Σελ. 190 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 170180185188189190191192195200210 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.836-2.850 από 5773
  1. #2836
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιός θα τη ζητήσει αυτή και θα πάει να την εφαρμόσει? Αυτός που έχει διορίσει τα τελευταία 45 χρόνια με κάθε τρόπο τους δικούς του? Αυτός που έδωσε επιδόματα για κάθε νόσο και για πόσες μλκίες για να πριμοδοτεί πάλι τους πελάτες του για να τον ξαναβγάλουν? Αυτός που με στοιχεία έχει δώσει αργομισθίες, έχει κάνει τους μετακλητούς "δικούς του" να σπάσουν κάθε ρεκόρ, αυτός που αρνείται συστηματικά να προσλάβει οποιονδήποτε σε μόνιμη θέση εκτός κι αν είναι μπάτσος (με την πιο εμετική έννοια της λέξης)?

    Αυτός θα ζητήσει τέτοιο σύστημα αξιολόγησης? Αυτός θα το εφαρμόσει?

    Αυτός ο κόπανος (και πολλοί ακόμα), πριν κάποια χρόνια πέρασε απόφαση/νόμο που έβαζε πρόστιμο στους γιατρούς που δεν έγραφαν μέσω της Ηλ. Συνταγογράφησης αλλά συνέχιζαν τα μπλοκάκια των ταμείων...σε χωριά που δεν είχαν ρεύμα σε όλα τα κτίρια, όχι internet...
    Ας εμπλακεί η Ευρωπαική ένωση. Λυσεις θέλω.
    Μη με παρεξηγείς αλλά αν πάντα προβάλουμε τα προβλήματα αλλά όχι τις λύσεις στα προβλήματα, guess what, δεν θα ξεκολλήσουμε ποτέ.
    Ερώτηση, τι θέλουμε τελικά, να προχωρήσουμε μπροστά ή μας αρέσει η μπ**ρδελοκατάσταση η οποία είναι αυτή η χώρα (και πάλι, δεν αναφέρομαι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ στους Δ.Υ, αλλά σε όλο το χάος) ;

    Γιατί κάθε φορά που προβάλεται (με αι) μια λύση, πάντα υπάρχει μια αιτίαση για να μη γίνει κάτι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #2837
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοντά δυομιση δεκαετίες στον ΙΤ, η ασυδοσία, ο νεποτισμός, οι βολεμένοι, οι φυτευτοί που έχω δει δεν περιγράφονται. Σχεδόν το μισό διάστημα από αυτό στον τραπεζικό κλάδο, σε σοβαρούς (μη χέσω) οργανισμούς (εκεί και αν είδαν τα μάτια μου, πχ διευθυντικές θέσεις με το καλημέρα, συγγενής πολιτικού σογιού μέσα στην ΝΔ με θεσάρα σε συστημική τράπεζα, έχω δουλέψει μαζί της, μιλάμε για μυαλό νούμερο 42, αν δεν ήταν από τζάκι ούτε για ταμίας σουπερμάρκετ δεν έκανε)

    Όλες οι ωραίες παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας μια χαρά υπάρχουν στον ΙΤ.
    Σίγουρα παίζουν παρόμοια σκηνικά και στον ιδιωτικό τομέα. Αλλά τον ιδιωτικό τομέα δεν το πληρώνουμε οι φορολογούμενοι, οπότε ας κάνουν ότι θέλουν.
    Αν ο ίδιος ο εργοδότης θέλει να έχει βαρίδια στην επιχείρησή του, ας τα έχει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να πριμοδοτώ δημ. υπαλλήλους γιατί ειναι συνεπείς στη παρουσία τους στην εργασία, καλύτερα να μου κοπούν και τα 2 χέρια.
    Το να δίνω bonus αντίστοιχα όπου δίνονται και στον ιδιωτικό τομέα, κοινώς όταν ξεπερνούν τους στόχους που έχουν συμφωνήσει ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ και όχι απλά μιας συζήτησης τύπου καφενείου, φυσικά και θα το έβλεπα σωστό.

    Από κει και πέρα όμως, επιτέλους κάποια στιγμή το όλο απόστημα του δημοσίου - και αναφέρομαι σε όλα όσα έχουν αναφερθεί και όχι ειδικά στους δημοσίους υπαλλήλους για να μη παρεξηγηθώ, πρέπει να σπάσει.
    Και για να γίνω σαφής:
    Αν το πρόβλημα λοιπόν είναι ο κομματικός χαρακτήρας (που σίγουρα είναι, όλοι το ξέρουμε), αυτό -προσωπική αποψη- δεν θα εκλείψει τελείως, μπορεί όμως να μειωθεί.
    Από κει και πέρα , σίγουρα πρέπει να τελειώνουμε με τη μονιμότητα. Οποιος γνωρίζει ότι δεν υπάρχει περίπτωση απολυσης, απλά αδιαφορεί. Και όποιος αδιαφορεί απλά δεν ειναι αποτελεσματικός.
    Η αξιολογηση οφείλει να υπάρχει. Ας φτιαχτεί κάποιο σύστημα από εταιρία τύπου KPMG/EY κλπ αν δεν εμπιστευόμαστε (δικαίως θα πω) τους γνωστούς.
    Από κει και πέρα, ανάλογα με τη κρίση θα πρέπει να υπάρχουν επανεκπεδεύσεις αλλά και rewards.
    Μα δεν πρόκειται να εφαρμοστεί αξιολόγηση ουσιώδης έτσι κι αλλιώς. Το βρίσκω απλά αδύνατο. Θα κατεβαίνουν σε απεργίες κάθε μέρα.

    Μόνο με κίνητρα θα μπορούσε να γίνει κάτι και ναι, φυσικά δεν θα ήθελα ούτε εγώ τέτοια επιβάρυνση, αλλά θα ήταν μία λύση.

    Το πιο απλό που θα μπορούσαν να κάνουν τόσα χρόνια, όλες οι κυβερνήσεις που έχουν περάσει, θα ήταν να παύσουν τουλάχιστον τα φαντάσματα, που δεν πατάνε - αναίτια - ποτέ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #2838
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να πριμοδοτώ δημ. υπαλλήλους γιατί ειναι συνεπείς στη παρουσία τους στην εργασία, καλύτερα να μου κοπούν και τα 2 χέρια.
    Το να δίνω bonus αντίστοιχα όπου δίνονται και στον ιδιωτικό τομέα, κοινώς όταν ξεπερνούν τους στόχους που έχουν συμφωνήσει ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ και όχι απλά μιας συζήτησης τύπου καφενείου, φυσικά και θα το έβλεπα σωστό.

    Από κει και πέρα όμως, επιτέλους κάποια στιγμή το όλο απόστημα του δημοσίου - και αναφέρομαι σε όλα όσα έχουν αναφερθεί και όχι ειδικά στους δημοσίους υπαλλήλους για να μη παρεξηγηθώ, πρέπει να σπάσει.
    Και για να γίνω σαφής:
    Αν το πρόβλημα λοιπόν είναι ο κομματικός χαρακτήρας (που σίγουρα είναι, όλοι το ξέρουμε), αυτό -προσωπική αποψη- δεν θα εκλείψει τελείως, μπορεί όμως να μειωθεί.
    Από κει και πέρα , σίγουρα πρέπει να τελειώνουμε με τη μονιμότητα. Οποιος γνωρίζει ότι δεν υπάρχει περίπτωση απολυσης, απλά αδιαφορεί. Και όποιος αδιαφορεί απλά δεν ειναι αποτελεσματικός.
    Η αξιολογηση οφείλει να υπάρχει. Ας φτιαχτεί κάποιο σύστημα από εταιρία τύπου KPMG/EY κλπ αν δεν εμπιστευόμαστε (δικαίως θα πω) τους γνωστούς.
    Από κει και πέρα, ανάλογα με τη κρίση θα πρέπει να υπάρχουν επανεκπεδεύσεις αλλά και rewards.

    - - - Updated - - -



    Υπάρχουν τραπεζες και τράπεζες (31 πάω στα 32 και γύρω από το τραπεζικο, σε transaction processor εδώ).
    Σε κάποιες οι οικογένειες βολοδέρνουν να το πω απλά.
    Η διαφορά είναι πως η εισοδος είναι εύκολη αλλά αν γίνει η στραβή , επίσης εύκολη ειναι η έξοδος (έχω παραδείγματα).
    Ναι, προφανώς υπάρχουν πχοιοτικές διαφορές, και φυσικά πρέπει να πω ότι η δική μου εμπειρία δεν αποτελεί εμπειρία όλων.

    Απλά η δαιμονοποίηση του ΔΤ και ταυτόχρονη αγιοποίηση του ΙΤ δεν προσφέρει τίποτα.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  4. #2839
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά η δαιμονοποίηση του ΔΤ και ταυτόχρονη αγιοποίηση του ΙΤ δεν προσφέρει τίποτα.
    Σε οτι με αφορά (και μόνο) δεν αγιοποιώ τίποτα. Γιατί και πολύ καλούς ΔΥ και ΙΥ έχω πετύχει , και φυσικά το αντίθετο.
    Δεν υπάρχει τέλειο. Μόνο εγώ :PPPPPPPP
    (Λιοντάρι με ωροσκόπο Σκορπιό, μην απορείς )


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #2840
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας εμπλακεί η Ευρωπαική ένωση. Λυσεις θέλω.
    Μη με παρεξηγείς αλλά αν πάντα προβάλουμε τα προβλήματα αλλά όχι τις λύσεις στα προβλήματα, guess what, δεν θα ξεκολλήσουμε ποτέ.
    Ερώτηση, τι θέλουμε τελικά, να προχωρήσουμε μπροστά ή μας αρέσει η μπ**ρδελοκατάσταση η οποία είναι αυτή η χώρα (και πάλι, δεν αναφέρομαι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ στους Δ.Υ, αλλά σε όλο το χάος) ;

    Γιατί κάθε φορά που προβάλεται (με αι) μια λύση, πάντα υπάρχει μια αιτίαση για να μη γίνει κάτι.
    Δεν σε παρεξηγώ, επί της ουσίας συμφωνώ μαζί σου.

    Το ζήτημα είναι ότι ξεκάθαρα η όλη κουβέντα για "αξιολόγηση" γίνεται (από το κομματικό σύστημα) για να αδειάσουν κι άλλο το Δημόσιο και να στείλουν κι άλλο Δημόσιο χρήμα στους ιδιώτες που θα "κληθούν να μας σώσουν" από τα προβλήματα/κενά που θα προκύψουν.

    Από το 2009 (αν δεν κάνω λάθος) που ξεκίνησαν τα μνημονιακά μέτρα, το Δημόσιο πρέπει να έχει μειωθεί κατά το 1/3 (και μάλλον λέω και λίγο) και πλέον υπολειτουργεί δραματικά εκεί που μετράει, για να γεμίζει με κομματόσκυλα ή απλά σκυλιά (βλ. μπάτσους) σε όποια θεσούλα γίνεται.

    Δεν γίνεται να καταρρέουν νοσοκομεία (κι όλη η Δημόσια Υγεία) από έλλειψη προσωπικού, δεν γίνεται να παίρνουν τηλέφωνα από τις κατά τόπους Διευθύνσεις Α'/Β' βαθμού παρακαλετά εκπαιδευτικούς που είχαν βάλει τα χαρτιά τους για αναπληρωτές (αλλά τελικά πήγαν στον ΙΤ αφού δεν τους πήραν στην 1η και 2η φάση) τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη για να καλύψουν τα ατελείωτα κενά στα Σχολεία και πολύ περισσότερο στην Ειδική Αγωγή/Παράλληλη Στήριξη, δεν γίνεται μετά από 5 χρόνια "Αριστείας" ακόμα να γίνεται το μπάχαλο με τις συντάξεις (γέλασε ο κάθε πικραμένος με τα κατορθώματα της υπερυπουργάρας...), δεν γίνεται να ξεκινάμε να προετοιμαζόμαστε για πυρκαϊές αρχές Ιούλη και για πλημμύρες τέλη Σεπτέμβρη κι ότι άλλο έχει καταρρεύσει και να συζητάμε ότι δεν προχωρά τίποτα (βλ. μονιμοποιήσεις εκπαιδευτικών, αυτές που ξεκίνησαν πριν κοντά 7 χρόνια...) επειδή δεν υπάρχει η απαραίτητη "αξιολόγηση".

    Ένα επιπλέον ΤΙΝΑ μέτρο θα είναι. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα φύγουν/ευνουχιστούν και όσοι έχουν μείνει να δουλεύουν/παλεύουν/πονάνε εκεί μέσα για να φύγουν τα πάντα σε ιδιώτες. Συνέχεια βγαίνουν τα αντίστοιχα νούμερα...πόσο στοιχίζει ο χ υπάλληλος σαν ΔΥ και πόσο σαν "νοικιασμένος", χώρια το τελικό αποτέλεσμα. Οι μόνοι που θα μείνουν/ανελιχτούν θα είναι οι εκάστοτε δικοί τους, θα πάρουν τα "άριστά" τους και τις θεσάρες, σαν εκείνο τον ανεκδιήγητο μαθηματικό που βάλανε κάποτε διοικητή στο ΚΑΤ και σε νοσοκομείο πρώτης γραμμής που αντιμετωπίζει πριν από όλα τροχαία/ατυχήματα κάθε είδους πρότεινε στα σοβαρά να φύγουν/κλείσουν τα εργαστήρια (αιματολογικό/βιοχημικό κλπ) για λόγους κόστους και να στέλνουμε τα δείγματα να αναλύονται σε άλλο νοσοκομείο και αυτοί θα μας ειδοποιούσαν...

    Η ΕΕ πού να επέμβει και πώς? Με τί τρόπο και γιατί, εδώ που τα λέμε? Αξιολόγηση στην Ελλάδα του ΚΥΜ...με τον ζούπερμαν Χατζηδάκη και τον Σπυράδωνι σε θέσεις κλειδί...με την Κεραμέως που διέλυσε και ξεφτίλισε οτιδήποτε στην Παιδεία στη θητεία της να λύνει και να δένει τώρα στο Εσωτερικών...με τον αμόλυντο-άμωμο-αδέκαστο (και μπάρα...) Πιερρακάκη που έπρεπε να είναι κατηγορούμενος για ότι έχει να κάνει με το κομμάτι της "εποπτείας" του στην Ηλ. Διακυβέρνηση, στην Ηλ. Ασφάλεια, στα Π.Δ., ακόμα ακόμα και για το χάος που δημιούργησε με τις αποφάσεις του για τα ΕΛΤΑ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #2841
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη η αξιολογηση ειναι ζητημα κομματικου συστηματος; No thanks;
    Για αυτο δεν παμε μπροστα κι απολαμβανουμε τις υπηρεσιες που μας αξιζουν.
    Ελλάδα μένεις;
    Αν ναι, με ρωτάς αν η αξιολόγηση στον ΔΤ είναι αντικείμενικη και χωρίς κομματικες παρεμβάσεις;
    Αλήθεια τώρα;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  7. #2842
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Όπως ανέφερε ο Gentoo,η αξιολόγηση εδώ πέρα,διαχρονικά αντιμετώπιζε βαριά αντίσταση,ειδικά από συνδικαλιστές και συνδικάτα οι οποίοι σε κάθε είδους αξιολόγηση,ανεξάρτητα ποια κυβέρνηση την έφερνε,απειλούσαν με απεργίες.

    Θα μπορούσαμε να πούμε,ότι,εντάξει,ας αντιγράψουν η ας κάνουν μια κόπια στο πως κάνουν αξιολογήση οι δυτικές χώρες της Ευρώπης στον δημόσιο τομέα τους,η Γερμανία,η Γαλλία κοκ.Αυτοι,δεν θέλουν να αξιολογούνται καθόλου,σε όποιον τομέα ανήκουν στο δημόσιο.

    Όπως παλαιότερα με κάτι ημίμετρα της πλακας τύπου προσωπική συνέντευξη η την λεγομενη κινητικότητα ,δεν γίνεται έτσι δουλειά,θέλει αδιάβλητο σύστημα αξιολόγησης,αν δεν μπορούν να το διασφαλίσουν οι κυβερνήσεις,ας το αναθέσουν σε τρίτους όπως αναφέρει ο aroutis.

    Πώς θα αξιολογήσουν αυτούς που έβαλαν με κομματικά κριτήρια,όταν θα χάσουν χιλιάδες ψήφους.

  8. #2843
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αυτό είναι το θέμα - αν η πρώτη ερώτηση είναι αν ο προς αξιολόγηση υπάλληλος είναι δικός μας ή όχι, καταργείται οποιαδήποτε περαιτέρω διαδικασία αξιολόγησης.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #2844
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοντά δυομιση δεκαετίες στον ΙΤ, η ασυδοσία, ο νεποτισμός, οι βολεμένοι, οι φυτευτοί που έχω δει δεν περιγράφονται. Σχεδόν το μισό διάστημα από αυτό στον τραπεζικό κλάδο, σε σοβαρούς (μη χέσω) οργανισμούς (εκεί και αν είδαν τα μάτια μου, πχ διευθυντικές θέσεις με το καλημέρα, συγγενής πολιτικού σογιού μέσα στην ΝΔ με θεσάρα σε συστημική τράπεζα, έχω δουλέψει μαζί της, μιλάμε για μυαλό νούμερο 42, αν δεν ήταν από τζάκι ούτε για ταμίας σουπερμάρκετ δεν έκανε)

    Όλες οι ωραίες παθογένειες της ελληνικής κοινωνίας μια χαρά υπάρχουν στον ΙΤ.
    Οι περισσότεροι ΙΤ που έχω συναντήσει εγώ είναι ... δεν θέλω να εκφραστώ, απλά κάνουν control και δεν ακουμπάνε τα χεράκια τους τίποτα και ότι πάθει η δουλειά απλά φωνάζουν την εταιρεία που τους κάνει support. Πουλάνε φρου φρου και αρώματα και από πραγματική δουλειά πουλάκια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #2845
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Η ΕΕ πού να επέμβει και πώς? Με τί τρόπο και γιατί, εδώ που τα λέμε? Αξιολόγηση στην Ελλάδα του ΚΥΜ...με τον ζούπερμαν Χατζηδάκη και τον Σπυράδωνι σε θέσεις κλειδί...με την Κεραμέως που διέλυσε και ξεφτίλισε οτιδήποτε στην Παιδεία στη θητεία της να λύνει και να δένει τώρα στο Εσωτερικών...με τον αμόλυντο-άμωμο-αδέκαστο (και μπάρα...) Πιερρακάκη που έπρεπε να είναι κατηγορούμενος για ότι έχει να κάνει με το κομμάτι της "εποπτείας" του στην Ηλ. Διακυβέρνηση, στην Ηλ. Ασφάλεια, στα Π.Δ., ακόμα ακόμα και για το χάος που δημιούργησε με τις αποφάσεις του για τα ΕΛΤΑ.
    Αν δεν εμπιστευόμαστε το κράτος να αξιολογεί, και έχουμε κάθε λόγο, τότε τα κριτήρια πρέπει να περάσουν από λογική ευρωπαϊκών κεκτημένων. Και τότε πάμε βόλτα ΕΕ.
    Ομως το quote μπήκε γιατι θέλω να επισημάνω ότι πρέπει να ξεφύγουμε από λογικές ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο. Η αντιπάθεια μου στα ήθη της συγκεκριμένης κυβέρνησης είναι θα έλαγα τουλάχιστον γνωστή. Πραγματική αλλαγή θα γίνει αν ξεφύγει το δημόσιο από τα νυχια των εκάστοτε κυβερνόντων.
    Αυτό πως μπορεί να γίνει αν δεν σταματήσει να είναι κρατικοδίαιτο; Και πως θα γίνει αυτό αν δε μπουν δομές και διαδικασίες που θα διασφαλίζουν ωστε ο κάθε ΔΥ δεν θα έχει ανάγκη τον κάθε @@α κομματάρχη;
    Και εν τέλει, μια απλή ερώτηση:
    Ποιοι ειναι αυτοί που με κάθε κινηση προς τη παραπάνω κινηση απεργούν; Οι ΔΥ που θέλουν να προσφέρουν ; Η μήπως τα κομματόσκυλα ;Αν ειναι οι δεύτεροι, τι πρέπει τελικά να γίνει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι ΙΤ που έχω συναντήσει εγώ είναι ... δεν θέλω να εκφραστώ, απλά κάνουν control και δεν ακουμπάνε τα χεράκια τους τίποτα και ότι πάθει η δουλειά απλά φωνάζουν την εταιρεία που τους κάνει support. Πουλάνε φρου φρου και αρώματα και από πραγματική δουλειά πουλάκια.
    Ο καθένας οπου κινείται.
    Προσωπικά δεν έχω τα ίδια γνωρίσματα αλλά είχα/εχω την τύχη να έχω γνωρίσει ανθρώπους που όπως θα έλεγε ένας "αδερφός" που πρόσφατα πήγε στον ανταγωνισμό, είναι legends.

    Φυσικά, σε όλους τους χώρους, και εννοείται σε όλες τις εταιρίες υπάρχουν τα μαύρα πρόβατα. Αλλα αυτό απέχει πολύ από αυτό που περιγράφεις και ειλικρινά λυπάμαι για το ότι είχες τέτοιες εμπειρίες.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #2846
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι ΙΤ που έχω συναντήσει εγώ είναι ... δεν θέλω να εκφραστώ, απλά κάνουν control και δεν ακουμπάνε τα χεράκια τους τίποτα και ότι πάθει η δουλειά απλά φωνάζουν την εταιρεία που τους κάνει support. Πουλάνε φρου φρου και αρώματα και από πραγματική δουλειά πουλάκια.
    Νομίζω γράφοντας ΙΤ εννοεί Ιδιωτικό Τομέα, όχι τεκνολοτζί ντερνέτι/ινφορμασιόν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 07-12-23 στις 18:59.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #2847
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω γράφοντας ΙΤ εννοεί Ιδιωτικό Τομέα, όχι τεκνολοτζί ντερνέτι.
    Ο τομέας μου είναι το Fintech (και συγκεκριμένα transactions processing). Αν τώρα μιλάει γενικά ο ιδιωτικός τομέας , ε πια παρα είναι πλατύ το αντικείμενο..


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #2848
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αααχχχ, "ιδιωτικές" τράπεζες. Με το που ερχόταν σημαίνων κομματικό στέλεχος, "περάστε στο γραφείο μου" και ρητή εντολή από τον κύριο διευθυντή να μην το ενοχλήσει κανένας για 2 ώρες...

    Αααχχχ, "ιδιωτικός" τομέας. Ένα καραβύσμα να "καθαρίζει" 3 χιλιάρικα το μήνα επειδή κάποτε ο πατέρας του καραβύσματος ήταν παιδικός φίλος με τον μεγαλομάνατζερ της εταιρείας.

  14. #2849
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν εμπιστευόμαστε το κράτος να αξιολογεί, και έχουμε κάθε λόγο, τότε τα κριτήρια πρέπει να περάσουν από λογική ευρωπαϊκών κεκτημένων. Και τότε πάμε βόλτα ΕΕ.
    Μπρε συμφωνούμε. Αλλά πώς θα γίνει αυτό, με ποιά ισχύ της ΕΕ, στην τελική?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματική αλλαγή θα γίνει αν ξεφύγει το δημόσιο από τα νυχια των εκάστοτε κυβερνόντων.
    Αυτό πως μπορεί να γίνει αν δεν σταματήσει να είναι κρατικοδίαιτο; Και πως θα γίνει αυτό αν δε μπουν δομές και διαδικασίες που θα διασφαλίζουν ωστε ο κάθε ΔΥ δεν θα έχει ανάγκη τον κάθε @@α κομματάρχη;
    Μα το Δημόσιο είναι εξ ορισμού κρατικοδίαιτο...από τον κρατικό κορβανά "σιτίζεται", από τη στιγμή που (ορθώς) δεν δουλεύει με κερδοσκοπικό χαρακτήρα.

    Δομές+διαδικασίες? Θες να πεις ότι το ΑΣΕΠ δεν επαρκεί όπως το έχουν καταντήσει? Αυτό θες να πεις? Μίλα καθαρά, μη με κρατάς σε αγωνία!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοι ειναι αυτοί που με κάθε κινηση προς τη παραπάνω κινηση απεργούν; Οι ΔΥ που θέλουν να προσφέρουν ; Η μήπως τα κομματόσκυλα ;Αν ειναι οι δεύτεροι, τι πρέπει τελικά να γίνει
    Αυτό το "ερώτημα" απαντήθηκε οριστικά και αμετάκλητα όταν όταν ψηφίστηκαν τα βαριά/τελικά Μνημόνια με κάτι μύρια έξω από τη Βουλή και πόσα άλλα στους δρόμους όλης της Χώρας.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #2850
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Μάλλον χρειαζόμαστε κάποιον άλλον,εξωτερικό μπαμπούλα,να έρθει να επιβάλει και να εφαρμόσει επιτέλους ένα μοντέλο αξιολόγησης στον δημόσιο τομέα,αφού εμείς δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να το κάνουμε διαχρονικά.

    Κάθε φορά που τίθεται το ζήτημα,διαβάζουμε για απεργίες και κινητοποιήσεις από τα συνδικάτα και τους φορείς του δημοσίου,η μονιμότητα από την άλλη είναι ένα θέμα που ούτε καν μπορεί να το ακουμπήσει οποιαδήποτε κυβέρνηση.

    Με ημίμετρα της πλάκας όπως η προσωπική συνέντευξη η η κινητικότητα των υπαλλήλων δεν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο.

Σελ. 190 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 170180185188189190191192195200210 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας