Σελ. 13 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 300
  1. #181
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές διευκρινίσεις.

    ξέχασα
    περασα απο ενα κατάστημα και ανέφερα επιδόσεις του amber.
    Με τίποτα αποκλείεται κλπ,
    εχουν κάνει λάθος έλεγαν.
    Τωρα τι παίζει τρέχα γυρευε.

  2. #182
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Λοιπον απο gree πρότειναν το τελευταίο μοντέλο Ν5 για να υπάρχουν λεει ανταλλακτικά.
    Απο τα 3 που κυκλοφορουν αν δεν εχω κανει λαθος το μεσαίο δείχνει αλλο μοτερ? και ισως καλύτερο ινβερταρισμα ανεξάρτητα αν έμενα μου χρειάζεται?

    Επίσης μου είπαν οτι υπαρχει η θα ερθει μοντέλο με καλύτερες αποδόσεις αλλα δεν το ονόμασαν.

    Gree Amber GRS 121 EI/JAM2-N3
    Ονομαστική Απόδοση Ψύξης (ελαχ-μεγιστ, BTU/h) 12.044 btu (2.900-17.060
    Ονομαστική Απόδοση Θέρμανσης (ελαχ-μεγιστ, BTU/h) 14.330 btu (3.003-24.566

    Amber GRC/GCRO-121QI/KAM2-N4
    Εύρος Απόδοσης - Ψύξη (Btu/h) 2.388~17.060
    Εύρος Απόδοσης - Θέρμανση (Btu/h) 2.388~22.178

    Amber GRC/GRCO-121QI/KAM2-N5
    Εύρος Απόδοσης - Ψύξη (Btu/h) 2.900-17.060
    Εύρος Απόδοσης - Θέρμανση (Btu/h) 3.003~24.566


    επίσης διαβαζω για αντλίες θερμότητας για νοικοκυριά.
    Η παραπάνω οικονομία πως επιτυγχάνεται απο την στιγμη που σε μερικές που άνοιξα οι δείκτες ειναι χειρότεροι των κλιματιστικών?
    Φαντάζομαι θα συμβαίνει σε ορισμένα σενάρια και με χρήση παραπάνω απο 2 μονάδες μέσα..?
    https://www.ienergeia.gr/xristika/26...diko-programma
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 30-08-23 στις 10:13.

  3. #183
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον απο gree πρότειναν το τελευταίο μοντέλο Ν5 για να υπάρχουν λεει ανταλλακτικά.
    Δεν έχω τρόπο να ξέρω το τελευταίο μοντέλο, η clima quest το N5 έχει στο site της πάντως.
    Όσον αφορά τα ανταλλακτικά γενικότερα, gree είναι,
    και να κλείσει ο αντιπρόσωπος αύριο θα βρεις τα πάντα απο EU.

    Αυτών λεχθέντων, μικρές διαφορές στους κωδικούς στο ίδιο μοντέλο/έτος συνήθως έχουν να κάνουν
    με την ύπαρξη ή όχι διαφόρων extra σε ποιά αγορά πάνε, πιθανούς κανόνες που έχει η x αγορά κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα 3 που κυκλοφορουν αν δεν εχω κανει λαθος το μεσαίο δείχνει αλλο μοτερ?
    Άγνωστο τι έχουν κάνει όσο δεν έχουμε parts list να συγκρίνουμε τα part# του ανταλλακτικού
    και δεν ξέρουμε τι αλλαγές έχει το part a από το part b.
    Στο manual ο Κινέζος στα 9άρια - 12άρια δίνει 2 συμπιεστές:
    #1 QXFT-B123zE170B και #2 QXFT-B123zE170A
    Το ελληνικό φοράει το #2, αλλά ίδια specs βλέπω στο manual.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ισως καλύτερο ινβερταρισμα ανεξάρτητα αν έμενα μου χρειάζεται?
    Ίσως, αν είναι σωστά όσα δημοσιεύει το x site.
    Μπορεί κάλλιστα να έχουν αλλάξει κάτι, ή να έχουν προγραμματίσει διαφορετικά την ecu.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παραπάνω οικονομία πως επιτυγχάνεται απο την στιγμη που σε μερικές που άνοιξα οι δείκτες ειναι χειρότεροι των κλιματιστικών?
    Φαντάζομαι κάνουν την σύγκριση με diesel/ΦΑ, και αυτό θα ισχύει λιγότερο ή περισσότερο αναλόγως τι παραδοχές έχουν κάνει
    για το κόστος της ενέργειας σε ρεύμα/diesel/ΦΑ.
    Οπωσδήποτε θάναι πιο green αν το ρεύμα έχει βγει απο ανεμογεννήτριες (πχ) vs του diesel/ΦΑ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #184
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    αν έχετε να προτείνετε απο που να αγοράσω ευπρόσδεκτο.
    Αν έχετε και εγκαταστατη να προτείνετε για Αθήνα αλλα και Ωρωπό Καπανδρίτι επίσης ευπρόσδεκτο.

  5. #185
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχετε να προτείνετε απο που να αγοράσω ευπρόσδεκτο.
    Δεν έχω να προτείνω κάτι, μια παράκλησις μόνο:
    *Αν* τελικά επιλέξεις το Amber, αφού το δοκιμάσεις μερικούς μήνες,
    κατα προτίμηση και σε πολύ κρύο/ζέστη, γράψε σε 5 γραμμές τις εντυπώσεις σου.

    Έχω 2 mitsubishi heavy που πρέπει να αντικαταστήσω μεσοπρόθεσμα,
    και ok, μετά την προηγούμενη εμπειρία μου με τα hansol μάλλον σε amber θα πάω
    (παρόλο που δεν τα λες και απαραίτητα στην Αθήνα),
    αλλά η μαρτυρία και οι εντυπώσεις τρίτων πάντα χρήσιμες είναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #186
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    νόμιζα ότι έχω απαντήσει αλλά μόλις είδα ότι δεν έχω..

    έχω γράψει τρεις φορές το κείμενο για κάποιο λόγο (γυναίκες) δεν προλαβαίνω να κάνω πατήσω αποθήκευση.

    εννοείται ότι θα γράψω οτι αλλο μπορώ και τις εντυπώσεις μου κλπ

    κάτι που παρατηρώ ανάμεσα στα τρία διαφορετικά μοντέλα Amber κυκλοφορούν στην αγορά.

    Το N3 και το N5 έχουν αυτές τις αποδόσεις.
    12.044 btu (2.900-17.060
    Ονομαστική Απόδοση Θέρμανσης (ελαχ-μεγιστ, BTU/h) 14.330 btu (3.003-24.566

    Το N4 έχει αυτές, χαμηλότερες αλλα ισως κατεβαίνει χαμηλότερα στο ινβερταρισμα
    Εύρος Απόδοσης - Ψύξη (Btu/h) 2.388~17.060
    Εύρος Απόδοσης - Θέρμανση (Btu/h) 2.388~22.17.060

    (αυτο ισως να είναι το μοντέλο του Qwertyuiop respect!)

    Το n3 εχει 810
    Το n5 εχει 910
    Το n4 εχει 990.

    Να ειναι τυχαίο η μήπως το n4 αξίζει περισσότερο για κάποιο λογο?

    Σε αντιπροσωπεία και μαγαζιά δεν ηξεραν .
    Παει κάπου ο νους σας να ρωτήσω?

    (μολις καταφερω θα γραψω και τα υπολοιπα)

  7. #187
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    κρατας καμια επιφύλαξη οτι πρόκειται για τυπογραφικο λαθος η διαφημιστικο λαθος ...?
    δλδ εχεις βρει καπου 2 διαφορετικες πηγες να επιβεβαιώνουν οτι το 12αρη εχει αποδοση για 24αρη ?

    Δεν λεω οτι δεν ισχυουν απλα λογικα σκεφτομαι ... πχ θα μπορουσαν να ειναι αποδοσεις απο ενα 24αρη η 18αρη
    Δεν προκειται ποτε καποιος να μετρηση αν οντως ισχυουν οποτε ενα εγγραφο λαθος που αναπαράγεται (και θα μας αρεσε να ειναι αληθεια) μηπως τελικα οδηγη σε λαθος συμπερασμα

  8. #188
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Κώστα, εμένα η ταπεινή μου άποψη, εφόσον πας σε τέτοιο price range, είναι να πιάσει το χιλιάρικό σου τόπο. Δηλαδή, αντί να "χαρίσεις" εγγύηση, απόδοση, ποιότητα κατασκευής, θόρυβο, ΚΑΙ μειωμένες καταναλώσεις, για να ''πάρεις'' μόνο... αντοχή σε ακραίες συνθήκες, που δε θα έρθουν σχεδόν ποτέ στον Ωρωπό, είναι καλύτερο να πας σε κλιματιστικό με 7 (και όχι 2) έτη εγγύησης, δείκτες απόδοσης αποδεδειγμένα και μετρημένα κορυφαίους, τοπ κατασκευή και αποδεδειγμένα αθόρυβη λειτουργία. Δηλαδή, εδώ.

    Προφανώς επιλέγεις ό,τι σε πείθει περισσότερο, απλά με τα νούμερα που έχουμε δει σε αυτή τη σειρά της τοσίμπα, με τα 7 έτη εγγύηση, ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο vfm στα κάτω των 16-18 btu κλιματιστικά της αγοράς. Για τα παραπάνω, μιτσουμπίσι - φουτζίτσου.

    Τώρα, όσον αφορά την απορία σου για τα γκρη, φαίνεται άλλοι έμποροι να δίνουν ελάχιστα 3.000 βτυ. Αυτή η απορία θα λυθεί μόνο με τους πίνακες τεχνικών χαρ/κών της εταιρείας. Όντως πάντως, επί της αρχής, όσο μεγαλύτερο το εύρος παραγόμενων βτυ, τόσο μεγαλύτερη η ευχέρεια ινβερταρίσματος του συμπιεστή. Αυτό όμως πάντα στη θεωρία. Μέχρι στιγμής, ξέρουμε από την πράξη, ότι τα γκρη - τογιοτόμι δεν πάνε ποτέ κάτω από τα 300 βαττ στην καλύτερη των περιπτώσεων, ενώ στην περίπτωση των τοσίμπα, έχουμε δει και 150άρια σπανίως, αλλά τα 180-190, τα έχουμε ψωμοτύρι. Ιδανικό για κλίματα που δεν έχουν εύκολα ούτε 42 το καλοκαίρι, ούτε 2-3 το χειμώνα, που αν δεν κάνω λάθος είναι και η περίπτωση του Ωρωπού.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  9. #189
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις βρει καπου 2 διαφορετικες πηγες να επιβεβαιώνουν οτι το 12αρη εχει αποδοση για 24αρη
    Να σημειώσω 2 πράγματα:

    1. Τα κλιματιστικά, τυπικά βαθμονομούνται στην θέρμανση στους +6 εξ. θερμοκρασία.
    Το εύρος δυνατής απόδοσης, είναι από το ελάχιστο (τυπικά στην ελάχιστη εξ. που μπορεί να δουλέψει)
    που εκεί η απόδοση πέφτει πολύ, μέχρι την μέγιστη εξ. που μπορεί να δουλέψει η θέρμανση,
    οπότε αν μετράς θέρμανση με 18 έξω και 22 μέσα, ναι θα πάρεις μεγάλα νούμερα.
    Οπότε εδώ αναμενόμενα έχει μεγάλο εύρος.

    2. Συζητάει για το amber, που είναι ισχυροψύχιο,
    και αν λέει αλήθεια ο Κινέζος είναι βαθμονομημένο στους -25,
    οπότε είναι 12Κ btu μέν, αλλά στους -25, όχι στους +6 που είναι η τυπική μέτρηση αναφοράς.
    Στους +6 που μπορεί να γίνει η σύγκριση με την τυπική βαθμονόμηση είναι κάτι σαν 19K btu.
    Αν ρίξεις μια ματιά μερικές σελίδες πίσω έχουμε μια γενικότερη συζήτηση περί θέρμανσης,
    και κάποια διαγράμματα απόδοσης και για το συγκεκριμένο και για άλλα.

    Αυτά διαβάζοντας τους πίνακες.
    Δεν έχω το συγκεκριμένο, και αν το είχα πάλι δεν είναι το ευκολότερο πράγμα να μετρήσεις απόδοση σε KW/btu.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #190
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω 2 πράγματα:

    1. Τα κλιματιστικά, τυπικά βαθμονομούνται στην θέρμανση στους +6 εξ. θερμοκρασία.
    Το εύρος δυνατής απόδοσης, είναι από το ελάχιστο (τυπικά στην ελάχιστη εξ. που μπορεί να δουλέψει)
    που εκεί η απόδοση πέφτει πολύ, μέχρι την μέγιστη εξ. που μπορεί να δουλέψει η θέρμανση,
    οπότε αν μετράς θέρμανση με 18 έξω και 22 μέσα, ναι θα πάρεις μεγάλα νούμερα.
    Οπότε εδώ αναμενόμενα έχει μεγάλο εύρος.
    αυτο δεν ισχυει για ολα ?
    γιατι δεν βλεπουμε σε αλλα ισχυροψύχιο 12αρια αν οχι 24000 εστω 18000 ?
    Λογικη απορια εκφραζω Δεν γνωριζω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα, εμένα η ταπεινή μου άποψη, εφόσον πας σε τέτοιο price range, είναι να πιάσει το χιλιάρικό σου τόπο. Δηλαδή, αντί να "χαρίσεις" εγγύηση, απόδοση, ποιότητα κατασκευής, θόρυβο, ΚΑΙ μειωμένες καταναλώσεις, για να ''πάρεις'' μόνο... αντοχή σε ακραίες συνθήκες, που δε θα έρθουν σχεδόν ποτέ στον Ωρωπό, είναι καλύτερο να πας σε κλιματιστικό με 7 (και όχι 2) έτη εγγύησης, δείκτες απόδοσης αποδεδειγμένα και μετρημένα κορυφαίους, τοπ κατασκευή και αποδεδειγμένα αθόρυβη λειτουργία. Δηλαδή, εδώ.
    εχεις προσέξει οτι το 16αρη ειναι φθηνοτερο απ το 12αρη ?
    στο 1000αρικο δλδ περνεις 16αρη edge

  11. #191
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν ισχυει για ολα ?
    Η αύξηση/μείωση της απόδοσης αναλόγως θερμοκρασιών μέσα/έξω, ναι, ισχύει για όλα.
    Μια καλύτερη μονάδα θα έχει μικρότερη μείωση,
    μια χειρότερη μεγαλύτερη, αλλά μείωση θα υπάρχει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι δεν βλεπουμε σε αλλα ισχυροψύχιο 12αρια αν οχι 24000 εστω 18000 ?
    Πρώτα απ'όλα, απλώς δεν υπάρχουν άλλα αντίστοιχα στην Ελλ. αγορά,
    οπότε με *τι* να συγκρίνουμε?
    Χαμηλών θερμοκρασιών και διαθέσιμα στην Ελλ. αγορά
    είναι κάποια midea/carrier, αλλά και αυτά είναι βαθμονομημένα στους +6
    και δεν έχουν και ιδιαίτερα καλή απόδοση στις χαμηλές θερμοκρασίες.
    Και αυτά^ αν είναι βαθμονομημένα ως 12άρια στους +6, στους +20 θάναι ~15K btu.
    Απλώς το gree έχει πολύ μεγάλο εύρος θερμοκρασιών που παίζει (από -30 έως +24 είναι 54 βαθμοί),
    οπότε αν βαθμονομούν στους -25, μέχρι τους +24 (που θάναι το max)
    έχει ένα delta 49 βαθμών, έ, εκεί μπορεί να πιάνει τα 24K btu που λένε.
    Στο διάγραμμα του κινέζου στους +10C πιάνει το 180% της ονομαστικής = 21,6K btu.

    Έχω ανεβάσει το διάγραμμα από το service manual στην σελίδα #7,
    υποθέτωντας ότι ο κατασκευαστής ξέρει τι γράφει, νομίζω εξηγεί ικανά την κατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικη απορια εκφραζω Δεν γνωριζω
    Είναι όντως λογική απορία.
    Δεν γνωρίζω γιατί η gree αποφάσισε να βαθμονομήσει τα συγκεκριμένα όπως τα βαθμονόμησε.
    Ίσως επειδή το πουλάει ως "nordic" για χρήση σε ακραία κλίματα?
    Δεν γνωρίζω όμως, δεν είμαι πωλητής/τεχνικός/συνεργάτης της gree.

    Απο κει και πέρα, ξαναλέω,
    όλη αυτή η συζήτηση περί gree ξεκίνησε πολλές σελίδες πίσω (και πλάτυνε πολύ...)
    γιατί έκανα μια σύσταση (σε ότι αφορά την θέρμανση και μόνο) -> "δεν θα βρείς καλύτερο απ'το gree amber".

    Αυτό που μπορώ να καταθέσω εγώ από προσωπική εμπειρία (απ'τα hansol), είναi:
    1. ζεσταίνουν, *πολύ*.
    2. αδιαφορούν για την εξ. θερμοκρασία.

    Αν σε κάποιον φαίνονται ελκυστικά τα παραπάνω δύο χαρακτηριστικά,
    ας τα συμπεριλάβει στην έρευνα του.

    Απο κει και πέρα ο κάθε ενδιαφερόμενος ας κάνει την έρευνα του,
    ας δει και τα διαγράμματα capacity/temp και ας ψωνίσει αναλόγως αναγκών/προτιμήσεων.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #192
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    παντα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του και δεν υπαρχει σωστο η λαθος γενικα αφου ειναι διαφορετικο για το καθενα αναλογα της αναγκες και τα χρηματα που διαθέτει
    Συζητηση κανουμε οποτε ειναι πολυ σημαντικη η εμπειρια καποιου που εχει κατι και οι γνωσεις και το ψαξιμα και το μοιραζμα ολων αυτων
    Thanks για της απαντησεις

  13. #193
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα, εμένα η ταπεινή μου άποψη, εφόσον πας σε τέτοιο price range, είναι να πιάσει το χιλιάρικό σου τόπο. Δηλαδή, αντί να "χαρίσεις" εγγύηση, απόδοση, ποιότητα κατασκευής, θόρυβο, ΚΑΙ μειωμένες καταναλώσεις, για να ''πάρεις'' μόνο... αντοχή σε ακραίες συνθήκες, που δε θα έρθουν σχεδόν ποτέ στον Ωρωπό, είναι καλύτερο να πας σε κλιματιστικό με 7 (και όχι 2) έτη εγγύησης, δείκτες απόδοσης αποδεδειγμένα και μετρημένα κορυφαίους, τοπ κατασκευή και αποδεδειγμένα αθόρυβη λειτουργία. Δηλαδή, εδώ.

    Προφανώς επιλέγεις ό,τι σε πείθει περισσότερο, απλά με τα νούμερα που έχουμε δει σε αυτή τη σειρά της τοσίμπα, με τα 7 έτη εγγύηση, ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο vfm στα κάτω των 16-18 btu κλιματιστικά της αγοράς. Για τα παραπάνω, μιτσουμπίσι - φουτζίτσου.

    Τώρα, όσον αφορά την απορία σου για τα γκρη, φαίνεται άλλοι έμποροι να δίνουν ελάχιστα 3.000 βτυ. Αυτή η απορία θα λυθεί μόνο με τους πίνακες τεχνικών χαρ/κών της εταιρείας. Όντως πάντως, επί της αρχής, όσο μεγαλύτερο το εύρος παραγόμενων βτυ, τόσο μεγαλύτερη η ευχέρεια ινβερταρίσματος του συμπιεστή. Αυτό όμως πάντα στη θεωρία. Μέχρι στιγμής, ξέρουμε από την πράξη, ότι τα γκρη - τογιοτόμι δεν πάνε ποτέ κάτω από τα 300 βαττ στην καλύτερη των περιπτώσεων, ενώ στην περίπτωση των τοσίμπα, έχουμε δει και 150άρια σπανίως, αλλά τα 180-190, τα έχουμε ψωμοτύρι. Ιδανικό για κλίματα που δεν έχουν εύκολα ούτε 42 το καλοκαίρι, ούτε 2-3 το χειμώνα, που αν δεν κάνω λάθος είναι και η περίπτωση του Ωρωπού.

    Αυτο συζητούσα.. έστω το ένα να ειναι Toshiba η Fujitsu γιατι μπορείς να τα εμπιστευτείς (εχουν και τα 7 χρόνια) αλλα και επειδή ειναι λεει αθόρυβα που ειναι πολυ σημαντικό.

    Αν βαλω ενα στον Ωρωπό και το αλλο το παρω για το δώμα δεν "κολλάει καλά καμιά επιλογή..

    Το gree εκτος απο τις ακραίες συνθήκες και την τρελή βαθμονόμηση με έχει ψαρωσει γιατί..
    Ειναι κατασκευαστής οπως λετε και εχει διπλό συμπιεστή στα 12000 btu.

    .......
    Κοίταω συνεχώς για οτιδήποτε αλλο με διπλο συμπιεστή και βρίσκω μονο τα Toshiba αλλα πανω απο 18000 btu.

    Αυτο το 18000 στον Ωρωπό θα ηταν άριστο (ειδικά αν μπει ενα ) αλλα βλεπω να χάνει σε απόδοση και στην θέρμανση και στην ψύξη. Α++ δίνει
    (αντι για A+++ που δίνει στο 12000).

    ......
    Αν μπει ενα στον Ωρωπό
    (που δεν έχει καθόλου ακραίες θερμοκρασίες)
    και ειναι Amber δεν θα κερδίσω τίποτα απο την δυνατότητα λειτουργίας σε ακραίες θερμοκρασίες .
    Το ερώτημα που υπάρχει εδω ειναι θα εχω ομως κάποιο κέρδος παραπάνω στις "κανονικές" θερμοκρασιες σε σχέση με ένα Toshiba, dalkin Mitsubishi η Fujitsu?

    Απο την άλλη εκτός απο την οικονομία ειναι πολύ σημαντική η ησυχία και οσο και να το κανεις
    αν το εχεις πανω απο το κεφάλι σου συνεχώς μπορεί να μην κανει on off αλλα στο τέλος θα το κλείνεις εσυ για λιγο ησυχία..
    (κάπως ετσι την πάτησε η μάνα μου που το καινούριο.. (δεν θυμάμαι ισως τογιοτομι) ειναι ενοχλητικό .
    Το gree amber δίνει τον διπλό συμπιεστή, ειναι ομως μεσα στα top ήσυχα της αγοράς ?


    Γενικότερα για αθόρυβα δηλαδή παμε σε Toshiba η Fujitsu?
    Να κοιτάξω κάποια συγκεκριμένα ?
    Διπλό συμπιεστή έχουν εστω κάποια Fujitsu?

  14. #194
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ενεργειακές αποδόσεις δεν είναι το Seer και το Scop;

  15. #195
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα που υπάρχει εδω ειναι θα εχω ομως κάποιο κέρδος παραπάνω στις "κανονικές" θερμοκρασιες σε σχέση με ένα Toshiba, dalkin Mitsubishi η Fujitsu?
    Κώστα, με όλο το σεβασμό, δε θα σου απαντήσω άλλη φορά, παρά μόνο για απορίες ΑΦΟΥ προβείς σε αγορά. Το θέμα το έχουμε εξαντλήσει και κάνει κύκλους.

    Με τα 1000 ευρώ που θα δώσεις (περίπου) για ένα amber, παίρνεις το τοσίμπα που σου παρέθεσα, με τουλάχιστον 15-20% φθηνότερη λειτουργία στη θέρμανση (ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά αν δεν έχεις συχνά κάτω από +5). Και με περίπου 7-8% φθηνότερη λειτουργία στην ψύξη. Εγγυημένα τάφος ως προς το θόρυβο και 7 χρόνια εγγύηση αντί 2-3. Πραγματικά, για μένα δεν υπάρχει ζήτημα επιλογής μεταξύ των 2. Το συζητούσα αν έμενες ιπποκράτειο πολιτεία ή ορεινή Αρκαδία, ή βορειότερα των Τεμπών.

    Βέβαια, κάνεις ό,τι θες, εσύ αγοράζεις κι εγκαθιστάς, στο δικό σου σπίτι και με δικά σου έξοδα.

    Ενημέρωσέ μας για την τελική σου επιλογή.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

Σελ. 13 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας