Σελ. 144 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.146-2.160 από 5773
  1. #2146
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Εν τω μεταξύ κρατάει τον θεσμό του τέλους επιτηδεύματος όταν ο δικαιολογητικός λόγος αρχικής επιβολής του εξαλείφεται με την εισαγωγή του τεκμαρτού εισοδήματος. Παράνοια.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2147
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.916
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου το εξηγεις λιγο αυτο?
    Και 5 ευρω να βγαλεις θα πρεπει να πληρωσεις 1000 ευρω. Σε παιρνει να το κανεις;

  3. #2148
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αλήθεια ότι αυτό με τις ασφαλιστικές είναι σαθρά δομημένο.

    Δοκίμασα να κάνω ένα πρόγραμμα νοσοκομειακό κτλ οικογενειακό, χρεωνόταν αρκετά ακριβά, περίπου 210 Ε/μήνα για 3 μέλη, και δεν είχε καν επισκέψεις σε γιατρούς εκτός επειγόντων.

    Αλλά και να είχε, οι ασφαλιστικές μόνο σε ομαδικά προγράμματα δίνουν τη δυνατότητα να πας σε έναν γιατρό και μετά να σου επιστρέψουν την επίσκεψη ή ένα ποσοστό της. Στα ατομικά προγράμματα σου λένε α, ΟΚ, πήγαινε σε κανένα ρημαδοδικτυο της Healthnet και παράτα μας. Αν το εν λόγω δίκτυο έχει 1 γιατρό 10 χλμ μακριά, σκασιλα μας.

    Στην ανανέωση του έτους, χωρίς να έχει χρησιμοποιηθεί για τίποτα το πρόγραμμα εκτός από μια εξέταση σε επείγοντα για να αποκλείσω πνευμονία, απαίτησαν 14% αύξηση.

    Ενημέρωσα και εγώ με τη σειρά μου ότι διαφωνώ με αυτήν την πολιτική και ακυρώνω.

    Θα το ψάξω πολύ παραπάνω το 2024 και ίσως κάνω κάποιο πρόγραμμα αλλού, αλλά δεν κρατάω και την αναπνοή μου ότι θα υπάρχει κάτι συμπαθητικό στην αγορά...
    H όλη ιστορία ήταν να πατήσουν για τα καλά στη χώρα.

    Με το χάος του covid, όπου η δημόσια Υγεία έγινε απροσπέλαστη για τους πάντες ουσιαστικά (μεγάλη επιτυχία της Κυβερνησάρας των Αρίστων), αναγκάστηκε κόσμος να στραφεί στους ιδιώτες, οπότε εκ των πραγμάτων έκοψε από όπου μπορούσε για να έχει και ένα ασφαλιστήριο (έχουν αυξηθεί κατακόρυφα τα συμβόλαια) βλέποντας πως δεν έχει αλλού να στραφεί.

    Με τους εξυπνάκηδες ελ.επ που αφήνουν απλήρωτες τις σχετικές εισφορές και τα δίνουν σε ασφαλιστήρια, γίνεται ήδη χαμούλης.

    Με την τωρινή κατάσταση της δημόσιας Υγείας (41% ftw) μόνο όσοι δεν έχουν πραγματικά στον ήλιο μοίρα πάνε στο ΕΣΥ (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, έτσι που το έχουν καταντήσει), ακόμα περισσότεροι στρέφονται σε ιδιωτική ασφάλιση.

    Είναι πολλά ακόμα τα βήματα που έχουν γίνει προς τα εκεί, αλλά έχει αυξηθεί κατακόρυφα η δουλίτσα τους.

    Πλέον, αρχίζουν και δαγκώνουν (κόβουν παροχές, αυξάνουν ασφάλιστρα, βάζουν πλαφόν εκεί που δεν υπήρχε κλπ), αφού ξέρουν ότι πολύς κόσμος δεν έχει πια επιλογή.

    Προχτές μου ήρθε η νέα αστική ευθύνη. Ίδια εταιρεία, ίδιες καλύψεις, ένα ωραιότατο +10% στο κόστος, γιατί μπορούν.

    Τα καλύτερα έρχονται, είμαστε κυριολεκτικά στην αρχή.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #2149
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 5 ευρω να βγαλεις θα πρεπει να πληρωσεις 1000 ευρω. Σε παιρνει να το κανεις;
    προφανως και οχι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τους εξυπνάκηδες ελ.επ που αφήνουν απλήρωτες τις σχετικές εισφορές και τα δίνουν σε ασφαλιστήρια, γίνεται ήδη χαμούλης.
    εγω εδω θελω να σταθω λιγακι και σου δινω απολυτο δικιο. οταν σου λενε οτι θα παρεις συνταξη ενω χρωστας 20 και τωρα πλεον 30 χιλιαρικα στον εφκα, αυτα δεν ειναι αποτελεσμα μιας προσωρινης αδυναμιας πληρωμης των εισφορων. εδω μιλαμε για εισφορες πολλων ετων. για να μην πω οτι ηταν επιλογη τους

  5. #2150
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  6. #2151
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και οι ακροδεξιοί που είχαν βάρδια, ήταν στην επιφάνεια και παίζανε άμυνα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #2152
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι τίποτα, τα αναμενόμενα με βάση τις εξελίξεις των τελευταίων χρόνων μόνο.

    Είχαν μαζευτεί λίγο στις τρύπες τους, τώρα με τις διάφορες εξελίξεις και την ξεκάθαρη ανοχή (αν όχι προστασία) που υπάρχει, κάνουν πάλι τη δουλίτσα τους.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #2153
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ο Σκρεκας λέει στον ΣΚΑΕΙ,ότι η ακρίβεια είναι ευρωπαϊκή,ότι ο πληθωρισμός είναι όσο ο μέσος πληθωρισμός στην Ευρώπη και ότι καταπολεμούν την αισχροκέρδεια με μεγάλα προστιματα,όπως αυτό που διαφημίζεται πως επιβληθη και είναι το μεγαλύτερο.

    Συγκεκριμένα, επιβάλλεται:

    Πρόστιμο 1.000.000 ευρώ στην εταιρεία «ΠΡΟΚΤΕΡ & ΓΚΑΜΠΛ ΕΛΛΑΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Ε.Π.Ε.».

    Πρόστιμο 1.000.000 ευρώ στην εταιρεία «ΕΛΑΪΣ UNILEVER HELLAS AE».
    Επίσης μας προτείνει να μπαίνουμε στον e-katanaloti και να ψάχνουμε αυτό το προϊόν που θέλουμε και να βλέπουμε που είναι πιο φθηνό,δλδ θα τσεκαρεις και για κάθε προϊόν,θα πηγαίνεις σε διαφορετικό μάρκετ.

    Άντε μετά,να μην βγει από τα ρούχα του ο blueChris με τον δικό του.

  9. #2154
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή μερικοί - και εγώ ενίοτε δεν το κρύβω - έχουν ενοχληθεί με το "41τακατο" που λέγεται συνέχεια ως απλουστευτικό, άνευ ουσίας, ρηχό κλπ, ας δούμε τι είπε και ο έλληνας πρωθυπουργός στο ναό της δημοκρατίας (τη Βουλή) για το θέμα:

    Spoiler:
    «Η Νέα Δημοκρατία πήρε 41%, εσείς πήρατε 17% και εσείς πήρατε 12%. Αλλάξτε τροπάριο επιτέλους»
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #2155
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μενα το θεμα ειναι οτι καποιοι μισθωτοι (ειδικα του δημοσιου) να μην βγαζουν την ουριτσα τους απο την ολη εξισωση. μπορει να παιρνουν 1200 το μηνα και να βγαζουν αλλα τοσα στην μαυρη. long story short, μην δαιμονοποιουμε μονο τους ελευθερους επαγγελματιες. μαυρο χρημα παντα θα υπαρχει, εκτος κι αν καταργηθει εξ' ολοκληρου το μετρητο.
    Οποιος είναι λέρα, θέλει να βγάλει την ουρά του στην απέξω.
    Οποιος ασχολείται με το IT οφείλει να ξέρει ότι σύστημα ανευ ελέγχου, δεν είναι σύστημα.

    Αυτό σημαίνει ότι ολοι οι νόμοι, όλες οι πρωτοβουλιές κλπ, αν δεν έχεις αυστηρους ελέγχους δεν μου λένε τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και γίνεται να τον πιάσεις φυσικά και γίνεται μέσω διασταυρώσεων. Αλλά αυτό έχει διοικητικό κόστος. Οπότε σου λέει βάζω οριζόντια μια τιμωρία **γκούχου τεκμαρτό εισόδημα** και όποιος αντέξει, αλλά εγώ (=φορολ. διοίκηση) δεν θα τρέξω.
    Φαντάζομαι το καταλαβαίνεις ότι συμφωνώ.
    Δες και τη απάντηση μου πιο πάνω που φυσικά πιάνει και θέματα ελέγχου της αγοράς , φαρμάκων κλπ (τυχαία παραδείγματα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μερικοί - και εγώ ενίοτε δεν το κρύβω - έχουν ενοχληθεί με το "41τακατο" που λέγεται συνέχεια ως απλουστευτικό, άνευ ουσίας, ρηχό κλπ, ας δούμε τι είπε και ο έλληνας πρωθυπουργός στο ναό της δημοκρατίας (τη Βουλή) για το θέμα:
    41% λοιπόν και σιωπή ! ; )


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #2156
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μερικοί - και εγώ ενίοτε δεν το κρύβω - έχουν ενοχληθεί με το "41τακατο" που λέγεται συνέχεια ως απλουστευτικό, άνευ ουσίας, ρηχό κλπ, ας δούμε τι είπε και ο έλληνας πρωθυπουργός στο ναό της δημοκρατίας (τη Βουλή) για το θέμα:
    Λογικό να έχει πολλά νεύρα τώρα που το θέμα των υποκλοπών δεν μαζεύεται με τίποτα.

    Επίσης, θέλει το επόμενο τροπάριο να είναι για τους Ελ.Επ; Άρχισαν ήδη τα καντήλια από γνωστούς μου ΝΔούλους που τον ψήφισαν. Νόμιζαν ότι θα γλύτωναν, αμ δε.

  12. #2157
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Για να τους βοηθήσει το λέει βρε.

    Παιδιά εγώ πάντως αυτόν τον βλέπω περισσότερο σαν white supremacist παρά σαν snowflake:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-02 113238.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  1,60 MB 
ID: 251839
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #2158
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τους βοηθήσει το λέει βρε.

    Παιδιά εγώ πάντως αυτόν τον βλέπω περισσότερο σαν white supremacist παρά σαν snowflake:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-02 113238.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  1,60 MB 
ID: 251839
    Αν ήταν white supremacist θα είχε military look. Περισσότερο μου φέρνει σε yuppie χρηματιστήριου '99 με essence ΚΛΙΚ-DOWNTOWN.

  14. #2159
    Εγγραφή
    14-06-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι ακροδεξιοί που είχαν βάρδια, ήταν στην επιφάνεια και παίζανε άμυνα.
    Πήραν θάρρος με την εκλογή Κασσελάκη και νομίζουν ότι παίζουν τώρα χωρίς αντίπαλο.

  15. #2160
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν white supremacist θα είχε military look. Περισσότερο μου φέρνει σε yuppie χρηματιστήριου '99 με essence ΚΛΙΚ-DOWNTOWN.
    Εγκρίνεται
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 144 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας