Σελ. 53 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 781-795 από 853

Θέμα: Ubiquiti Unifi

  1. #781
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα όχι, εντάξει μωρέ... δεν θέλω καμιά τρελή ακρίβεια, ούτε το θέλω για τη δουλειά, αλλά για το σπίτι...
    Και πιο πολύ για το χαϊλίκι το θέλω, γιατί από κάλυψη δεν πρόκειται να με βοηθήσει και ούτε και χρειάζεται να με βοηθήσει κάπου (3xU6 pro σε 85 τετραγωνικά έχω, οπότε το σήμα σκοτώνει παντού..)
    Μόλις θυμήθηκα ότι έχω στο ΗΑ ένα floorplan... θα δω αν είναι να το κατεβάσω από κει και να το βάλω στον controller

    - - - Updated - - -

    Κατέβασα το floorplan από το ΗΑ και το έβαλα στο unifi..
    Για τα μπάζα είναι στο νέο..
    Παλιό UI

    Νέο UI:

    Εν τω μεταξύ πέρα από το ότι στο νέο παραείναι μεγάλες οι συσκευές (τις έβαλα σε 50% μέγεθος για να μην είναι σαν να πιάνει 1 τετραγωνικό η καθεμιά), επιπλέον δεν φαίνεται το όνομά τους παρόλο που έχω επιλέξει να το δείχνει, συν ότι για κάποιο λόγο το flex mini που έχω το δείχνει στρογγυλό με σχισμή (σαν κουμπαράς είναι)..
    ΓΤΠ, δεν μου αρέσει...Υποθέτω ότι αν κάτσω από την αρχή να σχεδιάσω το floorplan μέσα από το unifi μπορεί να φαίνεται καλύτερο, αλλά σιγά μην κάτσω..
    Στο θέμα κάλυψης το νέο είναι καλύτερο από το παλιό... τοίχους θα σχεδιάσεις ή κούκου?
    To bug να μην φαίνονται τα ονόματα το παλεύουν να το φτιάξουν 2 εκδόσεις τώρα... είσαι σε ΕΑ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #782
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα κάλυψης το νέο είναι καλύτερο από το παλιό... τοίχους θα σχεδιάσεις ή κούκου?
    To bug να μην φαίνονται τα ονόματα το παλεύουν να το φτιάξουν 2 εκδόσεις τώρα... είσαι σε ΕΑ?
    Όχι ρε συ για την ώρα μόνο την εικόνα του floorplan ανέβασα..Κάποια στιγμή αν δεν βαριέμαι μπορεί να κάτσω να το κάνω απο την αρχή μέσα στο UI..
    Οχι δεν είμαι σε ΕΑ..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #783
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ρε συ για την ώρα μόνο την εικόνα του floorplan ανέβασα..Κάποια στιγμή αν δεν βαριέμαι μπορεί να κάτσω να το κάνω απο την αρχή μέσα στο UI..
    Οχι δεν είμαι σε ΕΑ..
    Α οκ, γύρνα σε ΕΑ μόνο για να βάλεις την τελευταία innerspace και μετά βάλτο πάλι στο κανονικό.
    Απλά κάνε τους τοίχους αλλιώς δεν έχει νόημα ρε συ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #784
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πριν κάποιους μήνες είχα ρωτήσει το παρακάτω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και πιάσατε το PoE και τα switches, ας κατεβάσω το επίπεδο σε κάτι μικρότερο και να ρωτήσω:

    Έχω ένα USW Lite 8 PoE και συνδέω πάνω του ένα UAP AC Lite (σε ένα από τα PoE ports). Η σύνδεσή τους περιορίζεται σε Fast Ethernet. Πριν αρχίσω να ψάχνω καλώδια κλπ, μπορούν αυτά τα δύο να μιλήσουν σε Gigabit;
    Ξεκίνησε μια ωραία μίνι συζήτηση, δόθηκαν διάφορες εξηγήσεις και προτάσεις (ας μην πούμε ότι φάνηκε ότι έχω αρχίσει να έχω διαλείψεις...)

    Επειδή είμαι τεμπέλης ολκής, δεν έκανα τίποτα από αυτά που είχαν προταθεί και άφησα τα πράγματα ως είχαν. Ως γνωστόν, τα προβλήματα διορθώνονται μόνα τους. Ε, σήμερα το πρωί αναβάθμισα το USW Lite 8 PoE στην έκδοση 7.0.44 και είδα ότι το λινκ μεταξύ του switch και το AC Lite αναβαθμίστηκε κι αυτό σε GbE...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2024-03-21-09-31-18-26_46636d2786c302145b95fb4ccadc8f13.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  79,8 KB 
ID: 254813
    Ανυπόγραφος

  5. #785
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Νέες κάμερες, Ultra Series.

    Dome και Turret, more to come.

    https://www.youtube.com/watch?v=KydawVj1xDc

  6. #786
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε ενα extender και σε ενα mesh;
    Εγώ θέλω να δώσω κάλυψη σε ενα ψιλονεκρο σημείο που έχω απώλειες λόγω τοίχων. Θα τοποθετησω το mesh/extender/whatever ε ενα σημείο που έχει LoS με το Unifi Express μέσω μιας πόρτας.
    Έχω να επιλέξω ανάμεσα σε U6 extender, mesh και AP.
    Για να απαντήσω στον εαυτό μου τελικά κατέληξα στην πιο φθηνή λύση για αρχή, και μου δούλεψε.
    Στο εν λόγω νεκρό σημείο έχω ενα PC με μια κάρτα Wi-Fi 5. Την αντικατέστησα με την καινούργια Wi-Fi 7 της Gigabyte (55 ευρώ), έδωσα και μεγαλύτερο bandwidth (80Mhz από τα 20 που ήταν) στο συγκεκριμένο δίκτυο και πλέον συγχρονίζει στο ~1Gbps. Από άποψη ταχύτητας έχω μια αύξηση κατα 3-4 φορές.

    Νομίζω πως δεν αξίζει να ξοδέψω λεφτά για mesh λύση, θα περιμένω να πέσουν τα Wi-Fi 7 σε πιο λογικές τιμές και θα το εξετάσω μετά.

    Πάντως ήταν χρήσιμη η εμπειρία γιατί δεν γνωρίζα ότι υπάρχουν mesh λύσεις με dedicated backhaul, οπότε είμαι πλέον κατα τι σοφότερος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 22-03-24 στις 10:22.

  7. #787
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να απαντήσω στον εαυτό μου τελικά κατέληξα στην πιο φθηνή λύση για αρχή, και μου δούλεψε.
    Στο εν λόγω νεκρό σημείο έχω ενα PC με μια κάρτα Wi-Fi 5. Την αντικατέστησα με την καινούργια Wi-Fi 7 της Gigabyte (55 ευρώ), έδωσα και μεγαλύτερο bandwidth (80Mhz από τα 20 που ήταν) στο συγκεκριμένο δίκτυο και πλέον συγχρονίζει στο ~1Gbps. Από άποψη ταχύτητας έχω μια αύξηση κατα 3-4 φορές.

    Νομίζω πως δεν αξίζει να ξοδέψω λεφτά για mesh λύση, θα περιμένω να πέσουν τα Wi-Fi 7 σε πιο λογικές τιμές και θα το εξετάσω μετά.

    Πάντως ήταν χρήσιμη η εμπειρία γιατί δεν γνωρίζα ότι υπάρχουν mesh λύσεις με dedicated backhaul, οπότε είμαι πλέον κατα τι σοφότερος

    Οτι καλύτερο να τα βρίσκεις με τον εαυτό σου και να δουλεύει ..

    ΥΓ
    Αν έχεις καλύψει τον χώρο σου και είσαι ευχαριστημένος μην πας σε wifi 9 όταν βγεί
    Εκτός αν είσαι βιτσιόζος και θέλεις.

    ΥΓ2
    Οπως έλεγε κι ένας καθηγητής μου του μπετόν, η εμπειρία είναι χρήσιμη, ποτέ δεν είναι άχρηστη.
    Είχανε πολλές θεωρίες, μετά πηγαίνανε σε σεισμούς και βλέπανε τι γίνεται στην πράξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 22-03-24 στις 10:35.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #788
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι καλύτερο να τα βρίσκεις με τον εαυτό σου και να δουλεύει ..

    ΥΓ
    Αν έχεις καλύψει τον χώρο σου και είσαι ευχαριστημένος μην πας σε wifi 9 όταν βγεί
    Εκτός αν είσαι βιτσιόζος και θέλεις.
    Δεν είναι το γκρουπ με τους βιτσιόζους εδώ;

    Εντάξει, θα πάω σε αυτό για τα Mikrotik
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #789
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το γκρουπ με τους βιτσιόζους εδώ;

    Εντάξει, θα πάω σε αυτό για τα Mikrotik
    Ναι εδώ είμαστε αλλά έχουμε και κάποια όρια στην ανωμαλία των κατασκευαστών lol...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #790
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #791
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Έχει Conference στο Σικάγο σήμερα η Ubiquiti, με Q&A κιόλας, φαντάζομαι θα βγουν "ειδήσεις".

  12. #792
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω κάποιο μαραφέτι σε πρώτη φάση για backup του υπάρχοντος pfsense box (σε περίπτωση καταστροφικής αστοχίας), και ίσως αργότερα για πλήρη αντικατάστασή του.

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα μηχανάκι τύπου Protectli, με 6 GbE πόρτες, από τις οποίες χρησιμοποιώ μόνο δύο (WAN & LAN). Πέρα από routing/firewall, οι επιπλέον υπηρεσίες που τρέχω πάνω του είναι:
    Wireguard (remote access στο δικό μου LAN, αλλά και remote access στο LAN των γονέων μου)
    pfBlockerNG
    HAProxy (reverse proxy για ένα self-hosted Vaultwarden instance)
    ACME (για διαχείριση των πιστοποιητικών, κατά βάση για το HAProxy)

    Η γραμμή μου είναι FTTH 1 Gbps (1000 down / 400 up).

    Από τις παραπάνω υπηρεσίες που ανέφερα, η πιο σημαντική είναι το Wireguard, το οποίο βλέπω ότι το Ultra το υποστηρίζει, και για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να παραμείνει στο εκάστοτε router/firewall. Οι υπόλοιπες υπηρεσίες μπορούν δυνητικά να μεταφερθούν στο NAS (είτε ως VMs, είτε ως containers), ή και σε εξωτερικούς παρόχους (πχ σκέφτομαι τη μετάβαση από το self-hosted Vaultwarden στο Proton Pass).

    Επειδή ούτως ή άλλως έχω κάποια υποδομή Unifi (μερικά APs, Cloud Key, δύο switches), σκέφτηκα το Cloud Gateway Ultra ως πιθανή λύση, μιας και είναι αρκετά προσιτό σε τιμή, και παραπλήσιο σε μέγεθος με το υπάρχον pfsense box. Θεωρητικά θα μπορούσα να πάω και σε κάποιο Dream Machine, αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω εύκολα το κόστος.

    Υπάρχει κάποιο "σκοτεινό" σημείο στο CGU που να το καθιστά κακή λύση για τα παραπάνω;
    Ανυπόγραφος

  13. #793
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.394
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Δεν το έχω δοκιμάσει πάρα μόνο έχω δει ότι λένε τα specs. Με ips/ids δεν θα δεις gigabit.
    Firewall είναι ΟΚ. Wireguard είναι ΟΚ έως τα 500 mbits.
    Το pfgblocker εύκολα γίνεται pihole στο nas σου αλλά μόνο στο επίπεδο dns block και όχι ip όπως το pfg.
    Δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη η αλλαγή απο pfsense σε unifi gw... θα σου λείψουν αρκετά πράγματα.

  14. #794
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    thanks!

    Το φαντάζομαι ότι το feature set θα είναι πιο περιορισμένο. Η άλλη λύση είναι ένα μικρότερο κουτί και να βάλω και κει pfsense.


    Το κυριότερο πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι το backup, μιας και αν κάψει φλάντζα το υπάρχον box, την πατήσαμε. Το δευτερεύον θέμα είναι ότι θέλω να αναβαθμίσω σε CE 2.7 και δεν τολμάω, επειδή είχα σχετικά πρόσφατες εμπειρίες με επανειλημμένες αποτυχημένες προσπάθειες αναβάθμισης σε Plus (όταν ήταν ακόμα δωρεάν) μέχρι που δεν ξεκινούσε. Σε κάθε περίπτωση, επειδή δυο άτομα δουλεύουμε κατά κύριο λόγο από το σπίτι, οποιαδήποτε αστοχία, είτε υλικού, είτε συστήματος, δε θα είναι καλή...
    Ανυπόγραφος

  15. #795
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    thanks!

    Το φαντάζομαι ότι το feature set θα είναι πιο περιορισμένο. Η άλλη λύση είναι ένα μικρότερο κουτί και να βάλω και κει pfsense.


    Το κυριότερο πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι το backup, μιας και αν κάψει φλάντζα το υπάρχον box, την πατήσαμε. Το δευτερεύον θέμα είναι ότι θέλω να αναβαθμίσω σε CE 2.7 και δεν τολμάω, επειδή είχα σχετικά πρόσφατες εμπειρίες με επανειλημμένες αποτυχημένες προσπάθειες αναβάθμισης σε Plus (όταν ήταν ακόμα δωρεάν) μέχρι που δεν ξεκινούσε. Σε κάθε περίπτωση, επειδή δυο άτομα δουλεύουμε κατά κύριο λόγο από το σπίτι, οποιαδήποτε αστοχία, είτε υλικού, είτε συστήματος, δε θα είναι καλή...
    Θα έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή.. νομίζω κάτι θα βγάλουν με 2 wan σε μέγεθος μικρό που θα έχει τουλάχιστον 1gbit με IPS/IDS ενεργά.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 53 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 3343485152535455 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας