Σελ. 143 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 123133138141142143144145148153163 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.131-2.145 από 5779
  1. #2131
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Και θα βγει κάποιος να πει το κλασσικό,ας τα πάρουν πρώτα από τους μεγάλους(ολιγαρχες) και μετά ας έρθουν να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή από τους μικρομεσαίους.

  2. #2132
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα βγει κάποιος να πει το κλασσικό,ας τα πάρουν πρώτα από τους μεγάλους(ολιγαρχες) και μετά ας έρθουν να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή από τους μικρομεσαίους.
    Έτσι, πες τα γιατί βαριέμαι να μιλάω lol
    Πέρα από πλάκα, είμαι μαζί τους σε ότι κάνουν αν το κάνουν σωστά αλλά αυτό που κάνουν απλά μου φαίνεται πως το κάνουν για να μπει 1δις που τους λείπει από το ταμείο για τις καταστροφές ή για το επίδομα ρεύματος/θέρμανσης.
    Εννοείται πως ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ από τους ηθικούς αυτουργούς της κατάστασης ... ξέρεις ποιοι .. οι ολιγάρχες μας
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #2133
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Κ. Χατζηδάκης: Είναι κωμικό να μας κουνούν το δάχτυλο στον ΣΥΡΙΖΑ για τη φορολογία

  4. #2134
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς για κακή μου τύχη, όχι μόνο έχω πρόσβαση σε οικονομικά στοιχεία φυσικών ή νομικών προσώπων πελατών της τράπεζας στην οποία εργάζομαι ως εσωτερικός ελεγκτής, αλλά τα αντιπαραβάλλω κιόλας σε σχέση με τα κεφάλαια που διακινούνται (πιστώσεις από καταθέσεις μετρητών ή ΑΤΜ, εισερχόμενα εμβάσματα ή και μεταφορές ποσών) στους λογαριασμούς τους.
    Μιλάμε για απίστευτες αναντιστοιχίες, δηλαδή δηλώνονται πχ ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα στο Ε3 250Κ και περνάνε από τους λογαριασμούς όψεως διπλάσια ή και τριπλάσια ποσά !
    Και όλα αυτά με λίγα μόνο κλικ στα πληροφορικά συστήματα τα έχω μπροστά στα μάτια μου !
    Μην κοροιδευόμαστε, οι τράπεζες είναι σε θέση να παρέχουν στην ΑΑΔΕ στοιχεία που αναφέρουν μέχρι και την ακριβή ώρα της συναλλαγής και παρόλα αυτά η φοροδιαφυγή/φοροαποφυγή ζει και βασιλεύει !!
    Μην ξεχνάμε ότι είναι και ψηφοφόροι όμως έτσι;
    Από την άλλη, δεν θεωρώ ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο, αλλά βρε διάολε δεν μπορεί ο δικηγόρος, ο γιατρός, ο υδραυλικός και τόσα άλλα επαγγέλματα να δηλώνουν τρίχες κατσαρές ως εισόδημα και εμείς οι μ@λ@κες να πληρώνουμε φόρο και για το τελευταίο ευρώ ως μισθωτοί !
    Δεν νομίζετε ότι πρέπει να μπεί φρένο σε όλο αυτό το πανηγύρι ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jazzer : 01-11-23 στις 16:45.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  5. #2135
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζετε ότι πρέπει να μπεί φρένο σε όλο αυτό το πανηγύρι ;
    Περα απο καθε αμφιβολια.

    Αυτες οι διασταυρωσεις οπως κι εσυ επιβεβαιωνεις εκ των εσω ειναι πανευκολες.
    Οταν σχεδιαζεις ενα μηχανογραφικο συστημα δε ειναι επιβεβλημενες.

    Εγω διακρινω σκοπιμοτητα του οτι τετοιες διασταυρωσεις δεν υπαρχουν.
    Τα 1000€ ανα ελευθερο επαγγελματια ειναι σταχτη στα ματια κι η λυση να μαζεψουμε 1 δις να δωσουμε επιδοματα. Συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπωθηκε πιο πριν.

  6. #2136
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς για κακή μου τύχη, όχι μόνο έχω πρόσβαση σε οικονομικά στοιχεία φυσικών ή νομικών προσώπων πελατών της τράπεζας στην οποία εργάζομαι ως εσωτερικός ελεγκτής, αλλά τα αντιπαραβάλλω κιόλας σε σχέση με τα κεφάλαια που διακινούνται (πιστώσεις από καταθέσεις μετρητών ή ΑΤΜ, εισερχόμενα εμβάσματα ή και μεταφορές ποσών) στους λογαριασμούς τους.
    Μιλάμε για απίστευτες αναντιστοιχίες, δηλαδή δηλώνονται πχ ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα στο Ε3 250Κ και περνάνε από τους λογαριασμούς όψεως διπλάσια ή και τριπλάσια ποσά !
    Και όλα αυτά με λίγα μόνο κλικ στα πληροφορικά συστήματα τα έχω μπροστά στα μάτια μου !
    Μην κοροιδευόμαστε, οι τράπεζες είναι σε θέση να παρέχουν στην ΑΑΔΕ στοιχεία που αναφέρουν μέχρι και την ακριβή ώρα της συναλλαγής και παρόλα αυτά η φοροδιαφυγή/φοροαποφυγή ζει και βασιλεύει !!
    Μην ξεχνάμε ότι είναι και ψηφοφόροι όμως έτσι;
    Από την άλλη, δεν θεωρώ ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο, αλλά βρε διάολε δεν μπορεί ο δικηγόρος, ο γιατρός, ο υδραυλικός και τόσα άλλα επαγγέλματα να δηλώνουν τρίχες κατσαρές ως εισόδημα και εμείς οι μ@λ@κες να πληρώνουμε φόρο και για το τελευταίο ευρώ ως μισθωτοί !
    Δεν νομίζετε ότι πρέπει να μπεί φρένο σε όλο αυτό το πανηγύρι ;
    Όσοι εργαζόμαστε σε τράπεζες η transaction processors και έχουμε παίξει σε τέτοια έργα έχουμε δει πράγματα σχετικά με αυτά που συζητάμε.

    Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν και πρέπει να γίνουν για τη πάταξη της φοροδιαφυγής. Αυτή η κοροϊδία του να πληρώνουν για όλα οι γνωστοί .... πρέπει να τελειώνει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #2137
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α τα κλασικά "Στο δικό μου δεν χωράει στο δικό σου κολυμπάει"

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς για κακή μου τύχη, όχι μόνο έχω πρόσβαση σε οικονομικά στοιχεία φυσικών ή νομικών προσώπων πελατών της τράπεζας στην οποία εργάζομαι ως εσωτερικός ελεγκτής, αλλά τα αντιπαραβάλλω κιόλας σε σχέση με τα κεφάλαια που διακινούνται (πιστώσεις από καταθέσεις μετρητών ή ΑΤΜ, εισερχόμενα εμβάσματα ή και μεταφορές ποσών) στους λογαριασμούς τους.
    Μιλάμε για απίστευτες αναντιστοιχίες, δηλαδή δηλώνονται πχ ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα στο Ε3 250Κ και περνάνε από τους λογαριασμούς όψεως διπλάσια ή και τριπλάσια ποσά !
    Και όλα αυτά με λίγα μόνο κλικ στα πληροφορικά συστήματα τα έχω μπροστά στα μάτια μου !
    Μην κοροιδευόμαστε, οι τράπεζες είναι σε θέση να παρέχουν στην ΑΑΔΕ στοιχεία που αναφέρουν μέχρι και την ακριβή ώρα της συναλλαγής και παρόλα αυτά η φοροδιαφυγή/φοροαποφυγή ζει και βασιλεύει !!
    Μην ξεχνάμε ότι είναι και ψηφοφόροι όμως έτσι;
    Από την άλλη, δεν θεωρώ ότι το φορολογικό σύστημα είναι δίκαιο, αλλά βρε διάολε δεν μπορεί ο δικηγόρος, ο γιατρός, ο υδραυλικός και τόσα άλλα επαγγέλματα να δηλώνουν τρίχες κατσαρές ως εισόδημα και εμείς οι μ@λ@κες να πληρώνουμε φόρο και για το τελευταίο ευρώ ως μισθωτοί !
    Δεν νομίζετε ότι πρέπει να μπεί φρένο σε όλο αυτό το πανηγύρι ;
    Δεν νομίζω ότι η εφορία έχει νομοθετικά τέτοια δυνατότητα, παρά μόνο αν υπάρχει υποψία για φοροδιαφυγή.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #2138
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    εγω συμφωνω οτι κατι πρεπει να γινει. μηπως να εμπαινε μια προκαταβολη φορου και στους μισθωτους? να φορολογουνται δηλαδη για κερδη που δεν εχουν και θα εχεις να παιρνεις μετα απο το κρατος? ποιος μου λεει εμενα οτι ο μιθωτος δεν κανει και δευτερη δουλεια στα μαυρα?

    επισης να αναφερω οτι υπαρχει και το κλιμακωτο ποσοστο κερδους σε καποια επαγγελματα, οσοι εχουν να κανουν με το κρατος, θα καταλαβουν.
    ασε τα διαφορα rebate που μειωνουν επιπλεον το κερδος

  9. #2139
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω συμφωνω οτι κατι πρεπει να γινει. μηπως να εμπαινε μια προκαταβολη φορου και στους μισθωτους? να φορολογουνται δηλαδη για κερδη που δεν εχουν και θα εχεις να παιρνεις μετα απο το κρατος? ποιος μου λεει εμενα οτι ο μιθωτος δεν κανει και δευτερη δουλεια στα μαυρα?

    επισης να αναφερω οτι υπαρχει και το κλιμακωτο ποσοστο κερδους σε καποια επαγγελματα, οσοι εχουν να κανουν με το κρατος, θα καταλαβουν.
    ασε τα διαφορα rebate που μειωνουν επιπλεον το κερδος
    Να υποθέσω ότι σε πιάνει το μέτρο?


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #2140
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι σε πιάνει το μέτρο?
    ελευθερος επαγγελματιας ειμαι, δεν το εκρυψα. και επι σειρα ετων πληρωνω βαρβατη εφορια. οχι γιατι τα κερδη ειναι μεγαλα, αλλα λογω φορολογικης νομοθεσιας.
    αμα θελεις σου λεω και αλλα παραδειγματα, που τιμωρουν εμενα για την επιλογη που κανουν μερικοι πελατες μου και πες μου εσυ αν το βρισκεις σωστο....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buu : 01-11-23 στις 21:36.

  11. #2141
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελευθερος επαγγελματιας ειμαι, δεν το εκρυψα. και επι σειρα ετων πληρωνω βαρβατη εφορια. οχι γιατι τα κερδη ειναι μεγαλα, αλλα λογω φορολογικης νομοθεσιας.
    αμα θελεις σου λεω και αλλα παραδειγματα, που τιμωρουν εμενα για την επιλογη που κανουν μερικοι πελατες μου και πες μου εσυ αν το βρισκεις σωστο....
    Το θέμα είναι το εξής. Ο κλάδος που έχεις επιλέξει είναι ένας κλάδος που βασιζόμενος στην (για μένα ηθελημένη για ρουσφετολογικους λογογς) ανικανότητα του κράτους επί δεκαετίες, κλέβει ασύστολα το κράτος.
    Αυτό που πάει να γίνει , για μένα είναι μπούρδες. Γιατί αν θες να πιάσεις τοξ ελεύθερο επαγγελματία μπορείς. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαστε οι μόνοι στο πλανήτη με Ελ.επ και σίγουρα κάπου το έχουν λύσει.

    Από κει και πέρα οι αναφορές σε μαύρα κλπ λύνονται με ελέγχους διασταυρωσεις κλπ.

    Αλλά στο τέλος ας θυμόμαστε ότι στόχος είναι ο περιορισμός του μαύρου χρήματος και οχι ο εξαφανισμος του που απλά ως στόχος είναι ουτοπικος.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #2142
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι το εξής. Ο κλάδος που έχεις επιλέξει είναι ένας κλάδος που βασιζόμενος στην (για μένα ηθελημένη για ρουσφετολογικους λογογς) ανικανότητα του κράτους επί δεκαετίες, κλέβει ασύστολα το κράτος.
    για μενα το θεμα ειναι οτι καποιοι μισθωτοι (ειδικα του δημοσιου) να μην βγαζουν την ουριτσα τους απο την ολη εξισωση. μπορει να παιρνουν 1200 το μηνα και να βγαζουν αλλα τοσα στην μαυρη. long story short, μην δαιμονοποιουμε μονο τους ελευθερους επαγγελματιες. μαυρο χρημα παντα θα υπαρχει, εκτος κι αν καταργηθει εξ' ολοκληρου το μετρητο.

  13. #2143
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι το εξής. Ο κλάδος που έχεις επιλέξει είναι ένας κλάδος που βασιζόμενος στην (για μένα ηθελημένη για ρουσφετολογικους λογογς) ανικανότητα του κράτους επί δεκαετίες, κλέβει ασύστολα το κράτος.
    Αυτό που πάει να γίνει , για μένα είναι μπούρδες. Γιατί αν θες να πιάσεις τοξ ελεύθερο επαγγελματία μπορείς. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαστε οι μόνοι στο πλανήτη με Ελ.επ και σίγουρα κάπου το έχουν λύσει.

    Από κει και πέρα οι αναφορές σε μαύρα κλπ λύνονται με ελέγχους διασταυρωσεις κλπ.

    Αλλά στο τέλος ας θυμόμαστε ότι στόχος είναι ο περιορισμός του μαύρου χρήματος και οχι ο εξαφανισμος του που απλά ως στόχος είναι ουτοπικος.
    Μαλλον για στρεβλωση του ανταγωνισμου προκειται, με την εισαγωγη εμποδιων εισοδου σε νεους επαγγελματιες.

  14. #2144
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι το εξής. Ο κλάδος που έχεις επιλέξει είναι ένας κλάδος που βασιζόμενος στην (για μένα ηθελημένη για ρουσφετολογικους λογογς) ανικανότητα του κράτους επί δεκαετίες, κλέβει ασύστολα το κράτος.
    Αυτό που πάει να γίνει , για μένα είναι μπούρδες. Γιατί αν θες να πιάσεις τοξ ελεύθερο επαγγελματία μπορείς. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαστε οι μόνοι στο πλανήτη με Ελ.επ και σίγουρα κάπου το έχουν λύσει.

    Από κει και πέρα οι αναφορές σε μαύρα κλπ λύνονται με ελέγχους διασταυρωσεις κλπ.

    Αλλά στο τέλος ας θυμόμαστε ότι στόχος είναι ο περιορισμός του μαύρου χρήματος και οχι ο εξαφανισμος του που απλά ως στόχος είναι ουτοπικος.
    Φυσικά και γίνεται να τον πιάσεις φυσικά και γίνεται μέσω διασταυρώσεων. Αλλά αυτό έχει διοικητικό κόστος. Οπότε σου λέει βάζω οριζόντια μια τιμωρία **γκούχου τεκμαρτό εισόδημα** και όποιος αντέξει, αλλά εγώ (=φορολ. διοίκηση) δεν θα τρέξω.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #2145
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον για στρεβλωση του ανταγωνισμου προκειται, με την εισαγωγη εμποδιων εισοδου σε νεους επαγγελματιες.
    μου το εξηγεις λιγο αυτο?

Σελ. 143 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 123133138141142143144145148153163 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας