πρηζουν να μας πουλανε τα 100αρια και τα 200αρια? ουφ αυτα.

  6. #81
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι εσεις ρε παιδια ειστε διπλα σε καμπινα? πανω απο 300 μετρα αρχιζουν τοσο σοβαρα προβληματα? εαν ναι γιατι μας πρηζουν να μας πουλανε τα 100αρια και τα 200αρια? ουφ αυτα.
    Πολλοί έχουν θέμα ακόμα και δίπλα στην καμπίνα.
    Αν πέσεις σε προβληματική καμπίνα δεν σε σώζει ούτε 50άρα ούτε 100άρα δυστυχώς...

  7. #82
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Καλα ασε τι σου ειπαν και διαβασε τις 6 σελιδες εδω που εγραψες αλλα και παρακατω

    https://www.adslgr.com/forum/threads...erboard/page26

    Θα καταλαβεις οτι δεν ειναι τα μετρα του καλωδιου το προβλημα αλλα οι καμπινες τους.

    Για παραδειγμα σε μενα που ημουνα κατω απο 60μ καλωδιο μεχρι την καμπινα και με δικο μου καλωδιο 30μετρο σπιτι προς κολωνα οτε με πηγαν σταν 50 και συνεχισαν τα προβληματα των αποσυνδεσεων.

    Ετσι σηκωθηκα και πηγα στην Ιναλαν και ηρεμησα.

  8. #83
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα ασε τι σου ειπαν και διαβασε τις 6 σελιδες εδω που εγραψες αλλα και παρακατω

    https://www.adslgr.com/forum/threads...erboard/page26

    Θα καταλαβεις οτι δεν ειναι τα μετρα του καλωδιου το προβλημα αλλα οι καμπινες τους.

    Για παραδειγμα σε μενα που ημουνα κατω απο 60μ καλωδιο μεχρι την καμπινα και με δικο μου καλωδιο 30μετρο σπιτι προς κολωνα οτε με πηγαν σταν 50 και συνεχισαν τα προβληματα των αποσυνδεσεων.

    Ετσι σηκωθηκα και πηγα στην Ιναλαν και ηρεμησα.
    Αυτό!

    Εδώ σε μενα κούμπωσε το διαγνωστικό του κάτω στην εισαγωγή και έφαγε αποσύνδεση μπροστά στα μάτια μας και αντι να πάει επι τόπου στη καμπίνα τους για να "κάνει" κάτι, το έδωσε βλάβη και το αποτέλεσμα ήταν να τα βρουν όλα μια χαρά!!!

  9. #84
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    Δυστυχως ειμαι Βολο και μενω και λιγο εκτος σχεδιου, οποτε δεν εχω αλλες επιλογες. Ουτε καν να αλλαξω εταιρεια δεν εχει νοημα γιατι η καμπινα ειναι της Βονταφον.
    Μονο να περιμενω αν και ποτε θα μπουν οπτικες εδω περα. Ή να παω προς Σταρλινκ αλλα ειναι ακριβο για το πορτοφολι μου.
    Θα δεχτω την υποβαθμιση σε 50 ελπιζοντας σε ενα καλυτερο αυριο, αν οχι θα τα λεμε συχνα πυκνα με τους τεχνικους μεχρι να βρεθει μια λυση.

  10. #85
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Ο Βολος ειναι σε φαση ανακατασκευης μετα τις πλημμυρες μιας και οι περισσοτερες καμπινες βγηκαν OFF. Αναμενεις για αλλαγη ρεκλετων και εξοπλισμων. Δυστυχως λογω του Βολου εχουν παει πισω ολες οι υπολοιπες περιοχες που εχουν τα ιδια θεματα…

  11. #86
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυριο μεσημερι μου στειλανε οτι θα το κοιταξουν τεχνικοι Βονταφον - ΟΤΕ (βεβαια εγω βονταφον εχ και η καμπινα δικια τους ειναι, οποτε δεν ξερω τι το θελουν τον ΟΤΕ)
    Στο VDSL έχεις οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα (στην δικιά σου περίπτωση είναι ευθύνη της Vodafone, ή πιό σωστά της Fiber2all που είναι θυγατρική της Vodafone), η καμπίνα VDSL συνδέεται με χαλκό με το παλιό καφαο, και από το καφάο ξεκινάει πάλι χαλκός που φτάνει μέχρι την πολυκατοικία/σπίτι σου. Ο χαλκός είναι ευθύνη του ΟΤΕ. Οπότε είσαι τυχερός που ήρθε συνδυαστικό ραντεβού. Αυτό είναι το πιό σωστό.

  12. #87
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    Στην περιπτωση μου δεν εχω κανενα παραπονο απο τη Vodafone. Ισα ισα το αντιθετο μπορω να πω οτι ηταν απο την καλυτερη εξυπηρετηση πελατων που εχω συναντησει μεχρι σημερα. Πολυ γρηγορα ολα τα ραντεβου, και σχεδον καθημερινα τηλεφωνα για την ενημερωση μου στο θεμα.
    Μου κανανε την υποβαθμιση σε 50 (με καλη εκπτωση κιολας στο παγιο μου) και εδω και 2 μερες εχω σχεδον μηδενικα errors, καρφωμενη η ταχυτητα που δειχνει το ρουτερ στα 55.
    Μακαρι να συνεχισει ετσι...

  13. #88
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ σε μενα κούμπωσε το διαγνωστικό του κάτω στην εισαγωγή και έφαγε αποσύνδεση μπροστά στα μάτια μας και αντι να πάει επι τόπου στη καμπίνα τους για να "κάνει" κάτι, το έδωσε βλάβη και το αποτέλεσμα ήταν να τα βρουν όλα μια χαρά!!!
    Προφανώς υπάρχει κάποιος ιδιότυπος καταμερισμός εργασίας μεταξύ των τεχνικών της Vodafone. Το Νοέμβρη είχε η πολυκατοικία μου (πάνω από 20 διαμερίσματα) πρόβλημα με κομμένο χαλκό και δηλώναμε μαζικά βλάβη στους παρόχους. Οι καμπίνες vdsl είναι της Vodafone. Οι τρεις πρώτοι τεχνικοί που ήρθαν ήταν της Vodafone. Πρώτος πρώτος ο δικός μου γιατί δήλωσα πρώτος βλάβη. Αυτός είχε ξανάρθει και κάνει δουλειά μόνο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Του δείχνω τον κομμένο χαλκό, παρ όλα αυτά έκανε όλη την τυποποιημένη δουλειά που κάνει στον κατανεμητή και δήλωσε την βλάβη. Την επόμενη μέρα έρχεται ο τεχνικός της Vodafone που κάνει δουλειά στην καμπίνα (τον είχα ξαναπετύχει γιατί η καμπίνα είναι έξω από την πολυκατοικία μου). Κατεβαίνω και του λέω για την βλάβη με τον χαλκό; Μου λέει είστε ο κύριος τάδε με το πρόβλημα; Του λέω όχι και μου απαντάει ότι κάποιο άλλο πρόβλημα είναι και θα το κοιτάξω στην καμπίνα. Μετά από λίγο καταλαβαίνει ότι τελικά όντως η βλάβη έχει να κάνει με κομμένο χαλκό και γυρνάει και λέει στον βοηθό του "γιατί δεν μας έστειλαν κωδικό τάδε να μην ταλαιπωρούμαστε άδικα". Την τρίτη μέρα βλέπω έναν νεαρό στο ασανσερ ζωσμένο με εργαλεία και τον ρωτάω από που είναι, μου λέει Vodafone, και τον ενημέρωσα εγώ επί τόπου για τον κομμένο χαλκό και μάλιστα με ευχαρίστησε. Αυτός θα έκανε έλεγχο μόνο πάνω στο διαμέρισμα και δεν είχε ιδέα.

    Με λίγα λόγια 3 τεχνικοί της Vodafone, ο ένας δουλεύει μόνο καμπίνα, ο δεύτερος μόνο κατανεμητή και ο τρίτος μόνο διαμέρισμα. Δεν υπάρχει καμία ενδοεποικοινωνία μεταξύ των τεχνικών, έχουν παντελή άγνοια για τις επισκέψεις των προηγούμενων.

  14. #89
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordkostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως για μενα οι τεχνικοι που ηρθαν ειπαν οτι στη καμπινα τα βλεπουν ολα καλα.
    Επειδη απεχω ομως 500 μετρα απο εκει, γυρω στα 250 υπογεια και αλλα τοσα υπεργεια σε κολωνες δεν μπορουν να κανουν κατι καλυτερο και το μονο που προτεινουν ειναι υποβαθμιση σε 50αρα και βλεπουμε...
    Ουτε αλλο μοντεμ ουτε τιποτα λεει δεν σε σωζει, μονο υπομονη για οπτικες οταν περασουν.

    Ολοι εσεις ρε παιδια ειστε διπλα σε καμπινα? πανω απο 300 μετρα αρχιζουν τοσο σοβαρα προβληματα? εαν ναι γιατι μας πρηζουν να μας πουλανε τα 100αρια και τα 200αρια? ουφ αυτα.
    εγω που ημουν λιγοτερο από 20 μέτρα (πολλά λέω) και είχα σοβαρό θέμα τι να πω...... που τελικά αφου άλλαξαν απο nova σε vodafone (που συνεχίστηκε το θεμα το οποίο ηταν με το που ειχε λίγο ζέστη εξω αντίο το Internet........) άλλαξαν κάρτα τελικά από την vodafone...
    θα ειχα βαλει inalan χθες αλλά ο δημαρχος απαγόρευσε σκάψιμο στους δρομους που έφτιαξαν ετσι χρειαζονταν περιπου 5 μετρα να σκάψουν (απο την απέναντι μεριά του στενού) και δεν ειχαν δυνατότητα

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας