Σελ. 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920
Εμφάνιση 286-300 από 300
  1. #286
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε 2 διαφορετικές περιοχές που απεχουν πολλά χιλιόμετρα εχω 2 καμένες πλακέτες

    το πρώτο το Panasonic βγήκε απο το κουτι και μύρισε αμεσως.

    Σε 2η επικοινωνία με εξωτερικό συνεργάτη περα απο το support της Panasonic/Κοκοτας οταν του ειπα οτι δείχνει οτι νανε το app στην εσωτερική θερμοκρασία χωρου κάνοντας άλματα αρκετών βαθμών αλλα και οτι τα "άλματα αυτά φτάνουν σε διάφορα 10 βαθμών με την αληθινή του χωρου μου ειπε οτι λογικά ειναι πλακέτα και η βρώμα απο πυκνωτή.

    Στο δεύτερο ισως toytomi που ειναι χρόνια εγκαταλελειμμένο (ισως και made in japan, θα το δω και θα πω) ήρθαν και άλλαξαν με 124 ευρω την πλακέτα στην εξωτερικη μονάδα.
    160 πλακέτα συν 124 ευρω εργασία.
    Δεν ξερω αν εφτιαξε .. θα σας πω και για αυτό.
    περίπου 30 λεπτα 2 ατομα με το ενα να διαβάζει στον αλλο την συνδεσμολογία αφου κατεβασαν το εξωτερικό καπακι

    - - - Updated - - -


    Αναμενόμενο.
    Οπότε στην πρώτη προσφορά απο κότσοβολο με επέκταση εγγύησης όπως είπατε μιας και δεν υπάρχουν η τουλάχιστον δεν εχω βρει με 10 χρόνια και στην πλακέτα
    Λοιπόν δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω για καμένη πλακέτα σε panasonic. Από άλλο φόρουμ πριν πολλούς μήνες το είχε αναφέρει κάποιος άλλος ότι στις πρώτες μέρες που έβαλε ένα panasonic κάηκε η πλακέτα μετά από μια διακοπή. Τι να πω, προσωπικά διαβλεπω κάποιο ελάττωμα σε αυτή την μάρκα, αν και μέσα στους κορυφαίους κατασκευαστές, θα έλεγα ας παραμείνει ο κόσμος στα κλασσικά Toshiba, Daikin, Mitsubishi και fujitsu.

    Για το άλλο το toyotomi δεν άξιζε η επισκευή ήθελε άλλαγμα κατευθείαν έστω και με ίδιο toyotomi.

  2. #287
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα στην παρέα.
    έχω δει αυτό https://www.skroutz.gr/s/35655877/Mi...-kai-WiFi.html έχουμε κάτι καλύτερο ποιοτικότερο και οικονομικότερο από άποψης κατανάλωσης σε λειτουργία ψύξης σε αυτή την κατηγορία?

    ευχαριστώ πολύ
    VARAJOHN

  3. #288
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν έχω κοιτάξει τελευταία, αλλά δύσκολο να βρείς seer > 8.8
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #289
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα στην παρέα.
    έχω δει αυτό https://www.skroutz.gr/s/35655877/Mi...-kai-WiFi.html έχουμε κάτι καλύτερο ποιοτικότερο και οικονομικότερο από άποψης κατανάλωσης σε λειτουργία ψύξης σε αυτή την κατηγορία?

    ευχαριστώ πολύ
    Tα Μιντέα είναι εξαιρετικά στην αμιγή ψύξη. Προχωράς άφοβα αν το θες τω όντι για ψύξη ΜΟΝΟ. Στη θέρμανση υπάρχουν καλύτερα ΚΑΙ φθηνότερα σε τιμή αγοράς + χρήσης.

    Γενικά, δεν ξέρω τις ανάγκες σου, αλλά σαν χρυσή τομή, είναι προτιμότερο να πάρεις κάτι όχι τόσο τρομερό σε ψύξη, αλλά να είναι αξιοπρεπές σε θέρμανση, γιατί τα σύγχρονα κλιματιστικά είναι απίστευτα αποτελεσματικά στη θέρμανση, ειδικά με την κλιματική αλλαγή που έχει κάνει την Αθήνα υπο-τροπική ζώνη, με ολόκληρους χειμώνες να περνούν με 10-15 βαθμούς εξωτερικές θερμοκρασίες (στις οποίες τα καλά σύγχρονα κλιματιστικά έχουν αποδόσεις 7,8,9, ασχέτως τι λένε στο ταμπελάκι).

    Ούτως ή άλλως, η ψύξη είναι φθηνότερη και σα λειτουργία και σαν διάρκεια χρήσης. Βέβαια, αν ψάχνεις ψύξη για εξοχικό καλοκαιρινό, ή αν δε σε ενδιαφέρει η θέρμανση, γιατί έχεις τσάμπα ξύλα/ έχεις ήδη βάλει αντλία θερμότητας, τότε πας στο Μιντέα.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  5. #290
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα Μιντέα είναι εξαιρετικά στην αμιγή ψύξη. Προχωράς άφοβα αν το θες τω όντι για ψύξη ΜΟΝΟ. Στη θέρμανση υπάρχουν καλύτερα ΚΑΙ φθηνότερα σε τιμή αγοράς + χρήσης.

    Γενικά, δεν ξέρω τις ανάγκες σου, αλλά σαν χρυσή τομή, είναι προτιμότερο να πάρεις κάτι όχι τόσο τρομερό σε ψύξη, αλλά να είναι αξιοπρεπές σε θέρμανση, γιατί τα σύγχρονα κλιματιστικά είναι απίστευτα αποτελεσματικά στη θέρμανση, ειδικά με την κλιματική αλλαγή που έχει κάνει την Αθήνα υπο-τροπική ζώνη, με ολόκληρους χειμώνες να περνούν με 10-15 βαθμούς εξωτερικές θερμοκρασίες (στις οποίες τα καλά σύγχρονα κλιματιστικά έχουν αποδόσεις 7,8,9, ασχέτως τι λένε στο ταμπελάκι).

    Ούτως ή άλλως, η ψύξη είναι φθηνότερη και σα λειτουργία και σαν διάρκεια χρήσης. Βέβαια, αν ψάχνεις ψύξη για εξοχικό καλοκαιρινό, ή αν δε σε ενδιαφέρει η θέρμανση, γιατί έχεις τσάμπα ξύλα/ έχεις ήδη βάλει αντλία θερμότητας, τότε πας στο Μιντέα.
    ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    έχεις κάτι στο μυαλό σου να μου προτείνεις είναι για μεγάλο άνθρωπο μας ενδιαφέρει η κατανάλωση και γενικά η σχέση μεγέθους τιμής δεν είναι πρόβλημα τώρα να έχει 50-100€ πάνω-κάτω αρκεί να είναι κάτι της προκοπής και να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής
    VARAJOHN

  6. #291
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    έχεις κάτι στο μυαλό σου να μου προτείνεις είναι για μεγάλο άνθρωπο μας ενδιαφέρει η κατανάλωση και γενικά η σχέση μεγέθους τιμής δεν είναι πρόβλημα τώρα να έχει 50-100€ πάνω-κάτω αρκεί να είναι κάτι της προκοπής και να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής
    Όλα τα γνωστά κλιματιστικά της αγοράς τεχνολογίας inverter έχουν εξαιρετική οικονομία στην ψύξη. Τώρα αν είναι κανένα φασόν του φασόν εκεί αλλάζει το πράμα. Αν το θέλετε για χρήση 24/24 πρέπει να κάνετε έρευνα στους συντελεστές απόδοσης διότι και με μια διαφορά 0.5 στην απόδοση σε θεωρητικό επίπεδο μπορεί να έχετε οικονομία στο ηλεκτρικό.

    Άμα θέλετε το μηχάνημα και για θέρμανση οι επιλογές περιορίζονται στις τοπ μάρκες.

  7. #292
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    έχεις κάτι στο μυαλό σου να μου προτείνεις είναι για μεγάλο άνθρωπο μας ενδιαφέρει η κατανάλωση και γενικά η σχέση μεγέθους τιμής δεν είναι πρόβλημα τώρα να έχει 50-100€ πάνω-κάτω αρκεί να είναι κάτι της προκοπής και να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής
    Επειδή ο μεγάλος άνθρωπος θα θέλει και το συμπλήρωμα θέρμανσής του (ήδη ο πατέρας μου στα 55 έχει ισχυρή σύσταση ιατρού να αποφεύγει πάνω από 25 το καλοκαίρι και κάτω από 19 το χειμώνα στο χώρο του), θα σας προτείνω 1-2 μοντέλα ακόμη, αλλά χρειάζεται πρώτα να βεβαιωθούμε ότι πάτε για 12άρι, κι όχι για 9άρι ή 16άρι/18άρι κλπ κλπ. Μιλάμε για πόσα ΤΜ χώρου, σε ποιο νομό και με τι κουφώματα- τζάμια - μόνωση (εσωτερική/εξωτερική ΑΝ υπάρχει) και όροφο. Με αυτές τις πληροφορίες μπορούμε να κατατοπιστούμε κατά 60-70%, για τα παραπάνω θα χρειαστεί αναλυτικότερη συζήτηση και για το 100% μηχανικός.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #293
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    αν είναι να παει σε midea μήπως να δει Bosh που ισως έχει φασον αυτό που ζητάει και δινει πολλά χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζεται να κάνεις συντήρηση?

  9. #294
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ο μεγάλος άνθρωπος θα θέλει και το συμπλήρωμα θέρμανσής του (ήδη ο πατέρας μου στα 55 έχει ισχυρή σύσταση ιατρού να αποφεύγει πάνω από 25 το καλοκαίρι και κάτω από 19 το χειμώνα στο χώρο του), θα σας προτείνω 1-2 μοντέλα ακόμη, αλλά χρειάζεται πρώτα να βεβαιωθούμε ότι πάτε για 12άρι, κι όχι για 9άρι ή 16άρι/18άρι κλπ κλπ. Μιλάμε για πόσα ΤΜ χώρου, σε ποιο νομό και με τι κουφώματα- τζάμια - μόνωση (εσωτερική/εξωτερική ΑΝ υπάρχει) και όροφο. Με αυτές τις πληροφορίες μπορούμε να κατατοπιστούμε κατά 60-70%, για τα παραπάνω θα χρειαστεί αναλυτικότερη συζήτηση και για το 100% μηχανικός.
    15 τετραγωνικά αλουμίνια πρώτος όροφος χωρίς μόνωση νομός αττικής κερατσίνι. χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη.μας ενδιαφέρει η κατανάλωση και η ποιότητα κατασκευής με την έννοια να μη χαλάει κάθε τρεις και λίγο
    VARAJOHN

  10. #295
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    15 τετραγωνικά αλουμίνια πρώτος όροφος χωρίς μόνωση νομός αττικής κερατσίνι. χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη.μας ενδιαφέρει η κατανάλωση και η ποιότητα κατασκευής με την έννοια να μη χαλάει κάθε τρεις και λίγο
    Αλουμίνια με τι τζάμι; Μονό/διπλό/ενεργειακό;

    Θεωρώ πάντως ότι ανεξαιρέτως τζαμιού, μπορεί να σας καλύπτει και 9άρι. Αλλά επειδή οι τιμολογιακές διαφορές είναι μικρές, ενώ οι διαφορές κατανάλωσης ανεπαίσθητες, βάλτε και 12άρι. Μπορεί να γλυκαθείτε από ψύξη - θέρμανση ακόμα και για το υπόλοιπο σπίτι.

    Αν είστε βέβαιος ότι η ψύξη θα παραμείνει πάνω από το 80% της χρήσης και δε θα γλυκαθείτε από τη γρήγορη και φθηνή θέρμανση, κάτι τέτοιο είναι ισχυρότερο και σε ίδια τιμή με αυτό που παραθέσατε προηγουμένως. Ταυτόχρονα, έχει εγγύηση 7 ετών χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης. https://www.skroutz.gr/s/35644296/Bo...A-me-WiFi.html

    Ως γενικότερο all rounder, εγώ έχω εμπειρία από ένα άλλο κλιματιστικό σε 2 σπίτια, με μετρημένες πολύ χαμηλές καταναλώσεις, ασχέτως τι λέει το ταμπελάκι, δηλαδή χαμηλότερη απόδοση "στα χαρτιά" από το bosch. Επειδή οι μετρήσεις απόδοσης γίνονται σε 7-9 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, η εν λόγω συσκευή μπορεί να φτάσει σε εξωπραγματικές αποδόσεις στο κλίμα της Αττικής, στη θέρμανση. Με πρόχειρο τρόπο, έχω μετρήσει αποδόσεις 9-12 στη θέρμανση όταν η εξωτερική είναι άνω των 11 βαθμών. Όσον αφορά την ψύξη "όλα" τα σύγχρονα κλιματιστικά καίνε λίγο. Στον ολέθριο Ιούλιο που μας πέρασε, είχα 110κβ κατανάλωση για μόνιμη θερμοκρασία 25-26 στο χώρο, ενώ έξω μπορεί να είχε 40 και 41. Σε κόστος επί απλής - τυπικής σύνδεσης σε ΔΕΗ, αυτό αποτιμάται σε 27 ευρώ περίπου για ίσως το χειρότερο σενάριο ψύξης που έχουμε δει στη χωρα εδώ και 100 χρόνια.

    Στη δεύτερη περίπτωση βέβαια, αν θέλετε εγγύηση άνω των 2-3 ετών, κοστίζει 100 ευρώ έξτρα για το (πολύ καλό) σέρβις της ντάηκιν για 10ετή εγγύηση. Εκεί υπάρχει υποχρέωση συντήρησης 1 φορά το χρόνο, δηλ περίπου 20-30 ευρώ έξτρα κατ' έτος.

    Για να μη μακρηγορώ, εγώ θα πήγαινα στο Μποςς, αν ήθελα να μείνω αυστηρά σε ψύξη και με πολύ περιστασιακή θέρμανση. Αλλά, επειδή δε δίνει κάποιος 550 ευρώ (+100/120 για εγκατάσταση) για να προσέχει κι από πάνω, ίσως πήγαινα στο ντάηκιν για να ρίξω γενικά τα κόστη θέρμανσης ενός σπιτιού. Κατά μέσο όρο, για κάθε ευρώ θέρμανσης που θα πληρώνετε με αυτό το κλιματιστικό, θα γλιτώνετε 6 με 12 ευρώ από πετρέλαιο, ή 3 με 6 από φυσικό αέριο.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  11. #296
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλουμίνια με τι τζάμι; Μονό/διπλό/ενεργειακό;

    Θεωρώ πάντως ότι ανεξαιρέτως τζαμιού, μπορεί να σας καλύπτει και 9άρι. Αλλά επειδή οι τιμολογιακές διαφορές είναι μικρές, ενώ οι διαφορές κατανάλωσης ανεπαίσθητες, βάλτε και 12άρι. Μπορεί να γλυκαθείτε από ψύξη - θέρμανση ακόμα και για το υπόλοιπο σπίτι.

    Αν είστε βέβαιος ότι η ψύξη θα παραμείνει πάνω από το 80% της χρήσης και δε θα γλυκαθείτε από τη γρήγορη και φθηνή θέρμανση, κάτι τέτοιο είναι ισχυρότερο και σε ίδια τιμή με αυτό που παραθέσατε προηγουμένως. Ταυτόχρονα, έχει εγγύηση 7 ετών χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης. https://www.skroutz.gr/s/35644296/Bo...A-me-WiFi.html

    Ως γενικότερο all rounder, εγώ έχω εμπειρία από ένα άλλο κλιματιστικό σε 2 σπίτια, με μετρημένες πολύ χαμηλές καταναλώσεις, ασχέτως τι λέει το ταμπελάκι, δηλαδή χαμηλότερη απόδοση "στα χαρτιά" από το bosch. Επειδή οι μετρήσεις απόδοσης γίνονται σε 7-9 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, η εν λόγω συσκευή μπορεί να φτάσει σε εξωπραγματικές αποδόσεις στο κλίμα της Αττικής, στη θέρμανση. Με πρόχειρο τρόπο, έχω μετρήσει αποδόσεις 9-12 στη θέρμανση όταν η εξωτερική είναι άνω των 11 βαθμών. Όσον αφορά την ψύξη "όλα" τα σύγχρονα κλιματιστικά καίνε λίγο. Στον ολέθριο Ιούλιο που μας πέρασε, είχα 110κβ κατανάλωση για μόνιμη θερμοκρασία 25-26 στο χώρο, ενώ έξω μπορεί να είχε 40 και 41. Σε κόστος επί απλής - τυπικής σύνδεσης σε ΔΕΗ, αυτό αποτιμάται σε 27 ευρώ περίπου για ίσως το χειρότερο σενάριο ψύξης που έχουμε δει στη χωρα εδώ και 100 χρόνια.

    Στη δεύτερη περίπτωση βέβαια, αν θέλετε εγγύηση άνω των 2-3 ετών, κοστίζει 100 ευρώ έξτρα για το (πολύ καλό) σέρβις της ντάηκιν για 10ετή εγγύηση. Εκεί υπάρχει υποχρέωση συντήρησης 1 φορά το χρόνο, δηλ περίπου 20-30 ευρώ έξτρα κατ' έτος.

    Για να μη μακρηγορώ, εγώ θα πήγαινα στο Μποςς, αν ήθελα να μείνω αυστηρά σε ψύξη και με πολύ περιστασιακή θέρμανση. Αλλά, επειδή δε δίνει κάποιος 550 ευρώ (+100/120 για εγκατάσταση) για να προσέχει κι από πάνω, ίσως πήγαινα στο ντάηκιν για να ρίξω γενικά τα κόστη θέρμανσης ενός σπιτιού. Κατά μέσο όρο, για κάθε ευρώ θέρμανσης που θα πληρώνετε με αυτό το κλιματιστικό, θα γλιτώνετε 6 με 12 ευρώ από πετρέλαιο, ή 3 με 6 από φυσικό αέριο.
    το εννιάρι είναι αρκετό για το χώρο με ενδιαφέρει το χαμηλό ινβερτάρισμα και η ποιότητα κατασκευής η λειτουργία θα είναι αποκλειστικά ψύξη
    VARAJOHN

  12. #297
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εννιάρι είναι αρκετό για το χώρο με ενδιαφέρει το χαμηλό ινβερτάρισμα και η ποιότητα κατασκευής η λειτουργία θα είναι αποκλειστικά ψύξη
    Πάτε μποςς τότε, στο αντίστοιχο 9άρι. Install + forget για 7 χρόνια.

    Ποιότητα κατασκευής και ινβερτάρισμα έχει καλύτερα το δάηκιν, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Για να πάτε στο "ιδιαίτερο", πρέπει να πλησιάσετε τα 1000 ευρώ σε μπάτζετ.

    Για χαμηλό ινβερτάρισμα, πάτε επίσης στο μιντέα που δείξατε αρχικά. Αλλά, για να ισχύσει η 10ετής εγγύησή του, θα χρειαστεί ετήσια συντήρηση από πιστοποιημένο τεχνικό από το τέλος του 2ου έτους αγοράς - αρχή 3ου, αλλιώς η εγγύηση χάνεται. Αν το αγοράσετε σήμερα, από 24/02/2027 είστε υποχρεωμένος για συντήρηση με παραστατικό, και για κάθε χρόνο μετά. Αυτό συνεπάγεται 8 έτη συντηρήσεων = 240 ευρώ έξτρα του κόστους αγοράς, το λιγότερο. Δε νομίζω ότι η χρήση του μποςς θα είναι ακριβότερη από αυτό, όσο άσχημα κι αν ινβερτάρει. Ειδικά αφού μιλάμε για ψύξη, που είναι ούτως ή άλλως φθηνή λειτουργία, ακόμα και σε σχετικά χαμηλής απόδοσης κλιματιστικά.

    Για τη θέρμανση, όλα αυτά τα mideo-ειδή (bosch, midea, pitsos κλπ κλπ) τα ξεχνάτε, όχι γιατί είναι σαν ηλεκτρικές σόμπες, αλλά γιατί βαράνε εύκολα 400-450 βαττ ελάχιστες καταναλώσεις, εκεί που toshiba - daikin - fujitsu μπορούν να πέσουν και στα 90 - 130 - 150 ανάλογα το μοντέλο.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  13. #298
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτε μποςς τότε, στο αντίστοιχο 9άρι. Install + forget για 7 χρόνια.

    Ποιότητα κατασκευής και ινβερτάρισμα έχει καλύτερα το δάηκιν, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Για να πάτε στο "ιδιαίτερο", πρέπει να πλησιάσετε τα 1000 ευρώ σε μπάτζετ.

    Για χαμηλό ινβερτάρισμα, πάτε επίσης στο μιντέα που δείξατε αρχικά. Αλλά, για να ισχύσει η 10ετής εγγύησή του, θα χρειαστεί ετήσια συντήρηση από πιστοποιημένο τεχνικό από το τέλος του 2ου έτους αγοράς - αρχή 3ου, αλλιώς η εγγύηση χάνεται. Αν το αγοράσετε σήμερα, από 24/02/2027 είστε υποχρεωμένος για συντήρηση με παραστατικό, και για κάθε χρόνο μετά. Αυτό συνεπάγεται 8 έτη συντηρήσεων = 240 ευρώ έξτρα του κόστους αγοράς, το λιγότερο. Δε νομίζω ότι η χρήση του μποςς θα είναι ακριβότερη από αυτό, όσο άσχημα κι αν ινβερτάρει. Ειδικά αφού μιλάμε για ψύξη, που είναι ούτως ή άλλως φθηνή λειτουργία, ακόμα και σε σχετικά χαμηλής απόδοσης κλιματιστικά.

    Για τη θέρμανση, όλα αυτά τα mideo-ειδή (bosch, midea, pitsos κλπ κλπ) τα ξεχνάτε, όχι γιατί είναι σαν ηλεκτρικές σόμπες, αλλά γιατί βαράνε εύκολα 400-450 βαττ ελάχιστες καταναλώσεις, εκεί που toshiba - daikin - fujitsu μπορούν να πέσουν και στα 90 - 130 - 150 ανάλογα το μοντέλο.
    σε ευχαριστώ και πάλι που ασχολείσαι και δεν θα σε κουράσω άλλο πες μου και μια γνώμη για αυτό https://www.skroutz.gr/s/35888270/To...0-BTU-A-A.html
    VARAJOHN

  14. #299
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστώ και πάλι που ασχολείσαι και δεν θα σε κουράσω άλλο πες μου και μια γνώμη για αυτό https://www.skroutz.gr/s/35888270/To...0-BTU-A-A.html
    Πολύ καλό σε όλα του, αθόρυβο, 7ετής εγγύηση, θα σας καλύψει τα 15τμ ανέτως. Έχει μεγάλη άνεση στους χώρους που μπαίνει, λειτουργεί καλά.

    αρνητικά: 1) Η εγγύηση απαιτεί ετήσια συντήρηση
    2) κάποια toshiba έχουν πρόβλημα εργοστασιακό στις φτερωτές. Όχι ότι σας απασχολεί, με το που αρχίσει να μουγκρίζει θα σας το αλλάξει η toshiba no questions asked. Απλά, ΙΣΩΣ ψιλο-ταλαιπωρηθείτε στην αρχή.
    3) οι δείκτες απόδοσης ψύξης δεν είναι ό,τι καλύτερο, ενώ στη θέρμανση το daikin είναι ελαφρώς οικονομικότερο. Όχι ότι θα κλάψετε. Αλλά, αν θέλετε μόνο - μόνο ψύξη, ΧΩΡΙΣ το ενδεχόμενο να γλυκαθείτε και από τη θέρμανση, μάλλον καλή ιδέα είναι να πάτε σε bosch/midea.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  15. #300
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη θέρμανση, όλα αυτά τα mideo-ειδή (bosch, midea, pitsos κλπ κλπ) τα ξεχνάτε, όχι γιατί είναι σαν ηλεκτρικές σόμπες, αλλά γιατί βαράνε εύκολα 400-450 βαττ ελάχιστες καταναλώσεις, εκεί που toshiba - daikin - fujitsu μπορούν να πέσουν και στα 90 - 130 - 150 ανάλογα το μοντέλο.
    δηλαδη αν παμε gree η καποια (η ολα ?) toytomi και τα δουλευουμε απο το service menu λες να πετυχαινουμε αυτο που θελουμε ?

    Ειναι ευκολο το εχει δοκιμασει κανεις?
    θα μπορει καποιος να τα ξεκιναει κανονικα και μολις πιασει θερμοκρασια να τα βαζεις Ευκολα σε χαμηλο ινβερταρισμα που θελει?

Σελ. 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 1015181920

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας