Σελ. 142 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147152162 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.116-2.130 από 5773
  1. #2116
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη δηλαδή δεν μπορώ να πληρώσω έπιπλα αξίας 510 ευρώ με μετρητά αλλά μπορώ να πληρώσω σπίτι 150000 ευρώ με μετρητά;
    δεν ξερω τι θα ισχυσει απο εδω και περα, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν μπορουσες να πληρωσεις τιμολογιο καθαρης αξιας 500 ευρω και πανω της μετροιτης

  2. #2117
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επίπεδο γιατρών, υδραυλικών, ηλεκτρολόγων, κομμωτριών που πάνε σε σπίτια, μεταφορέων, ψυκτικών και πάει λέγοντας, δηλαδή σε υπηρεσίες κατά βάση με προσωπική επίσκεψη, η απόδειξη είναι by default banned λέξη, εκτός αν συγκεκριμένα πας και τους πεις ότι ξέρω γω θέλω απόδειξη για τον ιδιοκτήτη του σπιτιού, ή θέλω τιμολόγιο για να περαστεί σε έξοδο επιχείρησης που έχω με έδρα το σπίτι, ή κάτι τέτοιο. Αν βέβαια αυτοί πάνε σε καμιά εταιρεία σαν υπεργολάβοι, εκεί κόβουν τιμολόγιο θέλοντας και μη - στη μαρίδα όμως, ποτέ μα ποτέ.
    Σύμφωνοι ότι αυτοί σχεδόν σίγουρα δεν ζουν κάτω από το όριο της φτώχιας. Αλλά από την άλλη, το μέγεθος της φοροδιαφυγής τους σίγουρα δεν είναι τέτοιο which breaks the bank. Στις ανά καιρούς ανακοινώσεις της ΑΑΔΕ για λίστες με μεγάλα λαβράκια που έπιασαν, βλέπεις περισσότερο επιχειρήσεις χονδρικής ή τύπου κατάστημα παρά μεμονωμένους επαγγελματίες (υδραυλικό πχ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέτρο είναι στη σωστή κατεύθυνση γιατί κοροϊδευόμαστε συλλογικά με αυτούς που δηλώνουν επί χρόνια 0 εισόδημα ή 1.000 Ε / έτος, θα έπρεπε να βρίσκονται στο πτωχοκομείο αλλά αντ' αυτού είναι χαλαροί με το αμάξι τους, τα σπίτια τους, τα ταξίδια τους και τα σέα και τα μέα τους.
    Για αυτό έχουμε αυτή τη μλκία που λέγεται "τεκμήρια διαβίωσης" και όταν προσπαθείς να εξηγήσεις το concept σε κάποιον ξένο δεν μπορεί να το πιστέψεις ότι μας επιβάλλουν τέτοια πράγματα.
    Αλλά τουλάχιστον όταν έχεις τέτοια assets θα πρέπει να είναι τεκμήριο ότι μάλλον δεν βγάζεις κάτω από 10.000. Πρέπει να υπάρχει και ένα κατώφλι, για να μπορεί κάποιος να έχει ένα σαπιοάμαξο που το πλήρωσε μια φορά.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  3. #2118
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακουσα οτι θα το ψαξουν οσοι αγορασαν ακινητο της μετροιτης και οτι θα πεσουν προστιματα εκει που πρεπει. και καλα θα κανουν. ειχα πει και σε προηγουμενο ποστ, ταμειακη και POS παντου. τερμα τα μπλοκακια τερμα οι χειρογραφες αποδειξεις.
    Βασικα αυτο ηδη συμβαινει και γνωριζω μια περιπτωση (γνωστου, οχι φιλου) που απο το πουθενα ανοιξαν λογαριασμους, social media κι οτι μπορεις να φανταστεις και τον ξεσκισαν.

    Και να πω την αληθεια ειχα μεινει εκπληκτος, τοσο απο την ανοησια ορισμενων να σπανε το μαυρο χρημα κατ' αυτον τον τροπο αλλα και απο τη μη-διασταυρωση τετοιων συναλλαγων.

    Κανουμε ηλεκτρονικη δηλωση εδω και 10 χρονια (τουλαχιστον), ειναι δυνατον ενα μηχανογραφικο συστημα να μην εχει διασταυρωσεις και να εχεις 0 καταθεσεις, 10k εισοδημα και τον επομενο χρονο ξαφνικα να γινεται εγγραφη ακινητου και να μην χτυπαει;

    Αμα το δεις καθαρα απο την σκοπια του data management και του data quality, αυτο ειναι τεραστιο σχεδιαστικο σφαλμα σε ενα μηχανογραφικο συστημα.
    Αν το δεις απο την οπτικη του cost controlling, αυτο οχι μονο ειναι σχεδιαστικο σφαλμα - ειναι σκανδαλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 01-11-23 στις 12:13.

  4. #2119
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη δηλαδή δεν μπορώ να πληρώσω έπιπλα αξίας 510 ευρώ με μετρητά αλλά μπορώ να πληρώσω σπίτι 150000 ευρώ με μετρητά;

    Είμαι εκτός πραγμάτων και δεν έχω επαφή με αυτά: Εμένα μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είτε με μετρητά αγοράσω ένα σπίτι είτε με μεταφορά χρημάτων πάντα θα πρέπει να δικαιολογώ στην εφορία που βρήκα τα χρήματα για την αγορά αυτού του asset. Τα οποία αν είναι μαύρα θα μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #2120
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπλεchris πήρες το χρήμα της εφορευτικής και δεν μπήκες σήμερα εεεεε?

    Πας να γλυτώσεις τα πιτόγυρα

    Έμαθα πως πληρώθηκαν οι εφορευτικές σήμερα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #2121
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι εκτός πραγμάτων και δεν έχω επαφή με αυτά: Εμένα μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είτε με μετρητά αγοράσω ένα σπίτι είτε με μεταφορά χρημάτων πάντα θα πρέπει να δικαιολογώ στην εφορία που βρήκα τα χρήματα για την αγορά αυτού του asset. Τα οποία αν είναι μαύρα θα μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνω.
    Κι εγώ δεν νομίζω πλέον ότι ισχύει κάτι τέτοιο - βέβαια δεν απέχουμε πολύ από το 2013 όταν πολύ καλή μου φίλη δικηγόρος που τότε ήταν σε σημαντικό γραφείο της Αθήνας μου έλεγε για περίεργες ώρες στο γραφείο που έκλεινε ντηλς αγοραπωλησιών ακινήτων με μετρητά σε τσάντες. Αυτό όμως νομίζω πως έχει αλλάξει πολύ.

    Εκείνο που ακόμα μάλλον παίζει Ελλάδα, αλλά για μεγάλα ψάρια, είναι με holding εταιρείες και άλλου τύπου τέτοια "οχήματα" που λειτουργούν ενδιάμεσα και φτιάχνουν μπαμπούσκες ιδιοκτησιών και δαπανών αλλά αυτά δεν αφορούν σε ελ επ που μεροκαματιάζουν εννοείται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #2122
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα περί Ελ.Επ., μπλοκακίων, αποδείξεων κλπ κλπ.

    Riddle me this...

    Έρχεται πελάτης (συνειδητή χρήση της λέξης) για τις υπηρεσίες μου. Έχει ιδιωτική ασφάλεια.

    Διαλέγουμε "μαγαζί" στο οποίο θα λάβουν χώρα οι υπηρεσίες.

    Το "μαγαζί" πληρώνεται (και) από την ασφαλιστική σύμφωνα με ένα κόστος που προκύπτει από τις υπηρεσίες που παρέχω εγώ.

    Εγώ, αμείβομαι...ξεκινάει το γλέντι:

    Η ασφαλιστική καθορίζει την αμοιβή μου, σύμφωνα με τους καταλόγους της, για την κάθε φορά υπηρεσία που παρέχω. Αν δεν μου αρέσει, λέω στον πελάτη ότι θέλω επιπλέον κάποιο ποσό, αλλά προφανώς τον χάνω.

    "Συμφωνώ" με την παραπάνω αμοιβή, κόβω τη σχετική απόδειξη στον πελάτη και...τη δίνω στον ίδιο, να μου δώσει ο ίδιος τα χρήματα και να τα πάρει εντός λίγων εβδομάδων από την ασφαλιστική. Κατά 99% τον χάνω.

    "Συμφωνώ" με την παραπάνω αμοιβή, κόβω τη σχετική απόδειξη στον πελάτη και...τη δίνω στον ίδιο, να πάρει τα χρήματα από την ασφαλιστική σε λίγες εβδομάδες, ελπίζοντας ότι θα μου τα βάλει εμένα και δεν θα τον χάσω εντελώς (ω, ναι...έχει γίνει ξανά και ξανά).

    "Συμφωνώ" με την παραπάνω αμοιβή, κόβω τη σχετική απόδειξη στον πελάτη και...τη δίνω στο "μαγαζί", την προωθεί στην ασφαλιστική, εισπράττει το ποσό μετά από χ χρονικό διάστημα και μου το αποδίδει μετά από 3-10χ διάστημα. Έχω κόψει απόδειξη στον Μήτσο Καραμπουζουκλή, αλλά χρήματα μπαίνουν στον εμπορικό μου λογαριασμό από την "ΣαςΤαΔίνουμεΌποτεΓουστάρουμεΚιΑνΣαςΑρέσει Α.Ε.".

    Εννοείται πως από τη στιγμή που έχω κόψει την απόδειξη, έχω φορολογηθεί για χρήματα που (ίσως) θα πάρω μετά από 6 μήνες, 2 χρόνια (ω, ναι), ποτέ (ω, ναι).

    Για πείτε...πόσες παραβάσεις/παραβιάσεις της σχετικής νομοθεσίας βλέπετε στα παραπάνω, πόσα σενάρια ακόμα παίζουν, τί επιλογές έχω? Να κυνηγάω δικαστικά τον Μήτσο? Να αρνούμαι τις ασφάλειες? Να βλαστημάω το μαγαζί (ποιό από όλα, όλα το ίδιο κάνουν με επικά φέσια)?

    Μήπως να λύσουν αυτά τα θεματάκια που παίζουν τόσα χρόνια τώρα και μετά να αρχίσουν τις βαρύγδουπες ανακοινώσεις?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #2123
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να πάρεις POS να σε πληρώνει απευθείας ο πελάτης

    Νομίζω όλοι ξέρουμε κλάδους που φοροδιαφεύγουν. Έχω επαφές με καθηγητάδες γιατρούς 3 χρόνια τώρα για τον πατέρα. Επίσκεψη κάθε 3μηνο -150€ στο συρτάρι και γεια σας.
    Υδραυλικός προχτές σπίτι για κάτι που δεν μπορούσα να φτιάξω εγώ -250€ μαύρα και άραχνα με υλικά γύρω στα 60-80€.

    Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #2124
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρεις POS να σε πληρώνει απευθείας ο πελάτης
    Μα έχω, από την 1η μέρα που άνοιξα βιβλία ουσιαστικά.

    Το ζήτημα παραμένει, με τις ασφαλιστικές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όλοι ξέρουμε κλάδους που φοροδιαφεύγουν.
    Καλά, προφανώς. Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #2125
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζήτημα παραμένει, με τις ασφαλιστικές.
    Για αυτό έχουν φύγει οι περισσότεροι γιατροί από ένα πρόγραμμα επισκέψεων σε γιατρούς που έχω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #2126
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Η απάντηση στο ερώτημα σου Πέτρο είναι κατά το ήμισυ αυτή που έδωσε ο nnn.

    Ακόμα και νομοταγής να θέλεις να είσαι, δεν μπορείς γιατί το δίπλα μαγαζί από σένα θα τα πάρει μαύρα. Ο πελάτης θα συμφωνήσει να τα δώσει μαύρα γιατί δεν έχει λεφτά/δεν έχει φορολογική συνείδηση/έχει λεφτά αλλά θέλει να τα πάει και καλά μαζί του. Το δίπλα μαγαζί θα μπορεί να τα παίρνει μαύρα γιατί οι έλεγχοι δεν είναι αρκετοί/οι ελεγκτές τα παίρνουν. Πόσο θα αντέξεις εσύ όταν ο δίπλα ουσιαστικά σου ρουφάει την πελατεία;

    Ή θα φοροδιαφύγεις ή θα κλείσεις.

    Και συν αυτώ, όταν θέλεις να είσαι νομοταγής πρέπει να παρακολουθείς τη ρημάδα τη φορολογική νομοθεσία που αλλάζει κάθε χρόνο, με ότι συνεπάγεται αυτό σε έξοδα λογιστών και σε αδυναμία μακροπρόθεσμου σχεδιασμού.

    Γι'αυτό όπως είπα και πριν, με τα τωρινά δεδομένα ο μόνος δρόμος για τους μικρομεσαίους είναι να κλείσουν. Στην καλύτερη, να συνεργαστούν.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #2127
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό έχουν φύγει οι περισσότεροι γιατροί από ένα πρόγραμμα επισκέψεων σε γιατρούς που έχω.
    Καλά, άμα δεν μαζευτούν γρήγορα οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα θα γίνει το σώσε. Πλέον κάποιες ζητάνε για επίσκεψη σε επείγοντα κλινικής να φτιάξει πρώτα ο γιατρός βεβαίωση στην οποία θα γράφει τί υποθέτει πως έχει ο ασθενής και ποιές εξετάσεις μπορεί να ζητήσει, ώστε να δώσουν έγκριση να εξεταστεί εκεί.

    Ξεκαθάρισα τη θέση μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω ποτέ αυτό (είναι εκτός από γελοίο και θέμα νομικό) κι ας με διώξουν, αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή που διαμορφώνεται.

    Φίλος στην Κρήτη μου λέει πως η επίσκεψη ιδ. ασφαλισμένου στο ιατρείο του (για να τον στείλει εκεί η ασφαλιστική, δηλαδή), είναι 20€ (προφανώς με απόδειξη) και πέραν τούτου τίποτα (εκτός κι αν χρειάζεται συγκεκριμένη ιατρική πράξη+υλικά). Sorry, αλλά θα πέσει απλά τσεκούρι στις ασφαλιστικές, λίγο να ξυπνήσουμε και να οργανωθούμε τα ζώα οι γιατροί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση στο ερώτημα σου Πέτρο είναι κατά το ήμισυ αυτή που έδωσε ο nnn.

    Ακόμα και νομοταγής να θέλεις να είσαι, δεν μπορείς γιατί το δίπλα μαγαζί από σένα θα τα πάρει μαύρα. Ο πελάτης θα συμφωνήσει να τα δώσει μαύρα γιατί δεν έχει λεφτά/δεν έχει φορολογική συνείδηση/έχει λεφτά αλλά θέλει να τα πάει και καλά μαζί του. Το δίπλα μαγαζί θα μπορεί να τα παίρνει μαύρα γιατί οι έλεγχοι δεν είναι αρκετοί/οι ελεγκτές τα παίρνουν. Πόσο θα αντέξεις εσύ όταν ο δίπλα ουσιαστικά σου ρουφάει την πελατεία;

    Ή θα φοροδιαφύγεις ή θα κλείσεις.

    Και συν αυτώ, όταν θέλεις να είσαι νομοταγής πρέπει να παρακολουθείς τη ρημάδα τη φορολογική νομοθεσία που αλλάζει κάθε χρόνο, με ότι συνεπάγεται αυτό σε έξοδα λογιστών και σε αδυναμία μακροπρόθεσμου σχεδιασμού.

    Γι'αυτό όπως είπα και πριν, με τα τωρινά δεδομένα ο μόνος δρόμος για τους μικρομεσαίους είναι να κλείσουν. Στην καλύτερη, να συνεργαστούν.
    Μα δες το τελευταίο που έγραψα παραπίσω. Κόβω απόδειξη σε εσένα, την παίρνει η κλινική, τη στέλνει στην αφαλιστική και τα χρήματα μου τα βάζει (αν/όποτε) η κλινική χωρίς σχετικό παραστατικό. Μιλάμε για παράνοια. Δεν κρύβω τίποτα κι όμως είμαι παράνομος!

    Επίσης, άλλη παράνοια: Δουλεύω σε κλινική με χ αμοιβή. Μέρος της δουλειάς είναι να εξετάζω ασθενείς στα εξωτερικά, χωρίς δική μου αμοιβή. Κόβουν κανονικά απόδειξη της επίσκεψης στην κλινική. Εγώ, όμως, γράφω παράλληλα εξετάσεις ή και φάρμακα, καταγράφεται επίσκεψη στο σύστημα του ΕΟΠΥΥ...θα κόβω μηδενικές (που δεν προβλέπονται) όλη μέρα? Εύκολα τρώω κι εδώ πρόστιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 01-11-23 στις 14:44.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #2128
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλεchris πήρες το χρήμα της εφορευτικής και δεν μπήκες σήμερα εεεεε?

    Πας να γλυτώσεις τα πιτόγυρα

    Έμαθα πως πληρώθηκαν οι εφορευτικές σήμερα.
    Αν δεν το έλεγες δεν θα το πρόσεχα... Από την Δευτέρα παρακαλώ έχει μπει το χρήμα!!!!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  viber_image_2023-11-01_13-39-29-702.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  149,9 KB 
ID: 251821

    Πότε θα πάμε? Σαββάτο βράδυ? 8-9 Θανάση?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #2129
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, άμα δεν μαζευτούν γρήγορα οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα θα γίνει το σώσε. Πλέον κάποιες ζητάνε για επίσκεψη σε επείγοντα κλινικής να φτιάξει πρώτα ο γιατρός βεβαίωση στην οποία θα γράφει τί υποθέτει πως έχει ο ασθενής και ποιές εξετάσεις μπορεί να ζητήσει, ώστε να δώσουν έγκριση να εξεταστεί εκεί.

    Ξεκαθάρισα τη θέση μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω ποτέ αυτό (είναι εκτός από γελοίο και θέμα νομικό) κι ας με διώξουν, αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή που διαμορφώνεται.

    Φίλος στην Κρήτη μου λέει πως η επίσκεψη ιδ. ασφαλισμένου στο ιατρείο του (για να τον στείλει εκεί η ασφαλιστική, δηλαδή), είναι 20€ (προφανώς με απόδειξη) και πέραν τούτου τίποτα (εκτός κι αν χρειάζεται συγκεκριμένη ιατρική πράξη+υλικά). Sorry, αλλά θα πέσει απλά τσεκούρι στις ασφαλιστικές, λίγο να ξυπνήσουμε και να οργανωθούμε τα ζώα οι γιατροί.



    Μα δες το τελευταίο που έγραψα παραπίσω. Κόβω απόδειξη σε εσένα, την παίρνει η κλινική, τη στέλνει στην αφαλιστική και τα χρήματα μου τα βάζει (αν/όποτε) η κλινική χωρίς σχετικό παραστατικό. Μιλάμε για παράνοια. Δεν κρύβω τίποτα κι όμως είμαι παράνομος!

    Επίσης, άλλη παράνοια: Δουλεύω σε κλινική με χ αμοιβή. Μέρος της δουλειάς είναι να εξετάζω ασθενείς στα εξωτερικά, χωρίς δική μου αμοιβή. Κόβουν κανονικά απόδειξη της επίσκεψης στην κλινική. Εγώ, όμως, γράφω παράλληλα εξετάσεις ή και φάρμακα, καταγράφεται επίσκεψη στο σύστημα του ΕΟΠΥΥ...θα κόβω μηδενικές (που δεν προβλέπονται) όλη μέρα? Εύκολα τρώω κι εδώ πρόστιμο.
    Είναι αλήθεια ότι αυτό με τις ασφαλιστικές είναι σαθρά δομημένο.

    Δοκίμασα να κάνω ένα πρόγραμμα νοσοκομειακό κτλ οικογενειακό, χρεωνόταν αρκετά ακριβά, περίπου 210 Ε/μήνα για 3 μέλη, και δεν είχε καν επισκέψεις σε γιατρούς εκτός επειγόντων.

    Αλλά και να είχε, οι ασφαλιστικές μόνο σε ομαδικά προγράμματα δίνουν τη δυνατότητα να πας σε έναν γιατρό και μετά να σου επιστρέψουν την επίσκεψη ή ένα ποσοστό της. Στα ατομικά προγράμματα σου λένε α, ΟΚ, πήγαινε σε κανένα ρημαδοδικτυο της Healthnet και παράτα μας. Αν το εν λόγω δίκτυο έχει 1 γιατρό 10 χλμ μακριά, σκασιλα μας.

    Στην ανανέωση του έτους, χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί για τίποτα το πρόγραμμα εκτός από μια εξέταση σε επείγοντα για να αποκλείσω πνευμονία, απαίτησαν 14% αύξηση.

    Ενημέρωσα και εγώ με τη σειρά μου ότι διαφωνώ με αυτήν την πολιτική και ακυρώνω.

    Θα το ψάξω πολύ παραπάνω το 2024 και ίσως κάνω κάποιο πρόγραμμα αλλού, αλλά δεν κρατάω και την αναπνοή μου ότι θα υπάρχει κάτι συμπαθητικό στην αγορά...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  15. #2130
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οσον αφορα τις αποδειξεις, εχω να ρωτησω το εξης.
    Ενα workaround δεν ειναι να δωσεις την επιλογη στον πελατη να υπογραψει εντολη αγορας υπηρεσιων, με καποιους τυπικους ορους, να εκδοθει τιμολογιο πληρωμης εντος χ ημερων;

    Εστω λοιπον οτι μπορεις να το κανεις αυτο.
    Δεν μπορει ο λογιστης να "μεταφερει" τα εσοδα σαν gross revenue την ημερομηνια που θα τα εισπραξεις;

    Λογιστης δεν ειμαι, εχωντας ομως δουλεψει σε συστηματα sales/distribution που ακουλουθουν διεθνη λογιστικα προτυπα θεωρω πως το προβλημα ειναι υπαρκτο κι ενα challenge σε πολλους κλαδους και σιγουρα καποια λυση θα εχει, αρκει ο λογιστης κι οι φορολογικες αρχες να ακολουθουν τα διεθνη λογιστικα προτυπα.

    ΥΓ: Τωρα που το σκεφτομαι, εδω πληρωνεις προκαταβολη φορου για το επομενο ετος. Αυτο κι αν ταρζανια κι εκτος λογιστικων προτυπων.

Σελ. 142 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147152162 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας